Jump to content



Photo

Toba Esapament Incandescenta Goes 625 Imax


  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 cricu_gt

cricu_gt

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Cristian Ferent
  • Telefon:00320483441495
  • Marca ATV:Goes 625 i max

Posted 11 April 2020 - 12:43 PM

Salut! O problema destul de des intalnita la cf moto este deformarea sau chiar topirea carenei(cazul meu)dreapta.rezolvare am vazut la Andrei Hd dar eu vreau sa stiu daca cineva a gasit cauza acestei supraincalziri.de nou nu a facut aceste probleme . Poate e ceva care nu mai functioneaza cum trebuie si de aici esapamentul are o temperatura asa mare. Rog HELP din dorinta de a scapa de aceasta problem
  • 0

#2 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,210 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 11 April 2020 - 05:10 PM

NU stiu sa se fi gasit nici o solutie la modelele CF privind topirea carenelor.

Ma refer la modelele 500 carburatie pina la 600 pe injectie.

Cel mai probabil a fost un design nereusit privind traseul evacuarii prea aproape de carene sau neventilarea suficienta.

In functionare toba este suficient de fierbinte dar nu incandescenta asha cum ai mentionat tu.

Daca se ajunge la aceasta situatie cel mai probabil exista o neregula in arderea combustibilului, insemnind ca o parte din ardere se continua in evacuare.

 

Solutia cea mai des folosita era placarea acelei protectii metalice cu un material rezistent la temperatura.

Personal am folosit un material ce seamana cu rigipsul folosit la placarea semineelor (niciodata nu am reusit sa ii aflu denumirea).

L-am folosit si CF 500 si la X8 cu rezultate satisfacatoare.

 

Nu ash recomanda izolarea completa a evacuarii cu materiale gen vata bazaltica sau snur de azbest.


  • 0

#3 cricu_gt

cricu_gt

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Cristian Ferent
  • Telefon:00320483441495
  • Marca ATV:Goes 625 i max

Posted 11 April 2020 - 05:27 PM

Multumesc pt feedback
  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 April 2020 - 11:21 AM

Nu este o supraincalzire, ci o scapare a gazelor arse la imbinarea dintre galeria de evacuare si teava de esapament. Din punctul meu de vedere, este o soutie foarte proasta acea imbinare, ce se realizeaza pe un fel de bucsa de grafit (sau ce naiba o fi). Bucsa aia se macina de la frecarea tevilor si scapa gazele in exterior, ducandu-se direct in zona cu pricina.

Asa cum a spus si colegul @cvalro, nici eu nu recomand acoperirea, cu scop de izolare, a tevii de esapament. Gazele arse raman prea incinse si motorul nu mai functioneaza cum trebuie.


  • 0

#5 cricu_gt

cricu_gt

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Cristian Ferent
  • Telefon:00320483441495
  • Marca ATV:Goes 625 i max

Posted 13 April 2020 - 11:35 AM

Problema este ca si evacuarea este destul de incinsa pt ca in dreptul cotului teava de aerisire (plastic)a cvt s-a topit.Este adevarat si ca acea bucsa de imbinare la mine nu mai exista.am incercat cu niste arcuri mai stronng si sarma otelita sa apropii cat mai tare cele doua parti ale esapamentului
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto