Jump to content



Photo

Statii Radio-recomandari


  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 19 June 2008 - 11:22 PM

Am furat ideea de la colegul Rkn si am cumparat de la Metro un set de 2 statii, TOPCOM Twintalker 9100.
Acestea au urmatoarele caracteristici:
-transmisie pana la 9 km
-8 canale/38 coduri
-waterproof
-cronometru
-ceas
-afisaj luminos
-ambalaj ca la bormasina hysterical.gif
Fiecare statie este dotata cu:
-incarcator 12 V masina/atv
-incarcator 220V cu stativ
-beltclip
-Difuzor mobil(f.important)
-Acumulator 4.8 v 600 mAh NI-Mh
Pret: 261 ron tva inclus
Avantajele ar fi ca intram mai multi in retea cu acelasi tip de statie ,pe acelasi canal.
Mai multe detalii aici
dati-va si voi cu parerea si despre alte statii

Attached Files


  • 0

#2 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 20 June 2008 - 09:41 AM

Eu am modelul TWINTALKER 6800 PROFESSIONAL BOX tot de la Topcom si l-am folosit la cupa linhai . Pentru discutii intre 2 atv-uri e buna insa nu bate cine stie ce . Pe dealuri golase la mai mult de 2 km nu te mai intelegi , se aude intrerupt , iar in padure la 1000m daca ai dat coltul s-a terminat. Este suficienta pentru atv-uri cu atat mai mult cu cat vine si cu incarcator auto si e destul de rezistenta la apa , m-a plouat torential la un moment dat si nu au fost probleme cu ele.
  • 0

#3 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 20 June 2008 - 09:45 AM

http://www.topcom.ne...SSIONALBOX.html

Asa arata !
  • 0

#4 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 20 June 2008 - 09:58 AM

Presupun ca Topcom are aceleasi frecvente de canale in banda 446 ,la alte branduri sunt aceleasi?

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   709.74KB   52 downloads

  • 0

#5 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 20 June 2008 - 10:14 AM

QUOTE (revo @ Jun 20 2008, 10:58 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Presupun ca Topcom are aceleasi frecvente de canale in banda 446 ,la alte branduri sunt aceleasi?


Nu intotdeauna , am testat cu ale unui prieten avea niste Bellsav sau bellsaw nu mai stiu exact si nu se pupau.N-am mai auzit de marca asta insa sunt foarte tari , bat 5-6km la munte de unde numai sculele salvamontului mergeau.
  • 0

#6 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 20 June 2008 - 11:53 AM

Nu vreau sa fie considerata reclama...dar pana la urma e posibil sa fie smile.gif
Vindem astea:

http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=2528, la 85 Euro/buc,+TVA se pot livra si microfoane externe sau seturi Handsfree mike&yearphone. Puterea maxima 0.5W, (le pot livra programate in modul High).

sau asta:
http://www.mondoplas...p?pg=ft&id=2553, la 150 Euro/buc +TVA, se pot livra cu aceleasi accesorii, in plus au al doilea acumulator in set.
Puterea maxima 4.5W (acestea sunt statii in banda comerciala, dar le putem programa pe canalele de PMR. Astea au si VOX, activabil prin programare.

Sunt scumpe fata de jucariile din supermarketuri, dar sunt statii profesionale. Au alta putere, alte preformante si sunt foarte rezistente. Nu am incarcatoare de 12V la ele, dar bateria tine cam 8 ore de vorbit efectiv....si cel putin la varianta cu a doua baterie in set, ai o autonomie mai mult decat suficienta.
Vi le recomand pentru aplicatii serioase, unde aveti nevoie de distante mari. Singurul dezavantaj ar fi dimensiunile maricele....

QUOTE
Nu intotdeauna , am testat cu ale unui prieten avea niste Bellsav sau bellsaw nu mai stiu exact si nu se pupau.N-am mai auzit de marca asta insa sunt foarte tari , bat 5-6km la munte de unde numai sculele salvamontului mergeau.


Frecventele sunt standard la nivel mondial. Diferentele pot fi de la codurile CTCSS, care pot fi setate diferit de producatori si atunci nu merg intre ele de la un producator la altul. Cu codurile in zero, ar trebui sa mearga. Codurile respective sunt folosite pentru a putea utiliza aceeasi frecventa, in grupuri de utilizatori diferite.

Edited by richelieu, 20 June 2008 - 11:57 AM.

  • 0

#7 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 20 June 2008 - 12:40 PM

Ideea este ca sa ne stabilim pe aceleasi benzi de frecventa(chiar daca sunt aparate diferite), ca in situatia cand ne vedem la trasee sa putem stabili o interconectivitate intre atv-uri
  • 0

#8 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 20 June 2008 - 01:22 PM

Pai....se scot codurile complet si atunci sunt transparente intre ele. Un alt dezavantaj la solutia mea, este ca programarea se poate face numai pe calculator. La celelalte, se pot face anumite setari din meniul lor.
  • 0

#9 Senzoor

Senzoor

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 87 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Paul Belciu
  • Telefon:0741237901
  • Marca ATV:Linhai Muddy Black 300
  • Numar ATV:B-69-VDI

Posted 23 June 2008 - 08:10 AM

Eu mi-am luat un set de statii Midland GXT 880 cu tot cu casti. Statile sunt foarte bune, au o raza de acoperire de 40 km in camp deschis (asa scrie in carte). In padure nu am avut nici un fel de problema cu ele. Distanta la care am vorbit in padure (masurat pe google earth) era de 7 km. Problema cu ele e ca sunt "cam" ilegale in romania, frecventele fiind alocate organizatiilor guvernamentale, dar fie vorba intre noi nu e nimic pe frecventele alea mai ales pe coclauri pe unde mergem noi. Mai are cineva asa ceva?
  • 0

#10 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 23 June 2008 - 09:33 AM

Nu i-am gasit specs-urile sa vad ce banda are. E posibil sa se poata programa pe niste frecvente libere, dar doar daca statiile sunt UHF (desi...la 40 km acoperire nu cred ca-s UHF). Iar daca sunt frecvente guvernamentale, chiar daca nu e nimic pe ele in coclauri....ele sunt monitorizare in permanenta...asa ca, watch out.
  • 0

#11 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 23 June 2008 - 12:10 PM

EU MI-AM LUAT DOUA COBRA(ASA ERAU LA PACHET) SPER SA FIE BUNE....SPECIFICATIILE ARATA BINE.....CICA BAT 27 MILE(CAM 43 KM surprise.gif )


http://www.cabelas.c...e...&hasJS=true

Edited by gaby72ro, 23 June 2008 - 12:11 PM.

  • 0

#12 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 23 June 2008 - 04:25 PM

Da, astea e posibil sa bata. E un model de statie dual band, o banda fiind de-aia dedicata pentru aplicatii marine. In banda aia, destul de joasa de altfel, acoperirea e foarte buna. Partea proasta cu astea e ca esti izolat de ceilalti...nefiind compatibile in benzile de frecventa. Pentru a avea posibilitatea de compatibilitate prin metodele descrise de mine mai sus, trebuie, indiferend ce statii cumparati, sa va asigurati ca sunt PMR (Personal Mobile Radio). Atunci sunt toate in aceeasi banda.
  • 0

#13 Senzoor

Senzoor

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 87 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Paul Belciu
  • Telefon:0741237901
  • Marca ATV:Linhai Muddy Black 300
  • Numar ATV:B-69-VDI

Posted 23 June 2008 - 06:43 PM

Statile mele sunt GMRS/FRS, frecvente folosite in america. FRS-ul e liber la ei cum e PMR-ul la noi...iar pt GMRS se plateste o licenta anuala. Sincer sa fiu prefer sa folosesc GMRS-ul pt distanta la care ma pot auzi. Nu e tocmai ok ca le folosesc dar..hai sa fim seriosi..inca traim in Romania...
  • 0

#14 Senzoor

Senzoor

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 87 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Paul Belciu
  • Telefon:0741237901
  • Marca ATV:Linhai Muddy Black 300
  • Numar ATV:B-69-VDI

Posted 23 June 2008 - 06:50 PM

Gabi, statiile tale folosesc aceleasi frecvente cu ale mele, tot GMRS/FRS (ambele interzise in Romania). Eu cand le-am luat stiam ca sunt interzise la noi, dar le-am gasit pe multe siteuri romanesti si am facut comanda online. Teoretic e cam greu sa te prinda decat daca nu te plimbi pe Magheru vorbind lol.gif
  • 0

#15 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 24 June 2008 - 10:05 AM

EU AM DE GAND SA LE FOLOSESC PE CAMPURI.....SI DACA LE FOLOSESC SI CAND PLEC LA MUNTE......CE O SA FACA....E CAM GREU SA TE PRINDA. NU MAI SUNTEM PE TIMPUL LUI CEAUSESCU SA TE CAUTE SECURITATEA CU STATIA DE GONIOMETRIE.... hysterical.gif
  • 0

#16 MCN

MCN

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:722609786
  • Marca ATV:S K Q 700
  • Numar ATV:pending

Posted 24 June 2008 - 12:25 PM

QUOTE (gaby72ro @ Jun 24 2008, 11:05 AM) <{POST_SNAPBACK}>
EU AM DE GAND SA LE FOLOSESC PE CAMPURI.....SI DACA LE FOLOSESC SI CAND PLEC LA MUNTE......CE O SA FACA....E CAM GREU SA TE PRINDA. NU MAI SUNTEM PE TIMPUL LUI CEAUSESCU SA TE CAUTE SECURITATEA CU STATIA DE GONIOMETRIE.... hysterical.gif


ZAU?!
...nu paria pe asta!
  • 0

#17 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 24 June 2008 - 12:28 PM

Nu este monitorizata toata banda...e adevarat. Dar anumite frecvente, cele folosite in trafic aerian, maritim, STS...etc, sunt monitorizate permanent. Si daca le folosesti...sunt sanse sa te agate. Se presupune ca atentezi la siguranta nationala.
  • 0

#18 MCN

MCN

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slatina
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:722609786
  • Marca ATV:S K Q 700
  • Numar ATV:pending

Posted 24 June 2008 - 12:31 PM

AI SI AVETI GRIJA CU ASTA : "TRUSA PRIM AJUTOR "LOUIS" (sper sa nu o folosesc)"
Eu am cumparat una din Germania si am vazut cand m-am taiat la picior in padure ca nu are nici un fel de dezinfectant!
Pina la acel moment nu o folosisem si nu verificasem ce este in ea.
Am constatat cu stupoare la cca 30 km de orice dispensar ca nu are dezinfectant de nici un fel.

...Patania in sine este o intreaga odisee, dar un dezinfectant poate face diferenta.

...patania s-a inchis cu 130km/h pe asfalt pina la prima sectie de urgenta si cusaturi.

PENTRU MINE CONCLUZIA ESTE SIMPLA: TRUSA AUTO COMPLETA ! IS A MUST !!!!
  • 0

#19 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 24 June 2008 - 09:18 PM

QUOTE (richelieu @ Jun 24 2008, 01:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu este monitorizata toata banda...e adevarat. Dar anumite frecvente, cele folosite in trafic aerian, maritim, STS...etc, sunt monitorizate permanent. Si daca le folosesti...sunt sanse sa te agate. Se presupune ca atentezi la siguranta nationala.




nu trebuie sa folosesti canalele lor. dar banda este destul de larga. asa ca nu e nici o problema. apoi aceste canale sunt standard international. sunt aceleas frecvente si aici si in statele unite si oriunde in lume. asa ca statiile astea atat timp cat nu perturbi canalele lor...nu e nici o problema.... thumbsup.gif
  • 0

#20 djstefy

djstefy

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:stefan

Posted 06 February 2009 - 10:42 AM

PENTRU DISTANTE MICI INTRE VOI E BUN DAR CUM DAI COLTU LA UN DEAL;;;;;PA ELE AU 0,5W PE EMISIE RECEPTIE
EU AM MOTOROLA GP340 LA 4W 2 BUC DAR SUNT SCUMPE 12 MIL LEI VECHI
BAFTA
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto