Jump to content



Photo

Prin Muntii Patriei


  • Please log in to reply
288 replies to this topic

#221 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 19 June 2019 - 08:49 AM

--- repostare descriere ziua 1, insotita de imagini. Text: Cvalro. Poze: Participanti ---

 

Intr-o tara in care in media ai sa auzi si vezi ca “Asta-i Romania”, s-a incercat in aceasta tura sa demonstram ca :

“Da, asta-i Romania”, un tarim mirific care ofera foarte multe.  Importatul “wow” se poate auzi de citeva ori pe zi si asta nu exprimata de o singura persoana dar de un grup intreg.

De ce s-a numit Bucovina-Maramures?

Cit se poate de simplu.  O tura  in bucla inchisa, cu plecare si aterizare pe Vatra Dornei, cu etape desfasurate in 5 zile, din care partea nordica s-a facut in masivul Maramuresului. Practic ne-am invirtit in jurul Rodnei pe care l-am atins, din pacate numai in partea lui vestica dar pe care l-am putut admira in toata splendoarea lui, mai ales partea Nordica, dominind in orice privinta.

Participanti:

Cei 3 membri fondatori ai grupului la care anul acesta s-a facut o frumoasa extensie de inca 4 participanti. In final s-a dovedit ca putem fi un grup foarte compact si omogen, capabili sa rezolvam multe din problemele din traseu, in special cele tehnice, cu o dorinta unanima de a ne bucura de ceea ce ne ofera natura si nu diferenta de clasa, pozitie sau statut finaniciar.

 

Participanti: Cvalro, Sergiu, Pretorian, Nell64, DBDD, Tudor, Eugen

 

Jucarii:

- 2 x canam 1000 XTP Max

- 2 x canam 1000 XTP Ltd

- 2 x canam 650

- 1 TGB 1000

 

Dar sa incepem....

 

Ziua 1 din 5

 

Reunirea grupului s-a facut intr-o zi de duminica.  Dupa asigurarea masinilor si remorcilor, s-a purces catre locul de cazare ce va fi punct de plecare dar si de sosire. Din directii diferite, asta nu cred ca trebuia sa mai mentionez. Attached File  Z1-0.JPG   186.97KB   3 downloadsAttached File  Z1-3.jpg   167.14KB   3 downloadsAttached File  Z1-1.jpg   201.18KB   2 downloads

 

Si pentru ca nu a fost nevoie de prea multe introduceri, pentru ca eram cunostinte mai mult sau mai putin cunoscute, s-a trecut rapid la primul fel:  rashpinca traditionala urmata de friptura de gaina schioapa (este specialitatea gazdei). Urmeaza sa stabilim citeva detalii dupa care fiecare la somnic. Attached File  Z1-4.jpg   124.18KB   1 downloads

 

In dimineata plecarii o ceata groasa ameninta buna dispozitie, dar ne facem griji degeaba pentru ca cerul s-a clarificat undeva dupa ora 9:00 lasind sa se vada o zi perfecta.

Nu avem decit sa ne asiguram bagajele si cu o mica halta in Dorna pentru niste placinte, atacam primul virf, Ousorul, pe care il lasam undeva in stinga, incercind sa urmarim cuminti curbele de nivel ce ne vor scoate intr-o sa cu legatura catre Vf. Livezi.Attached File  Z1-5.jpg   168.51KB   2 downloads,Attached File  Z1-6.jpg   192.34KB   2 downloads,Attached File  Z1-7.jpg   149.69KB   2 downloads

 

Apar si primele probleme tehnice, o bieleta buclucasa si o diagnoza mai trista pentru un telescop.

Nici gind sa ne opreasca, le rezolvam cit se poate de rapid si ii dam bataie catre golul alpin al Suhardului.Attached File  Z1-8.jpg   210.46KB   2 downloadsAttached File  Z1-9.JPG   167.09KB   1 downloads

 

Urmeaza o succesiune de virfuri pe care le ocolim elegant sau le atingem pentru ca in final sa  ne trezim pe coborire catre valea Cosnitei ce ne va facilita din nou urcarea prin pasul Suhard catre alt gol alpin. Attached File  Z1-10.jpg   155.34KB   2 downloads

 

Profitam de o cabana frumos arajata ca sa ne mai ostoim foamea si setea  Attached File  Z1-11.jpg   200.97KB   1 downloadsAttached File  Z1-12.jpg   183.59KB   1 downloadsAttached File  Z1-13.jpg   150.91KB   1 downloads  dupa care urmeaza o succesiune de virfuri din care cel mai notabil este Vf Omu, pe care insa prudent il lasam in dreapta noastra, urmarind cuminte drumul de sub culme. Stiam ca trebuie vazute transele dar abordarea sudica ni s-a parut putin cam riscanta. Mai tirziu avean sa ne lamurim ca exista drum de acces undeva in partea vestica a versantului, din pacate pentru noi era un pic cam tirziu. Attached File  Z1-15.jpg   134.49KB   1 downloadsAttached File  Z1-16.jpg   138.93KB   1 downloadsAttached File  Z1-18.jpg   106.32KB   1 downloads,Attached File  Z1-17.jpg   167.96KB   1 downloads

 

Ne revansam undeva in Vf Cociorbii, ne expunem cunostintele despre utilitatea transeelor existente, unii chiar simulam un “culcat cu capul la cutie” dar mai presus de toate ne bucuram de ce ne ofera pozitia de inaltime de a ne roti ochii in toate 4 zari.Attached File  Z1-19.JPG   100.84KB   1 downloadsAttached File  Z1-20.jpg   177.22KB   1 downloads

 

Cosntatam cu regret ca telescopul bolnav al jucariei unui participant si-a dat obstescul sfirsit, motiv pentru care urmatoarea zi s-a decis ca sa nu ne mai insoteasca pentru a isi rezolva problema. Attached File  Z1-20-1.jpg   231.44KB   2 downloads

 

Drumul pina in pasul Rotunda s-a facut lejer, joctiunea cu DN 17D ne va purta catre Cirlibaba unde era prima seara de popas de inopotat. Attached File  Z1-21.JPG   127.89KB   2 downloads Nu inainte de a ne uita cu jind catre drumul de acces in masivul Rodnei ce teoretic ne putea duce catre Vf Ineu deasupra lacului Lala Mare. 

 

Exista un mare regret aici pentru ca desi traseul este realizabil, exista marele risc sa ti-o iei elegant pentru ca intri in parcul natural Rodna, desi aveam informatia ca traseul a fost facut cu enduro si 4x4.

Poate in alta viata.

 

... vor urma si celelalte zile.

 

Rog un moderator sa inlocuiasca postarea initiala a lui Cvalro cu aceasta. Multumesc.  ------ Gata, rezolvat.


Edited by pitesti, 19 June 2019 - 04:01 PM.
Am combinat-o cu a lui cvalro

  • 0

#222 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 19 June 2019 - 04:52 PM

... vor urma si celelalte zile.

asteptam cu nerabdare! :)

 

numa' bine si distractie si diiiiii! thumbsup.gif


  • 0

#223 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 19 June 2019 - 08:50 PM

Câteva poze din ziua. 1

Attached Files


  • 0

#224 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 20 June 2019 - 08:25 PM

Ei ,despre asa trairi este acest hoby .....Vali , ai fost maxim ,sau esti maxim ca povestitor si atent la detalii ...Bravo baieti ...ati fost o gasca faina 


  • 0

#225 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 21 June 2019 - 07:38 AM

Muzica si text: Cvalro. Imagine: Ăilalţi.

 

Ziua 2 din 5: Cirlibaba - Baile Borsa

 

     Din pacate pentru unul din colegul nostrum a fost ziua lipsa. Speram si acum ca nu i-a parut atit de rau, mai ales ca si-a luat revansa si si-a mincat papara in zilele urmatoare. Ca sa nu mai vorbi, de chelabaia din seara petrecuta in cabana din Borsa Bai. Attached File  Z2-1.jpg   214.19KB   1 downloadsAttached File  Z2-2.jpg   346.4KB   1 downloadsAttached File  Z2-3.jpg   262.21KB   1 downloads

 

     Traseul s-a vrut unul cit se poate de picturist, cu debut pe valea Tibaului. Intram in tinutul hutzulilor, o etnie ucraineana care ar trebui sa fie cunoscuti prin calitatea cailor pe care ii cresc (vezi crescatoria de la Lucina). Nu am avut ocazia sa ii intilnim, dar se vor derula sub ochii nostri prapadul taierilor de padure.

 

     Aveam informatii despre scandalul de acum citva ani, in care media a a incercat sa atraga atentia asupra dezastrului existent din partea estica a parcului Maramures cu toate consecintele. Nu ca ash fi de acord in procentaj maxim dar parca te doare sufletul cind vezi versanti intregi chelitzi si fara nici o perspectica de a fi revigorati. In fine e tema unei alte discutii.

 

     Ne continuam nestingheriti drumul catre nord unde vom atinge curind punctual cel mai aproape de granitza cu Ucraina, aproximativ 200 m. Nu stim si nu avem informatii ca cineva din colegii nostri atv-isti sa fie intr-o situatie asemenatoare. Gluma zilei se rezuma: “Vezi ca ai un spot roshu pe armura”. Virajul brusc catre vest sau mai bine zis SW ne va purta pe un drum forestier foarte bine intretinut catre pasul Prislop si mai departe catre cascada Cailor la umbra Gargalaului din masivul Rodnei. Este una din cele citeva virgule facute de colegul Sergiu si care ne va incinta spiritul si ochiul. Attached File  Z2-4.jpg   226.53KB   1 downloadsAttached File  Z2-5.jpg   145.77KB   1 downloadsAttached File  Z2-6.JPG   193.72KB   1 downloadsAttached File  Z2-8.jpg   137.15KB   1 downloadsAttached File  Z2-9.JPG   188.23KB   1 downloadsAttached File  Z2-10.jpg   169.18KB   0 downloads

 

     De remarcat intilnirea cu 2 sau 3 motociclisti, altii decit enduro, care, trebuie punctat, nu erau din Romania, daca imi amintesc bine 2 cehi si unul neamt.

 

     Pomeneam de Cascada Cailor, un loc ce merita vazut chiar daca iti sacrifici o zi din viata. Am avut curajul si indrazneala sa ne aventuram pina in punctual ei de cadere, chiar sub gardul fermei ce sta deasupra ei. Attached File  Z2-11.JPG   281.52KB   1 downloadsAttached File  Z2-7.jpg   176.82KB   1 downloadsAttached File  Z2-13.jpg   197.92KB   1 downloadsAttached File  Z2-14.jpg   180.67KB   0 downloads

 

     Traversarea catre Baile Borsa a fost cu un pic de aventura, era picatura de adrenalina care ne trebuia dupa o zi prea molcoma, cu peisaje mirifice. Attached File  Z2-15.jpg   144.18KB   2 downloadsAttached File  Z2-16.jpg   169.25KB   1 downloadsAttached File  Z2-17.jpg   192.23KB   1 downloadsAttached File  Z2-18.jpg   120.38KB   1 downloads

 

     Din fericire capatul drumului se termina chiar in pensiunea unde am inoptat. Oare termenul e correct?.....sau ar trebui spus unde ne-am facut de cap…. group.gif yahoo.gif punk.gif

Attached File  Z2-19.JPG   258.96KB   1 downloadsAttached File  Z2-19-1.jpg   199.51KB   1 downloadsAttached File  Z2-21.JPG   196.24KB   1 downloadsAttached File  Z2-22.jpg   224.17KB   1 downloads

 

... va urma ziua 3.


Edited by Sergiu, 21 June 2019 - 07:39 AM.

  • 0

#226 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 21 June 2019 - 08:41 AM

diiiiii!


  • 0

#227 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 21 June 2019 - 02:05 PM

Câteva poze din ziua 2.

Attached Files


  • 0

#228 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 21 June 2019 - 08:19 PM

Apoi ma Cristi, nu am vazut faza cind te dadeai la gaini, ca aranjam ceva cu cocoshul sef snitch.gif


  • 0

#229 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 22 June 2019 - 12:15 PM

.

Edited by Sergiu, 22 June 2019 - 12:16 PM.

  • 0

#230 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 23 June 2019 - 06:22 PM

Text: Cvalro. Imagini: Grupul
 
Ziua 3 din 5: Baile Borsa – Viseu de Sus
 
Era ziua cu incetitudine, probail cea mai solicitanta din punct de vedere tehnic. Era si ziua in care omogenitatea echipei era pusa la incercare, deciziile finale puse in discutie.Attached File  Z3-1.JPG   255.18KB   1 downloadsAttached File  Z3-10.JPG   193.73KB   1 downloadsAttached File  Z3-11.jpg   145.77KB   1 downloads
 
Pot spune ca am avut o sansa extraordinare cind dintr-o simpla discutie cu cineva in Cirlibaba ni s-a sugerat sa nu urmam traseul proiectat ca fiind nerealizabil. Decizia a fost confirmata in urma unei convorbiriri telefonice cu administratorul unui fond de vinatoare din zona aferenta valei Vaserului.
 
Traseul initial trebuia sa ne urce din Baile Borsa catre Vf Toroiaga , mai précis in refugiul Lucaciasa dupa care trebuia executata exemplar o coborire in valea Vaserului cu aterizare in statia Macarlau. Trebuia sa ne asumam insa un mare risc reprezentat de doborituri din iarna si nivelul crescut al riului Vaser.
 
Desi aveam informatia si trackul initial facut de 4X4, cu adevarat acum ceva ani in urma, am preferat sa urmam un track alternativ.
 
Luind in consideratie ca traseul se va scurta considerabil, nu ne-am putut abtine de a trage o fuga pina sub Toroiaga sa vedem macar cum se vede tara vecina Ucraina de aici. Indrazneala ne-a fost rasplatita din plin, privelistea oferita dintr-un pisc unde sunt instalate ceva antene iti taie pur si simplu rasuflarea privind spre nord catre cvasiimpaduritele creste si poiene din care nu lipseau stinele. Attached File  Z3-5.jpg   131.26KB   1 downloadsAttached File  Z3-2.jpg   108KB   1 downloadsAttached File  Z3-4.jpg   166.48KB   0 downloads
 
Drumul ne ademenea dar ne-am multumit sa ghicim macar linia mocanitei, eventual sa vedem vreaun puf de locomotiva. Attached File  Z3-3.jpg   107.32KB   1 downloads
 
Spre sud se afiseaza maiestoasa si cheloasa Pietrosului Rodnei cu inca mari petice de zapada. Attached File  Z3-5-1.jpg   147.8KB   1 downloads
 
Am inotat putin si in micile piriuri de culoare rosiatica ce se prelingeau din fostele guri ale minelor odata existente aici. Totul e acum istorie, décor pentru filme cu alieni, in care noi nu prea ne ragaseam cu jucariile. Attached File  Z3-6.jpg   196.09KB   1 downloadsAttached File  Z3-7.JPG   253.4KB   1 downloadsAttached File  Z3-7-1.JPG   251.3KB   1 downloads
 
Putin ametiti, coborim din nou in Baile Borsa dupa care intram in trackul alternativ ce nu ar trebui sa ne puna probleme pina in urmatoarea locatie. Totul merge conform planului pina la jonctiunea cu linia mocanitei, mai précis in statia Novicior. Attached File  Z3-9.jpg   183.37KB   1 downloadsAttached File  Z3-8.JPG   277.11KB   1 downloads
 
Aveam chiar si un plan, sa punem de o masa in statia Paltin, capat de linie turistica a mocanitei, undeva mai sus vreo 2 km. Din pacate un indicator clar ne spune ca accesul este interzis, asha ca ne conformam si facem stinga-mprejur cu destinatia Viseu.Ushor de zis, greu de facut. Attached File  Interzis.JPG   245.84KB   1 downloads
 
Avertizarea padurarului s-a dovedit corecta, nivelul Vaserului fiind suficient de mare ca sa ne puna probleme in traversarea lui. S-au facut citeva, s-a inventat un nou sport, rafting cu atv-ul. Intr-un final s-a decis ca riscam destul asha ca am preferat sa deschidem sezonul la corida: atv contra mocanita. Si cred ca am avut popoul sigilat vreme de vreo 8 km. Constipatia s-a mai relaxat la intrarea in suburbiile Viseului de Sus.Attached File  Z3-20.jpg   248.17KB   2 downloads
 
Intilnirea cu civilizatia am privit-o ca o mana cereasca, ploaia care ne-a prins pe ultimii 2 km inainte de pensiune nu a avut nici un efect asupra moralului. Poate doar stirea de a doua zi ca prin zona prin care am trecut cu vreo ora inainte, a venit o viitura care s-a lasat cu masini luate. Na belea! asta ne mai lipsea acum! ... sa facem si plutarit pe Vaser (nu ca nu ne-ar fi trecut prin minte).
Attached File  Z3-21.jpg   131.66KB   2 downloadsAttached File  Z3-22.jpg   185.69KB   2 downloads

  • 0

#231 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 24 June 2019 - 07:01 AM

 s-a inventat un nou sport, rafting cu atv-ul.

poti detalia?

eventual ceva poze?


  • 0

#232 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 24 June 2019 - 07:58 PM

Apoi ma Bubule, cine crezi ca mai avea timp si de poze cind noua ne statea apa la git?

Poate colegii sa mai fi scapat cite ceva.

Poate gasim ceva in cei peste 280 GB de material adunat....spre satisfactia dvs.


Edited by cvalro, 24 June 2019 - 08:00 PM.

  • 0

#233 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 25 June 2019 - 07:17 AM

bine Cojo, multumesc si astept :)

doara nu-i cursa de cai! :)

 

diiiiiiii!


  • 0

#234 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 25 June 2019 - 08:10 AM

Si la cerinta marelui public, cateva imagini din portiunea de "rafting" la cele cateva treceri ale Vaser-ului. snitch.gif

La unele mai adanci cam simteai cum te cara apa in aval.

Attached Files


  • 0

#235 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 25 June 2019 - 07:59 PM

Mie oricum mi-a "carat" o cutie.

Asha ca vrind-nevrind, am facut baie pina la ooua ca sa recuperez macar ce mai plutea.


  • 0

#236 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 26 June 2019 - 01:27 PM

Sergiu: misto si interesant, sigur a fost cu multa adrenalina, multumesc mult!

Cojo: apoi mai patesti si de astea... :)


  • 0

#237 lozcornel

lozcornel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 143 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:cornel Lozneanu
  • Telefon:00447742817911
  • Marca ATV:can-am outlander Max DPS 570'17

Posted 16 July 2019 - 12:51 AM

Frumos traseu!
  • 0

#238 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 16 July 2019 - 09:26 AM

Text: Cvalro . Imagini: Grupul

Ziua 4: Viseu de Sus-Singeorz Bai

 

Avea sa fie fie ziua cu surprise, la fel ca oul Kinder.

Prioritatea numarul unu a fost adaparea bidiviilor, asha ca facem o mica bucla pina la cel mai apropiat Petrom dupa care luam pieptis una din numeroasele culmi W-E ale masivului Maramures, printre finatele ce ne vor fi tovarase pina la coborirea si intersectarea cu DN 18, nu departe de Moisei.

Sa mai amintim ca am avut parte de o dejantare si inca o bileta strimba? Neah, astea erau lucruri nesemnificatifive pe lina belvederile de care am avut parte.

Traversarea lui DN 18 s-a facut prin statia de benzina de la intersectia cu DN 17C catre Romuli, pe care o vom urma numai o scurta bucatica inainte de a ne infunda pe cursul superior al Izei.
Attached File  Z4-01.jpg   225.67KB   2 downloadsAttached File  Z4-02.jpg   169.15KB   1 downloadsAttached File  Z4-02-1.jpg   265.04KB   2 downloadsAttached File  Z4-03.jpg   151.68KB   1 downloadsAttached File  Z4-05.jpg   109.11KB   2 downloads

Drumul ne imbie sa apasam mai mult decit este permis pe acceleratie si curind ne vom trezi pe forestierul ce ne va duce catre Izvorul Albastru al Izei.

Nici acum nu cred ca am cuvinte suficiente sa pot descrie, de accea voi lasa imaginilr sa vorbeasca.

Attached File  Z4-06.jpg   309.39KB   1 downloadsAttached File  Z4-07.jpg   292.97KB   0 downloadsAttached File  Z4-08.JPG   272.79KB   0 downloadsAttached File  Z4-09.JPG   268.07KB   0 downloadsAttached File  Z4-10.jpg   260.61KB   0 downloads
Povestea este lunga, izvorul Izei conform studiilor nu este decit locul unde firul apei apare din nou la suprafata dup ce strabate o pestera. Este binecunoscut ca masivul Rodnei este renumit datorita unui numar destul de mare de pesteri si ar fi bines a amintim aici Izvorul Tausoarelor, Jgheabul lui Zalion, Pestera Zinelor. Sunt numai citeva din cele mai importante, din pacate prea putine deschise publicului datorita gradului de dificultate.
 

Ametiti putin de frumusetea locurilor, ne reagsim cu greu in saua jucariilor, drept pentru care nu prea mai avem timp sa ne bucuram suficient de iesirea in golul alpin in creasta Vf. Batrina. Morti, copti, deschidem si aici o sesiune de shooting cu inca o ridicare de drona, dar gindul si privirea ne este catre drumul ochios ce ne poate duce catre catre taul Tarnitei la Cruce.
 

Sa riscam? Cu drept de veto din partea unor participanti, ne lasam , cu mare regrete catre, prima data o creasta si mai apoi o vale, spre foresterierul ce ne va conduce catre Prava dupa care urma o trecere catre Singeorz.
Attached File  Z4-11.jpg   124.44KB   1 downloadsAttached File  Z4-12.JPG   148.89KB   1 downloadsAttached File  Z4-13.jpg   160.43KB   1 downloads

Vremea avea sa ne joace insa o festa, o torentiala ne-a tintuit vreme de vreo 2 ore in inima padurii. Norocul si intuitia ne-a purtat catre un grajd de vite unde ne-am gasit partial adapost. Ce mai conta ca stateam in balega, nu ne batea gheata la cap.
Attached File  Z4-16.jpg   306.34KB   1 downloads

Si dupa cum am zis cred soarele s-a aratat zimbitor la sfirsitul celor 2 ore de rapaiala. Am pus si noi de drum, constienti ca “virgula” desenata de Sergiu pe track ne va oferi ceva.

Sa mai zic “WOW”.  Pot sa zic pina saptamina viitoare, nu se poate explica in cuvinte, trebuie vazut ce am vazut si noi.
Attached File  Z4-17.jpg   98.04KB   1 downloadsAttached File  Z4-18.jpg   262.61KB   1 downloadsAttached File  Z4-19.jpg   194.37KB   1 downloadsAttached File  Z4-20.jpg   183.05KB   1 downloadsAttached File  Z4-21.jpg   128.28KB   1 downloadsAttached File  Z4-22.jpg   188.06KB   1 downloads

Dar cum legile lui Murphi lucreaza al dracului de bine in luna iunie, trasa de coborire se termina extraordinar de tehnic in albia unui piriiu ce ne pune la incercare abilitatile si anduranta vreme de vreo poate mai bine de 2 km (noua ni s-a parut ca am traversat China). Sa nu pomenesc ca a doua zi toti eran cu capetele sub atv sa evaluam pagubele, dar spre bucuria noastra, toti eram cu rotile drepte si carenele intacte de data asta.
Attached File  Z4-23.jpg   150.88KB   1 downloads

Iesirea in forestierul ce ne va purta catre Cormaia, unde era rezervata cazarea, ni se pare autostrada.

Suficient cit sa ajungem undeva la 22:30, numa bine sa mai apucam sa mai comandam cina

 

Frumoasa zi! Chiar foarte frumoasa!!


Edited by Sergiu, 16 July 2019 - 09:27 AM.

  • 1

#239 lozcornel

lozcornel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 143 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:cornel Lozneanu
  • Telefon:00447742817911
  • Marca ATV:can-am outlander Max DPS 570'17

Posted 16 July 2019 - 11:46 AM

Sa organizați și prin August asa trasee!
  • 0

#240 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 17 July 2019 - 04:27 PM

foarte frumos! thumbsup.gif


Edited by apriliacluj, 17 July 2019 - 04:27 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto