Jump to content



Photo

Afacere - Centru Inchiriere ATV


  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1 vlade

vlade

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • Location:cj.

Posted 24 January 2007 - 01:32 AM

va salut si bine v-am gasit , biggrin.gif
nu stiu daca e locul potrivit pt a posta acest subiect, daca nu rog moderatorii sa-l mute(consider ca ar fi bun pe post de ghid)
m-am gandit sa incept o afacere cu inchiriere de atv-uri si astfel am mai multe intrebari pt voi(si in special cei care se ocupa deja cu asa ceva):
-cu cate atvuri ati inceput , sau credeti ca este suficient
-ce marci , respectiv modele aveti spre inchiriere?
-daca se poate detalii despre consumuri, cheltuieli cu reviziile, echipamente,etc(costuri in general pe luna)
-pe ce baza se inchiriaza atv-ul clientului? .ma refer aici, daca se retine buletin ,carnet , daca se completeaza ceva fisa de genul pe proprie raspundere,etc
-ce preturi practicati, ce ocupare a atvurilor aveti pe zi?
-ce aprobari (de la primarie,finante,etc) sunt necesare?
momentan cam atat tongue.gif
va multumesc
vlad
  • 0

#2 prrimaru

prrimaru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Nume real:Mihutescu Andrei
  • Telefon:723366519
  • Marca ATV:Linhai Muddy LC7 4X4
  • Numar ATV:B 59 LNC

Posted 26 January 2007 - 01:18 AM

QUOTE (vlade @ Jan 24 2007, 01:32 AM) <{POST_SNAPBACK}>
va salut si bine v-am gasit , biggrin.gif
nu stiu daca e locul potrivit pt a posta acest subiect, daca nu rog moderatorii sa-l mute(consider ca ar fi bun pe post de ghid)
m-am gandit sa incept o afacere cu inchiriere de atv-uri si astfel am mai multe intrebari pt voi(si in special cei care se ocupa deja cu asa ceva):
-cu cate atvuri ati inceput , sau credeti ca este suficient
-ce marci , respectiv modele aveti spre inchiriere?
-daca se poate detalii despre consumuri, cheltuieli cu reviziile, echipamente,etc(costuri in general pe luna)
-pe ce baza se inchiriaza atv-ul clientului? .ma refer aici, daca se retine buletin ,carnet , daca se completeaza ceva fisa de genul pe proprie raspundere,etc
-ce preturi practicati, ce ocupare a atvurilor aveti pe zi?
-ce aprobari (de la primarie,finante,etc) sunt necesare?
momentan cam atat tongue.gif
va multumesc
vlad

sal
eu am o afacere de genul asta in zona pesterii muierilor si in statiunea ranca,jud gorj.am inceput cu 4 atv-uri linhai limited 4X4...parerea mea e ca sunt super pt inchiriat....numai ca trebuie avut grija la felul in care le exploatezi....in perioada sarbatorilor a mers super....adica au fost rezervate toate cate 8 ore pe zi....pretul pe ora era de 1 mil...atunci daca aveam 10 atv-uri toate erau ocupate non stop....acum acolo treaba nu mai merge decat in weekend.....eu am si o pensiune si in rest raman acolo si se gasesc destui clienti...astep vara cand vin f multi clienti in zona si atunci o sa mearga din nou treaba.....daca vrei mai multe detalii uitate-te in sectiunea centre inchirieri si la excursii(cheile oltetului)
  • 0

#3 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 26 January 2007 - 12:56 PM

Si eu cred ca este o afacere buna, dar numai ca o completare de oferta la alte servicii! Exemplul ideal este dat in postul anterior: daca ai o pensiune poti oferi si acest serviciu suplimentar! In felul asta iti poti creste veniturile, iar cheltuielile sunt mai mici decat in cazul in care oferi doar servicii de inchiriere atv-uri!

Varianta cealalta este un pic mai rea : sa platesti chirie pentru locul de parcare, chirie pentru birou, cazare pentru angajati, s.a.m.d.

http://atvforum.ro/i...p?showtopic=253

Edited by Forte, 26 January 2007 - 12:58 PM.

  • 0

#4 ioz

ioz

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 125 posts
  • Gender:Male

Posted 26 January 2007 - 08:19 PM

QUOTE (Forte @ Jan 26 2007, 12:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Si eu cred ca este o afacere buna, dar numai ca o completare de oferta la alte servicii! Exemplul ideal este dat in postul anterior: daca ai o pensiune poti oferi si acest serviciu suplimentar! In felul asta iti poti creste veniturile, iar cheltuielile sunt mai mici decat in cazul in care oferi doar servicii de inchiriere atv-uri!

Varianta cealalta este un pic mai rea : sa platesti chirie pentru locul de parcare, chirie pentru birou, cazare pentru angajati, s.a.m.d.

http://atvforum.ro/i...p?showtopic=253


este o afacere. Nu-i afacerea ideala, dar nici cea mai proasta; ca in orice afacere, ai probleme, riscuri, batai de cap, controale, nopti nedormite, etc si... ideal ar fi ca la sfarsit sa poti spune ca ai profit. Daca chiar vrei sa te legi la cap, fi rational gandeste-te cati bani bagi (trece aici si piese,intretinere, autorizatii, salarii,TOATE cheltuielile), cati bani trebuie sa scoti, ce profit iti inchipui ca o sa ai, care-i concurenta, cati clienti pe zi/sapt/luna iti trebe ca sa scoti banii astia si MAI ALES de unde iti vin clientii. Daca socoteala iti iese cu profit prea mare pe hartie, ai gresit undeva. Daca tot iti iese cu profit, pune raul inainte, mai calculeaza odata; daca si acum iti iese cu profit si esti sigur ca ai calculat cu mintea nu cu inima, baga-te.
In orice afacere trebe sa vezi PROFITU' smile.gif Altfel, mai bine stai in banca ta.
  • 0

#5 vlade

vlade

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • Location:cj.

Posted 29 January 2007 - 08:53 PM

multumesc tuturor pt raspunsuri.
puteti sa-mi dati si niste detalii privind costrurile lunare?
intrucat m-am orientat spre linhai , am fost la un dealer pt a ma informa. am dat peste un tip(seful) de nota 10 care mi-a sugerat sa ma indrept sper altceva intrucat linhai nu se preteaza pt asa ceva...poate doar prin pret. mi-a aratat in schimb un model de la CFMOTO, si anume CF500. cica ar fi mult mai potrivit pt inchiriere.e drept ca este si mai scump. ati auzit sau stiti ceva despre acest atv?
  • 0

#6 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 30 January 2007 - 01:05 AM

vlade ramai la linhai , inca nu are un sinonim pt inchirieri ...
  • 0

#7 ioz

ioz

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 125 posts
  • Gender:Male

Posted 30 January 2007 - 01:58 AM

QUOTE (rar @ Jan 30 2007, 01:05 AM) <{POST_SNAPBACK}>
vlade ramai la linhai , inca nu are un sinonim pt inchirieri ...

Stie rar ce stie dry.gif
  • 0

#8 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 30 January 2007 - 10:00 AM

Multi dealeri din West au in oferte : CFMOTO500, Linhai si Dinli! In acest fel au o oferta completa de la mare la mic! Daca un dealer de acolo le-a pus in aceeasi oala inseamna ca au o calitate comparabila!

Normal ca nu-ti trebuiesc ATV-uri mai rapide de 50kmh, sunt suficienti sa-si rupa gatul clientii! La mare, m-am dat si cu 80kmh, dar la munte nu ai unde sa sari de 50kmh!
Iti trebuiesc motoare mici ca sa consume putin si a caror intretinere sa fie cat mai ieftina! Plus taxe, plus CASCO la un motor de 500 fata de unul de 300 sunt diferente!
  • 0

#9 Antonio Eram

Antonio Eram

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Nume real:Antonio Eram
  • Marca ATV:CentaurCross 200
  • Numar ATV:B-61-LJA

Posted 16 March 2007 - 08:56 PM

o idee bazata pe fapte reale. in state (california) am vazut prezentari de trasee cu atv-urile (aveau si cu cai pentru cei care doreau si altfel) de 3, 5 si 7 zile.
erau grupuri de 10 "turisti" si 3 sau 4 ajutoare (cu atv-uri cu remorca). traseele erau pe drumuri de munte, se pleca de la baza (te luau de la hotel cu autobuzul) si ajungeai undeva pe varf de munte unde aveau un fel de cabanute (deh ca in state; inclusiv cu dush) , o combinatie dintre cort si cabana mai exact. de acolo faceai trasee suplimentare. ideea era te tineau izolat toate zilele astea si tot ce faceai era sa bagi cu atv-ul drumetii.
pentru ca nu aveam timp am luat doar un traseu de 1 zi intr-un super peisaj unde ne-am catarat pe niste stanci cu ele (am reusit sa rup un diferential biggrin.gif). plecarea de dimineata, la pranz un burger si o cola si intoarecere seara. (cu luat de la hotel). pret 150$ de persoana
+era un tip cu camera care filma (de la ei) si care iti dadea caseta cu 30$ de persoana.
super aventura. pacat ca la noi inchirierea este cum este.... dar mai asteptam.
  • 0

#10 omul

omul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 399 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea (brezoi)
  • Nume real:Florin
  • Telefon:744543875
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:VL 78 PIL

Posted 16 March 2007 - 09:59 PM

QUOTE (Antonio Eram @ Mar 16 2007, 08:56 PM) <{POST_SNAPBACK}>
o idee bazata pe fapte reale. in state (california) am vazut prezentari de trasee cu atv-urile (aveau si cu cai pentru cei care doreau si altfel) de 3, 5 si 7 zile.
erau grupuri de 10 "turisti" si 3 sau 4 ajutoare (cu atv-uri cu remorca). traseele erau pe drumuri de munte, se pleca de la baza (te luau de la hotel cu autobuzul) si ajungeai undeva pe varf de munte unde aveau un fel de cabanute (deh ca in state; inclusiv cu dush) , o combinatie dintre cort si cabana mai exact. de acolo faceai trasee suplimentare. ideea era te tineau izolat toate zilele astea si tot ce faceai era sa bagi cu atv-ul drumetii.
pentru ca nu aveam timp am luat doar un traseu de 1 zi intr-un super peisaj unde ne-am catarat pe niste stanci cu ele (am reusit sa rup un diferential biggrin.gif). plecarea de dimineata, la pranz un burger si o cola si intoarecere seara. (cu luat de la hotel). pret 150$ de persoana
+era un tip cu camera care filma (de la ei) si care iti dadea caseta cu 30$ de persoana.
super aventura. pacat ca la noi inchirierea este cum este.... dar mai asteptam.

fain thumbup.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto