Jump to content



Photo

Cf Moto X8 Luxury

Terralander 800

  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#61 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 16 February 2015 - 12:06 AM

Dar ai peisaje...


  • 0

#62 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 16 February 2015 - 12:49 AM

Are peisaje "Made in Germany" !!!


  • 0

#63 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 08 March 2015 - 10:22 PM

Din cate stiti atv-ul meu nu are troliu si, azi din gresala am dat de "oferta" asta. http://www.authentic...ng1=en&banner=1

 

Eu nu prea fac hard offroad, deci nu cred ca e nevoie sa bag bani intr-un troliu foarte scump. Totusi cer pareri, voi ce credeti despre acest troliu/marca, merita?

 

Multumesc.


  • 0

#64 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 March 2015 - 11:06 PM

Eu zic ca este util sa ai troliu. Daca nu ai tu, macar sa aiba cei cu care iesi. In plus, vezi ca iti trebuie si sistemul de prindere (placile).

 

Sunt in regula cei de la Authentic Spirit dar, sa iei legatura si cu http://www.motoboom.ro  O sa fii placut surprins.


  • 0

#65 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Posted 09 March 2015 - 02:21 PM

Foarte util sa ai troliu dar nu troliul din link, am asa ceva pe celalalt atv si l-am omorat, mentionez ca atv-ul are 250 kg. Nu aveam bagaje si eu eram langa atv, troliam din radiocomanda. Defectul a aparut undeva la angrenaj si a eliberat cablul relativ brusc, daca nu eram langa atv sa pun frana pleca la vale. Motorul electric, releele si radiocomanda merg perfect inca, la reductor nu m-am mai uitat, sta asa cu cablul infasurat dupa bara, macar nu rugineste.


  • 0

#66 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 09 March 2015 - 03:29 PM

De obicei cand e de troliu e serioasa treaba, adica are de munca si nu prea se intampla sa ne troliem pe loc drept unde sa fie vorba doar de un impuls ca sa iesim din impotmoleala. Adica ori e prins in namol atv-ul peste butucul la roti si trebuie smuls de acolo efectiv, ori e intr-o ravena cu botul in sus agatat de troliu, situatii cand nu mai ai cum sa ajuti si cu rotile si toata baza e in troliu. Daca se intampla ca atunci cand esti agatat si il scoti din rapa sa scape cablul si sa-i dea drumul brusc, e ca si cum s-ar fi rupt sufa si poti sa-ti dai seama de consecinte.

Zici ca nu faci off raod greu, pai de ce nu ti-ai luat o chinezarie de atv ? In nici un caz sa nu te gzarcesti la troliu, ia un Warn ca ai un atv greu si nu cred ca ai vrea sa-l simti peste tine si nici sa mergi 15 km pe jos prin padure ca sa cauti ajutoare daca tot iesi singur.


  • 0

#67 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 09 March 2015 - 03:42 PM

Multumesc mult pentru informatii, deci am sa imi iau gandu de la troliu asta, cu toate ca eu intrasem pe pagina la authentic spirit doar pentru a vedea pretul unui utv, atunci am vazut oferta si, eu cum nu am troliu mam gandit sa intreb daca e ceva de capu lui...

Atunci am sa merg pe Warn.

Multumesc inca odata!
  • 0

#68 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 09 March 2015 - 04:16 PM

Referitor la trolii , si eu am mania lor (chiar daca le folosesc foarte rar) am cautat pe net (amazon.com are cel mai mic pret de pe piata) si in urma unor teste etc am decis ca urmatorul troliu (pt UTV) sa fie marca Superwinch de .. 4000 LBS. In ideea sa am suficienta forta cu el. Sunt fan WARN dar din ce ziceau americanii ai ajuns sa platesti foarte mult marca nu doar calitatea. Replica lor a fost ca sunt trolii gen superwinch, reddragon etc care fac ce face warnu cu pretul mult mai mic! Si sunt si alti producatori care dau life waranty (garantie pe viata) dar, multi care aud asta zic ca daca se strica in 4 ani troliu il repara pe garantie .. Garantia pe viata se refera la durata medie de utilizare a troliului (unii spun ca 4 5 ani ar fi viata lui dupa care trebuie inlocuit). Sa nu mai argumenetz partea cu garantia pe viata pt ca la noi in tara se da 12 sau 24 luni si in cazul unui defect se spune ca e din vina ta nu din vina produslui (l-ai supus la prea mult stres, amperaj prea mare si alte chestii asemanatoare). Cred ca deja suntem multi care nu ne mai bazam pe garantie prea mult!

 

Am vazut elefantul lui Horia si .. recomandarea mea ar fi Warn XT/RT 30 sau chiar 40 (Acum depinde de preferintele tale si buget, daca nu te grabesti iti pot recomanda pe tipul care imi aduce produse de pe amazon si vei economisi destul de multi bani cu achizitia din state a troliului).


Edited by pitesti, 09 March 2015 - 05:26 PM.

  • 0

#69 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 09 March 2015 - 08:27 PM

Deocamdata ma linistesc cu troliu, pentru ca am alte prioritati. Defapt eu am fost linistit si pina acum, doar ca vazusem oferta si, am vrut sa ma informez :)

 

Prima data vreau sa imi pun carlig de remorcare la masina (e cumparat, mai trebuie montat), apoi sa achizitionez o remorca. Dar daca cumva vad ca  am nevoie urgent de un troliu, pai atunci se cumpara unu thumbsup.gif

 

Multumesc inca odata pentru sfaturi!

 

P.S. Adi Radu, te anunt cand ma gandesc sa cumpar unu.


  • 0

#70 sorin21

sorin21

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:sorin
  • Telefon:0744......
  • Marca ATV:suzuki king quad 700

Posted 10 March 2015 - 07:54 AM

Referitor la trolii , si eu am mania lor (chiar daca le folosesc foarte rar) am cautat pe net (amazon.com are cel mai mic pret de pe piata) si in urma unor teste etc am decis ca urmatorul troliu (pt UTV) sa fie marca Superwinch de .. 4000 LBS. In ideea sa am suficienta forta cu el. Sunt fan WARN dar din ce ziceau americanii ai ajuns sa platesti foarte mult marca nu doar calitatea. Replica lor a fost ca sunt trolii gen superwinch, reddragon etc care fac ce face warnu cu pretul mult mai mic! Si sunt si alti producatori care dau life waranty (garantie pe viata) dar, multi care aud asta zic ca daca se strica in 4 ani troliu il repara pe garantie .. Garantia pe viata se refera la durata medie de utilizare a troliului (unii spun ca 4 5 ani ar fi viata lui dupa care trebuie inlocuit). Sa nu mai argumenetz partea cu garantia pe viata pt ca la noi in tara se da 12 sau 24 luni si in cazul unui defect se spune ca e din vina ta nu din vina produslui (l-ai supus la prea mult stres, amperaj prea mare si alte chestii asemanatoare). Cred ca deja suntem multi care nu ne mai bazam pe garantie prea mult!

 

Am vazut elefantul lui Horia si .. recomandarea mea ar fi Warn XT/RT 30 sau chiar 40 (Acum depinde de preferintele tale si buget, daca nu te grabesti iti pot recomanda pe tipul care imi aduce produse de pe amazon si vei economisi destul de multi bani cu achizitia din state a troliului).

Salut,eu am avut Superwinch de 3000 lbs,foarte bun troliu,robust,zdravan si nu zice ca nu poate.Ai dreptate la unele trolii platim marca


  • 0

#71 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 10 March 2015 - 08:28 AM

Salut Marius,

 

Lasă alte cheltuieli pe mai încolo și cumpără un troliu.

Nu cred că au trecut trei săptămâni de la achiziția primului ATV și dacă n-aveam cu ce ... îl lăsam în pădure și veneam pe jos 10 km și pe vremea aia eram probabil la fel de începător ca și tine, deci nu făceam plimbări extreme.

Nici nu ști când apar surprizele ...

 

Cam ăsta-i sfatul meu, mai ales că te văd umblând singurel ...


  • 0

#72 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 18 March 2015 - 06:15 PM

Salutari, zilele astea sunt in Romania...si am vorbit cu un prieten ce vrea sa isi vanda Cf-ul de 500. Din vorba in vorba a spus ca imi da mie troliul lui original care vine pe Cf la pretul de 100Euro.

Voi ce pareri aveti, este un troliu ok pentru atv-ul meu? Merita sa il iau?

Multumesc.
  • 0

#73 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 18 March 2015 - 06:40 PM

Merita sa il iei. Dar sa ti-l dea cu releu, buton, cabluri de alimentare si, mai ales, cu sistemul de prindere pe caroserie. Altfel nu merita.


  • 0

#74 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 18 March 2015 - 07:13 PM

Multumesc mult pentru sfaturi. Maine merg sa vad in ce stare e troliu. Eu cred ca il da complet (asa e logic). Daca te referi la acea placa de prindere, chiar daca nu o primesc a spus fratemio ca mi-o face el la plasma, la fel si scutul de atv, doar ca pentru scut are nevoie de atv sau o matrita.
  • 0

#75 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 03 April 2015 - 12:05 AM

Salutari, zilele astea am dat de atv.ul asta, si pot sa spun ca imi place la nebunie cum arata "monstrul".

 

Nu stiu unde sa postez pentru a il prezenta, asa ca am decis sa il postez aici. http://atvarmor.ru/a...f800-x8-tyuning

 

Este si lista de preturi de la fiecare update a atv-ului dar e in rusa :)


Edited by MMarius, 03 April 2015 - 12:07 AM.

  • 0

#76 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 03 April 2015 - 09:32 AM

Puteti sa dati tranlate la pagina din browser. Trebuie setat sa traduca din rusa si te intreaba automat daca vrei sau nu.

Iar ca sa afli pretul in EUR impartiti la ~ 61. (cursul actual)


  • 0

#77 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 03 April 2015 - 11:09 AM

@vic, eu m-am descurcat cu tradusul, spuneam pentru restu persoanslor interesate.

Din punctul meu de vedere atv-ul arata superb!
  • 0

#78 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 13 April 2015 - 11:43 PM

Salutari.

 

De data asta vin cu o veste noua. Am hotarat sa vand atv-ul deoarece aici in Germania nu am voie sa il folosesc asa cum trebuie, si anume sa fac offroad. M-am gandit ca nu are rost sa imi bat joc de atv si sa il fortez doar pe drumuri publice.

 

L-am pus la vanzare aici in Germania acum 2 zile si deja am un posibil cumparator, defapt fac schimb cu un quad SMC Trasher 520rr 50cp cu motor Subaru. Am hotarat sa fac schimbul in weekend deoarece avem mai mult timp la dispozitie pentru a proba "jucariile". Daca amindoi suntem multumiti de "jucarii" posibil sa va prezint si voua quadul pe weekend.

Pina atunci urati-mi bafta smile.png

 

Cateva poze:

Attached File  1.jpg   134.38KB   1 downloads

Attached File  3.jpg   148.5KB   1 downloads

Attached File  4.jpg   159.51KB   1 downloads

Attached File  5.jpg   161.77KB   1 downloads

Attached File  6.jpg   161.44KB   1 downloads

Attached File  2.jpg   131.31KB   1 downloads

 

 

 

 


  • 0

#79 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 14 April 2015 - 06:40 AM

Quadul respectiv o sa te emotioneze. La fel cum ai simtit si cand ai luat CF-ul. Nu are cum sa nu iti placa sau, nu are cum sa nu ii placa celuilalt vanzator, CF-ul. Eu cred ca o sa faceti schimbul.

 

 Inseamna ca nu mai mergi in excursia din august? 


  • 0

#80 MMarius

MMarius

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 434 posts
  • Gender:Male
  • Location:Germania - Ulm/Romania - Arad
  • Nume real:Ionut Marius
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Honda TRX 700XX / Yamaha Raptor YFM 700R SE 2016 Model
  • Numar ATV:JO 56

Posted 18 April 2015 - 09:21 PM

Marius, ai dreptate, daca e sa fac schimbul nu am sa mai merg in august.

 

Inca atv-ul meu e in service, trebuie sa ii fac ceva omologare pentru 2 persoane (ceea ce nu stiam) si dureaza ca tre sa ii puna ceva kit....

 

Intre timp, astazi am vazut un CF 500 lung, din 2010 cu 24.000km (este scos la vanzare cu 3250Eu) si un CF X8 din 2011 cu 16.000km....

 

Am vazut undeva pe forum ca CFurile nu ar duce atatia km, sau ceva asemanator. Se pare ca duc mult si bine....

Plus ca in Germania nu prea pupa ele offroad.


Edited by MMarius, 18 April 2015 - 09:23 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto