Jump to content



Photo

Very Bad News !!


  • This topic is locked This topic is locked
23 replies to this topic

#1 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 26 January 2009 - 08:23 PM

Pe data de 30 ian intra in vigoare o hotarare a Primariei si Consiliului Local Brasov prin care ATV-urile fie ele de inchiriat sau particulare au interdictie pe partii si pe zona verde..

Se pierde tot farmecul si in curnad o astfel de hotararea va intra in discutie si pe zona din valea Prahovei si cine mai stie unde..asadar aste[pt parerile voastre..probabil bagam un miting scurt sau lung ca e trist..
  • 0

#2 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 26 January 2009 - 08:38 PM

Nu ma mira, ni se trage de la cei care inchiriau atv-uri, era o tiganie mare pe partia de sky si de sanie...
Pacat ca unii inteleg sa faca profit in asemenea conditii
  • 0

#3 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 26 January 2009 - 10:35 PM

QUOTE (QUAD @ Jan 26 2009, 08:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pe data de 30 ian intra in vigoare o hotarare a Primariei si Consiliului Local Brasov prin care ATV-urile fie ele de inchiriat sau particulare au interdictie pe partii si pe zona verde..

Se pierde tot farmecul si in curnad o astfel de hotararea va intra in discutie si pe zona din valea Prahovei si cine mai stie unde..asadar aste[pt parerile voastre..probabil bagam un miting scurt sau lung ca e trist..


ce inseamna "zonele verzi"?
  • 0

#4 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 26 January 2009 - 10:47 PM

MI se pare normal ca partia de schi sa fie de schi si nu pentru atv-uri. Totusi, asa cum cei cu schiurile si saniutele au drepturile lor asa ar trebui si noi cei cu atv-urile sa avem drepturile noastre. SUnt vehicule inmatriculate (in marea lor majoritate tongue.gif ), au drept de circulatie ca orice alt vehicul. Drumurile forestiere sau padurile sunt libere pentru toata lumea? De ce sa nu fie libere pentru atv-uri.
De ce pasionatii de atv trebuie sa plateasca tribut din cauza unor nemernici care inchiriaza atv-uri, ma refer atat la cei care dau la inchiriat cat si la cei care merg cu ele. Sa se reglementeze aceasta activitate si cu asta basta.
Eu vad intrarea atv-urilor pe partii exact ca intrarea masinilor... sa fie sanctionati cei cu atv-urile daca incalca cu ceva legile. Ce tampenie e asta sa interzica atv-urile prin padure. Inteleg, e un obiectiv mai special, da frate, interzi ce vrei dar nu asa cum baiguie astia ca vor sa faca.
  • 0

#5 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 26 January 2009 - 10:55 PM

pai revo fratele meu are o afacere cu inchiriere acolo..si recunosc ca si eu am lucrat ca suntem a 2 a firma din romania cu inchiriere de atv-uri si prima care am oferit atv-uri inmatriculate si diferite trasee, recunosc ca sunt anumite centre de inchirieri in Poiana care dau mai fara rstrictii adica le dau voie sa se plimbe pe partie si e foarte periculos si totodata inadecvat..Insa sunt de parerea ca ar fi putut sa dea o hotarare cum e de ex pe predeal cei care inchiriaza sa si desfasoare activitatea numai sub supraveghere cu ghid a atv urilor si pe trasee stabilite nu peste tot aiurea asa..oricum e un abuz, nu s-au consultat cu nimeni si din "partea noastra" sa ajungem la o intelegere de comun acord.

Mare parte din turisti vin pt ATV-uri in Poiana si ATV-urile sunt o atractie dupa cum stim foarte gustata plina de bucurie si senzatii tari pe care turistii nu o mai pot "gusta" acum in Poiana, datorita acestei hot abuzive..
Ce sa mai zic de restul fratilor ateveisti care sunt nevoiti sa evite traseele din poiana care sunt considerate zona verde..sau cei care si au platit taxa de 300 lei pentru a se putea plimba pe drumurile forestiere din brasov-rasnov..
  • 0

#6 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 26 January 2009 - 11:08 PM

ALex, uite ca e bine sa stim si punctul de vedere al celor care ofera spre inchiriere asa ceva.

Eu am inchiriat in urma cu vreo 2 ani niste atv-uri la Cheile Gradistei. Am mers frumusel cu ghid, cu toate alea, am facut ce-am vrut fara sa deranjam pe nimeni, fara sa stricam nimic. Mi-a placut, treaba organizata cu traseu frumos si tot ce vrei. Nici urma de mojicii precum intratul pe partie sau plimbatul printre oameni...

Probabil vidul legislativ a creat in mod artificial victime atat de o parte cat si de alta. O simpla reglementare putea sa duca la evitarea tuturor neajunsurilor.
  • 0

#7 Smeagol

Smeagol

    A.R.F.O.S Club

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,618 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pierdut chef de munca....il declar nul
  • Nume real:mihnea
  • Telefon:mai nou....rezervat
  • Marca ATV:KQ 700 Xcc special
  • Numar ATV:galbejit....si nu am nevoie de ITP

Posted 27 January 2009 - 06:35 PM

quad imi pare rau dat titlu este gresit.....ar trebui sa fie VERY GOOD NEWS
in sfarsit cineva ia initiativa si ne educa cu forta deoarece este strigator la cer cata nesimtire exista printre oameni cu bani si nu numai.de sarbatori m-am speriat ce putea sa fie pe partia de saniuta si printre oameni....mizerie si incostienta la greu
din pacate primi vinovati sunt cei care inchiriaza atv-uri si nu au un traseu deja stabilit unde sa plimbe turisti iar ulterior cei care inteleg sa-si etaleze bani sau "performantele" printre oameni si copii
specificul mioritic deasemenea impune respectarea bunelor maniere sau a celorlalti din jur doar daca aceste reguli sunt impuse frumos cu ciomagul...ne meritam soarta thumbdown.gif

in concluzie nu trebuie sa ne miram ci sa speram ca nu le interzic de tot peste tot furious.gif
  • 0

#8 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 27 January 2009 - 09:14 PM

salut,

Intr-adevar vestile nu sunt bune. Atasez un articol mai vechi privind prezenta decizie in care aveau de gand sa amenajeze intai anumite trasee si apoi sa interzica unele. Ca la noi, intai dam cu bata si apoi cautam solutii pt. toti...

http://www.gandul.in...tml?3893;871131

Ce e cu taxa de 300 ron despre care vorbeati voi?
  • 0

#9 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 28 January 2009 - 10:50 AM

mihnea sunt perfect deacord si am si zis ca sunt cateva centre care dau fara restrictie pe partie atv-urile sietc, si asta intr-adevar e un factor de risc pentru cei de pe partie ca si eu era sa fiu lovit de un turist cu atv ul care facea cerculetze printre schiori si am chemat jandarmeria si l-au rezolvat, insa raman la parerea ca este un abuz deoarece au interzis orice drum forestier si orice poteca pentru atv-uri...noi acolo in Poiana aveam trasee bine puse la punct trasee comode pentru turisti si la fel si pentru noi cei cu inchirierile deaorece si noi vrem sa evitam aglomeratia si dorim ca turistii sa beneficieze de un traseu frumos si comod nu ii provocam la slalom printre turisti, masini sau cine stie ce alte trasee periculoase care sa le puna integritatea corporala la risc..
  • 0

#10 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 28 January 2009 - 10:53 AM

da aveti dreptate Dl. Catalin ce sa zic cine a platit taxa aia a platit-o trebuie sa se certe cu Primaria sau cine a incasat-o la fel cum poate fac si multi dintre cei care inchiriaza care au apelat la credite si leasinguri pentru a-si deschide un centru de agrement bazat pe inchirierea de atv-urii..
  • 0

#11 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 28 January 2009 - 01:29 PM

Am gasit exact: http://www.brasovcit...iana_Brasov.pdf

Proiectul se afla pe lista sedintei de Consiliu Local din 30-01-2009 care va avea loc la ora 15,00 - pozitia 55 pe ordinea de zi.

Merita facuta o petitie care sa poata fi semnata on-line si depusa in sedinta.
  • 0

#12 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 28 January 2009 - 01:57 PM

inside news ..se pare ca vor fi "date inapoi" ceva trasee, iar cei cu inchirierile vor fi mutati in locati sa zicem ceva mai izolate si vor avea trasee fixe pentru a nu se mai crea disconfort pe partiile de sanuis si ski, si astfel se evita toate pericolele asteptam stirile oficiale. Va tin la curent!
  • 0

#13 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 28 January 2009 - 04:06 PM

QUOTE (QUAD @ Jan 28 2009, 01:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
inside news ..se pare ca vor fi "date inapoi" ceva trasee, iar cei cu inchirierile vor fi mutati in locati sa zicem ceva mai izolate si vor avea trasee fixe pentru a nu se mai crea disconfort pe partiile de sanuis si ski, si astfel se evita toate pericolele asteptam stirile oficiale. Va tin la curent!

asa da
daca dai o lege sau o ordonanta creaza si cadrul respectari ei
asta cu "interzis" e cam comunist si din cate stiam eu la comunism s-a renuntat,cel putin cu numele
iesiri placute
  • 0

#14 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 28 January 2009 - 07:38 PM

acesta este noul regulament pt "inchirieri atv" (HCL 32/2008) adoptat de primaria predeal , astept parerile voaste vis-a-vis de acesta ,atat pe forum cat si pe site-urile primariei predeal wink.gif , mentionez ca desi acest hcl a fost aprobat de cateva luni bune , asazisele "trasee dedicate" nu sunt delimitate in nici un fel , nu a fost montat nici un semn , aceesul pe ele este deschis oricaror vehicule ... asptept deci paresi si sfaturi ... si pt ca vad ca attach nu merge uitati si linck-ul potrivit ... www.primaria-predeal.ro/hotarari/2008/august/anexe/anexa_1_HCL_32.doc

Edited by rar, 28 January 2009 - 10:22 PM.

  • 0

#15 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 30 January 2009 - 10:42 AM

VESTI BUNE - S-AU CREEAT ,,VALURI" SE PARE!

APC vrea dezbatere pe tema interzicerii ATV-urilor īn Poiană
28.01.2009 08:22:26

Asociaţia pentru Parteneriat Comunitar Braşov a solicitat Primăriei municipiului o dezbatere publică pe marginea interzicerii accesului ATV-urilor īn Poiană. La şedinţa de consiliu local care va avea loc vineri, CL va lua īn discuţie interzicerea accesului acestor vehicule īn Poiană, īn urma unor sesizări primite de la cetăţeni. APC a solicitat īnsă municipalităţii ca, īnainte de introducerea pe ordinea de zi a proiectului care interzice circulaţia ATV-urilor īn staţiune, să aibă loc o īntīlnire īntre autorităţile publice, operatorii de turism şi agenţii economici care īşi desfăşoară activitatea īn Poiana Braşov. Pe līngă asta, APC a solicitat şi o motivaţie a introducerrii īn regim de urgenţă a proiectului, pe ordinea de zi. „Nu vrem altceva decīt ca administraţia locală, respectiv Consiliul Local, să fie īn cunoştinţă de cauză atunci cīnd adoptă o astfel de hotărīre şi să ia īn calcul toate aspectele, pentru a nu cădea din nou īn capcana revocărilor de hotărīri. Vrem să fie luate īn calcul toate aspectele“, a explicat ieri Mihaela Cīrstea, de la Asociaţia pentru Parteneriat Comunitar. Ea adaugă că municipalitatea a mai luat īn discuţie unele „regulamente“ referitoare la circulaţia ATV-urilor īn Poiană, unul īn august 2007, modificat apoi īn decembrie 2007. Dat fiind că proiectul de hotărīre va fi introdus pe ordinea de zi a Consiliului Local īn regim de urgenţă, municipalitatea nu a răspuns favorabil solicitării de a organiza dezbaterea publică pe tema interzicerii accesului ATV-urilor īn Poiană. Aşteaptă īnsă pīnă vineri, la ora şedinţei de plen a CL, propuneri īn scris de modificare a proiectului de hotărīre. Aceste propuneri pot veni atīt din partea organizaţiilor non-guvernamentale, cīt şi din partea cetăţenilor direct implicaţi īn această chestiune. de: M. P. SURSA:http://www.monitorulexpres.ro/?mod=monitorulexpres&a=citeste&p=eveniment&s_id=71053



CRED CA SI NOI PUTEM AVEA UN CUVANT DE SPUS!
  • 0

#16 Cezar33

Cezar33

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 271 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Cezar
  • Telefon:0729060090
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:PH 34 CEZ

Posted 10 February 2009 - 07:15 PM

Adica atv ul meu inmatriculat de politia romana sa circule pe drumurile publice nu are voie sa circule pe soselele din Poiana bv????daca e asa e foarte aberant....se poate face asa ceva???
  • 0

#17 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 11 February 2009 - 10:05 AM

QUOTE (Cezar33 @ Feb 10 2009, 07:15 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Adica atv ul meu inmatriculat de politia romana sa circule pe drumurile publice nu are voie sa circule pe soselele din Poiana bv????daca e asa e foarte aberant....se poate face asa ceva???



Eu am vorbit deja cu un tip Silviu diN Poiana care inchiriaza atv-uri( am pe week end o actiune acolo si aveam nevoie de 10 atv-uri pt 2 ore) si mi-a spUs ca :
-i-a mutat in poiana mica pe cei cu inchirieri
-se va face acces in poiana pe baza unei rovignete care trebuie lipita pe atv la loc vizibil
- taxa (ROVIGNETA) pentru cei ca mine sau ca tine care au propriile atv-uri va fi descurajatoare
-daca totusi platesti taxa nu poti decat sa tranzitezi poiana sau sa te dai in POIANA MICA acolo unde sunt si cei cu inchirieri
-mai mult deja politia rutiera, politia comunitara , jandarmii montani si cei de la ocolul silvic au incept sa faca controale si au dat cateva amenzi


MAINE PLEC IN POIANA ( CA AM TREABA ACOLO) SI LUNI CU SIGURANTA VOI POSTA TOT CE VOI AFLA!
  • 0

#18 QUAD

QUAD

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 214 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Nume real:ALEX
  • Telefon:0788 355 555 / 0727 35 55 59
  • Marca ATV:QUAD
  • Numar ATV:BV-02-FIZ

Posted 11 February 2009 - 12:22 PM

Silviu e fratele meu smile.gif..si referitor la drumurile publice pe alea puteti circula nu e restrictie..restrictia se aplica pe partie..ceea ce mi se pare logic si partea nasoala pe zonele verzi" numite asa..unde intra si trasee si potecile din preajma Poienii Brasovcare erau si raman foarte interesante//
  • 0

#19 fanu_lu_doctoru

fanu_lu_doctoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 310 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:NOKIA E 50 CLASIC
  • Marca ATV:LINHAI 300 4x4 aniversar da' vreau un KQ700
  • Numar ATV:Be87En2vBe

Posted 11 February 2009 - 12:33 PM

QUOTE (QUAD @ Feb 11 2009, 12:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Silviu e fratele meu smile.gif ..si referitor la drumurile publice pe alea puteti circula nu e restrictie..restrictia se aplica pe partie..ceea ce mi se pare logic si partea nasoala pe zonele verzi" numite asa..unde intra si trasee si potecile din preajma Poienii Brasovcare erau si raman foarte interesante//



INSEAMNA CA PE TINE TE-AM SUNAT IERI DE M-AM PLICTISIT blue_bandana.gif ( LA RECOMANDAREA LUI KKY ) SI DACA NU MI-AI RASPUNS AM MAI DAT NISTE TELEFOANE SI AM AJUNS LA Silviu thumbsup.gif
  • 0

#20 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 11 February 2009 - 08:52 PM

@Quad: cu tine cred ca m-am intalnit pe 1Feb -ma oprise Politia in dreptul sediului lor -eram cu un BruteForce camo. Sau era Silviu ?

Stii cumva daca cu cele inscrise la Primaria BV ai voie pe asfalt in Poiana ? Politia o tot tinea ca doar cu cele inmatriculate ai voie pe asfalt in Poiana.
Lista de zone interzise cuprinde si dr forestier din Poiana la Solomon ? Zzona PoianaMICA - Aviatorilor e cu restrictii ?
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto