Jump to content



Photo

Mufe +Conectori Electrici

mufa incarcare mufa conexiu

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 23 January 2014 - 10:01 PM

Am si eu o problema . Am desfacut atv sa verific ceva si peste surpriza de care nu am asteptam am dat peste mufa de la alternator partial topita + un fir oxidat ( culmea e ca sa desfacut usor si ultima verificare a incarcarii a rezultat 14 V .

Acum eu vreau sa schimb mufa respectiva cu un noua sa fie totul nou .

 

Stiu ca veti zice : lipeste firele ca e mai ok . Prefer mufa ca pe viitor sa nu ma apuc sa tai sau sa cositoresc .

Am cautat am gasit ceva modele dar : Daca tot o schimb as prefera ceva cu protectie la apa+ nori ( e mai sigur ca nu se oxideaza si imi face surprize ) . Stiu ca alternatoru da afara 400W dar nu stiu la ce putere trebuie sa imi reziste mufa aceea cu 3 fire ( sa stiu ce sa caut .

 

Daca aveti ( sunt multi propietari de magazin pe forum ) va rog sa imi dai un linck poza si informatii ( nu se gaseste pe internet nimic concret ) daca aveti idee de unde o pot procura ( model etc ) va rog precizati impreuna cu un numar de telefon sau o adresa de mail .

As fi interesat si de alte mufe deoarece nu e prima mufa de care dau ( la atv meu sau la alte "jucarii" care au fost pe la mine . In multe cazuri am pus papucii uni in alti ( direct) si aplicat varnish peste ei ( tubul acela care se aduna la caldura ) . Vreau ca daca fac ceva sa fac calitate sa imi placa mie in primul rand .


  • 0

#2 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 January 2014 - 08:16 AM

Salut,

 

Dimensionarea se face pentru puterea maximă debitată de sursă, deci pentru toți cei 400W ai magnetorului (te-ai exprimat ”alternator” dar după câte știu eu este vorba despre magnetou).

Magnetourile utilizate în prezent sunt trifazice din rațiuni practice legate de reducerea curenților prin înfășurări, a gabaritelor și îmbunătățirea formei de undă a tensiunii reglate.

În cazul tău este vorba despre un curent teoretic maxim la bornele magnetorului de apox. 16,5 A pe fiecare înfășurare la o tensiune teoretică de debitare de 14,00Vca (dacă se utiliza vechea gândire –magnetou cu o singură înfășurare- curentul (monofazic) ar fi fost de 28A ! ).

Mufe tip moto/auto se găsesc pe diferite instalații electrice ale mașinilor desafectate de pe care se pot prelua și se pot ”intercala” în instalația ta prin cositorire ”pe fir” și izolare cu termocontractibil. (sertizările mecanice pe papuci noi nu mi-au reușit, pot să spun că niciodată 100% indiferent ce scule profesionale sau nu, am folosit. În timp și la sarcini electrice mari au cedat)

Deci eu recomand să folosești perechi de mufe mamă/tată gata sertizate (cu cablurile pe ele) pe care să le intercalezi prin lipire. În cazul în care dorești să cumperi mufe, papuci și carcase, cred că se pot lua de la Achimoto unde se pare că se pot comanda din catalogul pentru care pun un link.

http://partseurope.e...013/?lang=en_GB

 

Spor la treabă


  • 0

#3 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 24 January 2014 - 09:35 AM

Mersi Horia . Da la parts europe M-am uitat deja ( sunt mare fac al lor ) am gasit mufele si ce pot spune e ca au un pret cam marisor + ca nu au explicatii prea detaliate . Am gasit mufele de plastic dar nu zice daca contin sau nu contin papucii din interior . Intre timp am mai gasit si pe motomike un set de papuci care erau destul de ok la pret /cantitate .

Acum ce vroiam eu :

Poate e cineva de aici care are pe stoc si imi poate recomanda alt model .

 

ce am gasit si ce am avut montat din fabrica : Cod Motomike :736.00.99

220_7360099.jpg

 

ce as vreau eu sa montez : Cod Motomike 158.08.44

220_1580844.jpg

dar nu stiu daca va face fata la ce am eu nevoie .

 

ce  ma atras ca si pret cantitate este : Cod Motomike :736.60.00

 

220_7366000.jpg

 

 

Astept pareri sau alte alternative . Cam ce am gasitt in catalogul de parts europe am gasit in in motomike cu mentiunea ca in motomike ai ceva informatii despre produs . In parts zice doar cati pini si .


  • 0

#4 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 January 2014 - 11:59 AM

Uite ce am sugerat eu şi aşa am procedat în variantele reuşite ale experienţelor mele.

 

Am cumpărat de pe piaţa de păduchi (joia se ţine în Mediaş), capete gata sertizate cu mufele prevăzute cu presetupe ale căror fire le-am intercalat în instalaţie prin presare mecanică şi lipire după care am tras un termocontractibil. Tot secretul constă din dimensionarea corectă a mufelor iar cele pe care le găseşti să aibă presetupele într-o stare tehnică bună.

Într-adevăr, cele din catalog au nişte preţuri nejustificat de mari, dar ţi le-am pus să le vezi şi să poţi face o alegere în cunoştinţă de cauză.

Attached Files


  • 1




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto