Jump to content



Photo

Cf Moto 500A (Lung)


  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#121 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 21 November 2016 - 06:02 PM

Este plecat putin din tara dar, se intoarce el. Adi Radu este un coleg care merita sa fie asteptat.

 

Ieri am iesit putin cu baietii. Am refacut un traseu pe care l-am mai facut si in trecut. De aceasta data, fiind toamna plina, frumusetea padurilor nu a mai fost asa de ampla, copacii fiind dezgoliti de frunze. In schimb, colegii participanti au fost la inalmine.

Ca si concluzie la final de zi: incercati sa nu va prinda noaptea prin paduri. Poate doar daca sunteti buni cunoscatori ai locurilor. Altfel, este foarte greu si sinistru. 

Si cateva fotografii:

 

 


  • 1

#122 rmihaic

rmihaic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 114 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:CF 450L

Posted 22 November 2016 - 09:32 AM

Frumoase peisaje. 

Ultima oara cand ne-a prins noaptea prin padure, am constatat ca am magnetoul stricat si am mers vreo 2/3 ore prin padure la lumina telefonului sau a colegilor ce mergeau in spatele meu cu faza lunga.


  • 0

#123 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 03 December 2016 - 08:15 PM

Si pentru ca am avut cateva zile libere, am profitat de ele si am pus la cale o intalnire impreuna cu colegul nostru apriliacluj si alti prieteni. Am avut parte de multa distractie, plimbari prin padurile din zona Gheorghieni-ului, atat cu motocrosul cat si cu un automobil 4x4 dar, echipat de strada fiind, ne-a insotit pana la un punct. Ca o mica paranteza, si in aceasta calatorie am dat peste urme de urs. Erau mai multe de aceasta data. Iesirile nu au fost foarte lungi deoarece trebuia sa ne ocupam si de mancarea la ceaun. Evident ca de fiecare data o faceam noaptea, in plin frig si ninsori. Dar tare buna a iesit fiecare tura...

Attached Files


  • 1

#124 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 03 December 2016 - 08:29 PM

Marius, ce ai calcat cu atv-ul de ai pus pe gratar si in ceaun? Ca arata foarte bine :)


  • 0

#125 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 03 December 2016 - 08:33 PM

Este o mare pulpa de berbec. Mare si gustoasa. :)
  • 0

#126 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 03 December 2016 - 08:51 PM

ooo ii bunnn atunci :). Chiar arata foarte bine....


  • 0

#127 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 05 December 2016 - 08:28 AM

.............. Evident ca de fiecare data o faceam noaptea, in plin frig si ninsori. Dar tare buna a iesit fiecare tura...

si amu inapoi la birou si la caldurica........

prea repede s-a gatat minivacanta asta....., abia am reusit sa mancam si sa bem un pic :)


  • 0

#128 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 05 December 2016 - 07:16 PM

Mancarea a fost excelenta. Colegul apriliacluj are mana formata pe ceaunul cel mare. Parca era Ismail, din "Toate panzele sus". Stie sa faca mancarea la ceaun. :)
  • 0

#129 rmihaic

rmihaic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 114 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:CF 450L

Posted 06 December 2016 - 08:19 AM

Ati iesit la vanat de "caprioare" ? Frumoasa aventura.


  • 0

#130 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 06 December 2016 - 08:42 AM

mai mult de ursi ne-a fost frica.....

apoi Pitesti seara l-a mancat si pe tata lui Bambi :)


  • 0

#131 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 06 December 2016 - 02:38 PM

Am avut o tocanita de cerb.

 

Cam buna. nyam.gif


  • 0

#132 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 06 December 2016 - 04:48 PM

nyam.gif nyam.gif nyam.gif nyam.gif nyam.gif nyam.gif nyam.gif


  • 0

#133 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 07 December 2016 - 08:23 AM

Am avut o tocanita de cerb.

 

Cam buna. nyam.gif

sa-ti fie de bine!

 

....au fost cam multe bunatati, in minivacanta asta de miercuri pana duminica seara cand am ajuns acasa si m-am cantarit, am pus vreo 4,5 kg  pe mine !!!!!

amu vreo 2-3 saptamani trebuie sa fac greva foamei sa ajung din nou la 2 cifre la greutate :) :)


  • 0

#134 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 May 2017 - 09:35 AM

Nu am mai scris de ceva vreme aici dar, asta nu inseamna ca am stat degeaba. Am facut km, am facut uzura la atv, am facut tot felul de alea. 

La ultima iesire pe care am avut-o acum vreo doua saptamani in urma, deoarece am avut parte de un traseu lung (aproape am ramas fara benzina pe la jumatatea lui) si frumos, cu portiuni tehnice destul de complicate (pentru mine), am constatat nevoia acuta de frana de motor. Unii posesori de CF 500A stiu cu siguranta ca frana de motor este inexistenta la acest atv. 

Cum nici frana de pe rotile din spate nu ma satisface in mod deosebit, am zis ca pentru un plus de siguranta sa ii cumpar ambreiaj nou impreuna cu rulment unisens. Zis si facut. Am comandat toate cele si, impreuna cu samy, am si trecut la inlocuirea lor (adica mai mult samy, eu fiind prins cu alte treburi). Din pacate, pozele lipsesc cu desavarsire deoarece, samy, neavand decat doaua maini, nu a putut sa faca si poze.

Operatia a decurs bine, s-a reusit reasamblarea in bune conditii.

Daca tot l-am desfacut pentru ambreiaj si rulment, am zis sa ii fac si schimburile de ulei. 

In plus, asa cum v-am spus, nu sunt foarte multumit de franele de pe spate ale atv-ului, motiv pentru care am luat decizia sa fac o aerisire a sistemului de franare si, totodata, sa inlocuiesc complet si lichidul de frana. 

Inainte de toate, am umblat iarasi la placutele de frana de pe spate, sa vad in ce stare sunt. Totul era in regula cu ele si nu necesita vreo interventie deosebita. 

Pentru ca data trecuta cand le-am schimbat, am omis sa fac fotografii, de aceasta data mi-am adus aminte si am facut pe tot parcursul procesului de demontare.

Inlocuirea este simpla si se face foarte usor. Practic, se da roata din spate jos (stanga spate) si este acces complet la etrier. Schimbarea se face prin simpla scoatere a surubului de pe mijloc, scoaterea placutelor si punerea celor noi.

Inainte de a se scoate surubul (cu o cheie imbus de 5) vedeti ca mai este un capacel mic, de protectie. Se desurubeaza cu acelasi imbus.

Attached File  20170508_211603.jpg   93.59KB   0 downloads Attached File  20170508_211621.jpg   80.91KB   0 downloads Attached File  20170508_211734.jpg   62.2KB   0 downloads 

 

Dupa ce se scoate capacelul, se desurubeaza efectiv acel surub (tot cu cheia imbus).

Attached File  20170508_212145.jpg   107.66KB   0 downloads Attached File  20170508_212226.jpg   63.76KB   0 downloads Attached File  20170508_212241.jpg   56.11KB   0 downloads

 

Apoi se trage usor tablita de tip arc. Are o singura pozitie de montare (vezi foto) si raman placutele la vedere.

Attached File  20170508_212414.jpg   97.18KB   0 downloads Attached File  20170508_212432.jpg   100.63KB   0 downloads 

 

Se forteaza putin stanga-dreapta in placute pentru a se departa pistonasele de ele, se agata placutele (eventual tot cu cheia imbus cu cot la 90) si se scot cu grija (sa nu cumva sa se sparga. Glumesc.)

Attached File  20170508_212839.jpg   113.11KB   0 downloads Attached File  20170508_212849.jpg   77.07KB   0 downloads 

 

Atentie ca placutele au o tablita pe spate, impreuna cu ceva azbest. Acestea se refolosesc pe noile placute. Se desfac usor, au doar niste urechiuse mici.

Attached File  20170508_212856.jpg   73.12KB   0 downloads 

 

Se imping pistonasele cat mai mult, pentru a face loc noilor placute.

Attached File  20170508_213039.jpg   82.36KB   0 downloads

 

Apoi se pun la loc. Totul este foarte simplu si comod.

 

Deoarece nici frana de mana nu era pe gustul meu, mi-am alocat ceva timp sa diagnostichez problema. Ma intriga faptul ca bietul chinez nu a fost in stare sa faca si el o frana de mana care sa functioneze. Ei bine, el a facut doar ca, mai are un reglaj suplimentar, care actioneaza direct asupra placutei de frana. Am reusit si am inteles functionarea, am refacut reglajul si, parerea mea este ca, frana de mana functioneaza acum asa cum trebuie. O sa vad exact in momentul in care o sa ies in teren cu el.

 

Am mai constatat un joc la bucsile de la roate din spate, cele de la fuzeta. Cred ca vina imi apartine mie de au capatat joc, deoarece o buna perioada (de cand a fost nou) am omis sa ii bag vaselina prin gresoare. Nu va mai spun ca cel de la care l-am achizitionat nici macar nu s-a obosit sa se uite acolo, dar sa mai si bage el. Si cica sa il duc la el pentru garantie... Of, of, mai mai.

Asa ca, urmeaza sa ii schimb si bucsile si apoi ne vedem direct prin paduri, sa vad daca toate imbunatatirile aduse au efect sau nu.


  • 0

#135 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 09 May 2017 - 11:35 AM

Bravo Pitesti , sa ne mai pui poze ..

Legat de bucsi .. incearca o gresare dupa fiecare spalare si vei avea surprize placute !


  • 1

#136 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 09 May 2017 - 03:38 PM

Felicitari pentru modificari. Ceva impresii legate de frana de motor dupa interventie? Ce ne poti spune?

Legat de schimbarea placutelor pe spate totul e la fel de simplu cum ai descris tu, DACA SI DOAR DACA, reusesti sa desfaci acel surub care tine placutele. Daca ai bafta sa patesti ca mine dupa sase imbusuri facute tirbuson, doua masini de insurubat cu impact cu mandrina rupta si vreo doua saptamani de umblat cu etrierul in traista pe la diversi meseriasi reusesti sa desfaci surubul si sa schimbi placutele.
  • 0

#137 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 May 2017 - 04:16 PM

Inca nu am iesit cu el sa vad cum se comporta. Mai am de schimbat doua bucsi si abia apoi sa il scot la iarba verde.

In privinta surubului, probabil am avut noroc. Nu mi-a creeat niciun fel de probleme. Dar i-am si pus vaselina pe filet. Si lui si capacelului de protectie. Probabil tu nu ai avut acel capacel si a intrat rugina si mizeria, ceea ce da, creeaza mari probleme.


  • 0

#138 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 09 May 2017 - 06:41 PM

Daca vrei, iti mai dau de la mine frana de motor ca pe mine ma dispera cateodata :D 


  • 0

#139 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,210 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 09 May 2017 - 07:36 PM

Legat de bucse...preferabil ar fi sa le dai afara de tot si sa verifici si starea surubului.

Cred ca am spus intr-un post cindva, am avut surpriza la X8 sa le gasesc corodate.

Vaselina bagata cu mina (desthu) consider ca este mai sfinta decit cu decalimitu.

Verifica si conditia capacelor care au o garmitura de cauciuc incastrata. Daca sunt muscate ar fi de preferat sa fie schimbate.

Au rol de protectie.

Sunt operatiuni ushoare care le poti face intre 2 tigari sau cind te plictisesti.

 

Buna ideea cu verificarea surubului de la etrierul spate. 

La dreaq, cred ca tre sa stai toata ziua calare pe tractor la bibileala snitch.gif

 

Curioasa afirmatia cu frina de motor. Imi amintesc ca era satisfacatoare la 500-le care l-am avut (ala roshu ca focu)


Edited by cvalro, 09 May 2017 - 07:37 PM.

  • 0

#140 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 09 May 2017 - 09:26 PM

In privinta franei de motor, la inceput era buna. Cand era si el nou. Pe masura ce a adunat km a tot inceput sa slabeasca. Eu, fiind o fire mai fricoasa de felul meu, ma emotionez repede cand vad ca am de facut cate o coborare mai lunga si foarte inclinata si constat ca sistemul de franare se emotioneaza impreuna cu mine. El se moaie, eu devin rigid.
Bucsile o sa fie inlocuite cu surub cu tot. Iau ansamblul complet. Cel putin asa elimin multe semne de intrebare ulterioare.
Tot la frana de picior am mai facut un reglaj suplimentar. Am mai insurubat tija care actioneaza pistonasul din pompa de frana. M-am gandit ca poate este cursa prea lunga si nu mai poate sa faca presiune suficienta in circuit.
In vasul de lichid de frana am gasit destul de multa depunere, iar culoarea lichidului era spre maroniu deschis. Poate si calitatea lui lasa de dorit si de aici si senzatia ca nu mai franeaza bine. Sunt curios sa vad daca s-a schimbat ceva in bine.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto