Salt la continut



Fotografie

Chinese 250Cc Or Blaster 200Cc.


  • Topic inchis Acest topic e inchis
19 replies to this topic

#1 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 13 mai 2014 - 07:20

Buna Ziua,as vrea sa-mi cumpar un atv,un buget de 1100 euro maxim.Nu stiu ce sa aleg intre un bashan de 250cc sau un kymko 250cc sau shineray 250cc an 2008+ sau un yamaha blaster 200cc an 2006,as alege blaster-ul dar nu are ma marsarier,

Mie imi tre un atv cat de cat fiabil,off road nu o sa fac numa niste plimbari pe campie si drumuri forestiere si sa nu fie scumpa intretinerea.

 Va salut o Seara Placuta! Astept sfaturii.

 

 

                                                                                    

 

 


  • 0

#2 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 Postari:
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Postat 13 mai 2014 - 11:54

Bashan bs250 daca este modelul cu cardan si 5 viteze, din experienta il recomand, este fiabil si destul de robust sau poate am avut eu noroc cu el. Este copie identica cu Yamaha bear tracker dar cu carene copiate dupa Honda.
  • 0

#3 adeusbuhai

adeusbuhai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Nume real:Adeus Buhai
  • Telefon:0749162465
  • Marca ATV:quad Bashan 250cc

Postat 14 mai 2014 - 10:35

Eu am Bashan 250 Catbrier, da pe lant si cu 4 viteze, in principiu se descurca destul de bine si offroad, numa ca am de surubarit la el aproape dupa fiecare iesire mai mare. Eu ti-as recomanda Yamaha, numa ca e cam vechi si s-ar putea sa ai probleme cu el. In 1000-1500 euro mai poti gasi si un Suzuki LTZ 400, dar tot asa de vechi


  • 0

#4 b2014

b2014

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0700990900
  • Marca ATV:Kawasaki

Postat 14 mai 2014 - 12:35

kymco e cunoscut mai mult pentru scutere, decat pentru atv-uri. in locul tau as merge pe varianta shineray pt ca are baterie buna, are faza lunga si scurta, deci n-ai probleme noaptea, 4 viteze plus marsarier si consumul e relativ mic. daca tot il iei la mana a doua, du-l la un service mai intai sa-i verifici toate cele si ia-l inmatriculat fara taxa recuperata, ca sa te mai scuteasca de o cheltuiala, ca si-asa trebuie sa-i faci rca plus alte acte. la rca iti recomand romasig.ro ca este sigur si livreaza gratuit polita, eu la el am incheiat asig. despre bashan nu stiu sa-ti zic prea multe, dar ar fi util daca adeusbuhai ti-ar spune si ce intelege el prin ieseala mai mare (KM, conditii drum,etc). poate se merita sa-ti iei bashan, mai stii? treaba e ca daca shineray 250 cc mai gasesti si la 3000 si ceva de lei, m-am uitat nitel pe net si nu am vazut bashan 250 cc sub 5000 lei. dar in sfarsit, cauti. dar tine minte ca in orice Sh bagi bani la inceput.


  • 0

#5 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 14 mai 2014 - 01:43

Andrei Marius modelu ala imi place si mie cu 5+1 cu cardan nu sa gasesc unu bun cam intre 4000-5000 lei.

Adeusbuhai Catbrieru nu prea imi place,referitor la Yamaha da e cam vechi,da poate apuc unu bun,nu stiu mai vad,si te rog sa-mi spui te rog frumos ce inseamna la tine iesire mai mare.

bs2014 kymco am vazut ca e cat de cat bun si la atv,dar imi place mai mult shineray,nu ma interesaza sa merg nopatea sau sa fie inmatriculat,daca e inmatriculat e si mai bine,eu sunt un baiat de 16 ani,stiu ca shineray e mai ieftin de accea e mai bine,si bashan unul bun gasesc si la o 4.500-5.000 lei.Nu zic sa nu bag banii,da nu cu milioanele,intr-o luna sa schimb tot in el,si eu de abea m-am dat 20 km.

Multumesc mult tuturor de sfaturii.O zi cat mai placuta!


  • 0

#6 adeusbuhai

adeusbuhai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Nume real:Adeus Buhai
  • Telefon:0749162465
  • Marca ATV:quad Bashan 250cc

Postat 15 mai 2014 - 08:12

M-am exprimat gresit cu iesire mare...ma refeream ca dupa max. 60-80 km de mers cu el sigur gasesc ceva stricat sau desfacut la el. Dupa ultima iesire de vreo 50 km (foarte putin noroi, balti (max. 5-10% din traseu), mai mult drum de camp si ceva urcari, totul cu 2 persoane pe el), i-am gasit furtunul dintre radiator si rezervorul de lichid rupt, suportul de baterie se mai tinea numa intr-un surub, mi s-a rupt lantul (problema mai veche cu surubul care prinde bascula spate de cadru) - ceea ce a rezultat si fisurarea baii de ulei (am rezolvat cu o solutie Bison (25 lei) rezistenta la ulei, temp. mari si foarte scazute, etc). In idee, parerea mea este ca ATV-urile astea no name (Bashan, Shineray, Kymko - specializat mai mult pe scutere), au destula putere sub ele, dar nu sunt si fiabile. Si din propria experienta, ATV-urile astea te ajuta in multe momente, cu conditia sa fii mereu cu chei, surubelnite la tine, sa ii adaugi mereu ulei (niciodata sa nu ramana sub limita ca dai in probleme si mai nasoale), sa il ungi foarte bine si des, etc.  De asta ti-am recomandat Yamaha sau Suzuki, chiar daca sunt de 150-200cc. Parere personala, spor in continuare smile.png

 

app. Si Catbrier are faza scurta / lunga, flash, semnalizari, etc (a meu a venit si cu troliu), nu doar Shyneray wink.png


Aceasta postare a fost editata de adeusbuhai: 15 mai 2014 - 08:13

  • 0

#7 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1.094 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Postat 15 mai 2014 - 10:44

eu zic sa cauti sa iei un Linhai 300 e mai ok decat chestile aste cu nume ciudate .


  • 1

#8 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 Postari:
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Postat 15 mai 2014 - 12:42

Cu bs250 nu am avut probleme majosre si l-am dus la limitele lui pe trasee de 100km + doar offroad in zona de munte si m-am intors acasa multumit, am poze la rubrica atv-ul meu unde se vede ca am facut iesiri si mai lungi in afara judetului. Cred ca bashanurile alea pe lant sunt copie dupa Pegas daca in 50 km ai avut asa probleme.
  • 0

#9 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 15 mai 2014 - 03:56

@Adeusbuhai multumesc pentru sfaturi,da atv-ul tau l-ai luat nou si daca nu te superi cat ai dat pe el? Ce sa zic  am gasit un blaster 200 din 2006,dar chestia e ca n-are marsalier,cam conteza nu? Mulumesc inca o data,o zi placuta si sanatate!

@Adi Radu nu-mi permit unu.

@andrei intre yamaha si bs250 as alege,dar nu stiu care sa-l aleg.

Va rog oameni care aveti blaster 200,ceva detalii cum se comporta etc.

Multumesc tuturor o zi placuta si numai bine!


  • 0

#10 gunkei11

gunkei11

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Nume real:Denis
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Bashan
  • Numar ATV:-

Postat 15 mai 2014 - 07:08

Eu am un bashan de 250cc, am mers cu el peste 100km si deja am probleme cu el, sa spart culbutorul(cel de pe axul cu came) - l-am luat cu 40 de lei si sa rezolvat...

 

Eu zic un blaster 200cc....cat despre bashan ce pot sa spun...trage de rupe dar ti-am spus ca deja sa spart culbutorul...poate ca a fost calitate slaba sau nu stiu...


  • 0

#11 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 15 mai 2014 - 08:22

@gunkei11 ce bashan ai pe lant sau cardan,probabil de-aia ti s-a spart ca e slaba calitatea,totusi nu zic sa nu bagi banii in ele,da nu exagerat totusi.Probabil o sa ma orientez spre un blaster,mai astept pareri.Multumesc de sfat o seara placuta!


  • 0

#12 adeusbuhai

adeusbuhai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Nume real:Adeus Buhai
  • Telefon:0749162465
  • Marca ATV:quad Bashan 250cc

Postat 16 mai 2014 - 07:01

Eu pe al meu il am de anul trecut, dar e fabricat in 2011 parca. L-am luat de la firma ce vindea ATV-uri noi, dar acesta l-au folosit si ei de test cica cam 100-150km. Dar in principiu l-am luat nou (ei l-am umblat cum trebuie, cred ca eu si schimbat schimbat ce a fost mai slab la el + un troliu... etc. -  nu mi-a venit cu nimic rau pe el)


  • 0

#13 adeusbuhai

adeusbuhai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Nume real:Adeus Buhai
  • Telefon:0749162465
  • Marca ATV:quad Bashan 250cc

Postat 16 mai 2014 - 09:27

App. Eu am dat pe al meu 1100 euro, acum este 1400 din cate am vazut, cu carenele putin mai pune si capacul de la motor arata mai fain...in rest aceleasi chestii...Al meu are 25cp, mai sunt unele modele si cu 20cp. Spor in continuare


  • 0

#14 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 16 mai 2014 - 09:43

App. Eu am dat pe al meu 1100 euro, acum este 1400 din cate am vazut, cu carenele putin mai pune si capacul de la motor arata mai fain...in rest aceleasi chestii...Al meu are 25cp, mai sunt unele modele si cu 20cp. Spor in continuare

Bravo l-ai luat chiar bine si 25 caluti destul de bine,cred ca se descurca cat de cat,in afara de cateva mici probleme,totusi e chinez.Si eu am gasit un chinez de 200 http://www.tocmai.ro...2-15020254.html numa ca asta e Alaska.Nu stiu cat e de bun? In fine multumesc mult,iti doresc numai bine si sanatate.


  • 0

#15 adeusbuhai

adeusbuhai

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Nume real:Adeus Buhai
  • Telefon:0749162465
  • Marca ATV:quad Bashan 250cc

Postat 17 mai 2014 - 08:43

Alaska am  inteles ca e de la FirstBike si nu prea am auzit multe bune despre el...ca m-am interesat si eu inante sa mi-l iau pe asta...da cine stie....nu generalizez....e posibil sa nu fie probleme la toate... :) Si cu consumul de 3% te asigur eu ca nu e asa....A meu cred ca sare de 5-6 la mers prin camp, fara forjari multe...Ultima data mi-a consumat 3-4l in 50km (cu 2 pers pe el)....  Aaaa....si l-ai luat deja pe asta sau ramai pe blaster? 


  • 0

#16 gunkei11

gunkei11

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Nume real:Denis
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Bashan
  • Numar ATV:-

Postat 17 mai 2014 - 10:11

@gunkei11 ce bashan ai pe lant sau cardan,probabil de-aia ti s-a spart ca e slaba calitatea,totusi nu zic sa nu bagi banii in ele,da nu exagerat totusi.Probabil o sa ma orientez spre un blaster,mai astept pareri.Multumesc de sfat o seara placuta!

 

 

Transmisia e o am pe lant.


  • 0

#17 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 18 mai 2014 - 12:42

Alaska am  inteles ca e de la FirstBike si nu prea am auzit multe bune despre el...ca m-am interesat si eu inante sa mi-l iau pe asta...da cine stie....nu generalizez....e posibil sa nu fie probleme la toate... smile.png Si cu consumul de 3% te asigur eu ca nu e asa....A meu cred ca sare de 5-6 la mers prin camp, fara forjari multe...Ultima data mi-a consumat 3-4l in 50km (cu 2 pers pe el)....  Aaaa....si l-ai luat deja pe asta sau ramai pe blaster? 

Acuma doar ma uit,doar cam pe luna viitoare,am banii sa achizitionez,deci am timp sa ma tot uit.Si o sa raman pe blaster probabil sau a2a varianta un bashan de 250 5+1 pe cardan.Oricum la 16 ani nu-mi trebuie avion.O zi buna!


  • 0

#18 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 18 mai 2014 - 04:24

Rog cei care detin yamaha blaster 200 sa-mi zica un sfat,o parere ceva.Iar ceilalti useri de atv dinli ce ziceti?


  • 0

#19 cristix

cristix

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Gender:Male
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0740
  • Marca ATV:chinezesc 200cc.
  • Numar ATV:1

Postat 22 mai 2014 - 09:59

Cer tc,am luat un cn moto de 300cc ca nou 500 km ,inscris cu nr.albe tot in regula.E ca nou.. Multumesc tuturor,numai bine si sanatate!


Aceasta postare a fost editata de cristix: 22 mai 2014 - 10:00

  • 0

#20 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5.622 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Postat 22 mai 2014 - 10:59

Cristi inteleg ca ti-ai cumparat un ATV Chinezesc si de aceea probabil ai scris si tu tot in limba Chineza, probabil de bucurie.

 

Pe viitor daca mai postezi ceva totusi te rog foloseste cu incredere si limba ROMANA.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto