Jump to content



Photo

Honda Rincon 650


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 marinionut

marinionut

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ionut Marin
  • Telefon:.
  • Marca ATV:Honda Rincon 650

Posted 09 October 2014 - 07:29 AM

Salut,
Citesc de ceva vreme acest forum, in incercarea de a face o alegere cat mai buna in achizitionarea unui atv (fiind primul). Si am ales: Honda Rincon 650 - 2005. Prima impresie, dupa doar doua ore (doar atat m-am dat cu el pana acum), este foarte puternic. Trebuie sa ma obisnuiesc cu el si sa scap de instinctele de biciclist: sa pun piciorul jos atunci cand se inclina.
Eu sunt din Valenii de Munte, daca se mai organizeaza iesiri prin zona I'm all in.
Am atasat si cateva poze de la prima iesire.

Attached Files


  • 1

#2 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 09 October 2014 - 07:38 AM

Felicitari pentru achizitie si cat mai multi km bobinati fara evenimente (grave).
O alegere curajoasa pentru primul atv dar o sa va cunoasteti mai bine si veti forma un "cuplu" perfect :)
  • 0

#3 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 October 2014 - 07:42 AM

Salut Ionut si bine ai venit!
Felicitari pentru achizitie. Arata bine ATVul tau si cred ca ne dorim cu totii sa simti distractia din plin.
Pentru ca ai ales dintr-o multime, te rog sa ne detaliezi etapele. Sunt sigur ca experienta ta este importanta si va fi de folos multor colegi care trec si ei prin astfel de emotii. Poti sa spui nume, site-uri, preturi, etc. Orice consideri tu ca este relevant pentru o achizitie, asa cum ai facut-o tu. Ma bucur daca experientele colegilor ti-au fost de folos, de aceea as vrea sa contribui si tu.
Mult succes si tine-ne la curent cu tot ce faci sau mesteresti la ATVul tau.
  • 0

#4 marinionut

marinionut

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ionut Marin
  • Telefon:.
  • Marca ATV:Honda Rincon 650

Posted 09 October 2014 - 08:35 AM

Salut baieti si multumesc pentu urari.
@Crinel. Sper sa ne cunoastem cat mai repede :). O sa merg pe principiul: daca am grija de el si el o sa aiba grija de mine.
@Marius. Intr-adevar am ales dintr-o multime... O sa revin cu un post detaliat. Acum sunt deja in intarziere...
  • 0

#5 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 09 October 2014 - 09:36 PM

Ha ha, bravo !

De mult timp nu am vazut o Honda pe forum si ma bucur sa vad de data asta una imbracata in straie deosebite :).

Personal imi plac mult Honda, le vad foarte ergonomice, foarte prietenoase cu utilizatorul, transmit puterea mai omeneste, etc

 

Sunt convins ca sunt si foarte fiabile, l-am ajutat pe un prieten sa isi cumpere una tot SH, in urma cu vreo 4-5 ani si stiu ca cel putin 3 ani nu a avut probleme.

De altfel te si astepti, e Honda :).

 

Cand mi-am cumparat King-ul negociam si un Rincon 680 aproape nou dar imi depasea bugetul cu aproximativ ... 100 % :))

Probabil cel mai mult imi place Rubicon, dar aia e alta treaba si e foarte rar pe la noi.

 

In concluzie sa-l folosesti sanatos si sa ne trimiti poze si filmari !


  • 0

#6 marinionut

marinionut

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ionut Marin
  • Telefon:.
  • Marca ATV:Honda Rincon 650

Posted 10 October 2014 - 07:31 AM

Salut Iuliu. Multumesc pentru urari.
Asa cum am promis mai sus, revin cu detaliile alegerii facute.
Dintotdeauna mi-au placut ATVurile dar niciodata nu am fost hotatat sa imi cumpar unul. Pana asta'vara cand, plimbandu-ma pe plajele si stradutele din Grecia, am intalnit foarte multe. Atunci am zis: gata imi cumpar ATV.
Primul lucru la care m-am gandit a fost: cat/unde/cum o sa il folosesc. Iar raspunsurile, in cazul meu, au fost: doar in weekend (ca in restul saptamanii lucrez); pe dealurile/muntii din jurul orasului Valenii de Munte (peisaje si locuri extraordinare prin zona); nimic "hardcore" doar plimbari pe drumuri forestiere, vai de rau...
Cu temele facute (asa credeam atunci) si ca orice incepator m-am gandit ca un buget de 1000e imi va fi suficient pentru nevoile mele. Am deschis internetul si bineinteles ca am fost invadat de toate, asa cum mai sunt numite pe aici, "petardele". Initial am zis ca poate ceva de 250cc ar trebui sa ma multumeasca... Sau poate e prea mic? Apoi m-am gandit la Linhai, am vazut foarte multe... deci ar trebui sa fie ok. Dar oare chinez mai tanar este mai bun decat un japonez/american (canadianu era prea scump) mai batran? Si atunci am inceput sa ma informez. Pe siteul vostru, pe atv.com, youtube, oriune ma ducea google-ul cand cautam review-uri si specificatii pentru un anumit model. Si acum am inceput deja sa rafinez, clar nu voiam quad, 4x4 "it's a must" la ATVuri, 300cc pareau totusi prea putin, diferential blocabil (parerile sunt impartite aici pentru modelul meu..). Pentru oferte am cautat in tara pe olx, tocmai, atv de vanzare, atv ieftin... Am aruncat un ochi si in afara, pe siteurile din Spania (segundamano.es) sau ebay(.co.uk;.com) si chiar am cerut cateva oferte din China pentru CF moto (pe alibaba.com - dar la care nu am primit raspuns). Sincer eu nu am vazut diferente de pret, ba chiar pe afara mi-au parut putin mai scumpe. Si cum timpul nu este cel mai bun prieten al meu, am ramas cu varianta din Romania.
Intr-un final motivele pentru care am ales modelul meu au fost: fiabilitate (imi place sa mesteresc la lucrurile pe care mi le cumpar, dar prefer sa mesteresc pe partea de intretinere nu de reparatii), modul in care a fost intretinut (ca orice lucru SH, asta cantareste enorm), performante.
And the winner is: HONDA RINCON 650.
Sper sa va foloseasca experienta mea si va voi tine la curent cu iesiri, poze sper sa nu si probleme :).
  • 2

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 10 October 2014 - 09:43 AM

Salut Ionuț,

Interesantă alegerea ta prin prisma rarității acestui model pe la noi. La vremea tinereții lui era o adevărată bijuterie, caracteristică pe care nu și-a tocit-o prea mult cu toate că a trecut atâta timp de la conceperea lui. Am călărit și eu așa ceva cu ani în urmă și vreau să spun că am fost foarte încântat.

Ca o recomandare ar fi să cauți a-l dota cu un troliu pe care acum nu-l văd, este o sculă pe care o vei aprecia doar atunci când ești la ananghie.

Să-l folosești cu plăcere și bine ai venit în gașca nebunilor care cutreieră dealurile și munții din pura plăcere de-a le admira frumusețea.


  • 0

#8 marinionut

marinionut

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ionut Marin
  • Telefon:.
  • Marca ATV:Honda Rincon 650

Posted 03 November 2014 - 05:24 PM

Salut baieti,
Asa cum am promis, revin cu poze din iesirile pe care le-am facut pana acum:

Attached File  IMAG0493.jpg   208.42KB   1 downloads Attached File  IMAG0485.jpg   218.07KB   0 downloads Attached File  IMAG0535.jpg   123.35KB   0 downloads

 

Attached File  IMAG0538_.jpg   247.22KB   0 downloads Attached File  IMAG0543_.jpg   247.66KB   0 downloads Attached File  IMAG0554.jpg   208.55KB   0 downloads

 

Attached File  IMAG0560.jpg   150.33KB   0 downloads Attached File  IMAG0568.jpg   157.05KB   0 downloads Attached File  IMAG0573.jpg   158.96KB   1 downloads

 

Attached File  IMAG0579.jpg   209.55KB   0 downloads 

Attached Files


  • 2

#9 marinionut

marinionut

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ionut Marin
  • Telefon:.
  • Marca ATV:Honda Rincon 650

Posted 03 November 2014 - 05:38 PM

Iesiri usoare, pe langa Valenii de Munte - Drajna - Maneciu - Slon.

Incep sa ma obisnuiesc cu el din ce in ce mai mult, si imi place mai mult cu fiecare iesire. 

@iusau: Intr-adevar pe puterea este transmisa omeneste, si astfel devine un ATV puternic dar prietenos (chiar daca m-a trantit de doua ori in incercarea mea de incepator de a face cerculete - pana la urma mi-au iesit smile.png)

@horia14: Bineinteles ca am plecat la drum fara troliu... si la ultima iesire am ramas in noroi (asa cum se vede si in ultimele poze). Motiv pentru care a trebuit sa il las peste noapte in padure.


  • 1

#10 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 03 November 2014 - 06:34 PM

Imi place ca l-ai muncit si el pe tine :D


  • 0

#11 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 03 November 2014 - 07:34 PM

Ia-ți unul de urgență dacă ieși singur(troliu).

Este de mare ajutor așa cum ai și înțeles, iar cu lăsatul peste noapte în pădure poate să devină riscant. Cunosc o situație când a rămas doar câteva ore și a fost devastat, culmea, de alți ateviști.

Cred că din solidaritate de breaslă


  • 0

#12 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 03 November 2014 - 08:01 PM

Ce modest esti :))

"Iesiri usoare" vs "La ultima iesire am ramas in noroi, a trebuit sa il las peste noapte in padure"

Frumos si interesant atv! ;)
  • 0

#13 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 03 November 2014 - 08:20 PM

Spor la namoleala! snitch.gif

Troliu obligatoriu, mai ales daca iesi singur. Nici anvelopele nu prea mai sunt pentru namoalele prestate.

Daca nu aveam troliu la linhai cred ca mai mult ar fi stat prin rauri sipaduri decat pe acasa.


  • 0

#14 marinionut

marinionut

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Ionut Marin
  • Telefon:.
  • Marca ATV:Honda Rincon 650

Posted 03 November 2014 - 10:14 PM

Pozele sunt din mai multe iesiri. Toate au fost programate ca "usoare", abordand pe parcurs zone mai dificile din dorinta a ma obisnui cat mai mult cu atvul.
Ultima iesire (cea in care am ramas in noroi) cu atat mai mult, deoarece am plecat dupa amiaza (pe la ora 3). Dar, intamparea a facut ca pe drum sa ma intalnesc cu un cioban care m-a indrumat sa iau un drum care se abatea putin de la traseul prestabilit de mine. Asta m-a dus exact la ceea nu voiam sa se intample cand plecasem de acasa: sa raman chiar la lasarea serii impotmolit in mijlocul padurii... Asta nu inseamna ca nu mi-a placut iesirea si faptul ca am testat jucaria, ba chiar din contra. Oricum cu ocazia asta am mai invatat cateva lucruri ("the hard way" ce-i drept) si nu o sa ma mai aventurez cand nu sunt echipat (fara troliu, cauciucuri...)
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto