Jump to content



Photo

S-a Furat Atv!!!


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#21 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 26 October 2007 - 12:24 AM

Din pacate sunt aproape sigur ca nu o sa il mai gaseasca nimeni ... cine stie pe la ce tarani o fii ajuns ... si cum zicea cineva esti ff CURAJOS(sa nu zic altfel) ca il tii in fata blocului blink.gif cam ce crezi tu ca il impiedica pe un hot sa il ia ? Bunul simt ???? sau o fii greu sa vina cu o duba sa il bage... daca nu il mai gasesti macar sa iti fie invatatura de minte sa nu il mai lasi asa, pacat pt ca a costat niste bani.
  • 0

#22 bogdan1323

bogdan1323

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 417 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:bogdan1323
  • Telefon:724378804
  • Marca ATV:suzuki-kingquad
  • Numar ATV:provizoriu

Posted 26 October 2007 - 12:14 PM

QUOTE (DEXTER @ Oct 17 2007, 07:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sunt curios daca politia face ceva pt a gasi atv-urile furate. Faza este ca ar trebi sa faca ceva si sa le gaseasca ca doar sunt inmatriculate , ca niste masini!!! au numere , serii de sasiu...figuri de genu. Numa ca tare imi este ca ii doare undeva de noi.

in fine , ajungem la vorba accea . TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL frusty.gif frusty.gif

Te inseli . Mie miau furat un quad si in 2 luni lau identificat in jud dambovita si lam recuperaty cu tuning si revizii facute . asa ca cateodata nu e asa rau hysterical.gif
  • 0

#23 Big One

Big One

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Nume real:Big One
  • Telefon:fara
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:BV 10 WFU

Posted 02 November 2007 - 03:37 PM

La Brasov s-a furat un TGB din curtea dealerului de la Schneid... (Brasovenii stiu) Gard taiat, impins afara, suit in platforma... Curte luminata... Firma de paza... Probabil paznicu' dormea...
  • 0

#24 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 02 November 2007 - 06:18 PM

QUOTE (Big One @ Nov 2 2007, 03:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
La Brasov s-a furat un TGB din curtea dealerului de la Schneid... (Brasovenii stiu) Gard taiat, impins afara, suit in platforma... Curte luminata... Firma de paza... Probabil paznicu' dormea...

imi pare rau k ai patit asta dar sincer nu cred k dormeau paznici sigur k au si ei partea lor sau dak nu kiar ei l-au luat asa k poate ai sanse sa dai d el vb cu politia si vezi cu rez cu paznici thumbdown.gif
  • 0

#25 jules

jules

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Nume real:Marius Alexandru
  • Telefon:0745 113 552
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:b12 atw

Posted 08 November 2007 - 01:26 PM

seara trecuta au incercat sa-mi fure atv-ul din Piata Romana. Culmea tupeului in timpul meciului.A observat cineva ca are bordul aprins si m-a intrebat daca nu se duce bateria. Cand m-am dus am vazut masca din fata ridicata putin si o mufa scoasa. In cealalta era sarma din poza. M-am uitat la lantul cu care era incuiat si am vazut ca era taiat. Nu stiu cat mai trebuia sa plece cu el dar ...am avut noroc. Acum ma gandesc ca trebuia sa-l las si sa anunt politia sa-l pandeasca.Odata urcat pe atv si plecat oare-l mai puteau opri? Ar fi fost cel putin interesant dar riscant pt. atv. ranting.gif

Attached Files


  • 0

#26 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 08 November 2007 - 01:55 PM

Hmm....eu in general il tin la firma, inchis intr-un tarc deci in siguranta deplina. Cu paznici non stop si vreo 10 caini aciuati pe-aici. Dar, se intampla sa-l mai tin cate-o noapte doua si in fata blocului, iar fazele astea imi dau de gandit. Cred ca, pe langa un lant sanatos, care oricum e doar protectie impotriva oamenilor cinstiti smile.gif ii voi pune totusi o alarma cu localizator prin GPS....ma gandesc ca, pana se prind aia de ea, reusesc sa vad unde l-au dus, daca Doamne fereste se bucura la el.
  • 0

#27 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 08 November 2007 - 02:20 PM

QUOTE (richelieu @ Nov 8 2007, 01:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Hmm....eu in general il tin la firma, inchis intr-un tarc deci in siguranta deplina. Cu paznici non stop si vreo 10 caini aciuati pe-aici. Dar, se intampla sa-l mai tin cate-o noapte doua si in fata blocului, iar fazele astea imi dau de gandit. Cred ca, pe langa un lant sanatos, care oricum e doar protectie impotriva oamenilor cinstiti smile.gif ii voi pune totusi o alarma cu localizator prin GPS....ma gandesc ca, pana se prind aia de ea, reusesc sa vad unde l-au dus, daca Doamne fereste se bucura la el.

localizatorul GPS trebuie ascuns bine ca sa nu poata fi depistat (nu stiu cat de mare e) oricum daca iti cumperi asa ceva sa ne spui si noua cu cat si cat de bine se poate ascunde, iar in legatura cu lantul eu am unul pe bile si astia au zis ca nu poate sa-l taie cu clestele sau cu foarfeca aia mare doar cu autogenul (nu stiu daca voi stiti cazuri in care
s-au taiat lanturi dastea sa-mi ziceti si mie)

Edited by jimmy bones, 08 November 2007 - 02:21 PM.

  • 0

#28 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 08 November 2007 - 02:38 PM

Am primit pe mail o oferta de la unii ...era pe la 320 euro un localizator:

"Localizatoare pentru vehicule prin GPS
Pret 320 EUR pe bucata.
Pentru 2 bucati oferim discount 10%
Pentru 10 bucati oferim discount 20%
Monitorizarea se face gratuit pe Google Earth. "

Dar din pacate nu am gasit nicaieri sa vad sistemul, cat de mare e si cum s-ar putea ascunde.
  • 0

#29 jules

jules

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Nume real:Marius Alexandru
  • Telefon:0745 113 552
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:b12 atw

Posted 08 November 2007 - 04:32 PM

Am incercat eu sa vand anul trecut dispozitive gps ce se interogheaza prin gsm. N-au avut prea mare succes din cauza pretului cred. Au si modul "park" si daca se deplaseaza te anunta pe gsm. Am avut unul pe atv dar mi-a terminat bateria in cateva zile de stationare si am renuntat. Prefer sa-l tin in masina gagicii biggrin.gif www.trackstar.ro
  • 0

#30 alx

alx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 90 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Alex POPESCU
  • Telefon:numai in privat
  • Marca ATV:Linhai LC7 Muddy 4x4

Posted 08 November 2007 - 05:31 PM

Pai si daca baga atvul intrun subsol/garaj nema semnal la gps si la revedere. Trebuie neaparat sa-l tina in aer liber ca sa poata functiona gpsul. Dar e foarte probabil sa-l ascunda de priviri in vreun subsol/garaj.
  • 0

#31 jimmy bones

jimmy bones

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 383 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:jimmy
  • Telefon:728184101
  • Marca ATV:BOMBARDIER
  • Numar ATV:INCA NU AM NR

Posted 08 November 2007 - 05:41 PM

dar e buna treaba ca il vezi atunci cand il fura, nasoala e faza bateria poate am putea sa mai gasim un locusor pt alta baterie doar pt gps,nu situ ce am putea face ca sa stam linistiti sad.gif(
  • 0

#32 jules

jules

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Nume real:Marius Alexandru
  • Telefon:0745 113 552
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:b12 atw

Posted 08 November 2007 - 06:28 PM

gps-ul de care ziceam daca pierde semnalul gps, la interogare trimite ultimele coordonate pe care a avut "vizibilitate" Daca pierde semnalul gsm e mai grav ca nu mai trimite nimic.Deci in primul caz ne duce la poarta garajului.
  • 0

#33 Slayer

Slayer

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Horia
  • Telefon:0749-329095
  • Marca ATV:Polaris RZR 800 Dragon Fire
  • Numar ATV:1

Posted 08 November 2007 - 08:08 PM

http://www.microtech.....M Tracker.pdf

Au oferte interesante si preturi care par ok. smile.gif
  • 0

#34 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 09 November 2007 - 12:42 AM

QUOTE (jimmy bones @ Nov 8 2007, 02:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
localizatorul GPS trebuie ascuns bine ca sa nu poata fi depistat (nu stiu cat de mare e) oricum daca iti cumperi asa ceva sa ne spui si noua cu cat si cat de bine se poate ascunde, iar in legatura cu lantul eu am unul pe bile si astia au zis ca nu poate sa-l taie cu clestele sau cu foarfeca aia mare doar cu autogenul (nu stiu daca voi stiti cazuri in care
s-au taiat lanturi dastea sa-mi ziceti si mie)


dimensiuni GPS L=13,5, l=9, h=3 (centimetri)
Lant pe bile? Poate imi gasesti si mie scuterul !!! Da, da , furat dintr-o parcare imprejmuita cu lant de vapor la poarta si lacat cat casa poporului. Toata lumea pleaca de la spusele producatorului ca nu poate fi taiat. Dar nu zice ce , cu panza de bomfaier ca se invart acele carapace de la bile. La o gura de leu trebuie fier beton de ...10?
Asa ca un sfat prietenesc : NU TE BAZA PE LANTUL ALA

Gps-ul este prevazut cu baterie care daca este decuplata mentine functionarea aparatului pentru inca 12-24 ore, deci destul de mult (este o baterie de telefon-de altfel jumatate din aparat este un telefon).

Aparatul poate transmite pozitia de cate ori este setat de la o sec la 10, 15 minute (fiecare transmisie a unei pozitii inseamna un sms)

Daca nu are cerul liber nu vede pozitia deci transmite sms fara date (garaj=fara pozitie)


Pentru hotii destepti exista un avantaj , recunosc antena de GPS , o smulg si ...., pa ATV. Trebuie sa gasesti un loc camuflat cat mai bine.
  • 0

#35 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 09 November 2007 - 12:47 AM

QUOTE (Slayer @ Nov 8 2007, 08:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
http://www.microtech.....M Tracker.pdf

Au oferte interesante si preturi care par ok. smile.gif




Mai bine baga un ochi aici, toate flotele mari din tara au colaborare cu ei.

http://www.guv-electronics.com/


La contact este un domn Costin pe care poti sa-l apelezi cu incredere, super baiat , super serviabil.

Nu-i fac reclama , dar am colaborat cu el prin inermediul firmei la care am lucrat.


Aici se pot vedea antenele http://www.guv-elect...rackerPage.html

cea patrata este gps , iar cea lunguiata gsm

Edited by divizia, 09 November 2007 - 12:50 AM.

  • 0

#36 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 09 November 2007 - 11:41 AM

Este clar ca orice dispozitiv de protectie ofera o protectie....partiala. Cu nimic nu poti fi sigur ca iti mai recuperezi scula, sau ca nu va putea nimeni sa ti-o fure. Pana la urma, singura protectie adevarata (dar si cea mai costisitoare) este CASCO smile.gif. Dar, chiar si asa, macar 1-2 sisteme de protectie pe el nu strica. O alarma care sa urle daca il zdruncina....un tracker...sunt intr-adevar niste investitii relativ costisitoare, dar daca te gandesti ca iti protejeaza una de cateva mii bune de euro...parca ar merita totusi. La masina nu am pusa nici alarma...la ATV ma gandesc serios sa-l protejez mai bine.
  • 0

#37 jules

jules

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Nume real:Marius Alexandru
  • Telefon:0745 113 552
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:b12 atw

Posted 09 November 2007 - 05:19 PM

In romana unde am atv-ul care era sa fie furat am minim 3 angajati non-stop care sunt acolo + interventie rapida prin bgs iar sectia 1 la 200 m distanta. Va dati seama ce tupeu pe hot. Daca a vrut sa-l ia in aceste conditii ce sa mai zic de un atv parcat ocazional pe undeva.
  • 0

#38 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 09 November 2007 - 05:40 PM

Sunt taare curios daca era filata treaba sau la plesneala....
  • 0

#39 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 14 December 2007 - 11:55 PM

fratilor dar daca ai alarma
  • 0

#40 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 15 December 2007 - 12:30 AM

In cate secunde ti-o neutralizeaza? Gandeste-te in cat timp se fura o masina, dar un ATV care are practic usile deschise. Si... crezi ca nu te fileaza si nu se intereseaza unde se poate monta centrala?
Daca-l lasi peste noapte...pa, ti-l fura si cu lant si alarma si tot. Curtea sau garajul pazite...atat.
Sincer eu masina am luat-o fara alarma si de un an asa a ramas. Ce sa-i faca alarma? Sa sune in miez de noapte? Daca nu las nimic de valoare in ea gainarii nu mi-o sparg, iar daca vrea cineva s-o fure, o fura si cu alarma (deja sunt profesionisti).
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto