Jump to content



Photo

Inmatriculare Outlander 1000 De La Atvrom


  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1 adip

adip

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:971564304609
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 Max Ltd '15

Posted 24 May 2015 - 02:06 PM

Salut tuturor,

Deoarece nu am gasit un post recent si explicit legat de inmatricularea unui Atv nou luat de la dealer ci doar informatii colo colo am dorit sa deschid acest topic in care sa aflu:

1. Ce acte tb sa primesc de la dealer:
In cazul meu dealerul este atvrom - atv este nou - can am outlander si dealerul a facut rarul.

2. Ce acte mai tb eu sa pregatesc pt a ma prezenta la serviciul de inmatriculari si totul sa decurga ok din prima.


Va multumesc anticipat.
  • 0

#2 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 24 May 2015 - 05:58 PM

factura , COC  si in cazul ATV rom cred ca poti negocia sa iti faca ei cartea !


  • 0

#3 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 May 2015 - 07:04 PM

Pentru că Adi n-a observat că la aliniatul 1 ai scris despre faptul că ATVROM a făcut RAR, deci de aici se înțelege că ai deja CI mai trebuie să citești doar ce scrie pe perete sau pe site la Serviciul Înmatriculări de pe lângă fiecare Prefectură.

Curaj că nu-i chiar așa de greu ... smile.png

 

Cam astea sunt actele:

 Daca persoana care a realizat achizitia intracomunitara a mijlocului de transport si solicita inmatricularea acestuia nu este inregistrata in scopuri de TVA conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare, pe langa documentele prevazute la alin. (1) aceasta trebuie sa depuna, dupa caz:
    a) formularul «Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea adaugata, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi», prevazut in anexa nr. 1 la Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1.128/2009 pentru aprobarea modelului si continutului formularelor «Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea adaugata, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi» si «Certificat», precum si a procedurii de eliberare a acestora, daca mijlocul de transport este nou in sensul titlului VI din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare; sau
    b)formularul «Certificat», prevazut in anexa nr. 2 la Ordinul presedintelui Agentiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 1.128/2009, daca mijlocul de transport nu este nou in sensul titlului VI din Legea nr. 571/2003, cu modificarile si completarile ulterioare

 

Înmatricularea vehiculelor noi provenite din U.E.

  • cerere tip de înmatriculare completată (semnată) de proprietar. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare și a altei persoane care poate folosi vehiculul în virtutea unui drept legal, altul decât cel de proprietate, proprietarul va menționa solicitarea explicită în cerere;
  • fișa de înmatriculare a vehiculului, al cărei model este stabilit conform reglementărilor legale, completată cu datele și semnătura (ștampila) proprietarului și având viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale. În cazul înscrierii în certificatul de înmatriculare și a altei persoane, se va depune și fișa de înmatriculare completată cu datele și semnătura acesteia. În situația în care proprietarul este o societate de leasing, numai fișa de înmatriculare cu datele utilizatorului semnată (ștampilată) va avea viza organului fiscal competent al autorității administrației publice locale de la locul de domiciliu/sediul acestuia;
  • cartea de identitate a vehiculului, în original și în copie;
  • documentul care atestă dreptul de proprietate al solicitantului asupra vehiculului, în original și în copie;
  • actul de identitate al proprietarului, în original și în copie. În situația în care în certificatul de înmatriculare urmează a fi înscrisă și o altă persoană, se va prezenta actul de identitate sau, după caz, documente care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea și sediul, în copie;
  • copia documentului de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de circulație, în termenul de valabilitate al acesteia;
  • dovada de plată a taxei de înmatriculare, stabilită potrivit legii;
  • începând cu data de 1 ianuarie 2007, dovada de plată a taxei speciale pentru autoturisme și autovehicule, stabilită potrivit legii (decizie de calcul şi dovada de plată original şi copie);
  • dovada de plată a contravalorii certificatului de înmatriculare;
  • dovada de plată a contravalorii plăcuțelor cu număr de înmatriculare;
  • declarație vamală legalizată, în cazul vehiculelor importate înainte de 01.01.2007. Persoana juridică solicitantă a înmatriculării trebuie să depună la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor competent, pe lângă documentele prevăzute anterior și acte care să ateste dobândirea personalității juridice, denumirea, sediul și reprezentantul legal, în copie. Pentru entități care nu au personalitate juridică (notari, avocați, etc.), în afara documentelor mai sus menționate, acestea vor prezenta copia actului de înființare sau a autorizației de funcționare/înregistrare și copia certificatului de înregistrare fiscală.

Atenție!!! 
Documentele se depun numai de către titularul din acte, în lipsa acestuia numai cu împuternicire notarială specială pentru altă persoană.

 

Observații: ceea ce-i colorat în albastru nu ai nevoie.

în multe județe se eliberează numărul de înmatriculare de formă dreptunghiulară mare, placa de tip B (340x200mm). Cu ceva insistențe se poate obține placa de tip C (240x130mm) pentru motociclete, ceea ce-i mult mai potrivit de montat.


Edited by Horia14, 24 May 2015 - 07:09 PM.

  • 0

#4 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 24 May 2015 - 08:32 PM

Nu este mai simplu sa mergi la un birou de vinzari-cumparari si persoanele de acolo iti fac tot dosarul?

Eu cel putin asha am procedat si am stat la politie mai putin de 5 minute.

Horia - vad ca declaratia vamala ai trecut-o pe culoare albastra.

Personal mi s-a cerut la biroul inmatriculari.

Cei de la Cluj mi-au eliberat acest act si chiar mi s-a explicat ca voi avea nevoie de ea.


  • 0

#5 adip

adip

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:971564304609
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 Max Ltd '15

Posted 25 May 2015 - 12:02 AM

Va multumesc tuturor pentru explicatiile mai mult decat detaliate. Cat despre de ce nu am putut citi pe peretele de la inmatriculari: atv este luat din bucuresti eu am resedinta in Urziceni dar se inmatriculeaza numai la slobozia in jud. Ialomita. Iar atv va ajunge in bacau :)). Acum sper sa se inteleaga de ce am vrut sa fiu cu temele facute :)
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto