Jump to content



Photo

Atv Pentru Drum Lung

atv drum lung linhai 300 4x4

  • This topic is locked This topic is locked
8 replies to this topic

#1 carpediemcipi

carpediemcipi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Ciprian Cip
  • Telefon:0726768175
  • Marca ATV:Linhai

Posted 12 June 2016 - 01:25 PM

Salut.

 

Am stat toata noaptea sa citesc cat mai mult de pe aici ca sa pot lua o decizie. Multa informatie, oameni activi asa ca m-am gandit sa va intreb cateva lucruri. Nu am condus niciodata un ATV si nici nu cunosc foarte multe despre el - in afara de ce am citit aici -. Mi-as dori sa cumpar un atv second hand price range pana in 2000 de euro si sa merg prin tara cu el in vacanta(e).

 

As vrea in primul rand sa stiu daca mai foloseste cinve atv ul pentru drumuri mai lungi in principiu pe sosea si drumuri practicabile/forestiere si daca a avut experiente ok.

 

Sunt curios de spatiul de depozitare. Am vazut ca exista cutii cu spatar care mi s au parut ok, dar sunt curios daca a mai mers cineva, de exemplu cu cortul cu el si daca a avut loc sa si puna lucrurile esentiale pe langa.

 

Nu dati cu pietre daca ideea este crazy, insa ma gandeam ca atv ul e o solutie interesanta pentru a merge vara la drum mai lung. Dar repet nu stiu multe despre asta, de asta va intreb. Intentionam sa fim 2 oameni pe el - soferul 100 kg, pasagerul 70 - plus un cort, niste apa, pateuri si tricouri de drum biggrin.png.

 

Daca ati putea da un ochi si peste linkurile astea v-as ramane dator. Orice recomandari/sfaturi sunt bine primite. 

 

 

http://olx.ro/oferta...html#285fa3a01f

 

http://olx.ro/oferta...html#a857dda936

 

http://olx.ro/oferta...html#c30e34da0e

 

Sunny day.


Edited by carpediemcipi, 12 June 2016 - 01:31 PM.

  • 0

#2 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 12 June 2016 - 03:45 PM

sal, sigura varianta mai bunicica este acel linhai, iar un lucru esential este ca atv-ul pe care il cumperi sa fie inmatriculabil sau inmatriculat cu nr. negre pentru a circula in regula cu el pe drumurile publice.

Un atv poate fii incarcat cu circa 40 kg de bagaje, adica cort, haine de schimb, cateva unelte necesare intr-o calatorie, canistra extra pentru combustibil.

Din cate imi aduc aminte este un topic pentru exursie de o saptamana al unui coleg care a afacut acest lucru.

Insa bugetul tau este destul de mic.

Bafta


  • 0

#3 carpediemcipi

carpediemcipi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Ciprian Cip
  • Telefon:0726768175
  • Marca ATV:Linhai

Posted 12 June 2016 - 04:07 PM

Mersi frumos pentru sfaturi. Stiu ca bugetul e mic :( dar incercam sa ne descurcam cu ce avem.


  • 0

#4 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 12 June 2016 - 07:43 PM

Salut Ciprian,

 

interesant ar fi sa ne spui datorita carui fapt te-ai orientat spre ATV. Daca este vorba de pasiune este OK daca te poarta cumva gandul spre economie de combustibil pe 100-a  de km mai bine ramai la varianta cu masina mica deoarece cu ATV-ul ai sanse sa ai consum mai mare.

Poate ai interes din ce ai citit pana acuma ca ATV-ul nu este dedicat traseelor asfaltate cu toate ca daca este inmatriculat sau inregistrat se poate deplasa si pe asfalt, pe forestiere este chiar OK.

Tin sa iti precizez ca pentru doua persoane +cort+bagaje ar trebui sa te orientezi spre un ATV lung de la 500 cm in sus poate chiar spre 800cm pentru a te putea deplasa cat de cat onorabil pe distante lungi.

Ti-ar fi suficient si un Quad pentru deplasare dar acestea sunt de obicei de o persoana si totodate scurte, asa ca tot la ATV vei ajunge.

Vis a vis de buget esti cam departe de ce iti poti dori, ceea ce ai dori ar trebui sa gasesti la un buget de 4000-5000 euro. Nu uita doar o cutie pe spate este aprox 250-300 euro.

 

Uite ,citeste topicurile lui Horia care se deplaseaza pe trasee lungi de obicei singur pe un ATv de 800 cm lung de doua persoane : http://atvforum.ro/i...eČ™ire-de-vara/  dar o sa vezi ca de obicei se evita asfaltul de toti posesorii de ATV.


  • 0

#5 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 June 2016 - 08:26 AM

Salut,

pentru doua persoane de 170 kg (in total) + 50 kg (minim) bagaj, nici un motor de 500 cmc nu ar fi suficient. Ar fi minimul necesar dar, cam limitat. Trebuie sa mergi spre motor de 800 cmc.

Bugetul tau de .2000 euro pentru achizitie de atv, este mic, mic. 

 

Ar mai fi o intrebare ce inseamna pentru tine "drum lung"? Detaliaza putin o idee de traseu pe care ai vrea sa il faci. Asa o sa te putem indruma cel mai bine.


  • 0

#6 carpediemcipi

carpediemcipi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Ciprian Cip
  • Telefon:0726768175
  • Marca ATV:Linhai

Posted 13 June 2016 - 10:58 AM

Hello. Nu m-am gandit la economie cat m-am gandit la faptul ca ATV ul intra cam pe toate drumurile si iti da si o mare flexibilitate de a alege traseul, etc. Am citit si mai multe intre timp si am inteles perfect de ce ATV ul pe sosea e un loz necastigator. Inca ma gandesc la o solutie, dar probabil ca masina este, din pacate :( - optiunea cea mai viabila in momentul de fata. Cat despre traseu ma gandeam la bucuresti-ramnicu valcea - tg jiu -hunedoara - inapoi, nefiind decis exact ce ruta sa iau, dar as vrea ceva mai off the beaten track. Multumesc mult de sfaturi si buna vointa.


  • 0

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 13 June 2016 - 11:17 AM

Salut Ciprian,

Bineînțeles că m-ar încânta ideea de a mai câștiga un fan, însă analizând ce ai spus că dorești eu cred că este fun un ATV, dar varianta care te va satisface pe tine, cred că este un Jimny. Asta în ideea de a-l lua dotat cu ceea ce-ți trebuie pentru a face trasee off road (4x4, diff lock, troliu, etc.). Este suficient de mic pentru a fi fâșneț pe trasee de pădure și reușește compromisul dintre lungi porțiuni de drum amenajat și umblatul pe coclauri, dar are și spațiu pentru cele două persoane și bagajele aferente.

Un astfel de Suzuky să ști că nu este prea ieftin.


  • 1

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 June 2016 - 12:22 PM

De acord cu ideea lansata de Horia care ma pregateam si eu sa ti-o sugerez.thumbsup.gif


  • 0

#9 carpediemcipi

carpediemcipi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 4 posts
  • Nume real:Ciprian Cip
  • Telefon:0726768175
  • Marca ATV:Linhai

Posted 13 June 2016 - 02:06 PM

Ma gandeam si eu la o varianta de un 4x4 mic. Dar, cum mentionati si voi, money is always a f***ing problem :)) Mersi frumos. Daca cunosteti pe vreun domn marinimos care vrea sa-si vanda masina let me know. Mersi frumos pentru implicare inca o data.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: atv, drum lung, linhai 300 4x4

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto