Jump to content



Photo

Bakus


  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1 mihai_prd

mihai_prd

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0723565973
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:B-89-KOP

Posted 05 February 2008 - 01:19 PM

Dupa ce am haladuit destui km pe motociclete (chopper for life), odata cu ridicarea unei case in Dambovicioara (zona Rucar-Arges), mi-am spus ca e necesar si un atv.
Am vrut ceva utilitar, m-am uitat mult timp pe net studiind ofertele, in final ma hotarasem la mioriticul Linhai atn 300 la care ma hotarasem sa fac un credit.
Un prieten de pe forumul de motociclisti mi-a spus si de Bakus 260 (de fapt CN (china) moto, aşa cum sunt toate atv-urile venite din tara poporului prieten cu ochi mici).
Nou e cam 3200 de euro, se gaseste la atv-scooter.ro, dar mi-am gasit unul sh la Vl, avea si el hibele unui atv folosit (desi nr relativ mic de km-1400, inmatriculat 2007 prima data).
Dupa ce i-am pus baterie noua si schimbate toate consumabilele, m-am plimbat cu el prin lunca Argesului, pe la parinti pe acasa (Stefanesti-AG) de dracii l-au luat (in sensul bun, ca nu vreau sa-l omor).
Desi nu e 4x4, treapta de forta si suspensia independenta pe spate chiar fac toti bani, plus ca are jante de aliaj, frane disc pe fiecare roata.
Sunt f multumit de el, nu mi-am propus off-road extrem cu el.
Singurul inconvenient aparut pana acum este un caraitit care apare cand schimb viteza -adica la intrarea pe low, hard sau reverse, nu apare mereu.
Prima data am crezut ca este ambreiajul, l-am desfacut, nu are probleme, apoi am vazut ca este un cilindru care nu desparte tipa de schimb si implict nu se aliniaza bine cele 2 "tumburusuri" de la tije.
Am micsorat relantiul, ca mi s-a parut cam mare, dar nu a disparut caraitul, mi-e sa nu frea aiurea cutia.

Edited by mihai_prd, 05 February 2008 - 01:21 PM.

  • 0

#2 MIcutzu

MIcutzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Super Chaina 250cc

Posted 05 February 2008 - 01:29 PM

foarte frumoasa jucaria, sa o stapanesti cu placere si cat mai multe drumuri "Extreme" fara nici o problema, bine ai venit printre noi, cat despre carait nu stiu ce sa iti zic pt ca as vorbi prostii, ii las pe cei cu mai multa experienta poate te ajuta cineva
  • 0

#3 mihai_prd

mihai_prd

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0723565973
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:B-89-KOP

Posted 21 March 2008 - 11:33 PM

Hehe..a venit timpul sa-mi spun si primele impresii despre micul tractoraş. De la inceput o spun cu mana pe inima ca Linhaiul de 300 workerul este inferior Bakusului. Suspensia independenta pe spate mi-a iertat greselile facute din ambitia atevistului inceptor care a crezut ca un atv este un fel de paianjen care poate urca oriunde si pe orice panta, indiferent de inclinatie sau de configuratie. Acolo unde Bakusu mi-a aratat ca doar nu se poate, telescopu central a lu nenea Linhaiu a cabrat si m-a aruncat de pe atv, dar fara sa patesc ceva.
Bakusul e supr ok si la incalzire, are radiator si pe apa si pe ulei, iar cand am mers in oras cu el radiatoarele si-au facut simtita prezenta, asa ca nu am fost nevoit sa ma opresc sa seai raceasca sau alte minuni. Si ce mi-a placut la el, chiar mult, e ca nu am fost nevoit sa strang suruburi sau altceva care sa se desfaca de la vibratii--de ex toba are alta forma si e prinsa mult mai bine fata de cum este prinsa toba de Linhai (cu asta pot face comparatie, este di aceeasi clasa si cam pe la aceeasi bani, nu se poate compara cu japonzele).
O sa revin si cu poze sa va arat pe unde am trecut cu furia rosie chineza laugh.gif sau pentru cei care bat zona, Rucar-Satic-barajul Pecineagu.

Edited by mihai_prd, 21 March 2008 - 11:36 PM.

  • 0

#4 mihai_prd

mihai_prd

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0723565973
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:B-89-KOP

Posted 21 March 2008 - 11:46 PM

Aaaa, ca mi-am adus aminte ce era cu caraitul din cutia de viteze. Eu am crezut ca e ca la motociclete, schimbi vitezele in turaţie, pana mi-a spus si mie un om care se pricepe in asa ceva: "ba, tu cum vrei sa schimbi vitezele in miscare din moment ce apesi frana pentru schimbare?". Avea omu dreptate, eu eram capul sec in afacere.

Edited by mihai_prd, 21 March 2008 - 11:47 PM.

  • 0

#5 vladdd

vladdd

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 142 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:257244560
  • Marca ATV:Adly 280AS
  • Numar ATV:AR-08-XDL

Posted 01 July 2008 - 03:55 PM

Cu caraitul am avut si eu problema. Din cauza ca schimbi vitezele cand ai RPM mari, se cioplesc rotitele de acolo. Vezi ca nu e bine. Seteaza un cuiutz la motor care itzi determina cate RPM sa ai cand atvul e idle. Da il setezi dupa ce motorul s-a incalzit.
Fa-o repede, ca daca nu, o sa trebuiasca aia de la CH moto sa-ti trimita o cutie de viteze
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto