Jump to content



Photo

Permis B1


  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#21 laurentiu daniel

laurentiu daniel

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:cirtiu
  • Telefon:0747961013
  • Marca ATV:hummer

Posted 26 August 2010 - 12:52 AM

am o intrebare la atv de 110 cmc imi trebuie b1 sau doar legislatia astept ras[unsurile voasre cat mai repede partytime.gif
  • 0

#22 Andu

Andu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real: Andrei
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Polaris Hawkeye
  • Numar ATV:CT-30-ZOH

Posted 01 September 2010 - 09:05 AM

QUOTE (laurentiu daniel @ Aug 26 2010, 01:52 AM) <{POST_SNAPBACK}>
am o intrebare la atv de 110 cmc imi trebuie b1 sau doar legislatia astept ras[unsurile voasre cat mai repede partytime.gif

pana in 49 cmc inclusiv un curs de legislatie
orice trece de 50 cmc inclusiv trebuie carnet
daca vrei sa circuli pe drumuri publice
  • 0

#23 Andu

Andu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real: Andrei
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Polaris Hawkeye
  • Numar ATV:CT-30-ZOH

Posted 01 September 2010 - 09:10 AM

QUOTE (King Diesel @ Mar 4 2009, 10:27 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nepotul meu are doar 16 ani si ar vrea sa faca un curs de legislatie si poate conduce un ATV de 49 cm cubi dar pentru ceva mai puternic este necesar B1 si daca da unde se poate face in Bucuresti si cat costa si cat dureaza sa faca asa ceva?

eu sunt din constanta am facut scoala pt B1 si este exact ca la B doar masinuta are sub 550 kg cursurile dureaza vreo 4-5 saptamani iar pe mine m-a costat in jur de 16.5 mil
15 scoala 1 mil fisa medicala 50 lei taxe examen taxa eliberare permis si ce mai trebuia pe acolo
Stiu ca e mult ( la B e in jur de 10 mil ) dar in constanta este singurul instructor care face asa ceva si eu chiar mi-am dorit asta ..
eu ti-am zis asa informativ in Bucuresti nu stiu cum sta treaba
sper ca te-am ajutat jump.gif
  • 0

#24 Guest_POLARIS.TAM_*

Guest_POLARIS.TAM_*
  • Guests

Posted 01 September 2010 - 07:58 PM

salut, in constanta cu cine pot vorbi? vreau si eu sa iau B1 dar fac 16 peste 5luni.
ai facut inainte? se poate incepe inainte?
pe ce masina ai facut?
smartul roadster il pot conduce cu b1?
  • 0

#25 robertoo

robertoo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:herda
  • Telefon:0741152780
  • Marca ATV:yamaha raptor
  • Numar ATV:CT 19 RBT

Posted 01 September 2010 - 08:21 PM

iti pot face eu rost de numarul instructorului daca vrei sau daca nu ti l da Andu, se poate sa te apuci si inainte dar cu 3 luni asta nu stiu exact trebuie sa l intrebi.
se face pe un fiat 500 de vreo 50 de ani, e caraghioasa rau masinuta si superrr mica dar nu ai ce face. clap.gif .
nu ai cum sa conduci smartul roadster ca are greutate mare si motoru este peste 1000 cc. Din constanta B1 mai are Raducu fisu lui primaru si conduce un polaris sportman de 500
  • 0

#26 Guest_POLARIS.TAM_*

Guest_POLARIS.TAM_*
  • Guests

Posted 01 September 2010 - 10:17 PM

smartul roadster si smartul fortwo au motor 0,7 nu stiu greutatile, cu ala mic pot merge, cu decapotabila nu stiu, daca nu merge smartul roadster am dau pe rzr cu cabina inchis ori daca nu un touring.
  • 0

#27 Andu

Andu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real: Andrei
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Polaris Hawkeye
  • Numar ATV:CT-30-ZOH

Posted 02 September 2010 - 09:21 AM

poti conduce orice vehicul cu 3 sau 4 roti care are sub 550 kg
scoala o faci pe un tico (chiar daca nu are sub 550 kg dar faci pana te obisnuiesti) si dupa pe fiat 500 din 1971 faci exact ca la B adica 30 ore condus adica 15 sedinte a cate 2 ore si parca 25 de ore de legislatie, instructorul le comprima in 5 zile a cate 5 ore (asa am facut eu)
Numarul de telefon: 0723/60.55.73 Domnul Lipan Ion sau pe www.liapilot.ro
Si SMARTUL nu il poti conduce ca e PREA GREU biggrin.gif eu mi-a luat un ATV dar daca vrei masina, un microcar accesibil ca pret e AIXAM
in total scoala dureaza in jur de 5 saptamani u te poti apuca cand vrei pt ca mai ai putin si faci 16 ani dar dosarul il primesti cand ai implinit si 16 ani eu am dat chiar de ziua mea sala si a 2-a zi orasul aaa si cel mai bine e sa citesti legislatia si sa faci chestionare de pe www.drpciv.ro (astea sunt exact ca la examen)
Sper ca ti-am fost de ajutor si Succes cu scoala wink.gif

Edited by Andu, 02 September 2010 - 09:24 AM.

  • 0

#28 kymco50

kymco50

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 30 posts
  • Nume real:Alex.
  • Telefon:Secret
  • Marca ATV:Kymco

Posted 04 September 2010 - 12:02 PM

In ce consta acest curs de legislatie ?
Ti se da ceva la mana, cu care sa te justifici in fata..politistului care sa zicem ca te opreste ? Intri in vreo evidenta, ca in cazul carnetului auto ?

Adica in mare va intreb asa: daca nu fac aceast curs de legislatie si vreau sa plec de acasa pana inspre padure, si in drum trec pe drumuri publice, ce pericol exista?

Multumesc
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto