Jump to content



Photo

Atv-ul Pentru Copii. Periculos Sau Nu?


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 daddysback

daddysback

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:Gabriel Ionescu
  • Telefon:0723645537
  • Marca ATV:deacneclect

Posted 27 February 2009 - 09:26 AM

Am un baietel de 3 ani si vreau sa-i cumpar un ATV. Am gasit aici unul insa nu stiu daca nu cumva este cam periculos pentru el. http://www.tookie.ro...oral_t-rex.html . A mai cumparat cineva asa ceva?
  • 0

#2 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 27 February 2009 - 10:16 AM

Eu i-as lua o tricicleta. Fara gluma. Sa faca miscare, sa capete reflexe, sa se dezvolte atat fizic cat si ca simturi. O sa aiba timp cand va fi mare de atv-uri adevarate.

Sa-ti traiasca baietelul wink.gif
  • 0

#3 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 27 February 2009 - 10:56 AM

Corect !!La alergat cu ei !
Pe urma daca se invata ..nici ca mai merge pe jos .
Eu de vreo 2 luni nu mai am atv si m-am dus la padure ..pe jos, animalele salbatice au rasuflat usurate.

Ps: ala pe care l-ai aratat nu are motor pe benzina ....e jucarie .

Edited by otto_csm, 27 February 2009 - 10:59 AM.

  • 0

#4 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 27 February 2009 - 11:12 AM

E electric. Daca aveam motor pe benzina ii ziceam ca e si periculos.

Oricum, in ultima vreme foarte multe jucarii aiurea pentru copii. Un copil trebuie sa tina contactul cu natura, sa capete deprinderi practice. Calculator e unul dintre cele mai nocive lucruri de pe lumea asta, e ca un drog tehnic. Cel putin pentru mine tongue.gif
  • 0

#5 Norbee

Norbee

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 570 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Trandafir Norbert
  • Telefon:742036608
  • Marca ATV:brp 400xt

Posted 27 February 2009 - 11:13 AM

are motor electric...deci nu o sa mearga prea tare...deci periculos in nici un caz nu este ,cel putin daca este supravegheat de cineva cad merge cu ea.Dar si eu zic ca mai bun o bicicleta-trcicleta,ceva de genu ...sa pedaleze sa se dezvolte thumbsup.gif
  • 0

#6 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 28 February 2009 - 06:55 AM

Si eu am cam aceeasi problema cu al meu kiddo de 3 ani. Pentru la vara, ma gandesc sa ii iau un soi de go-cart cu pedale gen kettler... 4 roti, volan, centru de greutate jos si conditie fizica si sport. Prostioare electrice gen Perego nu, in asentimentul colegilor care s-au exprimat mai sus.
  • 0

#7 Keoru

Keoru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dr.Tr.Severin
  • Nume real:qazwsx
  • Telefon:0746000111
  • Marca ATV:Butzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:de caruta

Posted 28 February 2009 - 10:39 AM

eu nu am copil, dar oricum nu i`as lua vreo masinuta sau un atv fie el electric sau cu motor pe benzina, atata timp cat nu poate sa plece singur cu el sau sa mearga singur cu el pe strada.bagi alergare la greu apoi dupa el.cred ca la 3 ani un lego sau ceva cu care sa`si bata capu ar fi mai potrivit.cine stie poate peste cativa ani isi face o afacere in domeniul constructiilor si nu trebuie sa mai muncesc eu partytime.gif .pentru sport i`as lua o bicicleta, eventual o semicursiera, oricum ceva mare ca sa`l oftic happybday.gif ca nu poa` sa mearga cu ea . ma trezi dispus azi.
lasand gluma la o parte cred totusi ca ceva cu pedale ar fi mult mai bun pentru el.in rest innot si karate .
  • 0

#8 georgel

georgel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 81 posts
  • Gender:Male
  • Location:voineasa
  • Nume real:nedelcu george
  • Telefon:0748677055
  • Marca ATV:linhai muddy
  • Numar ATV:vl-05-vrh

Posted 03 March 2009 - 05:53 PM

io nu am facut sport cand era,m mik ,pe mine tata ma rasfata cu toate prostiile electrice si akm vad conditia fizica ,si ma uit la colegii mei care au facut sport cat de bn se tin
app voi nu va dati seama cat ne injura copilu akm smile.gif)
  • 0

#9 malavi

malavi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:viorel popa
  • Telefon:0728980000
  • Marca ATV:bombardier
  • Numar ATV:B 01 PPJ

Posted 14 April 2009 - 08:33 PM

Totul depinde de noi, parintii: ce vrem de la copii, ce vrem sa le insuflam, ce dorinte si vise neimplinite ale noastre vrem sa le "punem lor in carca". Baietelul meu, de cand avea 4 ani are un atv de 50cmc, cu care a mers ceva. Acum are 6 ani si merge cu el cand vrea ( mai mult pe la tara si in poligon), dar mult mai des cere bicicleta. Deci pot spune ca nu este innebunit dupa el, ci dupa roboti, masinute si anumite personaje din desene animate. Chiar isi traieste copilaria ca oricare de varsta lui. Cat despre latura sportiva, in fiecare zi, in afara de week-end, face o zi tenis, o zi inot, la un club. Attached File  DSC02912.JPG   1.74MB   883 downloadsAttached File  16022008091.jpg   510.8KB   767 downloads
  • 0

#10 omul

omul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 399 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea (brezoi)
  • Nume real:Florin
  • Telefon:744543875
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:VL 78 PIL

Posted 29 April 2009 - 11:42 PM

QUOTE (malavi @ Apr 14 2009, 09:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Totul depinde de noi, parintii: ce vrem de la copii, ce vrem sa le insuflam, ce dorinte si vise neimplinite ale noastre vrem sa le "punem lor in carca". Baietelul meu, de cand avea 4 ani are un atv de 50cmc, cu care a mers ceva. Acum are 6 ani si merge cu el cand vrea ( mai mult pe la tara si in poligon), dar mult mai des cere bicicleta. Deci pot spune ca nu este innebunit dupa el, ci dupa roboti, masinute si anumite personaje din desene animate. Chiar isi traieste copilaria ca oricare de varsta lui. Cat despre latura sportiva, in fiecare zi, in afara de week-end, face o zi tenis, o zi inot, la un club. Attached File  DSC02912.JPG   1.74MB   883 downloadsAttached File  16022008091.jpg   510.8KB   767 downloads

atv-ul din imagine are 110 cmc, si baietelul meu are 7 ani are unul identic si e prea puternic pentru el si totodata si periculos zic eu, cand iesim la plimbare iesim impreuna si supraveghiat din scurt, niciodata singur trebuie sa avem noi grija ca sunt copii si nu stiu ce se poate intampla,mai ales ca se entuziasmeaza cu goleci prieteni etc...
  • 0

#11 daci

daci

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • Nume real:dacian
  • Telefon:0723
  • Marca ATV:Linhai worker 4x4

Posted 30 April 2009 - 10:47 AM

i-am cumparat nepotelului meu o jucarie in genul celei de mai sus dar este prevazuta cu o telecomanda pe care o foloseste adultul wink.gif
  • 0

#12 mihairinspeed

mihairinspeed

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 262 posts
  • Gender:Male
  • Location:SLATINA
  • Interests:ATV
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0722222222
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY 700 EPS
  • Numar ATV:OT-11-XXX

Posted 30 April 2009 - 10:13 PM

pai si cine conduce?parintele? thumbdown.gif
  • 0

#13 daci

daci

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • Nume real:dacian
  • Telefon:0723
  • Marca ATV:Linhai worker 4x4

Posted 30 April 2009 - 10:56 PM

la nevoie da. are si masina pedalele ei dar ar si parintele o telecomanda din care poate controla tot ce misca

Edited by daci, 30 April 2009 - 10:56 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto