Jump to content



Photo

Troliu Atv.


  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 23 November 2015 - 08:54 PM

Va intreb pe voi, ma gandesc ca stiti smile.png)

Pot pune un troliu dinala mic sa traga 600 kg pe acest Atv Kymco Mxu 50?

Atv-ul e cam mare dar motorul cam mic.. daca atv-ul e mare poate merge.

Ziceti-mi daca il pot pune acolo in zona aia unde e sageata. Acolo sunt niste fiare si as pune un suport si dupa troliul mic. Troliul mic de trage 600kg cam cate kg are? in jur de 10 20 kg nu ?

Poze aici: http://imgur.com/NBEYJGq

http://imgur.com/2VWTiv5

Un troliu asemanator cu acesta : https://www.autolux....ufa-7.6m-x-4mm/

 

 

MULTUMESC !!!


Edited by Bogdannnn, 23 November 2015 - 08:58 PM.

  • 0

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 23 November 2015 - 10:07 PM

Un troliu consuma destul de mult curent. Nu stiu cum ai instalatia electrica la acel atv sau cum si cat iti incarca bateria ca sa iti tina un consum sustinut de curent.

Pentru ca nu ai un atv greu, as zice ca ar fi mai indicat sa pui unul manual. Cred ca ti-ar fi mai de folos. Este adevarat ca dai putin dain maini dar poate ca este mai bine.

Ceva in acest gen:

 

http://www.okazii.ro...-20m-a175211240


  • 0

#3 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 23 November 2015 - 10:34 PM

Și acel troliu manual unde ar trebui pus ?? Nu am idee ..

Acest troliu trebuie fixat undeva pe atv ? Cam unde ?
 

Edited by CHRYS, 24 November 2015 - 07:25 PM.

  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 23 November 2015 - 10:50 PM

Aproximativ in aceeasi zona in care vrei sa il montezi pe cel electric, cu ceva adaptari. Ma gandesc ca ar fi posibil. Nu am facut asta dar cred ca se poate. Stiu ca si Crinel avea unul manual montat pe ATV. Poate ne da niste ponturi despre utilitatea sau nu a celui manual.


  • 0

#5 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 23 November 2015 - 11:06 PM

Pai îl pun eu acolo dar maneta aia cum vine ?
  • 0

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 23 November 2015 - 11:29 PM

Ma gandeam ca ar fi mers facut un adaptor asemenator cu acesta 43f348599f.jpg dar probabil devine destul de complicat de facut.


  • 0

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 23 November 2015 - 11:42 PM

Cam dificilă misiunea, dar teoretic este posibilă deoarece consumul troliului pentru puterea lui nominală de 300W este de 25A, iar acumulatorul nativ al jucăriei (12V-8Ah) poate debita un curent maxim de 80A.

În practică lucrurile stau cam așa: la greutatea mașinuței tale nu cred că vei folosi toată puterea, deci nu vei avea un curent de 25A, dar nici acumulatorul tău nu este în stare perfectă sau încărcat 100% pentru a susține pentru o perioadă lungă de timp acest curent.

Păcat că în cutiuța dedicată acumulatorului nu există spațiu suficient pentru unul mai mare, undeva la 14 Ah.

Ce să spun despre propunerea lui Marius ?

Ea este funcțională ...iar cu puțină imaginație poți să montezi acea ”mașină de tocat carne” undeva legată de șasiu. Ea este și ceva mai ieftină, dar n-are farmecul ăleia electrice, iar dacă-i mai pui și o telecomandă wireless ca asta http://www.bizoo.ro/...troliu-wireless, i-ai spart pe toți, însă te apropi de dublarea valorii șasiului !


  • 0

#8 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 24 November 2015 - 12:39 AM

Deci tu îmi zici sa schimb bateria ? Sa pun una puțin mai mare ? Nu știu cum sa fac cu troliu manual dacă nici voi nu știți .. La troliul electric are loc acolo unde vreau sa îl pun dar trb sa schimb bateria întâi .. Nu înțeleg partea cu dublarea valorii șasiulul. Dar ce ziceti ar merita sa îl pun? Un troliu de 600 1000 kg tragere. Mai rămân blocat prin nămol și fără sa mă duc sa chem un adult nici ca pot ieși sau un prieten..

Cam ce fel de baterie sa fie ? Cat curent maxim sau nush nu le am cu astea .. O sa caut o baterie mai mica cu, curentul maxim zis de voi.
 


Edited by CHRYS, 24 November 2015 - 07:26 PM.

  • 0

#9 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 24 November 2015 - 07:22 AM

Bogdan, ideea era sa gasesti o solutie foarte avantajoasa si dpdv pret. Tu ai un atv micut. Punerea unui trolie electric pe el, poate fi o provocare prea mare pentru el. Un troliu bun este prea scump, iar un troliu mai ieftin poate fi bun sau nu. In plus, curentul consumat de troliu este destul de mare iar bateria si sistemul tau de incarcare ar putea sa cedeze, sa nu faca fata unei solicitari continue. Adica, sa ai nevoie sa mearga 10 minute dar, dupa doua minute sa nu mai ai cu ce.

De aceea am propus ceva troliu manual. Sunt mai multe modele cu care ai putea lucra destul de bine. Cauta putin pe net si putem discuta. Dar poti incerca si cu cel electric. Vezi ca si la el iti trebuie supoti de prindere (sau flanse) pe care nu ii vei gasi pentru modelul tau (cred). Si in acest moment o sa ai fix aceeasi problema.


  • 0

#10 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 24 November 2015 - 08:25 AM

Poti sa te uiti in semnatura mea, la Linhai unde aveam pe portbagajul fata un "troliu manual" care iti garantez ca trage cateva sute de kg daca se poate.
  • 0

#11 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 24 November 2015 - 11:00 AM

Poti sa te uiti in semnatura mea, la Linhai unde aveam pe portbagajul fata un "troliu manual" care iti garantez ca trage cateva sute de kg daca se poate.


Nu găsesc .. pune tu poza aici te rog
 
Eu voiam sa pun troliu sa tina o la de zapada . Vreau sa îmi fac o lama de zapada ca tot vine iarna .. aveți idei, ar merge cu lama? Am văzut atv uri de 125 150 cu lama
 

Edited by CHRYS, 24 November 2015 - 07:26 PM.

  • 0

#12 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 24 November 2015 - 01:45 PM

Lama de zapada pe atv de 125 ... mai ramane sa aud de plug cu 3 brazdare si remorca dubla. specool.gif Mai copii, fiti multumiti ca merg cu voi calare jucariile alea si lasati visurile de a le transforma in utilitare. 


  • 0

#13 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 November 2015 - 02:55 PM

Îmi dau seama că este vorba despre o joacă, dar nu prea pot să-l contrazic pe Dănuț.

Cu motorașul acela de orologiu care abia scoate patru amărâți de măgăruși, nu vei reuși decât să zgârii puțin parchetul, însă pentru o partidă de joacă prin curte tot merge. De asta te și încurajez, pentru că întrevăd că vei persevera, iar în tot acest timp vei învăța multe chestii. Acum nu ști nici cum să-ți prinzi mașina aia de tocat carne pe șasiul jucăriei, dar sunt sigur că vei descoperii, ceea ce-i un câștig zic eu.

Nu știu dacă-i nou, deci dacă ai manualul. Dacă nu, să ști că este ușor de descoperit pe net. Varianta în engleză este completă.


Edited by Horia14, 24 November 2015 - 02:57 PM.

  • 0

#14 sergiucirdei25

sergiucirdei25

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 145 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bilca Suceava/Oradea
  • Interests:Off Road
  • Nume real:Sergiu Cirdei
  • Telefon:0757610031
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 850 XP Touring
  • Numar ATV:SV 24 MST

Posted 24 November 2015 - 06:29 PM

Baieti am si eu o intrebare la voi cu legatura la troliu, as vrea sa pun jucariei mele un troliu(electric) pe spate, ce parere aveti de troliul care l-a postat bogdan?!

https://www.autolux....ufa-7.6m-x-4mm/

Sau acesta:

https://www.autolux....ectric-1000-kg/


Edited by sergiucirdei25, 24 November 2015 - 06:32 PM.

  • 0

#15 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 November 2015 - 06:42 PM

Vorbești despre ”troliul”        pe            care l-a dat exemplu Bogdan ?

Sergiu, gestul ar fi ca și cum la o basculantă ai avea ca roată de rezervă una de dacie 1100 ! Adică ar fi nepotrivită.

De fapt depinde ce vrei să faci cu el, dacă-l folosești ca balast merge, cu toate că este cam puțin. El are parcă vreo 4,5 kg.

Oricum, întrebarea mea ar fi: la ce-l folosești totuși ?

 

thumbsup.gif


Edited by CHRYS, 24 November 2015 - 07:34 PM.

  • 0

#16 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 24 November 2015 - 06:48 PM


Îmi dau seama că este vorba despre o joacă, dar nu prea pot să-l contrazic pe Dănuț.
Cu motorașul acela de orologiu care abia scoate patru amărâți de măgăruși, nu vei reuși decât să zgârii puțin parchetul, însă pentru o partidă de joacă prin curte tot merge. De asta te și încurajez, pentru că întrevăd că vei persevera, iar în tot acest timp vei învăța multe chestii. Acum nu ști nici cum să-ți prinzi mașina aia de tocat carne pe șasiul jucăriei, dar sunt sigur că vei descoperii, ceea ce-i un câștig zic eu.
Nu știu dacă-i nou, deci dacă ai manualul. Dacă nu, să ști că este ușor de descoperit pe net. Varianta în engleză este completă.


Deci sa pun troliul acela sau nu ?
Eu as pune și manual dacă as ști cum ..

Eu am la atv baterie de 12v ar merge sa folosesc troliul ?
 

Edited by CHRYS, 24 November 2015 - 07:35 PM.

  • 0

#17 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 24 November 2015 - 08:13 PM

Ba Bogdanele, ba nepoate, cum sa-ti zic ca sa pricepi ?

 

O lama serioasa are vreo 60 kg, tinand cont ca are un suport lung ce o scoate mult in fata, va modifica enorm centrul de greutate al ansamblului atv+lama, adica il apasa tare pe fata si vorbim de un atv serios aici de 400 kg. Daca ai sa-ti pui asa o lama pe jucaria ta, doar cand ai sa incerci s-o ridici cu troliu de pe sol, ii vei zdrobi suspensia fata jucariei si e posibil chiar sa te arunce si pe tine din sa in fata printre coarne.

 

Ca sa impingi malul ala de zapada care il aduna lama dupa cativa metri, iti trebuie putere in motor si apasare pe sol. La cata putere dezvolta rasnita aia de 50 cm cubi, ai putea toca cu el crupe la pasari, adica ai sa te infingi in malul de zapada ca râma in stâncă, daca stii expresia. 

Sa zicem ca ai avea un super motor ce dezvolta 70 de cai, dar intr-un ansamblu de 250 kg greutate (cat ai tu+ atv + lama impreuna) iar contactul tau cu solul acoperit de zapada sunt acele anvelope inguste si fara prea multe crampoane. Ce crezi ca se intampla cand te opintesti cu lama, tre sa fii fizician ca sa-ti dai seama ca vor patina rotile ? Si banui ca jucaria ta nu e nici 4x4.

 

Hai ca sa nu te mai chinui iti zic ca eu m-am jucat cu lama la atv-ul meu si am prins zapada mare de tot prin curte, am un can-am de 650 cc, vreo 60 de cai si a facut treaba dar in reductor 4x4 cu mine si cu alt pasager in spate, adica vreo 750 kg cu tot cu atv si lama. Cand din greseala s-a apasat butonul si s-a dezactivat 4x4, desi in reductor, impingeam la zapada ca vaca in poarta inchisa, adica patinam doar cu transmisia pe spate. Si cand a coborat pasagerul din spate s-a cunoscut, nu mai aveam acceasi apasare pe sol si am inceput sa patinez.

 

Deci sfatul meu ar fi sa nu iti pierzi timpul si banii cu troliu + lama de zapada pentru jucaria ta. Pentru curte mult mai utila e lopata si o freza de zapada, mai ales daca nu ai spatiu de manevra si loc pentru a face gramezile de zapada. 


  • 0

#18 Bogdannnn

Bogdannnn

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0736282482
  • Marca ATV:Kymco
  • Numar ATV:Targu-jiu

Posted 24 November 2015 - 09:26 PM

Ok m-am lămurit .. nu o sa pun dacă ziceți ca nu este bine
  • 0

#19 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 24 November 2015 - 09:47 PM

Salut Bogdane

Decit sa incerci o varianta nefericita troliu-lama de zapada pentru atv-ul tau si sa te imbolanvesti cu nervii capului de cite probleme o sa iti faca,

mai bine cumpara o lopata din plastic dedicata pentru zapada si o sa ai numai de cistigat,

fara sa mai pui la socoteala sedintele de body building in stil romanesc la care nu platesti abonament si nici nu ai nevoie de 

alte vitamine decit traditionala fasole romanesca.

Pastreaza atv-ul in starea pura in care l-ai cumparat si bucura-te de plin de plimbarile pe pirtiile  pe care ai sa le faci cu amintita lopata.


  • 0

#20 sergiucirdei25

sergiucirdei25

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 145 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bilca Suceava/Oradea
  • Interests:Off Road
  • Nume real:Sergiu Cirdei
  • Telefon:0757610031
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 850 XP Touring
  • Numar ATV:SV 24 MST

Posted 25 November 2015 - 06:15 PM

Vorbești despre ”troliul”        pe            care l-a dat exemplu Bogdan ?

Sergiu, gestul ar fi ca și cum la o basculantă ai avea ca roată de rezervă una de dacie 1100 ! Adică ar fi nepotrivită.

De fapt depinde ce vrei să faci cu el, dacă-l folosești ca balast merge, cu toate că este cam puțin. El are parcă vreo 4,5 kg.

Oricum, întrebarea mea ar fi: la ce-l folosești totuși ?

 

thumbsup.gif

Horia, eu as vrea sa folosesc troliul de pe spate daca raman intr-o pozitie incomoda si nu ma pot folosii de cel din fata! (Eu nu prea am gasca si nu are cine sa ma tracteze):)


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto