Jump to content



Photo

ATV Pioneer


  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 20 November 2006 - 04:09 PM

Eu am importat ATV 250 cc marca PIONEER fabricate in China. Am scos azi actele de la RAR si este omologat pentru 2 persoane. Maine ma duc la politie pentru numere. Cateva dau la inchiriat,doua tin pentru familie si celelalte pentru vanzare. Mie mi s-au parut scumpe inclusiv LINHAI si atunci am cautat la fel de bune si mai ieftine. Din informatiile pe care le-am adunat se comporta foarte bine si se vand bine in CE. Sunt si pe piata din Romania, dar nu stiu cine mai importa. 3650 EURO cu toate taxele inclusiv RAR. Vi se pare mult?

Attached Files


  • 0

#2 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 22 November 2006 - 11:58 PM

Suna extrem de tentant! Te rog da-ne mai multe detalii tehnice!
  • 0

#3 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 23 November 2006 - 11:31 AM

Motor 244 cc, un cilindru, 4 timpi, racire cu apa.
Aprindere electrica, soc automat.
Omologare EEC / RAR
Viteza maxima 75 km/h
Putere maxima 10,5 kw / 7000 rpm
Cuplu maxim 17,6 Nm/ 5500rpm
Transmisie cu cardan
Cutie automata cu mers inapoi CVT
Nr. de locuri 2
Frane fata 2 disc, spate 1 disc
Actionare pedala hidraulica toate 3 , la mana pe spate.
Roti fata 22x7-10 spate 22x8-10
Lungime 1970 mm
latime 1050 mm
Inaltime 1150 mm
Masa 277 kg
Incarcatura maxima 240 kg
carburant benzina
capacitate rezervor 7,5 l
Consum cca 2 l / 100 km ( depinde si de regim de functionare)
suspesie independenta pe fata si 1 amortizor pe spate
Garantie 1 an

Attached Files


  • 0

#4 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 27 November 2006 - 12:20 PM

Cateva poze de pioneer

Attached Files


  • 0

#5 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 28 November 2006 - 02:20 AM

pioneer e un atv? facut din piese adunate la linhai & co sad.gif un fel de copie dupa copie dupa copie.... mi-e un pic mila de cei care cumpara asa ceva ....biggrin.gif plus ca pretul e un pic cam mare pt ce poate...sad.gif
  • 0

#6 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 28 November 2006 - 05:02 PM

Hai la Cluj sa te dai cu el smile.gif . Sigur iti schimbi parerea biggrin.gif . Cei de la care le iau eu au parteneriat (know-how cu suzuki si Yamaha ( cel putin asa au declarat ) si vand cca 7000 buc / luna, majoritatea in afara asiei. Se vand bine in europa, in special modelul lor de 500cc 4x4. ( aduc si eu modelul asta in feb-mart. 2007 )
Se produc cu sistem ISO 9001 certificat. Produsele chinezesti nu mai sunt ce-au fost, s-au trezit si ei la realitate si fac o calitate din ce in ce mai buna. Chiar daca sunt comunisti, au sistem privat in plina dezvoltare. mai intereseaza-te. In rest, toate cele bune. biggrin.gif
  • 0

#7 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 28 November 2006 - 11:32 PM

QUOTE (vasy @ Nov 28 2006, 05:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Modelul lor de 500cc 4x4. ( aduc si eu modelul asta in feb-mart. 2007 )


Si la ce pret va fi?
  • 0

#8 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 28 November 2006 - 11:41 PM

cca 6000 E DDP depinde te taxele vamale.
s-ar putea sa scada de la 30% la 10% sau chiar la 0
  • 0

#9 simplu_dan

simplu_dan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:nicolae daniel
  • Telefon:0786668888
  • Marca ATV:yamaha

Posted 03 January 2007 - 12:46 AM

QUOTE (vasy @ Nov 28 2006, 05:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Hai la Cluj sa te dai cu el smile.gif . Sigur iti schimbi parerea biggrin.gif . Cei de la care le iau eu au parteneriat (know-how cu suzuki si Yamaha ( cel putin asa au declarat ) si vand cca 7000 buc / luna, majoritatea in afara asiei. Se vand bine in europa, in special modelul lor de 500cc 4x4. ( aduc si eu modelul asta in feb-mart. 2007 )
Se produc cu sistem ISO 9001 certificat. Produsele chinezesti nu mai sunt ce-au fost, s-au trezit si ei la realitate si fac o calitate din ce in ce mai buna. Chiar daca sunt comunisti, au sistem privat in plina dezvoltare. mai intereseaza-te. In rest, toate cele bune. biggrin.gif

salut!frate toate k tote o fii bun n-o fii bun adevarul e ca-i dragutz dar da-l in colo ca pretul e rotunjit bine! biggrin.gif s-a mai desteptat lumea ca sunt 1000000000 de pagini de firme chinezesti care vand astea intre 1500-1700 usd.ma indoiesc ca se mai agata freo gaina sa mai cumpere si chici si o gramada de bani.m0am intrebat si eu,de unde vand toti atatea atv....l0am sunat pe unu care abia vb romaneste bine dar importa atv din china biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif BAFTA! biggrin.gif
  • 0

#10 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 06 January 2007 - 10:42 AM

Bravo biggrin.gif . De ce nu aduci tu sa spargi piata la 1700 dolari bucata??
Oare cand scapa romanii de sindromul "capra vecinului"?
  • 0

#11 77177

77177

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Location:Craiova - Bucarest
  • Interests:Jetski, quad, Moto, football and swimming.
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400

Posted 06 January 2007 - 12:17 PM

Nu mai visa, un ATV la 1700$, ai calitate de 1700$. Un america sunt si ATV cu 600$. Daca exista un atv la 1700$ cu calitate de un jap se stia deja de mult. Niciodata un chinezesc sau coreen nu va ajunge la calitate si la performanta de un Jap.
  • 0

#12 RALLYMAN

RALLYMAN

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 281 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:George
  • Telefon:722422705
  • Marca ATV:PEIDU CM200ST-2A
  • Numar ATV:CT 97 NLF

Posted 07 January 2007 - 05:43 PM

Degeaba spune rar ca altele sant facute din piese adunate dar daca va uitati la Linhai si la alte modele asemanatoare de la firme diferite o sa vedeti piese identice de la unele la altele si mi-e greu sa cred ca Linhai fabrica piese pentru toti ceilalti, pina la urma si Linhai este facut tot din adunatura, asta este fenomenul globalizarii ... fiecare cumpara frigiderul sau televizorul ce marca vrea dar de fapt toti cumpara acelasi lucru cu foarte mici diferente ... de nume ... si foarte mari de pretz ...
Intradevar pretul de 3950 E este total exagerat ... ala cu tot cu transport si taxe nu a costat mai mult de 2500 USD si credeti-ma ca stiu ce spun ... am vazut zeci de containere cu ATV-uri si am calculatorul plin de oferte de preturi de la producatori din China ... si jucaria mea a venit tot pe relatia China si a facut 2000 USD la pachet cu un miniATV de 50 cmc cu toate cheltuielile platite ... preturile pe care le vedeti in Romania sant superumflate deoarece comerciantii nostri vor sa se imbogateasca dupa ce au adus primul container ...

PS: pentru rar --> si noi cei care calarim "chinezoaice" ne-am dori un Mercedes al ATV-urilor dar din pacate nu toata lumea castiga banii cu asa mare usurinta precum altii ... si daca stau sa ma gandesc bine nici tu nu esti departe de cercul nostru ... ca sa nu spun ca esti chiar in el ... wink.gif
Clubul calaretilor de "chinezoaice" te saluta !!! biggrin.gif

Peace !!!
  • 0

#13 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 07 January 2007 - 09:40 PM

Preturile la ATv-urile din China sunt in intervalul 2700 - 4500 CIP ....

Un ATV japonez comparabil este 3500-5000CIP!
http://www.motobom.r...odel.php?id=311
http://www.motobom.r...Model.php?id=76
  • 0

#14 RALLYMAN

RALLYMAN

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 281 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:George
  • Telefon:722422705
  • Marca ATV:PEIDU CM200ST-2A
  • Numar ATV:CT 97 NLF

Posted 07 January 2007 - 11:42 PM

Iata si cateva preturi (in USD) direct din China ... cu mentiunea ca sant valabile pentru minimum un container de 20 fts si de data asta sant cu conditie de livrare FOB port China ... si daca stati sa faceti o diferenta intre astea si cele postate mai sus o sa vedeti ca sant foarte scumpe "transportul si asigurarea" de aceea apar asa scumpe in Romania biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Transportul unui container mic (20 fts) din China in Romania este cam in jur de 2700 - 3000 USD in functie de portul de imbarcare si de compania transportatoare ... deci daca pui 10 ATV-uri intrunul (la fiecare model scrie cate incap in fiecare fel de container) vine cam 270 - 300 USD de bucata in plus, asigurarea mai costa cativa parai si cu asta se face pretul CIP pomenit in postul anterior adica ATV-urile aduse in port la Constanta sau chiar orice oras din tzara ...
Se vede vreo diferenta intre astea si cele de la postul anterior?
Ptr cine mai doreste preturi intrati pe www.alibaba.com , deschideti un cont si scrieti acolo un nume de firma apoi la produsul care va intereseaza exista un buton "Contact now" ... dati un mail, va aratati interesat si o sa fiti bombardati de mailuri cu preturi si oferte (eu am primit vreo 50 intr-o zi si chiar si un telefon biggrin.gif din China ca am dat numarul real din viteza biggrin.gif ) ...

Attached Files


  • 0

#15 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 08 January 2007 - 11:25 AM

rally , nu ma deranjaza sa ma dau cu o chinezarie , pt ca am crescut pe ele... ideea e ca linhaiul 300 2x4 e o chinezarie reusita si isi cam merita banii in comparatie cu alte chinezarii linhaiul de 300 4x4 an schimb nu mai e asa de reusit sad.gif si asta din cauza ambreiajului care nu e adaptat la eforturile suportate... ca idee , decat sa iei un atv cu un nume oarecare, mai bine iei ceva ce stii ce face si cum se comporta si la care ai si piese , ce zici ?
  • 0

#16 RALLYMAN

RALLYMAN

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 281 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:George
  • Telefon:722422705
  • Marca ATV:PEIDU CM200ST-2A
  • Numar ATV:CT 97 NLF

Posted 09 January 2007 - 12:14 AM

De acord cu tine la situatia expusa... dar nu tebuie sa spui ca ti-e mila de cei care au asemenea jucarii pentru ca fiecare cumpara ceea ce-si permite ca sa poata sa-si satisfaca dorinta de a avea un obiect pentru satisfactia personala ... referitor la piesele de schimb cred ca se potrivesc la "chinezoaice" de la unul la altul de minune pentru ca toate sant facute din piese adunate de la mari producatori ... firmele vanzatoare practic "strang numai suruburile" la ele si le marcheaza cu numele lor (nici suruburile nu sant stranse bine toate ... cam cu economie ...)
Am observat din pozele postate pe forum foarte mari asemanari la piese intre producatorii chinezi.
Referitor la Linhai 4x4 cred ca este de preferat un ambreiaj "fix" cum sant cele cu cutie de viteze "manuala" decat un centrifugal care are o alunecare continua ... ceea ce duce la uzura prematura a ansamblului ambreiaj ... chiar daca nu poate fi condus de oricine ... un motiv in plus sa nu imprumuti jucaria biggrin.gif
La banii pe care i-am dat eu pe el pot sa mai comand inca unul identic pentru piese si tot ajung mai ieftin decat daca l-as fi cumparat de la dealerii romani ... biggrin.gif ... pot comanda piese de la producator direct prin curierat rapid si tot ma costa mai ieftin decat la cumpararea din tzara ... ca pina si piesele au adaosul ala nesimtzit de care vorbeam ... sa nu mai spun de garantzie ca nu stiu care dealer are stoc de piese suficient de mare sa satisfaca toate cererile ... astepti de-ti sare basca ...
  • 0

#17 simplu_dan

simplu_dan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:nicolae daniel
  • Telefon:0786668888
  • Marca ATV:yamaha

Posted 12 January 2007 - 09:52 AM

QUOTE (vasy @ Jan 6 2007, 10:42 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Bravo biggrin.gif . De ce nu aduci tu sa spargi piata la 1700 dolari bucata??
Oare cand scapa romanii de sindromul "capra vecinului"?
nu te supara!1 nu ma bag peste afacerea nimanui pt ca nu-mi e felul!trebuie sa stii si tu ca in general cine sta sa citeasca pe aici,are ceva idee si de preturi si de calitate.
nu-ti ziceam nimic ,daca nu vedeam 6000ddp.asta-i mare tupeu din partea ta,sau poate asteptai sa-ti zica cineva :bravo super pret super calitate! biggrin.gif uite eu mi-am luat atv din china mai tare decat al tau,am in plus un dizain net superior si suspensie individuala spate plus transmisie pe planetare si m-a costat 2000 cu transport cu tot. in aceste conditii ma gandesc ca pot cere un 3200e adica dupa ce scad vama si transportul de la constanta +inscrisl si etc sa castig si eu 800-1000e destul nu?
asa ca nu-s sa moara capra vecinului dar nu-mi place sa vad tupeu in asa hal!

Attached Files


  • 0

#18 simplu_dan

simplu_dan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 32 posts
  • Nume real:nicolae daniel
  • Telefon:0786668888
  • Marca ATV:yamaha

Posted 12 January 2007 - 10:04 AM

QUOTE (RALLYMAN @ Jan 9 2007, 12:14 AM) <{POST_SNAPBACK}>
De acord cu tine la situatia expusa... dar nu tebuie sa spui ca ti-e mila de cei care au asemenea jucarii pentru ca fiecare cumpara ceea ce-si permite ca sa poata sa-si satisfaca dorinta de a avea un obiect pentru satisfactia personala ... referitor la piesele de schimb cred ca se potrivesc la "chinezoaice" de la unul la altul de minune pentru ca toate sant facute din piese adunate de la mari producatori ... firmele vanzatoare practic "strang numai suruburile" la ele si le marcheaza cu numele lor (nici suruburile nu sant stranse bine toate ... cam cu economie ...)
Am observat din pozele postate pe forum foarte mari asemanari la piese intre producatorii chinezi.
Referitor la Linhai 4x4 cred ca este de preferat un ambreiaj "fix" cum sant cele cu cutie de viteze "manuala" decat un centrifugal care are o alunecare continua ... ceea ce duce la uzura prematura a ansamblului ambreiaj ... chiar daca nu poate fi condus de oricine ... un motiv in plus sa nu imprumuti jucaria biggrin.gif
La banii pe care i-am dat eu pe el pot sa mai comand inca unul identic pentru piese si tot ajung mai ieftin decat daca l-as fi cumparat de la dealerii romani ... biggrin.gif ... pot comanda piese de la producator direct prin curierat rapid si tot ma costa mai ieftin decat la cumpararea din tzara ... ca pina si piesele au adaosul ala nesimtzit de care vorbeam ... sa nu mai spun de garantzie ca nu stiu care dealer are stoc de piese suficient de mare sa satisfaca toate cererile ... astepti de-ti sare basca ...

sa-ti zic si eu ceva ca nu pot sa ma abtin: biggrin.gif se poate cumpara din china si linhai,ca si dealari de linahai tot de acolo le aduc si isi pun super ados sa scape chirii,contabila, secretara,angajati,impozite,mecanici,transport si apoi sa castige si ei baban biggrin.gif ca doar pt asta fac comert nu!promit sa ma interesez in china de preturile de la linhai si le fac publice!!!!!!!!!!!!!!
  • 0

#19 Andi

Andi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:Andi

Posted 12 January 2007 - 03:15 PM

QUOTE (simplu_dan @ Jan 12 2007, 10:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
sa-ti zic si eu ceva ca nu pot sa ma abtin: biggrin.gif se poate cumpara din china si linhai,ca si dealari de linahai tot de acolo le aduc si isi pun super ados sa scape chirii,contabila, secretara,angajati,impozite,mecanici,transport si apoi sa castige si ei baban biggrin.gif ca doar pt asta fac comert nu!promit sa ma interesez in china de preturile de la linhai si le fac publice!!!!!!!!!!!!!!


poate ne strangem mai multi si le aducem noi din china ca sa scapam de adaosurile astea uriase...
wink.gif
  • 0

#20 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 12 January 2007 - 05:06 PM

Era vorba de modelul CF 500 (chung feng ) 4x4 cu cutie automata , omologat pt 2 persoane. Nu poti sa il iei cu 1700 dolari ( garantat- iti fac unul cadou biggrin.gif daca il iei nou cu 1700 ) sa iesi la 2000 cu transport cu tot si cu taxe de 30,5 % cat erau anul trecut + 19% TVA. Si oricum acest model se vinde numai prin dealerul din europa care are exclusivitate.
In pret trebuie luate multe in calcul, mai ales de anul acesta cand garantia minima trebuie sa fie de 2 ani, iar producatorul iti da un an.Stii cat ia statul impozit pe salar? daca angajatorul iti da tie 1000 de lei mai da la stat 1000.De ce e ceva rau sa platesti cele ce le-ai spus?(chirii, salarii etc?)
Exact cum am spus : "capra vecinului". Toti "stiu" sa calculeze ce profit mare si nerusinat au cei ce fac ceva, care platesc taxe si impozite , asigura locuri de munca si isi asuma niste riscuri.Nimeni nu se gandeste la riscuri, eforturi si batai de cap.

Poti sa-ti iei din China, dar multi au luat teapa. excl.gif Banii trebuie dati in avans. wub.gif
Cel de 250 cc are pretul cu mult mai mic, de 3500 euro, inmatriculat (pt 2 persoane) si cu 2 ani garantie.

Valoarea unui bun sau produs este exact atat cat iei pe el. Totul depinde de cerere si oferta, oricine e liber sa-si ia ce vrea si de unde vrea si la cel mai mic pret pe care il poate obtine. E usor sa spui "Metro ia berea cu 1 leu si mi-o da mie cu 1.8 lei. Ce castig mare si nerusinat are !"

In rest, toate cele bune. biggrin.gif Iti doresc sanatate si multi km fara reparatii. biggrin.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto