Jump to content



Photo

Cateva intrebari... Linhai Anniversary 4x4


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 NILS_BUCURESTI

NILS_BUCURESTI

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:Haidau NILS
  • Telefon:0740340379
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:B 88 NLS

Posted 24 January 2007 - 01:58 AM

Sunt si eu un mare pasionat de tot ce inseamna sporturile cu motor si asa am ajuns sa i mi doresc si un ATV. Ma gandesc sa i mi cumpar acest model dar sunt in dubii totusi cu privire la niste aspecte...

1) La cat este el limitat ? 60km?

2) Daca scot limitarile la cat o sa reuseasca sa ajunga ? Si cat timp o sa poata sa mearga asa...
Ideea e ca in oras 60km/h sunt suficienti pt atv dar daca vreau sa ma duc pe el pana la mare sau pana la brasov...i mi creste barba pana ajung smile.gif Am si masina dar nu se pune problema achizitionarii unei remorci pt ca masina mea este un Hyundai Coupe modificat (suspensii sport si body kit in curad)(bine si multe altele dar nu au legatura cu atv-ul tongue.gif )si nu pot monta un cui pt remorca... sad.gif PLus ca i mi place aventura biggrin.gif ... Am mai mers eu pana la mare o data tot pt aventura pe scuter de 125cmc cu 80 constant si cu toate ca am ajuns mai repede decat niste prieteni care au plecat cu trenul in acelsi timp tot am imbatranit pe autostrada...stiu ca nu este facut pt viteza ci pt off road dar parca daca ar merge cu un 70 constant macar tot ar fi o chestie tongue.gif

3) Stiu ca la scutere se gaseste set de tuning pt a mari cilindreea si implicit performantele...se gaseste asa ceva si pt atv? ... la noi? smile.gif
4) Evacuari si filtre de aer sport se gasescla noi ?
5) Xenon pot pune fara sa am probleme cu farul probabil din cauza caldurii?

Am citit pe forum ca montarea proiectoarelor nu este o solutie prea fericita din cauza ca nu prea duce alternatorul ..iar xenonul consuma mai mult la aprindere apoi consuma mai putin decat halogenul....Oricum eu o sa ii pun o baterie Deep Cycle pt a face fata varfurilor de tensiune si pt a nu avea probleme cu frigul...plus ca bateriile astea chinezesti sunt cam de cacao...stiu de la prietenul cu scuterul...

6) Am vazut ca displeiul are posibilitatea de a afisa nivelul benzinei dar atv-ul nu are sonda...asta mi se pare o mare tampenie ca turometrul optional la masina sau bricheta... (cu cat drk scad pretul masinii???)...oricum asa vine , ne conformam ... SE POATE MONTA O SONDA??? Se pricepe cineva??? (Din bucuresti tongue.gif )

7) Eu la masina bag ulei Castrol Sport 10w 60 pt ca o cam turez tongue.gif biggrin.gif ... ma gandesc sa bag si la asta la fel...e ok nu? Vreau sa zic ca nu sunt diferente intre uleiurile de masina si cele de ATV...nu?


Nu ma intrebati de ce nu i mi iau un Polaris (cu toate ca am un prieten care lucreaza la ei) sau un Suzuki sau alta marca "MARE" pt ca respunsul este simplu...1) Nu am banii acum pt unul mai scump si nici nu vreau sa mai astept... 2) Este prima data cand o sa am un atv al meu ...pt ca de mers am mai mers dar nu foarte mult...3) Asta chiar i mi place iar rapostrul pret calitate mi se pare super ok...

Totusi vreu sa ii fac mai multe modificari pt ca am tuningul in sange d la masini smile.gif

Attached Files


  • 0

#2 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 24 January 2007 - 06:31 PM

Pai exista un Linhai 4x4 gata modificat.Toba sport,ambreiaj modificat si nu mai stiu ce.Top speed 96km/h.
Probabil ca real in jur de 90 km/h.Mai bine iti iei un quad daca iti place viteza.Vezi Dinli.
Linhai-ul clasic sau anniversary edition nu sar de 70km/h decat la vale biggrin.gif
  • 0

#3 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 24 January 2007 - 08:25 PM

Se poate pune cui pentru remorca pe Hyundai Coupe wink.gif
  • 0

#4 NILS_BUCURESTI

NILS_BUCURESTI

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:Haidau NILS
  • Telefon:0740340379
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:B 88 NLS

Posted 25 January 2007 - 12:01 PM

smile.gif) Este si asta o solutie smile.gif)

Nu vreau quad pt ca nu i mi place cum arata...parca ar fi jucarii....Oricum ATV urile sunt jucarii pt oameni mari dar...totusi smile.gif) (cu putine exceptii pt cei care chiar depind de ele)

Poate se poate pune cui de remorca dar la varinta stock tongue.gif Eu am deja masina lasata cu 4 cm de la suspensie iar prin vara o sa ii pun si un body kit iar intre bara si asfalt nu o sa mai fie mai mult de 15cm sad.gif
Tuning scrie pe el... smile.gif))))
  • 0

#5 NILS_BUCURESTI

NILS_BUCURESTI

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:Haidau NILS
  • Telefon:0740340379
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:B 88 NLS

Posted 26 January 2007 - 05:34 PM

Heloooo e cineva pe aici??? tongue.gif smile.gif Azi am dat comanda deci nu mai e cale de intors...asa ca puteti sa i mi raspundeti la intrebari tongue.gif smile.gif)
  • 0

#6 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 26 January 2007 - 05:45 PM

Sa fie intr un ceas bun.
  • 0

#7 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 26 January 2007 - 09:23 PM

salut parerea mea e urmatoarea , opteaza pentru 4x2 , e mult mai vioi, toba si filtru sport exista , dar nu o sa fie schimbari senzationale... avand in vedere ca sunt destul de putine drumuri pe care care ai avea voie cu mai mult de 50km/h , 70 km/h e mai mult decat suficient sa-ti perzi permisul o vreme, atv-urile au fost gandite pt altceva in nici un caz pt plimbari in mare viteza... te astept pe la predeal sa vezi pt ce a fost facut atv-ul ...... plus ca o sa ai timp sa-ti exersezi calitatile de mecanic /tuner wink.gif bine ai venit in club.....
  • 0

#8 Paf

Paf

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:Pfaff Florin
  • Telefon:723340219
  • Marca ATV:Linhai 4x4
  • Numar ATV:HD 29 PAF

Posted 14 February 2007 - 08:04 PM

Salut ! Stie cineva sa-mi dea si mie niste informati utile despre un Linhai 4x4 LC7 Aniv. ? date tehnice...daca are troliu...cum se comporta la pante abrupte...daca treapta de mers inapoi este de forta...si toate altele ce il pot desconsidera ...Trebuie sami vina si mie in leasing ! ms fain de info !!!
  • 0

#9 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 14 February 2007 - 09:13 PM

Altceva mai stii sa postezi ?Sase posturi pe aceeasi tema.Ai si tu un pic de rabdare smile.gif

Edit:
Vad ca ti-au disparut celelalte posturi.Oare de ce ? smile.gif

Edited by zixx, 14 February 2007 - 09:15 PM.

  • 0

#10 Paf

Paf

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:Pfaff Florin
  • Telefon:723340219
  • Marca ATV:Linhai 4x4
  • Numar ATV:HD 29 PAF

Posted 14 February 2007 - 09:22 PM

Prietenul meu .....azi mi-am facut contu....nu stiu prea multe aici....si te rog nu ma loa ca pe un sub-altern ....si mi lea sters....cineva...care mia si spus de ce....ms fain de intelegere !!!
  • 0

#11 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 14 February 2007 - 09:42 PM

Prietene,daca ai nevoie de un ajutor pe aici,spune si o sa-l primesti.In rest sunt doar colegul tau de forum...sper ca nu din din nefericire.
  • 0

#12 Paf

Paf

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:Pfaff Florin
  • Telefon:723340219
  • Marca ATV:Linhai 4x4
  • Numar ATV:HD 29 PAF

Posted 17 February 2007 - 08:30 PM

Colegu...i-mi dai tu niste infi despre Linhai 4x4 Anniversary ?
  • 0

#13 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 17 February 2007 - 09:14 PM

Ti-am raspuns aici la niste intrebari pe 15 februarie http://atvforum.ro/i...1...

In rest:
- troliul nu vine din fabrica,se monteaza ulterior.Daca dealer-ul tau ti-l ofera cu troliu inclus in pret,e ok,daca nu,trebuie sa-ti cumperi
-treapta de mers inapoi nu are reductor
-raportul de transmisie este probabil unul intermediar.
Busonul cu indicator de nivel arata cam asa:

Attached File  buson.jpg   5.77KB   125 downloads
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto