Jump to content



Photo

Intrebare King Quad


  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 03 November 2009 - 05:57 PM

Vreau sa-mi cumpar un KQ 450 nou, l-am gasit la un pret foarte bun.
E destul de incapator/rezistent pentru 2 persoane ? Vreau sa ii cumpar o lada spate cu spatar si sezut, dar nu stiu daca la lungime e loc si pentru a 2-a persoana, si cat de confortabil e.
  • 0

#2 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 November 2009 - 06:56 PM

E ok si pentru doua persoane dar tot atv-urile dedicate ca sa le spun asa sunt cele mai nimerite pentru 2 pers.
Este ok insa si KQ si chiar nu o sa ai probleme din cauza ca e 450. Doar sa ai grija sa nu depasesti sarcina maxima admisa. Adica daca sunt doua persoane peste suta de kg e cam multisor si trebuie sa faci un upgrade de suspensie ca sa duca fara probleme.
  • 0

#3 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 03 November 2009 - 07:36 PM

Nu cred ca o sa aiba probleme cu suspensia. Sunt la fel KQ de 450 si cel de 750.

Singura chestie o sa se simta la puterea motorului, o sa traga mai greu ca e motorul mai mic.

....cutia cu spatar si scaun? ...mai bine renunti. O sa stea prost pasagerul(ai impresia ca te rastorni in curbe) ....si te incurca si pe tine la urcarea/coborarea pantelor.

Si eu ma gandeam la inceput cum sa rezolv problema pasagerului , dar de obicei cand merg cu un pasager mai greu nu merg ca nebunul(nu accelerez nu franez brusc) si e ok are de ce sa se tina.Cand e cineva mai usor gen prietena sau altcineva ca mine ...merg normal...

Cea mai buna varianta e cea pe care a ales-o Revo(spatar Kymko sau suzuki +geanta textila) , pe care o sa o fac si eu la momentul potrivit.

Parerea mea e sa mai astepti putin si sa iti iei motorul de 750, nu o sa regreti. Alt atv la bugetul asta de KQ450 nu ai ce sa-ti iei mai bun ....

Avand in vedere ca nu sunt dealer ..pot sa-ti zic si ceva costuri care apar ulterior.

1.iti trebuie neaparat bullbar fata
2.iti trebuie neaparat protectii bascule (se inteapa burdufurile de la planetare)
3.reviziile costa de la 400 ron in sus depinde de la cine iei si unde o faci(asta daca vrei garantie,daca nu o faci acasa ...ai tutoriale pe forum)
4.capetele de bara sunt consumabile, la fel si bucsile (astea o sa le schimbi de la 5000 km incolo, depinde cum mergi)
5.bateria se cam duce dupa un an

In rest atv-ul nu te va lasa niciodata la greu indiferent de conditiile meteo si de drum. E un atv super ... m-am atasat foarte mult de modelul asta ..si chiar daca se va strica vreodata merita sa bagi bani in el.

Edited by otto_csm, 03 November 2009 - 07:45 PM.

  • 0

#4 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 November 2009 - 07:41 PM

Scuze de off-topic. Ma enerveaza ca la capetele de bara au joc de noi. Acum cand mi-am pus si stabilizatorul de directie simt in directie jocul lor. Exista vreo sursa de capete de bare fara joc?
  • 0

#5 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 03 November 2009 - 07:49 PM

Multumesc pentru sfaturi. Initial am vrut 750, diferenta de pret nu chiar atat de mare, banii nu sunt chiar o problema...dar m-am gandit ca e prea puternic pentru nevoile mele. Nu vreau sa merg tare, nu vreau sa fac off-road extrem, nu vreau sa risc nimic, nu vreau sa imi fortez bratele prea mult....pentru ca asta iarna mi-am fracturat cotul cu snowboardul si inca mai am tijele in mana si nu e recuparata complet. Deci pentru moment vreau sa o las very chill, ca stiu prin ce am trecut cu 3 operatii etc.... Imi iau ATV pentru ca pe skiuri/snowboard nu o sa mai dau prea curand...si nu pot sa stau degeaba iarna biggrin.gif

Ca si pasager, o sa mai mearga prietena mea doar ~ 55 Kg...deci nu cred ca o sa fie o problema ca si putere/suspensie...poate doar ca si spatiu/confort.

Sper ca o sa ma ajutati si de unde sa cumpar accesorii dupa ce imi iau jucaria.

Thanks

QUOTE (otto_csm @ Nov 3 2009, 07:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu cred ca o sa aiba probleme cu suspensia. Sunt la fel KQ de 450 si cel de 750.

Singura chestie o sa se simta la puterea motorului, o sa traga mai greu ca e motorul mai mic.

....cutia cu spatar si scaun? ...mai bine renunti. O sa stea prost pasagerul(ai impresia ca te rastorni in curbe) ....si te incurca si pe tine la urcarea/coborarea pantelor.

Si eu ma gandeam la inceput cum sa rezolv problema pasagerului , dar de obicei cand merg cu un pasager mai greu nu merg ca nebunul(nu accelerez nu franez brusc) si e ok are de ce sa se tina.Cand e cineva mai usor gen prietena sau altcineva ca mine ...merg normal...

Cea mai buna varianta e cea pe care a ales-o Revo(spatar Kymko sau suzuki +geanta textila) , pe care o sa o fac si eu la momentul potrivit.

Parerea mea e sa mai astepti putin si sa iti iei motorul de 750, nu o sa regreti. Alt atv la bugetul asta de KQ450 nu ai ce sa-ti iei mai bun ....

Avand in vedere ca nu sunt dealer ..pot sa-ti zic si ceva costuri care apar ulterior.

1.iti trebuie neaparat bullbar fata
2.iti trebuie neaparat protectii bascule (se inteapa burdufurile de la planetare)
3.reviziile costa de la 400 ron in sus depinde de la cine iei si unde o faci(asta daca vrei garantie,daca nu o faci acasa ...ai tutoriale pe forum)
4.capetele de bara sunt consumabile, la fel si bucsile (astea o sa le schimbi de la 5000 km incolo, depinde cum mergi)
5.bateria se cam duce dupa un an

In rest atv-ul nu te va lasa niciodata la greu indiferent de conditiile meteo si de drum.

  • 0

#6 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 03 November 2009 - 07:56 PM

QUOTE (Envient @ Nov 3 2009, 07:49 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc pentru sfaturi. Initial am vrut 750, diferenta de pret nu chiar atat de mare, banii nu sunt chiar o problema...dar m-am gandit ca e prea puternic pentru nevoile mele. Nu vreau sa merg tare, nu vreau sa fac off-road extrem, nu vreau sa risc nimic, nu vreau sa imi fortez bratele prea mult....pentru ca asta iarna mi-am fracturat cotul cu snowboardul si inca mai am tijele in mana si nu e recuparata complet. Deci pentru moment vreau sa o las very chill, ca stiu prin ce am trecut cu 3 operatii etc.... Imi iau ATV pentru ca pe skiuri/snowboard nu o sa mai dau prea curand...si nu pot sa stau degeaba iarna biggrin.gif

Ca si pasager, o sa mai mearga prietena mea doar ~ 55 Kg...deci nu cred ca o sa fie o problema ca si putere/suspensie...poate doar ca si spatiu/confort.

Sper ca o sa ma ajutati si de unde sa cumpar accesorii dupa ce imi iau jucaria.

Thanks


Daca esti cumpatat si cu capul pe umeri (si inveti incet incet sportul asta ) nu o sa ai probleme ca e motorul mare. Chiar te ajuta mult.
De exemplu tatal meu este incepator si dupa ce a trecut de la Linhai la Suzuki a spus ..atv-ul asta "se conduce singur".

Daca esti persoana de genul "eu sunt cel mai tare " ...o sa te dea cu "cracii" in sus si un Linhai. Tu iti cunosti limitele...

Sunt bune si cele cu sasiu lung, dar intre Arctic Cat ,Polaris sau Bombardier tot Suzuki Kingquad as alege hysterical.gif

Edited by otto_csm, 03 November 2009 - 07:58 PM.

  • 0

#7 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 03 November 2009 - 08:00 PM

V-am zis, dupa 3 operatii si inca 1 de extragere a metalelor ce urmeaza in primavara...sunt foarte cumpatat smile.gif O sa incep cu cel de 450, iar mai tarziu, cand sunt stapan pe el, ii fac un upgrade, nu e problema smile.gif
  • 0

#8 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 03 November 2009 - 08:13 PM

QUOTE (Envient @ Nov 3 2009, 08:00 PM) <{POST_SNAPBACK}>
V-am zis, dupa 3 operatii si inca 1 de extragere a metalelor ce urmeaza in primavara...sunt foarte cumpatat smile.gif O sa incep cu cel de 450, iar mai tarziu, cand sunt stapan pe el, ii fac un upgrade, nu e problema smile.gif


Lasa ca mai stiu si eu pe cineva cu suruburi in picioare si operatii si ce mai are .....care are un bombardier si se da de rupe. gathering.gif

E buna alegerea cu kq 450 nu o sa regreti.

Sa ai grija cu bateria pe timpul iernii ,de preferat o duci in casa la sfarsitul weekendului.
  • 0

#9 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 November 2009 - 10:00 PM

Eu inainte de KQ 750 am avut un atv CF MOTO 500A. E din ala lung, pentru doua persoane. Spatiu in nestire pe el, atv-ul greut la gol si 33 cai putere absolut suficienti pentru un om normal tongue.gif Ce vreau sa zic cu asta. Suzuki Kingquad 450 este mai usor ca CFmoto si mai manevrabil si e...Suzuki.
Asadar, consider ca e alegere buna daca-l iei doar de plimbare si joaca usoara.
  • 0

#10 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 04 November 2009 - 12:21 AM

kq 750 ramane "varf de lance " iar de inca nu ai studiat mai bine problema tin sa ati aduc aminte pentru ce cumperi acest ATV.
EXTREM- Inseamna putere,siguranta,stabilitate si putin tupeu iar acest lucru determina KQ 750 AXI.
Nu uita ....PUTERE
  • 0

#11 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 04 November 2009 - 12:31 AM

...iar daca nu ai studiat prea bine ce am scris mai sus, eu nu caut nici EXTREM, nici PUTERE nici varf de lance. Caut doar fiabilitate, siguranta si confort. Si sper sa le regasesc in 450. Ii las pe cei mai infocati sa se bucure de 750 smile.gif
  • 0

#12 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 04 November 2009 - 12:36 AM

Intelegi gresit .....KQ-ul ofera toate senzatiile ce le poti avea cu acest ATV in schimb eu ziceam sa te uiti in viitor sa vezi avantajele sau dezavantajele ce urmeaza investitiei tale.
Esti liber sa alegi DAR nu uita fiabilitate mare in motoare mare gasesti. La inceput vei fi un mielusel pina inveti cite ceva ,apoi.......ai sa zici "de ce nu am MOTOR??"
  • 0

#13 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 04 November 2009 - 12:45 AM

Eu cred ca tu nu intelegi, am avut 3 operatii la mana, inca am 2 tije si 10 suruburi in cot, iar ca si musculatura mana stanga e 2/3 din cea dreapta...Nu imi iau 450 pentru ca nu am bani de 750, imi iau fix pentru ca nu vreau sa abuzez de putere si sa o dau in alte belele. Chiar nu inteleg de ce avem aceasta discutie. Sunt incepator, am mana nu chiar OK, ma dau cu 450 sa imi fac damblaua si sa nu stau iarna uitandu-ma la toti prietenii cum se dau cu placa si eu nu pot...si asta e...iar cand capat experienta, si mi se mai reface si mana, il vand si-mi iau 750...sau ce-o mai fi atunci "varf de lance".

Prefer sa regret ca nu am mai multa putere, decat sa regret ca mi-am luat ATV si ca am ajuns iar la operatie. Bineinteles, asta e doar in cazul meu, daca aveam mana OK, imi luam 750 fara sa mai stau pe ganduri.

Sper ca acum ai inteles... 750 RULEZ, but not for me. Not yet.
  • 0

#14 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 04 November 2009 - 12:51 AM

OK. Atunci sfatul meu ....AI GRIJA DE TINE......
  • 0

#15 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 04 November 2009 - 12:52 AM

Alin, din punctul meu de vedere iti poti rupe gatul (la modul general vorbesc) si cu 450 si cu 750 cam in aceeasi masura biggrin.gif
  • 0

#16 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 04 November 2009 - 12:56 AM

Si ca sa fiu sincer atunci dupa parerea mea ar trebui sa renunti total la ATV iar cind te mai inzdravenesti sa faci alegerea
Acum uita de KQ este prea sportiv si nu cred ca se preteaza la plimbari de placere.
LINHAI 300 este pentru tine
  • 0

#17 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 04 November 2009 - 01:16 AM

Nu vreau sa raman nici cu el in mijlocul drumului...sau sa nu pot sa urc o amarata de panta ... Linhai is out of the question smile.gif
  • 0

#18 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 04 November 2009 - 01:18 AM

De ce sa nu se preteze la plimbari ? Din ce am citit pe forum in ultimele zile...concluzia a fost ca "kingquad nu exceleaza la nimic anume, dar e bun la toate"...
  • 0

#19 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 04 November 2009 - 02:51 AM

QUOTE (Envient @ Nov 4 2009, 01:18 AM) <{POST_SNAPBACK}>
De ce sa nu se preteze la plimbari ? Din ce am citit pe forum in ultimele zile...concluzia a fost ca "kingquad nu exceleaza la nimic anume, dar e bun la toate"...

e foarte buna alegerea de 450 , e bine so iei cu incetu mai ales pentru suruburile tale superstition.gif . daca vrei mai mult confort vezi ca parca a aparut si modelu cu eps (servodirectie ), si nu uita , cel mai bine este sai montezi un stabilizator de directie sa nu resimti socuri ale directiei direct in mana defecta. thumbsup.gif
  • 0

#20 Envient

Envient

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Nume real:Alin B.
  • Telefon:00 00 00 00 00
  • Marca ATV:Not yet

Posted 04 November 2009 - 02:53 AM

Bine de stiut (stabilizator de directie).
Am vazut ca a aparut 500 EPS...dar la noi n-am vazut pe nicaieri, doar in State

Edited by Envient, 04 November 2009 - 02:58 AM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto