Jump to content



Photo

Micul Gigant Linhai 4X4

linhai

  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#81 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 May 2017 - 09:23 AM

 

...................probabil tariful este in functie de decibeli ! thumbsup.gif

corect!

cum la restul categoriilor e in functie de masa autorizata sau nr de locuri, aici normal sa fie in functie de deci(kilo)beli thumbsup.gif thumbsup.gif !!


  • 0

#82 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 May 2017 - 09:57 AM

smile.png))) mnoh deci nici tractoarele

Apoi nu avem mintea hodinita?

I-am trimis textul unui prieten si e panicat acum ca trebuie sa plateasca rovinieta daca isi inmatriculeaza Linhai-ul "urlator".

Ma-si mira ca tractoarele rutiere sa nu trebuiasca sa plateasca rovigneta, imaginati-va un tractor rutier tragand doua remorci de "n" tone pline ,regulamentar cu itp, RCA ,sistem de semnalizare etc. sa ii scape leguitorului sa il taxeze cu plata rovignetei. Probabil se incadreaza la cele transport marfa dupa tonaj.

 

De regula ,si nu cred ca exista exceptie camerele de rovigneta "citesc" numarul din fata al vehiculului. (tractorul are numar si pe fata)

Cele fara numar pe fata de regula nu platesc rovigneta. (scuterele, motocicletele, si aici ar intra in opinia mea si ATV-urile indiferent de forma de inmatriculare/inregistrare) 

 

Mai apare si anomalii a sistemului, chiar amuzante dar daca ne gandim foarte posibile .......(unii sunt patiti)

Regulamentar un vehicul transportat pe platforma se considera bagaj, adica nu are nevoie de RCA, ITP, Rovigneta etc.

Dar apare situatia hilara cand acesta trece pe sub camera de rovignete aceasta nu vede ca respectivul vehicul este pe platforma ,dar in schimb ii citeste perfect numarul si automat emite procesul verbal care se trimite prin posta.

Demonstreaza tu apoi in instanta (ca doar asa se poate contesta) ca vehiculul era pe platforma si ca rotile acestuia nu atingeau carosabilul.

 

Sfat tuturor daca transportati masini pe platforma acoperiti-le numarul de pe fata pentru a evita neplacerile ulterioare !


  • 1

#83 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 18 May 2017 - 11:41 AM

Cat privste categoria denumita de noi generic ATV, fiind incadrata din punct de vedere tehnic la categoria Motociclu Cvadriciclu, este exceptata de la plata rovinietei.
  • 0

#84 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 18 May 2017 - 12:47 PM

mai avem pe aici colegi cu ATVuri incadrate la ''tractoare'' hysterical.gif hysterical.gif hysterical.gif


  • 0

#85 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 18 May 2017 - 12:57 PM

In ultimele 2 saptamani eu tot contra vantul am umblat, si cei ce au intrat in contact cu mine sau bunurile mele :))
  • 0

#86 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 19 May 2017 - 09:56 AM

Câteva comentarii legate de rovinietă, sper să mai clarifice din nedumeririle care văd că sunt tare prezente.

-          tractoarele și alte mașini pentru lucrări (agricole, construcții, pădure, etc.), conform OUG nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice actualizat și al regulamentului de aplicare, nu au ce căuta pe DN-uri sau autostrăzi, locuri în care este nevoie de rovinietă, prin similitudine, orice ATV încadrat în această categorie nu o poate face legal;

-          alt utilaj cu aspect de tractor, care intră în categoria „tractoare rutiere” (înmatriculat, număr alb/litere negre), este la rândul său dedicat lucrărilor agricole (etc.) și care formează împreună cu remorca pe care o tractează un ansamblu pentru transport marfă nu are voie pe DN-uri. În condiții speciale când se dorește utilizarea lui pe DN-uri împreună cu o remorcă, o poate face deținând o autorizare specială provizorie, în rest o face în mod ilegal așa cum am mai întâlnit adeseori;

-          citirea numărului, interpretarea lui și trimiterea sancțiunii pe adresa titularului înmatriculării pentru neplata rovinietei, are loc după verificarea imaginii de pe stația de identificare (imaginea este clară, frumoasă, se văd și ocupanții mașinii), deci chestia cu platforma nu se prea potrivește (cei care au contestat amenda pentru rovinietă știu acest lucru). Închipuiți-vă câte contestații ar fi pe rol la numărul de căruțe care folosesc numere de înmatriculare pe post de catadioptru/ochi de pisică.


  • 0

#87 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 May 2017 - 10:46 AM

Daca cu primele doua puncte enuntate de tine pot fi de acord, necunoscand exact prevederile legilor in vigoare, cu parere de rau la punctul trei trebuie sa te contrazic.

 

-          citirea numărului, interpretarea lui și trimiterea sancțiunii pe adresa titularului înmatriculării pentru neplata rovinietei, are loc după verificarea imaginii de pe stația de identificare (imaginea este clară, frumoasă, se văd și ocupanții mașinii) (acest lucru poate sa se intample poate intr-o alta tara mai civilizata nu la noi), deci chestia cu platforma nu se prea potrivește, tocmai ca s-e potriveste informatia am primit-o direct de la transportatori cu autotrenuri de transport auto (cei care au contestat amenda pentru rovinietă știu acest lucru). Închipuiți-vă câte contestații ar fi pe rol la numărul de căruțe care folosesc numere de înmatriculare pe post de catadioptru/ochi de pisică. din nou afirmatie care nu se potriveste realitatii deoarece carutasii folosesc aceste numere (de obicei straine sau rosii pe post de catadioptri) de obicei in spate ,iar camera de rovigneta citest doar din fata numerele.(daca ar citi din spate ar impune taxa de rovigneta tuturor remorcilor care se afla in circulatie !

Tocmai ca sunt eu unul care am avut chiar mai multe procese in diferite instante pe tema rovignetei (din pacate) . Cele mai multe (sa nu zic toate) le-am castigat pe diverse motive. Pot spune cu certitudine ca poze efectiva care o inainteaza CNADR-ul este de toata jena ! fotografii alb-negru imprimate cu o imprimanta rudimentare pe hartie de cerere format A4 ,in care in mijloc undeva straluceste un numar de inmatriculare fosforescent (perfect vizibil )si bezna de jur imprejur.(nu se distinge nici macar masina cu atat mai putin soferul sau ocupantii).........Cum am mai spus , cele expuse de Horia pot fi perfect valabile dar pentru alte tari mai avansate !

La afirmatia mea cu platforma , de unde sa stie saraca camera ca masina este pe platforma daca vede un numar de inmatriculare care trece pe sub ea ?

Ced ca daca tin in mana in dreptul pieptului un numar de inmatriculare si merg cu el pieton pe sub camera ,aceasta ma va inregistra si pe mine.snitch.gif


  • 0

#88 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 19 May 2017 - 01:42 PM

Ce să spun ? Nu doresc să scriu aici doar de dragul conversației (dacă asta s-a înțeles) sau pentru că mi s-a părut mie ceva în legătură cu subiectul și nici nu contrazic diverse experiențe trăite de alții. 

Întotdeauna caut să aduc argumente prin citarea unor reglementări sau acolo unde am avut parte de implicări directe, le împărtășesc pentru a exemplifica.

Din fericire eu nu mă pot lăuda cu atâta experiență pe tema asta. Am avut o singură contestație la care în prima instanță am avut parte de probabil acea hârtie în alb negru, cred că era vorba de o imprimare termică în genul vechilor printuri de pe fax. După ce am refuzat-o ca argument deoarece am considerat că nu era suficient de lizibilă (cu toate că mi-am dat seama că aveau dreptate) am primit un jpg, este adevărat că era la o dimensiune mică, însă era color și se distingeau chiar și persoanele.

Probabil că este vorba despre exemple din perioade mai vechi și altele mai recente.

 

Oricum eu am înțeles că toate datele se centralizează la București la acel CESTRIN care în mod normal ar fi obligat să-ți trimită amenda în maxim 2 luni calendaristice (am auzit, dar n-am reușit să văd și reglementarea legală).

Anul trecut am fost înregistrat în februarie, iar sancțiunea a venit în sfârșitul lui septembrie/începutul lui octombrie ! Asta a fost experiența mea.

 

Ce am auzit și n-am probat este faptul că se pare că Înalta Curte de Justiție și Casație ar fi hotărât că singura amendă valabilă ar fi cea provenită de la un agent constatator care face observarea neplății în mod nemijlocit, îți completează un PV pe loc pe care îl semnează în fața ta, semnătura electronică n-ar fi legală. Eu n-am încercat lucrul ăsta, fiind în culpă, nu mi-am complicat existența.


Edited by Horia14, 19 May 2017 - 01:48 PM.

  • 0

#89 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 May 2017 - 03:25 PM

Acuma sa nu ma intelegi ca m-am judecat la infinit pe aceste teme.

Au fost si situatii cand am platit de la inceput neavand argumente pentra a putea contesta amenda.

Dar cand am avut argumente de contestare bineinteles ca nu am ezitat sa contest respectiva amenda. Contestarea pe motivul semnaturii electronice a agentului constator este deja arhicunoscuta in anii trecuti, lucru care inteleg ca in prezent s-a rezolvat. (bineinteles defavorabil pentru contravenient)

 

Am avut si situatii de contestare castigate pe vicii de comunicare, iar cele mai deranjante sunt acelea in care alergi la instante ,pierzi timp, mai putin bani situatii in care primesti amenda pentru o masina vanduta cu acte in regula ,dar situatie in care cumparatorul nu a binevoit sa si-o inregistreze pe nume in cele treizeci de zile de la cumparare si circula in continuare cu numerele si actele fostului proprietar. Nu ar fi o problema majora pentru vanzator daca cumparatorul nu achita impozit, RCA, dar neplata Rovignetei vine automat pe numele celui pe care este inmatriculata masina.......si iata cum esti nevoit sa o contesti in instanta ca alta modalitate nu exista. 


  • 0

#90 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 19 May 2017 - 09:41 PM

Revin, dragi colegi, sa anim din nou topicul cu noutati in legatura cu certificatul fiscal. Joi am sunat la primaria unde este arondat vanzatorul si mi s-a comunicat de acolo ca societatea comerciala pe care este inmatriculat tractorasul tocmai a intrat in insolventa! Elegant, nu? :)  Tot de la primaria respectiva (ciudat dar foarte binevoitori functionarii) m-au indrumat la lichidatorul judiciar care se ocupa mai departe de ''inmormantarea'' firmei pentru ca din punct de vedere legal, acum este singurul care mai poate solicita certificat de atestare fiscala! Am luat legatura cu respectivul care se pare ca stia deja de problema de la vanzator si mi-a spus ca in maxim zece zile voi avea certificatul fiscal necesar pentru inmatricularea pe numele meu a utilajului. Asa ca, aparent lucrurile merg spre calea normala... Astept saptamana viitoare plicul minune ! :)


  • 0

#91 Row

Row

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:PM
  • Marca ATV:Linhai M550 eFI
  • Numar ATV:CL 14 YLI

Posted 19 May 2017 - 10:03 PM

Sa il stapanesti sanatos si fara incidente, cat mai multi km :)


  • 0

#92 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 19 May 2017 - 10:15 PM

Multumesc frumos!


  • 0

#93 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 21 May 2017 - 02:02 PM

O mică ieșire de duminică înainte de nuntă cât doamnele se coafează, domnii se dau pe coclauri ! :)

Attached Files


  • 0

#94 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 22 May 2017 - 07:20 AM

 si mi s-a comunicat de acolo ca societatea comerciala pe care este inmatriculat tractorasul tocmai a intrat in insolventa! Elegant, nu? smile.png  Tot de la primaria respectiva (ciudat dar foarte binevoitori functionarii) m-au indrumat la lichidatorul judiciar care se ocupa mai departe de ''inmormantarea'' firmei pentru ca din punct de vedere legal, acum este singurul care mai poate solicita certificat de atestare fiscala! Am luat legatura cu respectivul care se pare ca stia deja de problema de la vanzator si mi-a spus ca in maxim zece zile voi avea certificatul fiscal necesar pentru inmatricularea pe numele meu a utilajului. Asa ca, aparent lucrurile merg spre calea normala... Astept saptamana viitoare plicul minune ! smile.png

colegule, tin pumnii pt tine sa ai noroc si sa primesti certificatul ala!!!!!!

 

...Doamne fereste ca lichidatorul sa ceara reintoarcerea ATVului in patrimoniul firmei.....

....am cunostinta de CAZURI!!!! (nu un singur caz amarat...)  cand cumparatorul a ramas si fara masina si cu banii dati.....

grija mare, si vezi ca nu cumva lichidatorul sa se suceasca dpdv al certificatului.....


  • 0

#95 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 22 May 2017 - 08:46 PM

Da, am si eu ceva emotii dar legal am avantajul faptului ca factura si chitanta pe atv sunt cu o luna inainte de data intrarii firmei in insolventa. Cand am discutat cu lichidatorul mi-a spus ca el imi ca trimite certificatul fiscal, neavand nicio obiectie in legatura cu tranzactia. Va tin la curent!
  • 0

#96 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 23 May 2017 - 06:58 AM

........ factura si chitanta pe atv sunt cu o luna inainte de data intrarii firmei in insolventa. 

 dpdv legal , lichidatorul poate sa ceara reintoarcerea bunurilor in patrimoniul firmei cu 12 luni inainte de intrarea in insolventa......!!!!

 

 

sa speram ca e o persoana care-si tine cuvantul si o sa te rezolve cu certificatul fiscal!!

oricum, asteptam cu nerabdare vestile de la tine!


  • 0

#97 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 May 2017 - 06:17 PM

 dpdv legal , lichidatorul poate sa ceara reintoarcerea bunurilor in patrimoniul firmei cu 12 luni inainte de intrarea in insolventa......!!!!

 

 

sa speram ca e o persoana care-si tine cuvantul si o sa te rezolve cu certificatul fiscal!!

oricum, asteptam cu nerabdare vestile de la tine!

Intelge ca si procedura, dar cu cumparatorul de buna credinta care a chitat pretul corect pentru un anumit obiect oare cum ramane ?

Ce facem atunci daca cumparam ceva de la orice firma cat de mare ? Inainte de cumparare ne luam un contabil sa studieze activitate acelei firme sa ne poata spune care este gradul de risc ca acea firma sa intre in faliment ? (bineinteles acea firma doreste sa puna la dispozitie oricarui cumparator contabilitatea sa interna)


  • 0

#98 barladi

barladi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Adi
  • Telefon:0724 264 296
  • Marca ATV:CF Moto 450 S

Posted 24 May 2017 - 06:28 PM

Din pacate asta e o prostie a legii, care nu acopera deloc riscul omului de buna credinta. Genul asta de probleme (sa speram ca nu e cazul aici) se rezolva doar in instanta. 


  • 0

#99 Robert900

Robert900

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 63 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Robert
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 4X4
  • Numar ATV:WPW

Posted 24 May 2017 - 06:38 PM

Azi am discutat din nou cu lichidatorul judiciar al firmei si mi-a spus ca la ora 10.00 dimineata a pus certificatul fiscal la posta. De asemenea, am sunat si la serviciul fiscal al primariei iar doamna functionar de acolo mi-a confirmat ca azi a eliberat certificatul fiscal si a pus si stampila pe fisa de inmatriculare. Asadar, se pare ca situatia este spre bine, urmeaza sa vedem in cateva zile :) Daca totul se termina cu bine, pot spune ca am dat peste un lichidator de buna credinta daca pot sa zic asa... Omul mi-a spus inca de la inceput ca nu se opune tranzactiei. Nici nu vreau sa ma gandesc la situatia in care lichidatorul era altfel....respectiv solicita reintoarcerea bunului in patrimoniul firmei desi nu stiu daca se putea din punct de vedere legal atata timp cat eu am cumparat atv-ul pe baza unei facturi si am fost de buna credinta iar firma a intrat in insolventa la o luna dupa tranzactie.
  • 0

#100 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,096 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 25 May 2017 - 07:25 AM

Azi am discutat din nou cu lichidatorul judiciar al firmei si mi-a spus ca la ora 10.00 dimineata a pus certificatul fiscal la posta. 

doamna functionar de acolo mi-a confirmat ca azi a eliberat certificatul fiscal si a pus si stampila pe fisa de inmatriculare

thumbsup.gif

 

 

..... solicita reintoarcerea bunului in patrimoniul firmei desi nu stiu daca se putea din punct de vedere legal atata timp cat eu am cumparat atv-ul pe baza unei facturi si am fost de buna credinta iar firma a intrat in insolventa la o luna dupa tranzactie.

dpdv legal se poate colegule!

cu pana la 12 luni inainte de intrarea in faliment!!

 

 

 dar cu cumparatorul de buna credinta care a chitat pretul corect pentru un anumit obiect oare cum ramane ?

si fwutut si cu banii luati....

 

 dpdv legal se poate! (si intr-un fel e si normal, pt evitarea tranzactiilor dubioase, muuult subevaluate)

cum zice si colegul Barladi, doar in instanta se poate recupera

in mod normal, lichidatorul se leaga doar de bunurile care au fost vandute sub pretul pietei

de ex un S-Klasse cu 1000 euro, sau oarece teren de sute de mii de euro instrainat cu cateva mii de euro... (de obicei aceste tranzactii sunt facute in ''familie, cand bunurile se trec pe numele matusii, varului, etc...)

de ex un prieten a patit-o cu un Caddy de peste zece ani, cumparat cu vreo 2k euro :)

care era cam pretul pietei, dar lichidatorul a luat-o inapoi.....


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: linhai

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto