Jump to content



Photo

Se Interzic Atv-urile Pe Drumurile Publice Din Romania??


  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1 dr.veterinar

dr.veterinar

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Gender:Male
  • Location:Vatra Dornei
  • Nume real:Marius Chiriac
  • Telefon:0742365323
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:sv 84 cmc

Posted 05 September 2008 - 02:48 PM

din presa am aflat ca se vrea interzicere atv-urilor in bucuresti ca dupa aceea sa fie interzise si in tara?
se poate asa ceva?
  • 0

#2 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 05 September 2008 - 02:54 PM

Nu ,cred ca era vorba de interzicerea atv-urilor /motocicletelor intre orele 23 - 5....in Bucuresti.
Si eu m-am incurcat ..dar ..nu se stie niciodata ce-i mai taie capul.
  • 0

#3 monicadtru

monicadtru

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 27 posts
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Nume real:dumitru monica
  • Telefon:0721591057
  • Marca ATV:dinli 802
  • Numar ATV:ct 14 sis

Posted 05 September 2008 - 09:38 PM

Nu au cum sa le interzica.Asta ar insemna sa interzica si scuterele si motocicletele si atat timp cat sunt autovehicule inmatriculabile e imposibil. Si pe deasupra la noi inca circula carutele in mijlocul orasului si nimeni nu zice nk asa ca..In nici o tara europeana nu sunt interzise ba din potriva incurajate.Suntem prea multi, din ce in ce mai multi nu risca ei sa le sarim toti in cap.
  • 0

#4 vstrom

vstrom

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Slanic M
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:0748969975
  • Marca ATV:Linhai

Posted 06 September 2008 - 06:44 PM

QUOTE (dr.veterinar @ Sep 5 2008, 03:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
din presa am aflat ca se vrea interzicere atv-urilor in bucuresti ca dupa aceea sa fie interzise si in tara?
se poate asa ceva?


Acum cateva zile am auzit la radio, cand un militian dadea interviu , ca in noul cod rutier care se afla in lucru, se va interzice circulatia pe drumurile publice a ATV-urilor. Tot la acea emisiune am auzit, de la militian ca exista o hotarare a Curtii constitutionale care interzice organului sa ia vre-o masura impotriva carutasilor care circula noaptea pe drumul national , cu toate ca este interzisa circulatia acestora pe drumurile nationale. Tot atunci am auzit ca melitia cere sfatul la astia de la RAR in aceasta privinta(referitor la ATV-uri).
Parerea mea ca niciodata nu o sa poata interzice circulatia ATV-urilor pe drumul public, deoadata ce indeplineste normele tehnice si este inmatriculat. Comunistii care au propus asta nu au nici un motiv sa interzica circulatia ATV-urilor, motivatia lor dupa cate stiu ar fi ,ca nu au ce cauta pe drumul public deoarece sunt destinate sa circule pe teren accidentat, de parca tractoarele nu au fost facute sa are tarlaua sau masinile de teren sa foloseasca terenul accidentat. Cred ca o problema mare pe drumurile publice ar fi un Hummer cu gabaritul si consumul lui monstruos. Dar motocicletele de teren? sau masinile alea care taie lemne?..dupa parerea mea cel mai mare pericol pe drumurile publice ar fi iresponsabilii care conduc fara nici un respect pentru ceilalti participanti la trafic.

sper sa le vina mintea la cap.. smile.gif
  • 0

#5 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 06 September 2008 - 07:29 PM

Si hop inca un topic pe aceeasi tema ...

Si hop aceelasi raspuns care l`am scris si eu de 20 ori ..... " vstrom " salveaza undeva ce ai scris pt ca iar o sa se gaseasca cineva cu aceeasi poveste tampita si e mai simplu sa dai copy - paste, eu m`am plictisit sa raspund.
  • 0

#6 omega

omega

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:herea gabriel
  • Telefon:0722505253
  • Marca ATV:LINHAI cam rar 800
  • Numar ATV:b 69 fpp

Posted 08 September 2008 - 08:55 PM

Oakiz, dupa cum bine cunoastem pamantul Romanesc trece prin tot felul de tranzitii, inca se aliniaza la normele UE...din cunostintele mele tot in UE aceste utilaje atv-uri jucarii nu au permisiunea de a circula pe drumuri publice ! Daca cineva cunoaste in mod real sa ma contrazica !
Mai marii au decis ! NU ATV-urilor ! SIMPLU ! Mai au de pus pe hartie si gata !
Gandim cam partinitor constat, crezi ca mie-mi convine ? Sper sa nu se intample asa repede !
  • 0

#7 atv_smiley

atv_smiley

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 83 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Szekely Elod
  • Telefon:0745840643
  • Marca ATV:inca nu am...:(
  • Numar ATV:as vrea sa am deja:)

Posted 08 September 2008 - 09:36 PM

omega : nu sunt sigur deci daca spun vreo prostie nu sariti pe mine tongue.gif dar din ce am auzit la germani se poate circula pe drumuril publice cu atv uri pentru ca au o rubrica sau cum sa zic pentru atv-uri "zugmaschine" (cred ca am scris bn unsure.gif )
  • 0

#8 sadixkid

sadixkid

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0
  • Marca ATV:aeon cobra 220
  • Numar ATV:B052

Posted 09 September 2008 - 12:21 AM

QUOTE (vstrom @ Sep 6 2008, 07:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Acum cateva zile am auzit la radio, cand un militian dadea interviu , ca in noul cod rutier care se afla in lucru, se va interzice circulatia pe drumurile publice a ATV-urilor. Tot la acea emisiune am auzit, de la militian ca exista o hotarare a Curtii constitutionale care interzice organului sa ia vre-o masura impotriva carutasilor care circula noaptea pe drumul national , cu toate ca este interzisa circulatia acestora pe drumurile nationale. Tot atunci am auzit ca melitia cere sfatul la astia de la RAR in aceasta privinta(referitor la ATV-uri).
Parerea mea ca niciodata nu o sa poata interzice circulatia ATV-urilor pe drumul public, deoadata ce indeplineste normele tehnice si este inmatriculat. Comunistii care au propus asta nu au nici un motiv sa interzica circulatia ATV-urilor, motivatia lor dupa cate stiu ar fi ,ca nu au ce cauta pe drumul public deoarece sunt destinate sa circule pe teren accidentat, de parca tractoarele nu au fost facute sa are tarlaua sau masinile de teren sa foloseasca terenul accidentat. Cred ca o problema mare pe drumurile publice ar fi un Hummer cu gabaritul si consumul lui monstruos. Dar motocicletele de teren? sau masinile alea care taie lemne?..dupa parerea mea cel mai mare pericol pe drumurile publice ar fi iresponsabilii care conduc fara nici un respect pentru ceilalti participanti la trafic.

sper sa le vina mintea la cap.. smile.gif


de la garcea te poti astepta la ce-i mai rau
  • 0

#9 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 09 September 2008 - 12:35 AM

De la garcea aka organ aka gabor, poti sa te astepti la orice ... dar cum eu nu ma consider un prost nu o sa inghit vre-o amenda sau ceva din partea lor fara sa imi prezinte foarte clar legea.


Omega ... clar nu stiu legile de afara dar sigur pe talon la tine sau la mine nu gasesti vreo rubrica in care sa arate ca ATV ( All Terain Vehicle) se foloseste exclusiv inafara drumurilor publice ... defapt daca stau bine si ma gandesc nu stiu vreun vehicul care sa fie interzis pe drumurile publice ? Parerea mea ca atat timp cat un vehicul , fie el atv, scuter , motor , tractor este inmatriculat de R.A.R. o sa circule pe orice drum public. Cum am vazut comentarii legate si de R.A.R. iar ma simt obligat sa reamintesc ca nu pot ei sa decida daca un vehicul poate sau nu poate fii inmatriculat atat timp cat acel vehicul vine cu un certificat de omologare valabil in U.E.

Deci ... discutia asta putem sa o continuam inca 5 ani de acum incolo dar cateva aspecte sunt destul de clare:

1. Organul nu are dreptul sa aplice vre-o amenda decat pentru depasirea unui criteriu care este trecut in talonul vehicului, de ex SUNETUL , unde trebuie sa fie insotit de cineva de la R.A.R. care sa poata face masuratorile.
2. Nenea Ionescu Popescu Georgescu consilier, parlamentar, sau ce e el nu poate sa voteze ceva de capul lui. (decat la el in casa)
3. Pentru a interzice ATV pe drumurile publice acestea nu trebuie sa fie inmatriculate ... deci ajungem iar la RAR ... care nu poate sa refuze inmatricularea de capul lor.
4. Daca o sa voteze cineva vreodata o lege trebuie schimbata incadrarea ATV`urilor din motociclu ... in altceva, pentru ca in acest moment ar insemna sa interzica si scooterele si probabil si motoarele care sunt in aceeasi categorie.

Si lista poate continua....
  • 0

#10 sadixkid

sadixkid

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 33 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0
  • Marca ATV:aeon cobra 220
  • Numar ATV:B052

Posted 09 September 2008 - 12:40 AM

momentan n-au ce sa ne faca, atata timp cat am atv-ul inmatriculat nu prea au ce sa-mi faca

dar... ai vazut cu taxa auto, ba o platesti, ba nu, ba se dubleaza, ba se anuleaza.
  • 0

#11 ms14mmt

ms14mmt

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Nume real:muresan andrei
  • Telefon:744620589
  • Marca ATV:kawasaki bruteforce 750
  • Numar ATV:ms99mmt

Posted 09 September 2008 - 07:35 AM

sunt curios cum o sa-mi interzica accesul pe drumurile publice daca:
1. atv-ul meu e inmatriculat
2. are carte de identitate, talon, asigurare obligatorie, full casco, impozit la zi

cum am castigat bani de la stat cu taxa de prima inmatriculare am sa mai castig si acum
  • 0

#12 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 09 September 2008 - 07:59 AM

DA....CAND O SA SE TREZEASCA CU O GROAZA DE PROCESE.....O SA VEDEM CE O SA FACA..... blue_bandana.gif
  • 0

#13 lari

lari

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 405 posts
  • Nume real: Laurentiu
  • Telefon:745064269
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700
  • Numar ATV:B-65-VUA

Posted 09 September 2008 - 08:20 AM

QUOTE (gaby72ro @ Sep 9 2008, 07:59 AM) <{POST_SNAPBACK}>
DA....CAND O SA SE TREZEASCA CU O GROAZA DE PROCESE.....O SA VEDEM CE O SA FACA..... blue_bandana.gif



stai linistit, atunci cand a fost interzis accesul masinilor mai mari de 7 tone in orase se s-a intamplat ? nu au mai avut voie, si gata! si alea sunt inmatriculate, platesc asigurari...este un caz similar.
  • 0

#14 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 09 September 2008 - 08:40 AM

CORECT, DAR NU LE-AU INTERZIS DE TOT..... DOAR IN ORAS, CEA CE E NORMAL. SI NU SUNT INTERZISE DE TOT, CU O AUTORIZATIE POT INTRA SI IN ORAS....ASTA AU FACUT-O DIN CAUZA AGLOMERATIEI..... thumbsup.gif
  • 0

#15 monicadtru

monicadtru

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 27 posts
  • Gender:Female
  • Location:constanta
  • Nume real:dumitru monica
  • Telefon:0721591057
  • Marca ATV:dinli 802
  • Numar ATV:ct 14 sis

Posted 09 September 2008 - 03:34 PM

AM FOST IN WEEKEND LA TULCEA CU ATVUL SI LA BAIA MA OPRIT POL RUTIERA CU POL DE FRONTIERA SI MI AU CERUT BTALON BULETIN PERMIS. AM AVUT LA MINE TOT CE MI AU CERUT SI NU AM LUAT 1 LEU AMENDA.IN LEGATURA CU DISCUTIA NOASTRA MI AU ZIS CA NU SE POATE SA NE INTERZICA ACCESUL PE DRUMURILE PUBLICE ATAT TIMP CAT AVEM TALON SI UN PERMIS CARE NE DA DREPTUL SA CIRCULAM CU O ANUMITA CATEG DE VEHICUL PE DRUM PUBLICE.
  • 0

#16 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 09 September 2008 - 03:35 PM

Exact ce am spus si eu ...
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto