Jump to content



Photo

Un nou accident


  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 03 February 2007 - 09:24 PM

Pe scurt datele problemei: mergeam pe un drum neasfaltat, plin de gropi, prin Lunca Argesului, cam cu 70 kmph, cand s-a desfacut piulita pivotului de la bascula dreapta fata, moment in care clar roata s-a pus de-a latul. Am reusit sa il tin din directie si frane pana la vreo 30 kmph, dar se ducea fix in Arges. Moment in care am reusit sa il intorc de-a latul drumului, si sa-l culc pe o parte.
Damages:
- ATV-ul are scarita dreapta sparta, gratarul de la portbagajul spate indiot bine, si oglinda pe dreapta rupta. Planetara a iesit din grup, dar nu s-a rupt nimic.
- Eu nu am patit nimic, eram echipat full, pectorina, genunchiere, casca, manusi, etc. Doar ceasul l-am cam zgariat, si sincer nu-mi pare rau, avand in vedere ca am mers mai mult de 15 metri taras, cu un picior sub ATV. Traiasca cizmele de cross.
Am reparat pe loc pivotul, i-am pus o piulita si o sarma pe post de siguranta, dupa care am mers cu ATV-ul pana la un service auto in satul de langa, unde am reusit sa punem la loc planetara. Pivotii aveau filetul facut praf, motiv pentru care am pus de forma cate o piulita pe care am sudat-o bine tongue.gif . Am continuat drumul, cred ca azi am mai facut 100 de kilometri de la accident pana seara.

Attached File  A1.JPG   173.77KB   783 downloads Attached File  A2.jpg   165.81KB   747 downloads Attached File  A3.jpg   207.26KB   895 downloads Attached File  A4.JPG   214.77KB   652 downloads Attached File  A5.JPG   217.87KB   1013 downloads
  • 0

#2 Laur_brp

Laur_brp

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 03 February 2007 - 10:11 PM

nasol rau de tot ohmy.gif ohmy.gif bine ca nu ai patit nimic....in schimb o sa dai ceva bani pe reparatii.... sad.gif
  • 0

#3 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 03 February 2007 - 10:15 PM

QUOTE (Laur_brp @ Feb 3 2007, 10:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nasol rau de tot ohmy.gif ohmy.gif bine ca nu ai patit nimic....in schimb o sa dai ceva bani pe reparatii.... sad.gif

nu este un accident urat,este chiar destul de necostisitor.Doamne fereste se poate intampla mult mai rau...
  • 0

#4 Laur_brp

Laur_brp

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 03 February 2007 - 10:37 PM

si un bombardier se dezmembreaza la fel ca un linhai? huh.gif
  • 0

#5 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 04 February 2007 - 12:19 AM

Bun si Linhai-ul la ceva.Se repara pe marginea santului,ca Dacia biggrin.gif
Bine ca nu ti-ai rupt nimic si noroc de "service-ul" gasit in sat.
O parte din vina trebuie sa recunosti ca o poarta distantierele puse pe filetul pivotului.
  • 0

#6 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 04 February 2007 - 12:40 AM

Adevarat, dar distantierele alea au fost puse pentru ca se cam mancase filetul. Trebuie sa desfac pivotii, si sa ma duc cu ei la un strungar. Otel de cea mai buna calitate scrie pe ei, si trebuie sa caut piulite cu siguranta mai bune. Eventual sa le pun si o contrapiulita.
  • 0

#7 shoa

shoa

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 67 posts
  • Nume real:mihai
  • Telefon:727204966
  • Marca ATV:cam-am
  • Numar ATV:ct 80 rxp

Posted 28 February 2007 - 09:18 PM

io zic sa pui doua contrapiulite


iar pestea toate astea trage si un punct de sudura...poate asa ajungi acasa ..mult mai sigur asa...
  • 0

#8 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 28 February 2007 - 10:16 PM

Punctul de sudura inseamna sa strici degeaba pivotii, contrapiulita da. Gresala a fost si a mea, ca nu am verificat pivotii de mult timp.
  • 0

#9 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT &amp; ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 28 March 2007 - 10:58 AM

Cum sa-ti sara o roata la 70km/h... asa de bune sunt aceste Linhai-uri. Eu care vreau sa-mi iau sunt... mirat
  • 0

#10 bogdan1323

bogdan1323

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 417 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:bogdan1323
  • Telefon:724378804
  • Marca ATV:suzuki-kingquad
  • Numar ATV:provizoriu

Posted 28 March 2007 - 12:53 PM

dry.gif dry.gif Acel linhai din cate am auzit eu avea vreo 7000 de km fara reparatii majoresi la roata aia se stia de problema doar ca sa mers pe principiul "LASA BA CA MERGE ASA " DECI NU ITI SCHIMBA TRASEUL PT CA se putea intampla la orice utilaj
PS am vazut Mercedes cu pivotul sarit si asta nu a schimbat renumele firmei dry.gif
  • 0

#11 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 28 March 2007 - 08:18 PM

QUOTE (n.vasiliu @ Mar 28 2007, 11:58 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Cum sa-ti sara o roata la 70km/h... asa de bune sunt aceste Linhai-uri. Eu care vreau sa-mi iau sunt... mirat


Filetul pivotului era stricat in urma unei interventii anterioare,de aceea s-a intamplat accidentul.Nu te gandi ca sare pivotul asa,de capul lui...poate doar daca este extrem de uzat si se rupe wink.gif

Edited by zixx, 28 March 2007 - 08:18 PM.

  • 0

#12 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 01 April 2007 - 11:31 AM

QUOTE (bogdan1323 @ Mar 28 2007, 12:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
dry.gif dry.gif Acel linhai din cate am auzit eu avea vreo 7000 de km fara reparatii majoresi la roata aia se stia de problema doar ca sa mers pe principiul "LASA BA CA MERGE ASA " DECI NU ITI SCHIMBA TRASEUL PT CA se putea intampla la orice utilaj
PS am vazut Mercedes cu pivotul sarit si asta nu a schimbat renumele firmei dry.gif


IN NICI UN CAZ. Reparatii majore nu au fost necesare, iar eu nu sunt deloc adeptul acestui principiu. Pur si simplu s-a intamplat, un filet mancat nu se vede daca nu dai jos piulita, asta a fost singura neglijenta din partea mea. Stiam ca incepuse sa se duca filetul, de-asta am pus si distantierele, dar nu am verificat in ultimii 5-600 de kilometri pivotii.

QUOTE (zixx @ Mar 28 2007, 08:18 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Filetul pivotului era stricat in urma unei interventii anterioare,de aceea s-a intamplat accidentul.Nu te gandi ca sare pivotul asa,de capul lui...poate doar daca este extrem de uzat si se rupe wink.gif


Pivotii NU s-au stricat in urma nici unei interventii, doar materialul nu este stralucit, si in regimul de exploatare pe care i-l aplic eu... se poate intampla.

Repet, gresala a fost a mea, ca nu i-am verificat mai des.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto