Jump to content



Photo

Dakar 2007


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 11 January 2007 - 03:26 AM

Editia din 2007 a raliului Dakar-ului a debutat pe 6 ianuarie, plecarea anul acesta a fost din Lisabona.
Avem si noi 4 reprezentati la clasa moto: 051 Emanuel Gyenes, 073 Francois Vulliet, 078 Martin Freinademetz si 079 Marcel Butuza. 073 Vulliet este francez cu cetatenie romana, 078 Freinademetz german, ambii alearga cu licenta de la FRM.

In clasamentul general stam bine, dupa 5 etape:
051 Emanuel Gyenes - Locul 63
073 Francois Vulliet - Locul 92
078 Martin Freinademetz - Locul 111
079 Marcel Butuza - Locul 75
Din 264 concurenti inscrisi la inceputul Dakarului, 47 au abandonat pana la sfarsitul etapei numarul 5. Din pacate desertul si-a cerut partea, rider-ul sud-african Elmer Symons a decedat in urma unui accident la kilometrul 142 al etapei numarul 4, El Rachidia - Ouarzazate. Desi echipa de asistenta medicala a sosit la 8 minute de cand baliza sud-africanului a transmis alarma, nu a mai putut face nimic pentru acesta.

ATV-urile sunt si ele reprezentate, 8 Can-Am-uri (ex. Bombardier) aliniate la start, un Suzuki, 3 Yamaha si un Metrakit (?). Cel mai bine clasat la sfarsitul etapei cu numarul 5 este 250 Juan Manuel Gonzalez, locul 51 in clasamentul moto general.

264 Santos Nazare - Yamaha YFM700R - Locul 83
262 Dionisio Santos - Can-Am 650X - Locul 112
261 Carlos Avendano - Suzuki 450LTR - Locul 90
260 Josef Machacek - Yamaha 350YFZ - Locul 77
258 Joan Puig Cotet - Metrakit TRX680CC IMPALA - Locul 152
257 Anthony Fillatre - Can-Am DS650 - Locul 143
256 Jose Maria Pena - Can-Am DS650 - Locul 151
255 Johan Steenkamp - Can-Am Outlander 800 - Locul 255 la sfarsitul etapei a 4-a
254 Cornel De Villiers - Can-Am Outlander 800 - Locul 88 la sfarsitul etapei a 4-a
253 Antonio Ventura - Yamaha YFM700 - Locul 157
252 Alan Morel - Can-Am DS650 - Locul 139
251 Antoine Morel - Can-Am DS650 - Locul 144
250 Juan Manuel Gonzalez - Can-Am DS650X - Locul 51

Maine urmeaza cea mai lunga etapa a Dakar-ului de anul acesta, Tan Tan - Zouerat, 817 kilometri, incepe cu o legatura de 414 km, apoi o speciala de 394 km, iar la final inca o legatura de 9 km. Sa vedem cum arata maine seara clasamentul, de la Lisabona pana la Zouerat se aduna aproape 1.000 de kilometri.

Eurosport-ul are un reportaj de jumatate de ora, la 23:00 ora Romaniei, comentarii in direct puteti gasi pe pagina EuroSport.com in sectiunea "Live". De asemenea pe site-ul oficial Dakar.com gasiti clasamente, stiri, descrierile etapelor, si de asemenea puteti urmari in direct pozitia rider-ilor, in sectiunea Live - Tracking. Sistemul Iritrack preia datele transmise de balizele GPS ale concurentilor, si le transpune pe harta etapei.
  • 0

#2 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 11 January 2007 - 08:04 AM

de noi nu zice nimic? laugh.gif
  • 0

#3 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 11 January 2007 - 10:49 AM

Care noi?
  • 0

#4 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 11 January 2007 - 12:38 PM

Este pentru primul an cand reusesc sa vad toate emisiunile! Din cele cateva secunde cu imagini cu ATV-uri mi-am dat seama ca pentru piloti cursa este mai grea decat pentru motociclisti!

Faptul ca nu exista o sectiune Quad-uri/Atv-uri si ca trebuie sa alerge in grupa moto ... si chiar tin pasul, mi se pare incredibil!

Este clar ca ATV-urile care participa si termina aceasta incercare sunt fiabile! Si erau pareri proaste pe acest forum despre unele!
  • 0

#5 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 11 January 2007 - 08:13 PM

Ca si masinile, si ATV-urile sunt ... (nu dam nume) doar cu sigla de pe bot. Adica sasiu modificat, motor modificat, tot modificat. Pastreaza numai silueta originalului. Clar un quad sau un ATV stock nu ar face fata nici macar unei etape din Dakar...
  • 0

#6 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 12 January 2007 - 11:04 AM

Da! Asa o fi doar sigla pe bot! Dar daca un Bombardier poate fi modificat ca sa reziste acolo, este clar ca si cel de serie este cat de cat OK! Adica nu asa cum scrie pe acest forum ... ca orice este mai bun decat un Bombardier!
  • 0

#7 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 12 January 2007 - 11:50 AM

QUOTE (Forte @ Jan 12 2007, 11:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Da! Asa o fi doar sigla pe bot! Dar daca un Bombardier poate fi modificat ca sa reziste acolo, este clar ca si cel de serie este cat de cat OK! Adica nu asa cum scrie pe acest forum ... ca orice este mai bun decat un Bombardier!


nush cine a zis ca sunt proaste, au si ele ca fiecare mici probleme si sunt trase in jos de euronautica, probabil au vanzare destula si daca isi neglijeaza clientii
eu am fost acolo cu cineva care cunostea anumite persoane si tot "nu a fost disponibil un model de drive-test" si a doua oara nici n-am mai calcat pe acolo
ca sa vad cum se comporta am fost in sinaia si am luat cateva ore lucru ce mi se pare aiurea
mi-a placut motorul spatiul pt pasager etc
nu m-a impresionat schimbatorul, suspensia bla bla
acum nu e vina lui ca era omorat zilnic de nebuni ca mine care vor distractie la inchirieri dar nici a mea ca de la un dealer asa mare nu poti sa iei un sutien la proba smile.gif
la harghita m-am dat cu un 800 si chiar mi-a placut deci sunt modele peste medie
  • 0

#8 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 13 January 2007 - 01:00 AM

Hello!!! Topicul se numeste DAKAR 2007. Nu Bombardier. tongue.gif Nu a zis nimeni ca sunt cele mai proaste, dar nu se bat cu japonezele. Au destule minusuri, chiar daca revistele din State le lauda atat. Ideea e ca la banii pe care ii dai pe unul, iti iei o japoneza muuult mai performanta. De reprezentata in Romania nu comentez, atata vreme cat nu am avut de-a face direct cu ei.
  • 0

#9 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 13 January 2007 - 02:24 PM

Eu am eliminat din optiuni Bombardierul dupa cele citite aici si pe www.motociclism.ro! Eu am fost la Euronautica, le-am zis ca sunt din Cta ca sunt interesat de 2 Outlandar 400! Mi s-a oferit pe loc discount de 6% pentru 2 bucati si am facut si drive-test cu el! In schimb la Polaris Romania nu am putut testa SportsMan 500, iar discount-ul era de doar 5%!

OK! ... Inchid discutia despre Bombardier!

Am cautat pe net alte filme, poze sau informatii despre Dakar 2007 decat cele vazute la TV, dar nu am gasit nimic!

Si normal ca toata lumea isi doreste o Yamaha!
  • 0

#10 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 14 January 2007 - 02:15 PM

In afara de cele 2 link-uri pe care le-am scris, nu am mai cautat nimic. Oricum pe site-ul EuroSport gasiti comentarii live pe parcursul etapei, clasamente, tot. Pe site-ul oficial al Dakar-ului gasiti tracking-ul GPS al concurentilor, clasamente, etc. Din pacate nu este actualizat perfect, si mai si pica.
Din nefericire mie mi-a picat antena de satelit, si nu am mai putut inregistra nimic. Am primele 6 etape trase, calitate DVD, dar mai mult nu am reusit. Daca le poate inregistra cineva de pe EuroSport... fac cinste.
  • 0

#11 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 15 January 2007 - 01:09 PM

Din pacate vesti proaste, 079 Marcel Butuza a abandonat ieri, la kilometrul 53 din etapa a 8-a. Informatiile sunt confuze, pe unele site-uri apare ca a cazut, si in urma cazaturii are probleme tehnice, altele spun ca este ambreiajul de vina. Ieri a fost etapa maraton, fara asistenta tehnica. Oricum merita toata consideratia noastra, a cedat masina, nu omul...

La sfarsitul etapei a 8-a stam bine in clasament:
051 Emanuel Gyenes - Locul 61
073 Francois Vulliet - Locul 103
078 Martin Freinademetz - Locul 112

La clasa ATV/Quad, urmatorii apar ca au abandonat:
262 Dionisio Santos - Can-Am 650X - Etapa 7
258 Joan Puig Cotet - Metrakit TRX680CC IMPALA - Etapa 8
255 Johan Steenkamp - Can-Am Outlander 800 - Etapa 5
254 Cornel De Villiers - Can-Am Outlander 800 - Etapa 6
253 Antonio Ventura - Yamaha YFM700 - Etapa 6

Raman in cursa 8 concurenti, clasati astfel la sfarsitul etapei a 8-a:
264 Santos Nazare - Yamaha YFM700R - Locul 123 - La sfarsitul etapei a 7-a
261 Carlos Avendano - Suzuki 450LTR - Locul 91
260 Josef Machacek - Yamaha 350YFZ - Locul 82
257 Anthony Fillatre - Can-Am DS650 - Locul 145 - La sfarsitul etapei a 7-a
256 Jose Maria Pena - Can-Am DS650 - Locul 114
252 Alan Morel - Can-Am DS650 - Locul 110
251 Antoine Morel - Can-Am DS650 - Locul 120
250 Juan Manuel Gonzalez - Can-Am DS650X - Locul 59 - La sfarsitul etapei a 7-a

Cei trei care apar in clasament cu rezultatul de la finalul etapei a 7-a nu mai apar in clasamentul general de astazi, deci cel mai probabil este sa fi abandonat. 130 de concurenti au mai ramas in cursa la inceputul etapei cu numarul 9, la clasa moto. Deci mai mult de jumatate din rideri (134) au abandonat.
  • 0

#12 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 18 January 2007 - 09:59 PM

La sfarsitul celei de-a doisprezecea etape, clasamentul este urmatorul:
051 Emanuel Gyenes - Locul 50
073 Francois Vulliet - Locul 86
078 Martin Freinademetz - Locul 93

La clasa ATV/Quad:
260 Josef Machacek - Yamaha 350YFZ - Locul 67
261 Carlos Avendano - Suzuki 450LTR - Locul 88
252 Alan Morel - Can-Am DS650 - Locul 95
256 Jose Maria Pena - Can-Am DS650 - Locul 97
251 Antoine Morel - Can-Am DS650 - Locul 104
257 Anthony Fillatre - Can-Am DS650 - Locul 126

Gyenes merge mai departe, si merge chiar bine tongue.gif .
  • 0

#13 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 21 January 2007 - 10:05 PM

S-a incheiat si etapa cu numarul 15, si cu aceasta si raliul Dakar-ului de anul acesta. Romania a fost reprezentata excelent de Emanuel Gyenes, care a terminat pe locul 46 la general si pe locul 18 la clasa Super Productie de peste 451 ccm. Felicitari. Ceilalti doi reprezentanti ai nostri au terminat si ei cu bine, locul 83 pentru Francois Vulliet, respectiv locul 90 pentru Martin Freinademetz.

La clasa ATV/Quad:
260 Josef Machacek - Yamaha 350YFZ - Locul 65
261 Carlos Avendano - Suzuki 450LTR - Locul 85
256 Jose Maria Pena - Can-Am DS650 - Locul 89
252 Alan Morel - Can-Am DS650 - Locul 97
251 Antoine Morel - Can-Am DS650 - Locul 105
257 Anthony Fillatre - Can-Am DS650 - Locul 122

Clasamentul il gasiti pe pagina oficiala Dakar.com.
  • 0

#14 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 22 January 2007 - 11:11 PM


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto