Jump to content



Photo

Can-am Bombardier Renegade 800x


  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1 terry

terry

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Ionita Traian
  • Telefon:0768774038
  • Marca ATV:Can-Am Renegade 800x
  • Numar ATV:CL-25-YTL

Posted 06 February 2008 - 05:50 AM

In sfarsit, mi-am luat si eu jucaria. Dupa ce m-am jucat cu el cateva zile imi dau seama ca ATV trebuia sa imi fi luat de anul trecut, in locul motorului. Microbul ATV l-am prins la Sinaia, pe Outlander-urile 400 de inchiriat. Pur si simplu nu voiam sa ma mai dau jos. Ideea sa-mi iau si eu mi-a venit acum o luna... si dupa un pic de research am ajuns la concluzia... Renegade 800 sau 800x. Am decis pentru 800x deoarece are echiparea mai buna decat modelul standard, iar cum nu ma pricep, nu as fi stiut sa echipez modelul standard sa fie ca X-ul (skid plate, protectii ghidon, amortizoare mai bune). Plus, am o slabiciune pentru non-culori. Alb sau negru.
Sper ca am ales bine marca Bombardier. Ceva vorbe despre fiabilitate de la cei ce cunosc mai bine? Performante? Initial am vrut sa cumpar Grizzly 700 sai KQ 750, dar cand am vazut Renegade-ul am uitat complet ca celelalte 2 exista.
Imi cer scuze pentru starea ATV-ului din poze, sunt facute astazi dupa ce l-am calarit nitel prin niste sleauri pline de noroi (pana aproape de locul unde tin picioarele). O sa fac alte poze zilele urmatoare cu el curat, sa se vada mai bine utilajul.
Intalnirile se mai tin? Tot cum era discutat in threadul de intalniri? Joi, ora 19:00.... nu stiu stazile, dar nu este langa "clubul" The Gate?
In incheiere, as dori un pic de ajutor din partea voastra, a celor care aveti ATV de mai multa vreme. De unde imi pot cumpara un esapament mai bun (slip on) si alte accesorii care sa inlocuiasca punctele mai slabe. As vrea oglinzi noi, semnalizatoare noi, blocul de comanda pentru semnalizatoare, care sa functioneze ca cel de motocicleta (nu nimeresc niciodata cum trebuie sa opresc semnalul, ma trezesc apasand pe switch).

Attached Files


  • 0

#2 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 06 February 2008 - 07:56 AM

Bine ai venit, sa-l stapanesti sanatos si la multi multi km fara probleme.
  • 0

#3 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 06 February 2008 - 09:23 AM

Nu trebuie sa te conformezi , la noi un atv murdar e mai frumos decat unul curat , in felul asta spune o poveste care noua ne place thumbup.gif . Sa-l stapanesti sanatos , la propiu ,caci e tare greu de stapanit ! Te asteptam sa ni-l arati si noua !
  • 0

#4 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 06 February 2008 - 02:04 PM

Sa-l stapanesti sanatos! Si da, acolo e intalnirea, nu la gate la cel de pe colt, imi scapa numele. Desi la ce fum am inghitit joi cred ca treb cautat ceva mai aerisit. sick.gif
  • 0

#5 terry

terry

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Ionita Traian
  • Telefon:0768774038
  • Marca ATV:Can-Am Renegade 800x
  • Numar ATV:CL-25-YTL

Posted 06 February 2008 - 02:11 PM

Multam all. Datorita spiritul de conservare voi face tot posibilul sa il stapanesc sanatos thumbsup.gif . Pana aici nu mi-a facut probleme... dar sunt la inceput totusi si nu m-am avantat prea mult. Am facut decat 90 mile cu el, prin oras si 7:30h, deci ma apropii vertiginos de prima revizie la 10 ore. De cand l-am luat am visat la ziua de ieri, sa ies cu el in noroi, sa vad ce poate. S-a comportat exemplar, de fapt, nu am simtit nevoia sa cuplez 4x4. Am cuplat totusi, sa fiu mai fitos hysterical.gif .
Voi incerca sa vin joi la intalnire, se mai tine? Unde? Nu vreau threadul, este confuz. Se schimba locatiile de cateva ori si ma baga in ceata. Este cumva in parcarea mare de langa clubul The Gate?
Am o intrebare: cand il spal (la spalatorie) trebuie sa il las sa se raceasca? Sau merge spalat din prima, chiar daca este motorul incins? Ma gandesc ca nu prea il afecteaza apa pe motor, atata timp cat altii trec cu el incins prin ape care depasesc nivelul motorului si nu pateste nimic. Corect?
  • 0

#6 SFW

SFW

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 34 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Mihai M
  • Telefon:...
  • Marca ATV:Can am Renegade
  • Numar ATV:B 01 SFW

Posted 06 February 2008 - 03:07 PM

Felicitati pentru achizitie specool.gif
Am si eu o rugaminte, daca poti sa pui o poza sau 2 cu bagajelul din spate, si daca poti sa-mi dai cateva informatii despre el
Gen pret, cat de practic este (daca incap destul lucruri in el) si daca l-ai comandat separat sau a venit cu atv-ul.
10x


Felicitari din nou scooter.gif
  • 0

#7 terry

terry

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Ionita Traian
  • Telefon:0768774038
  • Marca ATV:Can-Am Renegade 800x
  • Numar ATV:CL-25-YTL

Posted 06 February 2008 - 03:54 PM

QUOTE (SFW @ Feb 6 2008, 03:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Felicitati pentru achizitie specool.gif
Am si eu o rugaminte, daca poti sa pui o poza sau 2 cu bagajelul din spate, si daca poti sa-mi dai cateva informatii despre el
Gen pret, cat de practic este (daca incap destul lucruri in el) si daca l-ai comandat separat sau a venit cu atv-ul.
10x


Felicitari din nou scooter.gif


Multumesc. O sa postez si cateva poze cu bagajelul. Este ca un "rucsac" micut, original de la Can-Am. L-am primit ca discount, impreuna cu rack-ul la achizitionarea ATV-ului. Rack+Cutie, cam 300eur. Bagajelul se poate da jos de pe rack si poate fi carat in spate ca un ghiozdan. Este destul de micut, nu poti cara prea multe in el. Nu se compara ca marime cu cutiile imense care se pun pe ATV-urile pur utilitare. Dar este destul cat pentru o sticla de suc si ceva snacksuri sa ai pe munte. Parerea mea este ca se merita. Sunt seri in care nota de plata pe bautura este mai mare decat atat.... Si in cutia asta pot cara o sticla-2 de benzina, sa nu raman banana prin cine stie ce padure, deci e buna la ceva. Cred ca intra si o casca in cutie.... nu am testat, dar la ochiometru ar intra.
O sa fac poze, si vezi atunci.

Edited by terry, 06 February 2008 - 03:54 PM.

  • 0

#8 SFW

SFW

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 34 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Mihai M
  • Telefon:...
  • Marca ATV:Can am Renegade
  • Numar ATV:B 01 SFW

Posted 06 February 2008 - 04:09 PM

Da fara rack nu poate fi prinsa cutia? Direct pe atv?
  • 0

#9 terry

terry

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Ionita Traian
  • Telefon:0768774038
  • Marca ATV:Can-Am Renegade 800x
  • Numar ATV:CL-25-YTL

Posted 06 February 2008 - 07:20 PM

QUOTE (SFW @ Feb 6 2008, 04:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Da fara rack nu poate fi prinsa cutia? Direct pe atv?


Ba cred ca da, dar pare-mi-se ca rack-ul ala permite sa pui greutate ceva mai mare pe el. De ce intrebi? Ti se pare ca strica forma ATV-ului? Nu cred ca este un lucru rau gratarelul ala. poti da jos rucsacul si-l tii in spate si poti prinde o canistra de benzina pe rack.
As vrea si eu sa stiu de unde imi pot cumpara componente after-market pentru ATV. Voi de unde va cumparati esapamente, ghidoane si alte alea? Vreun site? Catalog? Aduce cineva?
  • 0

#10 SFW

SFW

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 34 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Mihai M
  • Telefon:...
  • Marca ATV:Can am Renegade
  • Numar ATV:B 01 SFW

Posted 09 February 2008 - 06:17 PM

QUOTE (terry @ Feb 6 2008, 07:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ba cred ca da, dar pare-mi-se ca rack-ul ala permite sa pui greutate ceva mai mare pe el. De ce intrebi? Ti se pare ca strica forma ATV-ului? Nu cred ca este un lucru rau gratarelul ala. poti da jos rucsacul si-l tii in spate si poti prinde o canistra de benzina pe rack.
As vrea si eu sa stiu de unde imi pot cumpara componente after-market pentru ATV. Voi de unde va cumparati esapamente, ghidoane si alte alea? Vreun site? Catalog? Aduce cineva?


Pai as vrea numai rucsacul, sa pun cateva chestii in el, ca si acuma tot cu un rucsac merg, numai ca e cam incomod sa il tin pe spate...
Plus ca parca n-as da 200 euro pe un rack de aluminiu pe care nu o sa il folosesc. huh.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto