Jump to content



Photo

Carnet B1


  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#21 Laur_brp

Laur_brp

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 25 April 2007 - 03:17 PM

mai bine iti iei un linhai la mana a 2-a.... de 1000x mai bine decat un first
  • 0

#22 Andrutza

Andrutza

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts

Posted 25 April 2007 - 04:08 PM

iar am intrat in ceatza... lam intrebat pe unu ce lucra la first bike.. si a spus k trebe B ogligatoriu sad.gif(( incerc sa'mi gasesc ceva atv mai mic de o persoana.. de vreo 50 cmc .. sa nu trabuiasca carnet. o sa fie praf da sper sa ma descurc pana o sa fac 18 ani .. bafta :*
  • 0

#23 DEXTER

DEXTER

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 148 posts
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Nume real:Bogdan Gavra
  • Telefon:741374761
  • Marca ATV:Lc 6
  • Numar ATV:CJ-10-SEW

Posted 25 April 2007 - 05:47 PM

QUOTE (Andrutza @ Apr 25 2007, 05:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
iar am intrat in ceatza... lam intrebat pe unu ce lucra la first bike.. si a spus k trebe B ogligatoriu sad.gif(( incerc sa'mi gasesc ceva atv mai mic de o persoana.. de vreo 50 cmc .. sa nu trabuiasca carnet. o sa fie praf da sper sa ma descurc pana o sa fac 18 ani .. bafta :*


Servus , si eu sunt din cluj. Vreau sa iti zic ca mai bine iti iei un atv mai puternic , care sa isi faca treaba bine .Eu iti recomand un linhai 2x4 care nou ii 3700 cu toate taxele incluse . Chiar daca nu il poti conduce in orash , il poti conduce offroad. Nici eu nu am carnet inca desi am varsta . cand ies in natura la noroiala mai iau un amic cu mine sau.. ma risc din cand in cand. Faza cu atv-ul de 50cmc nu ii buna. Al meu are 260cmc si tot as vrea mai mult deoarece in padure sau noroaia ai nevoie. De exemplu , mam dat in grecia cu unul de 50cmc si vreau sa zic , ca ....cu doua persoane nici nu a putut urca o panta foarte usoara.pur si simplu nu mai tragea motorul, asa ca....... daca nu pt tine , fao pt noi smile.gif iati mai puternic
uite , daca vrei sa te mai sfatuiesc poti sa ma suni la 0741374761 , te ajut daca vrei. Numa nu te lasa prostita de first bike sau cine stie ce. Si daca chiar vrei sa vezi o diferenta de putere la motor , hai cu noi candva la o tura ca avem locuri , si ai sa te convingi ca iti trebuie mai puternic de 50cmc. bafta
  • 0

#24 Laur_brp

Laur_brp

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 25 April 2007 - 06:00 PM

intai fa-ti cernet si vezi tu ce conduci wink.gif
  • 0

#25 carciumaru

carciumaru

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 40 posts
  • Location:Brasov
  • Nume real:M Ciprian
  • Telefon:744

Posted 25 April 2007 - 09:48 PM

QUOTE (Andrutza @ Apr 25 2007, 05:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
iar am intrat in ceatza... lam intrebat pe unu ce lucra la first bike.. si a spus k trebe B ogligatoriu sad.gif(( incerc sa'mi gasesc ceva atv mai mic de o persoana.. de vreo 50 cmc .. sa nu trabuiasca carnet. o sa fie praf da sper sa ma descurc pana o sa fac 18 ani .. bafta :*

Am fost la unii in Brasov si aveau ceva din china dar la preturi super. Pana iti iei carnetul sunt bune si alea. Nush ce sa zic iti dau siteul si te convingi. www.lineamotor.ro. crazy.gif
  • 0

#26 1motor

1motor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 8 posts
  • Nume real:gogu
  • Telefon:0722/
  • Marca ATV:Pioneer
  • Numar ATV:CJ 10 ERJ

Posted 26 April 2007 - 08:43 AM

Sau ca al meu la 3000 euro, de 250cc. De la boystoys din cluj
  • 0

#27 Lkid

Lkid

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:Oanca Danut
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 02 August 2007 - 02:32 PM

Este cineva de pe acest forum, din Galati, si a dat de B1? vreau sa stiu si eu la ce scoala a dat...si daca trbuie sa ai atv in timpul scolii sau are scoala....MS MULT si astept raspuns....App ,laur brp ai dat de A1?

Edited by Lkid, 02 August 2007 - 02:33 PM.

  • 0

#28 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 03 August 2007 - 05:36 PM

nu va mai omorati atata, luati b1 si conduceti linistit atv cu el, problema e ca la 18 ani veti da si pentru b cine vrea sa conduca masini, cine nu ramane pe atv. care nu gasiti scoli de soferi pentru b1 cautati in pagini aurii sau pe net. nu uitati sa purtati casca. thumbsup.gif

Edited by undercover, 03 August 2007 - 05:47 PM.

  • 0

#29 Lkid

Lkid

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:Oanca Danut
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 06 August 2007 - 09:17 AM

m am interesat de scoala de B1 in Galati si am gasit la scoala "Aviatia" costa 350 RON cu atv ul lor,numai ca tu trebuie sa platesti combustibilul...pe 30 august am examenul tongue.gif uraaaaa
  • 0

#30 Lkid

Lkid

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:Oanca Danut
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 09 August 2007 - 01:01 PM

azi a fost prima zi de scoala....cand a venit instructorul am ramas unsure.gif, a venit cu un Fiat Panda , eu ma asteptam la un atv nu la o masina si sa ma dau intr un poligon, nu sa merg pe strada unsure.gif. Pot sa spun ca B1 e cam tot aia cu B smile.gif
  • 0

#31 dem0

dem0

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Nume real:demirel
  • Telefon:548494989
  • Marca ATV:nu am inca

Posted 20 August 2007 - 01:54 PM

eu pot conduce Polaris OUTLAW 500 sau Polaris PREDATOR 500 E cu B1 ? . as vrea sa ma lamuriti si pe mine sad.gif va rog frumos . Multumesc
  • 0

#32 22iulian

22iulian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 86 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:iulian r.
  • Telefon:722303368
  • Marca ATV:Access 250 SP
  • Numar ATV:PH 65 RIG

Posted 20 August 2007 - 02:14 PM

QUOTE (dem0 @ Aug 20 2007, 02:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
eu pot conduce Polaris OUTLAW 500 sau Polaris PREDATOR 500 E cu B1 ? . as vrea sa ma lamuriti si pe mine sad.gif va rog frumos . Multumesc


hai sa vedem ce zice regulamentu':

Permisul de conducere
Art. 53. - Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
....printre care si :
l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roţi avānd masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, şi echipat cu un motor cu ardere internă cu capacitate cilindrică mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentă ori cu viteza prin construcţie mai mare de 50 km/h;

- - - - - - - - - - - - - -
Art. 55. - (1) Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba varsta de cel putin 16 ani impliniti, pentru subcategoriile A1 si B1;

Acum tre' sa stam stramb si sa judecam drept : cate kile are un Predator ? -se incadreaza intre 400 si 550 de kile ?
Pentru ca daca nenea militianu' se uita in talon sivede ca agregatu' nu are masa proprie PESTE 400 ,inseamna ca nu se incadreaza la B1.

Edited by 22iulian, 20 August 2007 - 02:19 PM.

  • 0

#33 dem0

dem0

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Nume real:demirel
  • Telefon:548494989
  • Marca ATV:nu am inca

Posted 20 August 2007 - 03:01 PM

pei si cum fac ca nu prea am vazut atvuri intre 400 si 550 de kile . ce naiba . nu exista un truc un ceva ? biggrin.gif . sau zicetimi ce pot sa fac .

Edited by dem0, 20 August 2007 - 03:03 PM.

  • 0

#34 Lkid

Lkid

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:Oanca Danut
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 01 September 2007 - 02:54 PM

Am luat B1 clap.gif si acuma sunt in cautarea ATV ului tank.gif
  • 0

#35 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 13 September 2007 - 10:10 AM

Fiecare atv are o incadrare la RAR . Daca importatorul a fost destept si l-a omologat si pentru B1 se poate conduce si cu B1 daca nu e ca si cum l-ai conduce fara permis ! Este un paradox insa asta e realitatea , ce stiu sigur este ca Linhaiurile nu sunt omologate pentru B1 asa ca nu va inovati pana nu aveti hartie de la dealer caci in caz de accident nu mai merge ca pe strada pentru ca cei de la accidente isi cunosc meseria si nu mai tine explicatia.Hartia de la MAI care circula pe forum poate fi un simplu schimb de hartii ,fara valoare legislativa, in vederea autorizarii Bombardierelor pentru B1.Cel mai sigur este ca in momentul achizitionarii unui atv sa solicitati o copie a omologarii , pentru ca dealerul poate sa va spuna verbal ca este omologat numai sa il vanda ca doar asta e meseria lui ! Deocamdata este un vid legislativ in domeniu insa cred ca in scurt timp are sa se reglementeze asa cum vor sa bage mai nou si permise pentru scutere !
  • 0

#36 radu b

radu b

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Bunea Radu
  • Telefon:0727388681
  • Marca ATV:Nu am inca

Posted 02 May 2008 - 05:00 PM

Cu cat b1 se poate conduce orice atv cu capacitatea sub 1000 cm3. M-am interesat si va spun la sigur si eu am 16 ani si caut acum sa-mi achizitionez un atv biggrin.gif
  • 0

#37 omul

omul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 399 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea (brezoi)
  • Nume real:Florin
  • Telefon:744543875
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:VL 78 PIL

Posted 02 May 2008 - 05:20 PM

succes sa-ti iei unul dar sa ai grija ca cu atv-ul nu-i de joaca thumbsup.gif
  • 0

#38 atv_smiley

atv_smiley

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 83 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Szekely Elod
  • Telefon:0745840643
  • Marca ATV:inca nu am...:(
  • Numar ATV:as vrea sa am deja:)

Posted 18 June 2008 - 05:57 PM

Nu stiti daca in targu mures este vreo scoala la care se poate face subcategoria B1?
  • 0

#39 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 18 June 2008 - 08:29 PM

QUOTE (radu b @ May 2 2008, 05:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cu cat b1 se poate conduce orice atv cu capacitatea sub 1000 cm3. M-am interesat si va spun la sigur si eu am 16 ani si caut acum sa-mi achizitionez un atv biggrin.gif



Nu stiu ce ai vorbit tu sau cine v-a spus povesti DAR pentru atv CARE NU SE INCADREAZA IN 400-550 KG iti trebuie B, asa ca nu mai cautati scuze si prostii decat daca vreti sa va riscati nu exista aberatii ca linhai este omolgat pt B1 sau B pt ca se aplica legea din tara respectiva care spune clar :

QUOTE
Permisul de conducere
Art. 53. - Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
....printre care si :
l) SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roţi avānd masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, şi echipat cu un motor cu ardere internă cu capacitate cilindrică mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentă ori cu viteza prin construcţie mai mare de 50 km/h;

  • 0

#40 lexe

lexe

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 posts

Posted 28 July 2010 - 02:39 PM

stie careva o scoala de soferi care sustin cursuri pentru b1 in buzau sau bucuresti??
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto