Jump to content



Photo

Lege Anti Atv???


  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1 kopeg2003

kopeg2003

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:kope gabriel
  • Telefon:0764.901.802
  • Marca ATV:suzuki kq750

Posted 25 January 2009 - 06:02 PM

atzi auzit ceva de genul , 1 februarie intra o lege ce interzice mersul atv-urilor pe drumuri forestiere .... trasee montane ..etc cica numai pe drum public ai voi sa ca amenzi de la 3000 - 6000 ron ??/ stie cineva ceva despre asta ?? a un pic cam nasol nu ? daca ar fi adevarat
eu ce am citit pe net ar fi vorba de poiana brasov ...ma mai interesez !

Edited by kopeg2003, 25 January 2009 - 06:07 PM.

  • 0

#2 West

West

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 posts
  • Gender:Male
  • Location:Deva-Santandrei
  • Nume real:Adrian P.
  • Telefon:0728812019
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 660
  • Numar ATV:HD-99-LEU

Posted 25 January 2009 - 08:59 PM

da si eu am auzit la stiri la tv ca primaria brasovului va sanctiona pe cei care merg pe acolo cu nu stiu ce amenzi ,a zis cevade genu '' turisti se simt amenintati de aceste masinarii si le este frica sa mai iasa la plimbare prin padure'' hysterical.gif
  • 0

#3 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 26 January 2009 - 10:23 AM

e prostii...............
au observat si ei ca e un domeniu din care mai pot scoate niste bani la bugetele locale.............................
eu ma intreb cine o sa ma opreasca pe mine sa imi dea amenda?ma va urmari un jandarm alergand sau cum?ma vor urmari cu jeep-ul?
eu zic ca slabe sanse sa poata materializa legea asta sau hoararea consiliului local sau ce o fi..................
am auzit ca o motivatie pt intrezicerea atv-urilor ar fi ca cei cu atv-uri "distrug vegetatia si sperie fauna locala"
ma intreb oare exploatarile forestiere ilegale(care sunt o gramada)nu "distrug vegetatia si sperie fauna locala"?
ah nu..............astea nu distrug.............astea aduc bani.............
parerea mea e ca daca se interzic atv-urile(in orice context)atunci ar trebui interzise si motoarele,care de altfel sunt la fel de periculoase,daca nu chiar mai periculoase........
pana una alta iesiri frumoase
  • 0

#4 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 26 January 2009 - 12:13 PM

Poate vor sa aleaga intre a face cunostinta cu un urs sau a lasa un grup de atvisti sa se plimbe acesti turisti speriati de masinariile in cauza. annoyed.gif Nu cred ca un atvist serios se baga printr-o multime de oameni dar probabil au fost cazuri astfel incat sa determine o decizie de genul, la fel nu cred ca va intalni cineva in mijlocul padurii unde e noroi de jur imprejur vreun grup de turisti plimbandu-se. Ramane sa le mai interzica si pe drumuri ( cu asfalt romanesc scump) si le vom admira cum stau parcate in garaj. frusty.gif


Later edit:


http://www.adevarul....a-plajelor.html

Un astfel de articol mi se pare complet inutil, scris de un frustrat.

Edited by Dan.ct, 26 January 2009 - 12:17 PM.

  • 0

#5 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 26 January 2009 - 12:47 PM

au lansat `svonu` asta din cauza impertinentilor care intra cu atv`urile pe partiile de ski si sanie ca sa`i vada gagicile.astia sunt si cu astia defilam.alora sincer ar fi trebuit sa le`nfiga o amenda de vreo treijde milioane sa`i sature.dar din pacate din cauza unora sufera toti desi nu cred ca o sa se ajunga asa departe doar suntem in romanica.in partea mea aci pana sa vina nenea gheorghe paduraru sa ma dea mai incolo cu atvu mai trece vreo 15 ani.
  • 0

#6 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 26 January 2009 - 01:02 PM

DIN PUNCTUL ASTA AU DREPTATE. DE REVELION CAND AM FOST LA MUNTE, LA POIANA BRASOV, PE PARTIA DE SANIUTE SI INCEPATORI SE DADEAU CU ATV-URI SI SNOWMOBIELE(DE INCHIRIAT) LA GREU...SI MERGEAU SUPERTARE. MA INTREBAM CAT DE INCOSTIENT POTI FII SA MERGI ATAT DE TARE PRINTRE COPII CU SANIUTE SI SKIURI??? PENTRU ADEVARATII ATV-ISI....NU E NICI O PROBLEMA CA SE INTERZICE ACCESUL PE PARTII SI ALTE ASEMENEA ZONE.....CELE MAI INTERESANTE ZONE SUNT CELE PUSTII SI GREU ACCESIBILE......BEX TEAM STIE..... hysterical.gif

Edited by gaby72ro, 26 January 2009 - 01:03 PM.

  • 0

#7 Smeagol

Smeagol

    A.R.F.O.S Club

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,618 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pierdut chef de munca....il declar nul
  • Nume real:mihnea
  • Telefon:mai nou....rezervat
  • Marca ATV:KQ 700 Xcc special
  • Numar ATV:galbejit....si nu am nevoie de ITP

Posted 26 January 2009 - 01:52 PM

QUOTE (gaby72ro @ Jan 26 2009, 01:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
.....CELE MAI INTERESANTE ZONE SUNT CELE PUSTII SI GREU ACCESIBILE......BEX TEAM STIE..... hysterical.gif


asa este thumbsup.gif
doar tarani vor avea de suferit(sper)momentan deoarece atvisti adevarati nu cred ca apreciaza "plimbarile" pe partia de ski sau slalomul printre oameni
eu sunt de parere ca toate locurile "publice" ar trebui evitate indiferent daca este interzis prin lege sau nu....avem o tara mare si plina de locuri superbe unde putem sa ne bucuram de fierul din dotare incat nu trebuie sa-i deranjam pe cei care doresc sa faca o plimbare in aer liber bucurandu-se de natura
si eu as fi deranjat daca la Babele ar veni oameni cu atv-urile sa-mi bruieze linistea ranting.gif
  • 0

#8 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 26 January 2009 - 02:51 PM

DECI SA INTELEGEM CA MIHNEA NU A REUSIT SA URCE LA BABELE CU ATV-UL???? hysterical.gif
  • 0

#9 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta înaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 26 January 2009 - 03:02 PM

QUOTE (mih7ro @ Jan 26 2009, 01:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
asa este thumbsup.gif
doar tarani vor avea de suferit(sper)momentan deoarece atvisti adevarati nu cred ca apreciaza "plimbarile" pe partia de ski sau slalomul printre oameni
eu sunt de parere ca toate locurile "publice" ar trebui evitate indiferent daca este interzis prin lege sau nu....avem o tara mare si plina de locuri superbe unde putem sa ne bucuram de fierul din dotare incat nu trebuie sa-i deranjam pe cei care doresc sa faca o plimbare in aer liber bucurandu-se de natura
si eu as fi deranjat daca la Babele ar veni oameni cu atv-urile sa-mi bruieze linistea ranting.gif


thumbsup.gif
  • 0

#10 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 26 January 2009 - 04:11 PM

Nea Gheorghe Paduraru poate sa faca alte chestii destul de urate. Ati auzit vreodata de arici??? Is destul de urati (Scanduri cu cuie camuflate pe drumuri frestiere sau in diverse locuri) sau si mai rau sarma intinsa cam la 1 metru si ceva inaltime perpendicular pe axul drumului .imaginati-va impactul cu o sarma de otel de genu asta. Aiurea nu???? Adevarul e ca un padurar care are atributii de vanatoare si e deranjat de motoarele noastre se va razbuna sau isi va lua masuri dure de precautie. Aici e o problema destul de spinoasa cred eu. trebuie sa recunoastem ca facem galagie. Si uneori deranjam si in cele mai indepartate locuri. Am patit sa ies cu magarusul meu chiar in mijlcul unei goane la o vanatoare de mistret. Dar pana sa ne interzica pe noi sunt muulte altele care trebuiesc interzise sau reglementate. Pasunatul in padure, braconajul, etc.
  • 0

#11 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 26 January 2009 - 04:23 PM

ASA E....DAR AVEM O TARA FRUMOASA SI SUNT DESTULE LOCURI DE MERS UNDE A CALCAT FOARTE PUTINA LUME........CHESTIA CU PADURARI....E CAM AIUREA, DAR ASRA E.....NE DESCURCAM NOI..... thumbsup.gif
  • 0

#12 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 26 January 2009 - 04:27 PM

QUOTE (saisnoua @ Jan 26 2009, 05:11 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nea Gheorghe Paduraru poate sa faca alte chestii destul de urate. Ati auzit vreodata de arici??? Is destul de urati (Scanduri cu cuie camuflate pe drumuri frestiere sau in diverse locuri) sau si mai rau sarma intinsa cam la 1 metru si ceva inaltime perpendicular pe axul drumului .imaginati-va impactul cu o sarma de otel de genu asta. Aiurea nu???? Adevarul e ca un padurar care are atributii de vanatoare si e deranjat de motoarele noastre se va razbuna sau isi va lua masuri dure de precautie. Aici e o problema destul de spinoasa cred eu. trebuie sa recunoastem ca facem galagie. Si uneori deranjam si in cele mai indepartate locuri. Am patit sa ies cu magarusul meu chiar in mijlcul unei goane la o vanatoare de mistret. Dar pana sa ne interzica pe noi sunt muulte altele care trebuiesc interzise sau reglementate. Pasunatul in padure, braconajul, etc.



si cum a fost la vanatoare?a iesit mistretu?hahaha ce tare le`ai speriat friptura alora iar s`au dus beti si fara nici un trofeu acasa.dar lasa ca e la marketu din colt pulpa de mistret alb, zis si Ghita.
  • 0

#13 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 26 January 2009 - 06:51 PM

QUOTE (Dan.ct @ Jan 26 2009, 12:13 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Poate vor sa aleaga intre a face cunostinta cu un urs sau a lasa un grup de atvisti sa se plimbe acesti turisti speriati de masinariile in cauza. annoyed.gif Nu cred ca un atvist serios se baga printr-o multime de oameni dar probabil au fost cazuri astfel incat sa determine o decizie de genul, la fel nu cred ca va intalni cineva in mijlocul padurii unde e noroi de jur imprejur vreun grup de turisti plimbandu-se. Ramane sa le mai interzica si pe drumuri ( cu asfalt romanesc scump) si le vom admira cum stau parcate in garaj. frusty.gif


Later edit:


http://www.adevarul....a-plajelor.html

Un astfel de articol mi se pare complet inutil, scris de un frustrat.


VAI
AM CITIT ARTICLOUL
cati oameni care habar nu au despre ce vorbesc...........DUAMNE
fratilor e DEMOCRATIE,fiecare face ce vrea,noi ca atv-isti nu suntem de vina ca merg toti inconstienti la mare,probabil conduc si fara permis si fac diverse nezdravanii
cum ziceam fiecare face ce vrea si NU CRED(REFUZ SA CRED)ca sunt printre noi uni care merg cu atv-ul prin multimi sau in locuri umblate,cand tocmai asta e farmecu atv-ului sa te duca unde un alt utilaj in mod normal nu te poate duce
ma disreaza la culme comentariile "interziceti-le",astea sunt hilare
suntem un popor vai de mama noastra..................mie unu sincer mi se face mila de cei care au postat comentarii acolo
HABAR NU AU CE VORBESC
ce sa mai eu unu ii sfatuiesc sa mearga sa faca "ce are ursu in loc de mana" daca tot se plictisesc si sa-si vada de ale lor
pana una alta iesi frumoase si doamne ajuta sa nu i se puna "pata" vreunuia "sus pus" si chiar sa interzica atv-urile

Edited by owe, 26 January 2009 - 06:53 PM.

  • 0

#14 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 26 January 2009 - 07:53 PM

Trebe sa recunoasteam ca avem si noi 'manelistii' nostri. Si tragem ponoasele dupa ei. In legatura cu vanatoarea in 95% din cazuri si eu ma bucur cand le speriu vanatul. Dar sunt si cativa oameni care muncesc si castiga de pe urma vanatorii. In fine .... Sper totusi sa nu auzim de accidente stupide prin care noi sa fim atinsi de vreun cartus ratacit. DOAMNE FERESTE
  • 0

#15 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 26 January 2009 - 10:14 PM

salutare
imi cer scuze pt iesirea mai "nervoasa" de mai devreme
recunosc sunt multi care folosesc atv-urile in mod necorespunzator
de asemenea atv-uril nu sunt tocmai niste "jucari" silentioase
insa trebuie sa admitem ca sunt la fel de multi,daca nu chiar mai multi,care folosesc in mod corespunzator masinile si nu am vazut pe nimeni sa incerce sa interzica masinile,aceiasi chestie si cu motoarele de viteza
sunt de acord ca trebuie reguli,reguli care trebuie respectate insa sa mergem pana la interzicere e aberant
totusi suntem o societate libera si democratica(atat cat suntem sau pretindem ca am fi.........)si prin urmare trebuie reguli pt cei care depasesc limitele,pt acestia trebuie amenzi si masuri preventive,insa sa nu exageram sa ii catalogam pe toti atv-isti ca "distrugatori" sau "huligani",nu toti sunt asa insa e adevarat ca "fiecare padure are uscaturile ei"
discutia poate continua la vesnicie,insa un lucru e cert mie imi plac atv-urile si ii respect pe cei din jur si nu ii deranjez cu hobby-ul meu,prin urmare cred ca nu gresesc cu nimic
iesiri placute
  • 0

#16 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 27 January 2009 - 10:37 AM

QUOTE (kopeg2003 @ Jan 25 2009, 06:02 PM) <{POST_SNAPBACK}>
atzi auzit ceva de genul , 1 februarie intra o lege ce interzice mersul atv-urilor pe drumuri forestiere .... trasee montane ..etc cica numai pe drum public ai voi sa ca amenzi de la 3000 - 6000 ron ??/ stie cineva ceva despre asta ?? a un pic cam nasol nu ? daca ar fi adevarat
eu ce am citit pe net ar fi vorba de poiana brasov ...ma mai interesez !



Interdicţie De la 1 februarie,

Fără ATV-uri şi skyjet-uri în Poiana Braşov
de Adrian POPESCU | 24 IANUARIE 2009

Fără ATV-uri şi skyjet-uri în Poiana Braşov

Doar o săptămână – atât îşi mai pot face gustul turiştii care nu concep un sejur în Poiana Braşov fără să „spargă” 2-3 milioane pentru o oră de „vâjâială” călare pe un ATV sau un skyjet. Începând cu 1 februarie, cei care închiriază aceste „scule” vor trebui să-şi mute afacerea în altă parte, odată cu intrarea în vigoare a unei hotărâri a Consiliului local Braşov prin care folosirea ATV-urilor şi a skyjet-urilor va fi interzisă cu desăvârşire pe întreg domeniul public al Poienii, de la pârtiile de schi şi săniuş până la aleile din staţiune şi potecile ori drumurile forestiere din pădure. Singurele trasee pe care se va permite totuşi circulaţia acestora sunt şoselele care leagă Poiana de Braşov şi Râşnov, pe care ATV-urile vor putea circula cu condiţia să fie înmatriculate legal, ca orice autovehicul.

Pentru cine nu va respecta interdicţia, HCL-ul cu pricina prevede o amendă contravenţională de la 1500 la 3000 de lei, plus reţinerea „motorului” până la achitarea acesteia. Fac excepţie doar ATV-urile şi skyjet-urile aparţinând Jandarmeriei Montane, Salvamontului şi Poliţiei, şi numai în cazul în care acestea se deplasează la intervenţii. „Au fost destule accidente, plus că cei care vin să schieze sau să se dea cu sania au ajuns să nu mai aibă loc pe pârtii, am primit sute de reclamaţii, atât de la turişti, cât şi de la hotelieri şi de la cei care au case de vacanţă în Poiană, sătui de poluarea fonică şi de agresivitatea ATV-iştilor, aşa că am decis să trecem la măsuri radicale”, ne-a declarat „naşul” acestei interdicţii, viceprimarul Adrian Gabor.
  • 0

#17 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 27 January 2009 - 03:21 PM

INTERESANTA STIREA, DAR ASTIA CRED CA SUNT CAM SLAB INFORMATI. CU SKYJET-UL E CAM GREU SA TE PLIMBI IN POIANA, CA DE ALTFEL ORIUNDE NU EXISTA APA...... surprise.gif CRED CA AU VRUT SA SPUNA SNOWMOBILE..... hysterical.gif
  • 0

#18 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 27 January 2009 - 03:30 PM

E bine ca s-a si semnat la articol, sa stie lumea cat il duce capu ...
  • 0

#19 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 27 January 2009 - 03:54 PM

Abia astept sa se interzica si la mare skyjeturile, broscutele cu pedale, barcile care fac iesiri in larg, banana, barcile cu motor, terasele de pe plaja, restaurantele si hotelurile, magazinele si in in final nisipul de pe plaja si apa din mare... Sa scrie pur si simplu INTERZIS si gata, ce atata smecherie biggrin.gif

Din pacate nu se face diferenta dintre atv-isti si cariceii care inchiriaza pentru o ora asa ceva, disperatii aia care vor sa arate ce buni sunt ei si sa scoata tot din atv ca ce mama masii, de aia a platit o gramada de bani...

In fine, o tara condusa de idioti, locuita de idioti in mare majoritate, ce putea sa iasa decat o idiotenie. Auzi frate, sa nu ai voie pe drumurile forestiere...
  • 0

#20 Alexx

Alexx

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 227 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:-
  • Nume real:Alexandru P.
  • Telefon:744440774
  • Marca ATV:Suzuki Eiger 4x4
  • Numar ATV:PH 39 ... - mai conteaza?...ca e galben?

Posted 27 January 2009 - 06:01 PM

Bine ca "jeepi" cu craci in nas nu au interdictii pe drumurile forestiere, ca ce dreaq, tre sa iasa primarul si in mandatul urmator.
Poate ca astia de se nevrozeaza atunci cand trecem pe langa ei(pe drumuri forestiere), sunt suparati ca nu mai aud maneaua bine, iar fumul de mici este alterat de cel de benzina.

Niste oameni prea mici, pentru o Europa batrana si bolnava......mi-e sila.
Aceleasi metode pur romanesti....de ce sa gasim o solutie (a se citi ....sa ne spargem capetele gandind), mai bine interzicem.....simplu nu?.....bleah


Alex
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto