Jump to content



Photo

Atv-legislatie Noua?????


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 Mugur

Mugur

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 239 posts
  • Gender:Male
  • Location:IF ZURBAUA
  • Nume real:Mugur
  • Telefon:0724227445
  • Marca ATV:Zforce 1000 sport
  • Numar ATV:galben

Posted 04 March 2009 - 09:53 PM

Dragilor,

Am prins asta seara la radio o stire de genul:

Parlamentarii romani au votat astazi ordonanta de urgenta prin care se interzice accesul atv-urilor,motocicletelor,autoturismelor, in fondul forestier cu exceptia drumurilor forestiere....

Stiti ceva? Corectati-ma daca am inteles gresit sau informatia este incompleta....
  • 0

#2 Mugur

Mugur

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 239 posts
  • Gender:Male
  • Location:IF ZURBAUA
  • Nume real:Mugur
  • Telefon:0724227445
  • Marca ATV:Zforce 1000 sport
  • Numar ATV:galben

Posted 04 March 2009 - 10:01 PM

QUOTE (Mugur @ Mar 4 2009, 09:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dragilor,

Am prins asta seara la radio o stire de genul:

Parlamentarii romani au votat astazi ordonanta de urgenta prin care se interzice accesul atv-urilor,motocicletelor,autoturismelor, in fondul forestier cu exceptia drumurilor forestiere....

Stiti ceva? Corectati-ma daca am inteles gresit sau informatia este incompleta....

am gasit ceva

Senatorii, pentru interzicerea accesului cu ATV-uri īn ariile naturale protejate
BUCUREŞTI / 14:43, 4.03.2009
Plenul Senatului a legiferat, miercuri, interzicerea accesului cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor īn ariile naturale protejate, īn afara drumurilor publice sau forestiere, precum şi hrănirea animalelor sălbatice din aceste arii de către persoanele fizice sau juridice.
Conform unui amendament acceptat de plenul Senatului la proiectul de aprobare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 154/2008, este interzis accesul cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor īn ariile naturale protejate, īn afara drumurilor publice sau forestiere, neevacuarea deşeurilor menajere generate de către persoanele fizice sau juridice din activităţi proprii din ariile naturale protejate, precum şi hrănirea animalelor sălbatice din aceste arii de către persoanele fizice sau juridice.
Īn favoarea acestei prevederi au votat 105 senatori, īn timp ce unul s-a abţinut.
Senatul a fost primă cameră sesizată, decizia urmānd să fie luată de Camera Deputaţilor


sursa : mediafax.ro
mi-am raspuns singur ...... frusty.gif
  • 0

#3 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 04 March 2009 - 10:01 PM

pai oricum accesul in fond forestier e interzis. iar parlamentarii voteaza legi. ordonante de urgenta da guvernul. eventual parlamentarii aproba o ordonanta de urgenta printr-o lege. dar stai linistit ca accesul e interzis de tare multa vreme. traim in romanica insa
  • 0

#4 Mugur

Mugur

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 239 posts
  • Gender:Male
  • Location:IF ZURBAUA
  • Nume real:Mugur
  • Telefon:0724227445
  • Marca ATV:Zforce 1000 sport
  • Numar ATV:galben

Posted 04 March 2009 - 10:13 PM

QUOTE (saisnoua @ Mar 4 2009, 10:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pai oricum accesul in fond forestier e interzis. iar parlamentarii voteaza legi. ordonante de urgenta da guvernul. eventual parlamentarii aproba o ordonanta de urgenta printr-o lege. dar stai linistit ca accesul e interzis de tare multa vreme. traim in romanica insa

Eu stiam ca "este interzisa circulatia vehiculelor/atv-urilor in fond-ul forestier" si ca se poate face doar cu aprobarea administratorului padurii sau a evenimentelor organizate....

Dar nu prea face sens in ca o lege care sa interzica acelasi lucru....stiu ca traim in Romanica....si nu dar poate stie cineva mai multe detalii, poate a mai auzit cineva vreo stire mai completa
  • 0

#5 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 04 March 2009 - 11:25 PM

sti cum se face? uite cand intri in padure dai cu noroi pe nr. Apoi forja tata. Ca doar nu or avea bombardiere sa se ia dupa tine prin padure. Io sti cum merg unde am drum drept? Chiar si unde nu-i. Sunt 3 categ de soferi> cei la care numeri ulucile de la gard, cei la care poti numara copacii, si cei la care nu apuci sa numeri nici stalpii de la marginea drumului. Eu ma bag la a 3 a categorie. gathering.gif
  • 0

#6 Mugur

Mugur

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 239 posts
  • Gender:Male
  • Location:IF ZURBAUA
  • Nume real:Mugur
  • Telefon:0724227445
  • Marca ATV:Zforce 1000 sport
  • Numar ATV:galben

Posted 04 March 2009 - 11:28 PM

QUOTE (mardeiasu 1 @ Mar 4 2009, 11:25 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sti cum se face? uite cand intri in padure dai cu noroi pe nr. Apoi forja tata. Ca doar nu or avea bombardiere sa se ia dupa tine prin padure. Io sti cum merg unde am drum drept? Chiar si unde nu-i. Sunt 3 categ de soferi> cei la care numeri ulucile de la gard, cei la care poti numara copacii, si cei la care nu apuci sa numeri nici stalpii de la marginea drumului. Eu ma bag la a 3 a categorie. gathering.gif

mai ales cand stii ca te mai urmareste cineva....
  • 0

#7 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 05 March 2009 - 12:55 AM

FRATILOR E VORBA DE ARILE PROTEJATE Plenul Senatului a legiferat, miercuri, interzicerea accesului cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor
īn ariile naturale protejate [u]īn afara drumurilor publice sau forestiere, precum şi hrănirea animalelor sălbatice din aceste arii de către persoanele fizice sau juridice.
ADICA IN REZERVATI
  • 0

#8 Cezar33

Cezar33

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 271 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Cezar
  • Telefon:0729060090
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:PH 34 CEZ

Posted 05 March 2009 - 03:03 AM

tre sa ne luam atv uri neinmatriculabile de 800 cm3 + biggrin.gif asta ne obliga legea asta pana la urma:))) vb aia..doar nu or fi avand padurarii tundercaturi hahahhahahah:))))))))))))))))))))
  • 0

#9 Atevezul

Atevezul

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 30 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Stanciulescu Constantin
  • Telefon:0722363760
  • Marca ATV:Linhai Muddy

Posted 05 March 2009 - 09:34 AM

Sa nu le fie deranjate afacerile cu defrisari sau sa nu impuste vreo caprioara care a mancat cine stie ce!!!!!! thumbdown.gif
  • 0

#10 saisnoua

saisnoua

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Gender:Male
  • Location:fagaras
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0751288081
  • Marca ATV:renegade 1000 xxc

Posted 05 March 2009 - 10:16 AM

Intradevar accesul e interzis. De fapt la asta ma refeream. OUG 154 completeaza OG 57 /2007 privind ariile protejate. Pe noi de fapt ne dor acele situri Natura 2000 care au iscat si vor isca in continuare o gramada de scandaluri. Spre exemplu toti muntii Fagaras sunt bagati intr-un sit. Principiul de la care s-a plecat in realizarea acestor situri este foarte simplu: Identificarea unor suprafete unde s-a dezvoltat o anumita specie (flora, fauna) si elaborarea unui management pentru pastrarea ei. Astfel daca pana in 2007 o anume buruiana a crescut pe o anumita suprafata, iar noi ne-am atvalit pe acolo in voie cum putem noi sa o distrugem tocmai acum??????
Dar inca odata traim in Romanica si intai se taie si apoi se masoara ceva.
Ca sa va faceti o idee am vazut ca in ROAD 2008 sunt prinse siturile Natura 2008 (apar hasurate acele SCI si SPA). Ele reprezinta cam 12% (daca imi amintesc bine) din suprafata tarii si bineintles ca sunt exact locurile noastre de joaca.
Ar fi o forma de protest prin creearea unei asociatii a atv istilor si bombardarea diverselor intitutii cu tot felul de hartii. Dar cine ia initiativa????
  • 0

#11 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 05 March 2009 - 11:31 AM

eu si cu prietenul meu cu care mergem cu atv urile, avem montate pe atv uri stroboscoape rosii si albastre. Si de multe ori am gasit oameni la taiat prin padure si sa fi vazut ce ne salutau si ce piteau carutele cu lemne. Sa traiti sa traiti gathering.gif
  • 0

#12 55 RAC

55 RAC

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 187 posts
  • Location:Sacele - Brasov
  • Nume real:Raluca
  • Telefon:acelasi
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:BV 55 RAC

Posted 05 March 2009 - 12:11 PM

Haideti sa nu ne ingrijoram inutil...tocmai pt. ca traim in "Romanica". In afara de hotararea cu interzicerea atv-urilor in Poiana Brasov, unde intr-adevar risti sa fii oprit ca e proaspata toata treaba si oamenii legii sunt sarguinciosi cand sunt sefii si presa cu ochii pe ei...nu am vazut pe nimeni sa posteze ca a avut atare probleme...
Noi iesim in imprejurimile localitatii si intram pe un drum forestier cu bariera, pazit de padurari (au sediu cu post de paza langa)...si de fiecare data ne deschid bariera si ne saluta si la dus si la intors, ori conf. legislatiei, ar avea dreptul sa ne controleze daca am platit taxa de 350 ron...Fiti seriosi - rolul lor acolo este sa nu plece tiganii cu toata padurea, mai ales ca in zona se "intuneca" repede de la cati prieteni de culore inchisa sunt!!! hysterical.gif

Cand vom vedea ca legea se aplica si restrictiile impuse de ea ne vor incurca cu adevarat, putem discuta de masuri...Pana atunci, cred ca si oamenii legii si padurarii fac diferenta intre cei care avem bun simt si mergem in padure ca sa scapam de stressul acumulat peste saptamana si ca sa accesam peisaje superbe si cei care si-au luat atv ca e de bon ton si fac tot posibilul sa fie remarcati!
  • 0

#13 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 07 March 2009 - 03:36 AM

corect
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto