Jump to content



Photo

Interzicerea Atv-urilor In Bucuresti?


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 29 August 2008 - 10:59 AM

Salutare la toata lumea. azi m-a oprit un prieten si mi-a zis: ai auzit ce a anuntat la radio?....zic nu...intentioneaza sa interzica atv-urile in bucuresti....vin repede la BIROU ma dau un pic pe net si uite ce gasesc...

.Primaria Capitalei interzice circulatia motoarelor pe timpul noptii 01 August 2008, Gardianul

Primaria Municipiului Bucuresti si Politia Rutiera a Capitalei doresc interzicerea circulatiei vehiculelor pe doua roti pe timpul noptii, in intervalul 23-05. Motociclistii considera aceasta masura aberanta si au promis ca vor protesta.

Mii de bucurestenii se plang saptamanal la sectiile de politie ca nu pot dormi noaptea de zgomotele insuportabile ale motoarelor care circula pe strazi. Primaria Municipiului Bucuresti impreuna cu Brigada de Politie Rutiera a Capitalei au inceput o campanie impotriva zgomotelor produse de vehiculele pe doua roti, mai ales in timpul noptii. De la inceputul saptamanii, pe bulevardele principale ale Capitalei, precum Magheru, Unirea, Decebal si Drumul Taberei, politia a inceput masurarea decibelilor produsi atat de motoare, cat si de masinile zgomotoase (tunate). 'Am inceput masurarea nivelului de zgomot inca de luni seara, iar pana in prezent am suspendat 20 de taloane de la conducatorii vehiculelor pe doua roti si am sanctionat contraventional 54 de persoane, iar amenda este in valoare de 100 de lei, platibila in 48 de ore.

Aceste masuri s-au luat pentru ca motoarele, scuterele si mopedele au depasit nivelul de 60 de decibeli, nivelul de zgomot admis pe timp de noapte. Singurele probleme pe care le-am intampinat au fost ca majoritatea conducatorilor au refuzat sa ne prezinte cartea tehnica a vehiculelor pe doua roti, iar acest lucru ne-a impiedicat sa demonstram daca vehiculele respective au tobele motificate, care au scopul de a amplifica zgomotul. In acest caz, nu putem decat da o alta sanctiune', ne-a declarat seful biroului de control tehnic al Brigazii de Politie Rutiera a Capitalei, Calin Lupsa.

Totodata, comisar-sef Marian Motoc de la Politia Rutiera a Capitalei a precizat ca masurarea decibelilor se face cu un aparat special, care masoara pe loc nivelul de zgomot produs de un vehicul. Aparatul este omologat de Registrul Auto Roman (RAR) si are aprobarea Uniunii Europene.

Marian Motoc a mai declarat ca aceste controale nocturne se vor efectua pe tot parcursul verii. Primaria Capitalei doreste eliminarea pe timpul noptii a vehiculelor pe doua roti si interzicerea ATV-urilor pe strazile Bucurestiului. 'Doresc ca motoarele, scuterele si mopedurile sa fie interzise pe timpul noptii, in intervalul 23 - 05. Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate. Rezultatele acestui proiect vor fi prezentate primarului general Sorin Oprescu, iar cel mai probabil din luna septembrie se va lua si hotararea de interzicere a vehiculelor pe doua roti pe timpul noptii si eliminarea de pe strazile Bucurestiului a ATV-urilor', ne-a declarat viceprimarul Robert Ionescu.

Asociatia Motociclistilor din Romania ameninta cu protest
Motociclisii sunt revoltati de masurile propuse de Primaria Capitalei si ameninta cu protest, daca acest proiect va fi aprobat de primarul Sorin Oprescu. 'Aceasta masura este aberanta.

Traim intr-o tara democrata, si normal este ca nimeni sa nu interzica nimanui accesul pe strazi. Mai mult, cei de la Primaria Capitalei nu au o motivatie justificata. Pe strazile Bucurestiului circula aproximativ 10.000 de vehicule pe doua roti si peste un milion de masini. Nu noi suntem adevarata problema, suntem o mica parte din participantii la trafic. Ceea ce ar trebui sa faca politia este sa instaleze cat mai multe filtre, iar cei care depasesc nivelul normal al decibelilor trebuie sanctionati, dar nu ca din cauza unora sa se ajunga la astfel de masuri. Nu este normal sa se instaureze dictatura, pentru ca aceasta hotarare asta prevede. In cazul in care se vor interzice motoarele, vom organiza un miting, pentru ca acest lucru este inadmisibil', ne-a declarat presedintele Asociatiilor Motociclistilor din Romania, Filip Pitaru.

Motociclistii doresc aplicarea legilor impotriva zgomotelor, dar refuza sa accepte ca dupa ora 23 noaptea pana la 5 dimineata sa nu mai circule pe strazile Capitalei. 'Sunt de acord cu amenzile date celor care si-au modificat motorul, dar pentru cativa nu trebuie sa platim toti. Mai mult, ce se va intampla cu cei prinsi in trafic dupa ora 23? Se vor da jos si vor incepe sa impinga la vehicul? Este o masura aberanta. In tarile civilizate sunt legi care protejeaza motociclistii, iar la noi, pe langa faptul ca nu exista, mai nou doresc sa se ia masuri impotriva noastra', ne-a precizat Stefan Barca, rocker si motociclist inrait.

Sursa: Gardianul

http://www.newz.ro/s...-timpul-noptii/


VOI CE ZICETI DE TOATE ASTEA?
  • 0

#2 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 29 August 2008 - 01:30 PM

INCREDIBIL .... CATI RETARDATI ANALFABETI EXISTA FRATE IN ROMANIA ??? SI MAI ALES IN FUNCTII ADMINISTRATIVE...

CUM SA DECLARI MA ASA CEVA :

QUOTE
Mai mult, ATV-urile nu au ce cauta intr-un oras. Potrivit legislatiei auto, aceste vehicule au fost create pentru teren accidentat, iar in Capitala asa ceva nu exista, deci trebuie eliminate.


Pai de unde stie ma retardatu asta pentru ce au fost create ATV`urile ??????


Incredibil cat de idioti pot sa fie unii INCREDIBIL, la fel cum Handicapatii de parlamentari sau senatori ce mortii masii erau ... s-au gasit sa voteze legea aia cu Stirile 50% pozitive 50% negative biggrin.gif ......



NU O SA INTERZICA NIMENI NIMIC, ORICE AR ZICE AGARICIU ALA DE ROBERT IONESCU.
  • 0

#3 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 29 August 2008 - 02:37 PM

Aaa deci asta era ...
  • 0

#4 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 29 August 2008 - 02:55 PM

Cu zgomotul au dreptate ,dar cu interzicerea nu .Ideea e ca o sa te puna sa ii pui toba silentioasa la un bombardier sau KTM ce-o fi(ca sa fie omologat)...si e cam aiurea .
  • 0

#5 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 29 August 2008 - 07:43 PM

Cosmin .. ce dracu ma ... cum adica sa ma puna sa pun toba silance ? Nu impune RAR un standard de omologare !!!! Daca atv-ul tau este omologat si ai toate actele necesare nu are cum sa vina RAR sa imi zica ca nu il omologheaza.


Deci discutiile de aici sunt fix degeaba pt ca nimeni nu o sa interzica accesul atv-ului pe drumurile publice ! Amenda pot sa dea doar daca zgomotul depaseste normele trecute in cartea tehnica sau talon. (lucru cu care sunt deacord)
  • 0

#6 dosarpenal

dosarpenal

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:0723131058
  • Marca ATV:??

Posted 01 September 2008 - 05:27 PM

Dragi entuziasti ai ATV-ului (dintre care mai nou fac si eu parte), lucrurile stau cam asa:

ATV-urile au fost create pentru locurile unde se termina drumul. In america aceste vehicule sunt interzise pe drumurile publice (asa cum cred ca ar fi normal sa fie) si urmeaza ca si europa sa adopte aceeasi politica in viitorul apropiat. Marii producatori respectiv Polaris, Bombardier, Honda etc... sustin in continuare ca aceste vehicule nu au fost proiectate si gandite pentru a fi road ready.

Cu motocicletele treaba este altfel, mi se pare aberant sa interzici circulatia intre anumite ore, dar la fel de aberant mi s-ar parea sa fiu trezit (daca as locui in infectia aia de capitala) noapte de noapte de tineri teribilisti care modifica esapamentele. Trebuie sa existe respect pentru oameni care muncesc, pentru copiii care au nevoie de somn si asa mai departe. Sunt pe deplin de acord cu verificarea decibelilor si amenda, pana chiar la confiscarea vehiculului pentru expertiza daca nu sunt prezentate actele.

Sunt curios daca ati avea aceeasi atitudine in america, unde nu se circula cu ATV pe strada, daca ati avea curaj sa protestati impotriva unui echipaj de acolo, chiar as vrea sa vad vreun bucurestean cu gura mare pus cu labele pe capota, perchezitionat si luat pe sus hysterical.gif .

In ceea ce priveste zgomotul, as vrea sa dormiti macar o noapte intr-un oras din germania, sa observati cum nu se mai aude practic nimic dupa ora 21:00. Dar acolo nu interzice nimeni nimic, in schimb exista ceea ce noua romanilor se pare ca ne lipseste cu desavarsire, si anume BUNUL SIMT.

Multa bafta !! si cred ca sunteti de acord cu mine ca un ATV e mult mai distractiv pe deal sau pe munte decat pe Oltenitei sa zicem thumbsup.gif
  • 0

#7 SCORPIUS

SCORPIUS

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 85 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureshti
  • Nume real:Alex
  • Telefon:sms la 722500922
  • Marca ATV:Bombardier outlander 400
  • Numar ATV:B-90-DFU

Posted 01 September 2008 - 06:39 PM

Treaba sta cam asa: Primaria are un proiect al carui rezumat il puteti citi aici: plan zgomot urban

Edited by SCORPIUS, 01 September 2008 - 06:41 PM.

  • 0

#8 SCORPIUS

SCORPIUS

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 85 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureshti
  • Nume real:Alex
  • Telefon:sms la 722500922
  • Marca ATV:Bombardier outlander 400
  • Numar ATV:B-90-DFU

Posted 01 September 2008 - 06:45 PM

vad ca nu se deschide linkul. intrati pe www.pmb.ro si in caseta din stanga gasiti Planul pentru zgomot urban sau asa ceva.

Edited by SCORPIUS, 01 September 2008 - 06:45 PM.

  • 0

#9 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 02 September 2008 - 10:49 AM

Dosarpenal sunt curios cat de misto e la tine in mediul rural daca Bucurestiul e asa infect. Daca prin viata(a se citi circulatie cu sau fara masina) pe strada peste ora 12 sau prin posibilitatea de a face orice la orice ora din zi/noapte => un oras infect, atunci da, Bucurestiul este infect si unora le face placere sa stea aici. Sper ca ai posibilitatea sa adormi impreuna cu gainile la ora 21 asa cum iti doresti ca ai vazut tu in Germania. Eu din productie am o problema, nu adorm inainte de 2 noaptea la orice ora m-as trezi dimineata, asa ca infectia din capitala imi prieste. Lasand prostiile la o parte...
DA, nu sunt de acord cu motoarele turate in prostie noaptea.
NU, IN NICIUN FEL NU SUNT DE ACORD CU INTERZICEREA CIRCULATIEI PE DRUMURILE PUBLICE!!!
DE CE?
Pentru ca, la Polaris, am platit omologarea prin firma din Italia, aproape 5000 de euro. Deci mai degraba ii dau foc in mijlocul orasului decat sa nu mai circul cu el pe strada. Nu ma incanta nici daca mi-ar despagubi toata suma. Nici de 2 ori. Am platit pentru asta, e dreptul meu. Compari cu americanii? Pai de ce? Au avut cumva permis din start, au platit pentru asta si pe urma li s-a interzis? Cred si eu ca nu-i intereseaza ma PENTU CA LI SE CREEAZA CONDITII!!! Au jdemii de trasee special amenajate, au deserturi, au tot ce-si pot dori. Terminati cu comparatiile astea aberante. Mai stiu un zimbru pe forum care tzipa in gura mare ca ATV inmatriculat = o prostie. La mai putin de un an dupa asta a dat spaga sa-l inmatriculeze sa circule si el ca restul wink.gif
  • 0

#10 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 02 September 2008 - 03:52 PM

Gaby .. perfect adevarat smile.gif

Acum lasand la o parte sa zicem ... cei care si-au luat atv si circula doar pe sosele ... ce se intampla cu unu care se plimba prin "padurice" pana la ora 2 noaptea si trebuie sa ajunga acasa ? Isi ia atv-ul in carca si il cara sau cum ?

Cu riscul de a ma repeta a 10000 oara ... NU o sa interzica nimeni nimic pentru ca nu au cum ...
  • 0

#11 dosarpenal

dosarpenal

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:0723131058
  • Marca ATV:??

Posted 02 September 2008 - 09:18 PM

Cand am zis ce-am zis despre Bucuresti, nu m-am referit numai la circulatie, desi ultima data cand am intrat in bucuresti era duminica, deci trafic lejer, si s-a gasit un tziganush de 15 ani fara buletin sa intre cu un scuter in roata mea dreapta la masina si sa cada sa se juleasca si sa-si faca scuterul tandari.

Asadar nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu oameni civilizati din Bucuresti, departe de mine, desi cred ca sunt o specie pe cale de disparitie, dar am ce am cu acel oras, in care nu ai unde calca pe trotuare de cacati de caine si flegme, unde poluarea de toate felurile de la praf pana la gaze de esapament atinge cote alarmante, si unde nu ai unde parca atunci cand ai treaba, macar cu plata.

Iar apropos de circulatie, cred ca multe din apucaturile de turbare, gen depasirea liniei continue, claxonatul daca mergi normal si nerabdarea soferilor de bucuresti provine in mare masura de la conditiile in care circula zi de zi, in acel oras in care nu intereseaza pe nimeni (aici ma refer la primarie si alte foruri in masura) in ce conditii se circula.

Deci te rog nu mi-o lua in nume de rau daca nu-mi place la Bucuresti, nu am intentie sa intru in polemici.
  • 0

#12 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 04 September 2008 - 01:03 PM

Nu e problema, nici eu nu vreau sa ma cert cu nimeni, doar ca erai cam acid la dresa noastra. Din pacate ai dreptate in mare parte asupra celor spuse, dar asta e, n-avem ce face, nu ne baga pe toti la galeata cu tiganii. Astia din pacate sunt peste tot, mai multi la noi ca e orasu mare si E MULTE de furat biggrin.gif.
Ref la inmatriculare, cand cautam sa-mi cumpar un ATV, faza cu inmatriculabil a fost eliminatorie, pentru ca mai ajuta in trafic uneori, pentru ca nu vreau sa-l car pe remorca mereu, pentru ca nu vreau sa car canistra de benzina pana la el, etc. In State sunt interzise dar li se ofera tot ce si-ar putea dori, sau 99% din asta. Noua ne-au luat banii si acum spera sa ne scoata si de pe strazi. NO WAY!
  • 0

#13 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 04 September 2008 - 03:22 PM

QUOTE (oakyz @ Sep 2 2008, 04:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Gaby .. perfect adevarat smile.gif

Acum lasand la o parte sa zicem ... cei care si-au luat atv si circula doar pe sosele ... ce se intampla cu unu care se plimba prin "padurice" pana la ora 2 noaptea si trebuie sa ajunga acasa ? Isi ia atv-ul in carca si il cara sau cum ?

Cu riscul de a ma repeta a 10000 oara ... NU o sa interzica nimeni nimic pentru ca nu au cum ...


Din nefericire au parghiile legale sa ne interzica in anumite conditii si chiar neconditionat pe anumite artere mad.gif .Nu ne vor putea interzice cu desavarsire circulatia sau sa modifice legea referitoare la inmatricularea atv pentru ca deja ar fi un fel de tulburarea dreptului de posesie .
Eu unul zic ca pana in alegeri nu au curaj sa dea drumul la asa ceva ca si-au dat foc la valiza , isi dau oricum pentru ca data viitoare sau lins pe bot de zeci de mii de voturi!Stiti voi despre cine e vorba!
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto