Jump to content



Photo

Accident


  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#21 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 13 November 2008 - 09:20 AM

Intotdeauna in viata exista niste momente critice, atunci cand avem probleme trebuie sa ne gandim unde am gresit si sa facem in asa fel incat acestea sa nu se mai repete.Sanatatea intr-adevar primeaza in fata banilor, dar trebuie sa te gandesti ca te vei pune pe picioare si nu vei putea sta in fata televizorului sau a computerului si sa vorbesti despre "ce a fost".Trebuie sa mergi inainte, exemple sunt destule (chiar f grave) ,care au gasit resurse pentru reveni pe acelasi fagas.
Ideea e ca aceste jucarii trebuie exploatate pentru timp liber, fara a intra in latura "sportiva" ,concentrarea trebuind sa fie asupra valului care ne ia cateodata si care apropie pericolul foarte mult.Spun asta deoarece nu se merita, concursurile sunt organizate la noi de amatori, noi toti suntem niste amatori ,nu e unul mai breaz ,curentul acesta devenind mai calificat ,dupa capul meu ,peste vreo 15 ani.
In sfarsit sa nu filozofam,insanatosire si revenire grabnica la ghidon.
  • 0

#22 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 13 November 2008 - 02:31 PM

Toata lumea spera ca va iesi bine, si poti sa iesi sa te plimbi cu atv-ul cat de putin in timpul liber fara sa soliciti mainile foarte mult pe viitor. Doamne ajuta cu operatia sa reuseasca astazi, insanatosire grabnica si recuperare rapida. Sa dea Dumnezeu sa-ti revii complet 100% ! thumbsup.gif console.gif
  • 0

#23 Cezar33

Cezar33

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 271 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Cezar
  • Telefon:0729060090
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:PH 34 CEZ

Posted 19 November 2008 - 02:13 AM

Foarte nasol prin ce ai trecut...foarte. Concentreaza te asupra recuperarii ....conteaza foarte mult sa te refaci cat mai bine ca pe viitor sa nu ai acele sechele de cate ai pomenit. Este posibil daca ai grija acum sa te refaci 95% ca inainte si sa nu ai probleme toata viata...depinde de cum iti faci recuperarea.
Cat despre atv ... daca iei in calcul niste extra protectii si nu mai vei risca foarte mult + un kq cu power stering eu zic ca nu ai de ce sa nu iti continui hoby -ul acesta. Nu vei avea varsta asta de 2 ori in viata si nu uita..avem doar una, o viata. Insanatosire grabnica si ... corecta.
  • 0

#24 claudiu.didi

claudiu.didi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0749190345
  • Marca ATV:Suzuki KQ 750AXI LE

Posted 20 November 2008 - 11:32 PM

Mult succes Mugur si insanatosire grabnica.
Sa stii ca si eu am avut un moment cand am vrut sa renunt la acest hobby din cauza problemelor de sanatate (probleme foarte grave la coloana).
Am depasit momentul, am vandut Linhai-ul si am luat-o pe Suzi.
Asa ca.......astept sa-ti revii complet si sa iesim pe trasee usoare
  • 0

#25 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 22 November 2008 - 11:47 AM

Nasoala situatie. Si eu mergeam prin iarba inalta cu un atv de 100kg si am dat intr-un sant pe care nu l-am vazut. Aveam 30km la ora. M-a aruncat peste ghidon in fata atv ului, cu fatza in sus si cand am vazut ca venea peste mine l-am prins pe picioare si l-am aruncat ca la wrestling. Parca eram Undertaker. Nici nu stiu cum am facut schema asta. Pe vremea aia nu aveam nici o protectie nici casca macar dar am scapat fara nici o zgarietura. Cred ca daca era linhaiul asta care il am acu, ma facea hamburger. superstition.gif
  • 0

#26 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 25 November 2008 - 03:55 PM

Lasa pesimismul la o parte. Sotia mea a avut un accident de masina acum vreo 5 ani. Era in partea dreapta spate si se tinea cu mana de manerul de deasupra usii. Masina a intrat intru-un tir oprit la o trecere de pietoni. Mana a ramas prinsa de maner si tot trupul sotiei s-a deplasat inainte. Rezultatul : cotul facut praf. Urmari: 3 operatii pentru reconstructie (din care una culmea prostiei doctorilor: tisa montata s-a dovedit a fi prea lunga) plus una de scoatere a fiarelor. In orice caz la 2 ani dupa accident mana era recuperata 100 %. Singura sechela:pielea nu mai are sensibilitate in zona operatiilor.
Deci cu rabdare cred ca o sa fi exact ca inainte. E decizia ta daca vinzi atv ul dar eu sunt sigur ca peste ceva timp ai sa poti merge pe el fara nici cea mai mica problema.
Sanatate multa
  • 0

#27 Mugur

Mugur

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 239 posts
  • Gender:Male
  • Location:IF ZURBAUA
  • Nume real:Mugur
  • Telefon:0724227445
  • Marca ATV:Zforce 1000 sport
  • Numar ATV:galben

Posted 25 November 2008 - 09:37 PM

QUOTE (saisnoua @ Nov 25 2008, 03:55 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Lasa pesimismul la o parte. Sotia mea a avut un accident de masina acum vreo 5 ani. Era in partea dreapta spate si se tinea cu mana de manerul de deasupra usii. Masina a intrat intru-un tir oprit la o trecere de pietoni. Mana a ramas prinsa de maner si tot trupul sotiei s-a deplasat inainte. Rezultatul : cotul facut praf. Urmari: 3 operatii pentru reconstructie (din care una culmea prostiei doctorilor: tisa montata s-a dovedit a fi prea lunga) plus una de scoatere a fiarelor. In orice caz la 2 ani dupa accident mana era recuperata 100 %. Singura sechela:pielea nu mai are sensibilitate in zona operatiilor.
Deci cu rabdare cred ca o sa fi exact ca inainte. E decizia ta daca vinzi atv ul dar eu sunt sigur ca peste ceva timp ai sa poti merge pe el fara nici cea mai mica problema.
Sanatate multa

imi pare rau pentru sotia ta si ma bucur ca si-a revenit!
sunt sigur ca imi voi reveni si eu 100 % ca nu voi lasa un cot sa imi strice planurile de viitor. asta e sunt perioade mai bune si perioade mai grele in viata dar optimismul te ajuta sa le treci mai usor. chiar daca nu s-a vazut pana acum stau bine la acest capitol.
tocmai vin de la dentist si ghiciti ce ? trebuie sa fac o operatie pentru o masea.....deci TOT INAINTE!
Atv-ul il voi vinde din considerente financiare+daca il tin un an pe bara.....in fine

Multumesc frumos tuturor pentru urarile de bine! Le accept cu placere si va asigur ca ma voi face bine 100%
  • 0

#28 lari

lari

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 405 posts
  • Nume real: Laurentiu
  • Telefon:745064269
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700
  • Numar ATV:B-65-VUA

Posted 26 November 2008 - 08:04 AM

QUOTE (Mugur @ Nov 25 2008, 09:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
imi pare rau pentru sotia ta si ma bucur ca si-a revenit!
sunt sigur ca imi voi reveni si eu 100 % ca nu voi lasa un cot sa imi strice planurile de viitor. asta e sunt perioade mai bune si perioade mai grele in viata dar optimismul te ajuta sa le treci mai usor. chiar daca nu s-a vazut pana acum stau bine la acest capitol.
tocmai vin de la dentist si ghiciti ce ? trebuie sa fac o operatie pentru o masea.....deci TOT INAINTE!
Atv-ul il voi vinde din considerente financiare+daca il tin un an pe bara.....in fine

Multumesc frumos tuturor pentru urarile de bine! Le accept cu placere si va asigur ca ma voi face bine 100%



Refacere rapida si nu uita de promisiunea facuta, dupa recuperare un alt atv, mai mare si mai frumos !
  • 0

#29 georgel

georgel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 81 posts
  • Gender:Male
  • Location:voineasa
  • Nume real:nedelcu george
  • Telefon:0748677055
  • Marca ATV:linhai muddy
  • Numar ATV:vl-05-vrh

Posted 06 December 2008 - 11:36 PM

sper din toata inima sa te faci bn,nu as dori acest lucru nimanui.asta ar trebui sa o luam ca pe o lectie noi ceilalti si sa ne amintim ca nu stapanim un atv pe deplin NICIODATA.Am aavut si eu un accident destul de urat dar am scapat cu rani usoare datorita costumului de protectie pe care il recomand tuturor.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto