Jump to content



Photo

Intalnire La Brasov - Weekendul Cu 1 Dec!


  • Please log in to reply
496 replies to this topic

Poll: Unde si cum? (33 member(s) have cast votes)

Unde doriti sa ne cazam?

  1. Gentiana (4 votes [12.12%])

    Percentage of vote: 12.12%

  2. Zenit (7 votes [21.21%])

    Percentage of vote: 21.21%

  3. Unio (22 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

Ce fel de traseu doriti?

  1. Plimbare (3 votes [9.09%])

    Percentage of vote: 9.09%

  2. Extrem (6 votes [18.18%])

    Percentage of vote: 18.18%

  3. Plimbare, cu SPECIALE de EXTREM care sa poata fi ocolite! (24 votes [72.73%])

    Percentage of vote: 72.73%

Vote Guests cannot vote

#281 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 26 November 2009 - 03:59 PM

[quote name='Norian' date='Nov 26 2009, 03:32 PM' post='52823']

De aici in colo avem 2 variante:
1- Varianta propusa de Catalin: o urcare scurta dar \"consistenta\" pana pe Plaiul Batran. \"Joaca\" la fata locului + coborare la Bradet. Asta e varianta mai scurta, pentru cei ce se resimt in urma traseului.

Din Plaiul Batran se poate urca prin pasune si mici locuri "medium" pana la Vf Vaida, loc de o frumusete rara si cu vedere deopotriva spre M Ciucas, M Piatra Mare, Postavarul, Lacul Tarlung. Pe prima varianta se ajunge in golul alpin dupa Vf Vaida, de fapt. Deci joaca poate fi chiar haioasa. scooter.gif
S-ar scuti circa 25 km de forestier. Cred ca cel mai bine vom hotara acolo, mai ales ca vom fi in vecinatatea Manastirii Bradet si Domnul ne va lumina.... hi.gif
  • 0

#282 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 26 November 2009 - 04:00 PM

QUOTE (Norian @ Nov 26 2009, 03:32 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Dar, pentru ca suntem un grup cu principii democratice puternice haha.gif vom hotari, cu totii si vom alege ce vom face. Asa e corect si frumos. Dar, e bine sa stim variantele


Eu sunt pentru DICTATURA ... fara discutii prea lungi ca pierdem timpul ... voi stiti pe unde, cand, cum, in ce fel ... noi doar executam ordinele!

Voi fixati traseul, plecam cu ideea de a face cat mai mult, nu cantitate. doar calitate, daca ne intindem mult incercati sa scurtati (treceti la varianta scurta sau si mai rau la varianta foarte scurta), daca ne prinde un 16.30-17.00 pe forestier eu zic ca este OK! 

Discutia trebuie sa aiba loc doar intre voi, noi, ceilalti v-am face sa pierdeti vremea cu explicatii inutile!

Edited by richelieu, 26 November 2009 - 04:24 PM.

  • 0

#283 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 26 November 2009 - 04:28 PM

@Forte: A, da ? Pai de ce nu ati zis asa de la inceput ? biggrin.gif:

Traseul e stabilit, totul e batut in cuie, GATA ! Vedeti voi... laugh.gif

In fond, daca nu ajungem rupti la cina, inseamna ca nu ne-am dat !


PS. Si cand ma gandesc ca mi-am pierdut juma' de ora de la sarcinile de birou ca sa stau sa vizualizez cu ochii deschisi traseul: urcari, coborari, eschive, derapaje, du-te vino si alte figuri de stil ca sa va descriu voua traseul. Vai, ce rau imi pare ca nu ma concentrez la birou si ca ma gandesc la lucrurile sus mentionate laugh.gif

Edited by Norian, 26 November 2009 - 04:31 PM.

  • 0

#284 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 26 November 2009 - 04:54 PM

Exemplu de traseu perfect:

http://atvforum.ro/2...7-Ch-t1521.html

Nu-l pot uita cat voi trai!
  • 0

#285 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 26 November 2009 - 05:08 PM

QUOTE (Forte @ Nov 26 2009, 04:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Exemplu de traseu perfect:

http://atvforum.ro/2...7-Ch-t1521.html

Nu-l pot uita cat voi trai!

nici eu gathering.gif
multumesc pentru apreciere
  • 0

#286 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 26 November 2009 - 05:10 PM

Luni dimineata de unde se pleaca si care e traseul?
  • 0

#287 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 26 November 2009 - 05:28 PM

@revo: 1015-10:30 max din Sacele de la benzinaria Rompetrol.

Traseul il avem stabilit pe undeva pe la Tarlungeni, Zizin se ajunge in Babarunca, trecem muntii si iesim in Valea Doftanei si apoi retur. Sper sa mai fie lumea in stare dupa traseul de duminica sa faca distanta
Te asteptam !


@Forte: am citit acum topicul cu excursia voastra din 2007 si am inteles asa (corecteaza-ma te rog,daca gresesc)
- au fost vreo 20 atv-uri
- s-a participat cu catel, purcel si copii, inclusiv oameni care veneau la plimbare
- in plin traseu, grupul s-a scindat si unii au fost lasati in spate, fara sa fie cu ei nicun organizator, sau cineva care sa stie traseul excl.gif
- cei care au luat-o in fata s-au enervat si i-au umplut de carne pe cei lasati in spate pentru ca au venit la plimbare, nu aveau nici experienta, nici material tehnic si ca din cauza lor traseul a fost prea scurt
- unii dintre cei care au luat-o in fata au avut remuscari si s-au intors dupa ceilalti, dar nu i-au gasit caci au ajuns in alta parte
- cei lasati in urma au orbecait la greu ca sa gaseasca drumul, i-au injurat pe cei care au luat-o in fata, dar mai apoi le-au multumit ca i-au primit si pe ei in excursie.



Deci...ce ar trebui sa inteleg din experienta voastra din 2007? Vom propune - dictatorial, cum s-a sugerat - un traseu, iar eu cu Raluca, Catalin si ceilalti care stim traseul vom merge in ritmul nostru, cine se tine de noi - ok, cine nu poate sa se tina de noi - ramane in urma si se descurca. Noi in injuram pe cei care au ramas in urma ca ne strica traseul si distractia, cei ramasi in urma ne injura pe noi ca i-am lasat in spate... wacko.gif

Tocmai de asta s-a propus ca dupa 1/4 din drum sa se discute si sa se propuna 2 variante: alternativa mai usoara si alternativa pentru cei care vor sa faca niste trasee mai lungi. In felul asta fiecare ISI ASUMA traseul pe care vrea sa mearga si se evita comentariile si frigiderele pline de carne laugh.gif

Deci ? Face sens ce zic ? Daca nu, corectati-ma, corijati-ma !

Edited by Norian, 26 November 2009 - 05:33 PM.

  • 0

#288 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 26 November 2009 - 05:33 PM

QUOTE (revo @ Nov 26 2009, 05:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Luni dimineata de unde se pleaca si care e traseul?

Plecare de la Unio-DN1A cca 5 km-se trece raul Tarlung si urcare+caborare pe deal pana langa Tarlungeni-inca un deal mediu pana in Valea Zizinului-drum forestier circa 6 km+un deal frumos+padure spre Valea Dalghiu-apoi parasim tot ce inseamna civilizatie si pe o urcare supefaina ajungem in Poiana Tesla-urmeaza o coborare care se preteaza perfect pentru bob pana la Cabana Babarunca. Inca 7 km de forestier in viteza si urcare in M-tii Grohotis pana la 1600m, gol alpin, transee cred de la razboi, peisaje dementiale -o coborare prin padure, crengi, apa, noroi etc-dar superba pana in aprox acelasi loc de coborare de duminica si retur pe forestier pana la Bradet si inca 8 km asfalt pana la Unio.
Poate nu am talent liric ca Norian, dar cu siguranta e un traseu de neuitat.

Edited by catalin vintila, 26 November 2009 - 05:35 PM.

  • 0

#289 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 26 November 2009 - 06:09 PM

QUOTE (Norian @ Nov 26 2009, 05:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
@Forte: am citit acum topicul cu excursia voastra din 2007 si am inteles asa (corecteaza-ma te rog,daca gresesc)


Organizatorul stia de unde pleaca, dar nu stiu unde ajunge, singura tinta era traversarea muntilor si intoarcerea la civilizatie, comunicare a fost foarte slaba, ni s-a spus sa ne intoarcem, dar noi am continuat drumul!


Ce a facut plimbarea de neuitat, noi nu stiam unde mergem, cat mai avem de mers, nu aveam de nici unele si nici nu stiam daca grupul din fata, pe urmele caruia mergeam a ajuns undeva! Nu stiu ce au crezut cei din fata si nici nu stiu daca s-a tinut cont de noi in alegerea traseului sau scurtarea lui! Eu presupun ca ei au crezut ca noi ne-am intors! 

Pentru ca ei nu aveau semnal, am presupus gresit ca nu au ajuns nicaieri si am trimis un sms de SOS ... cand l-au primit eu eram deja in sat, iar celelalte 3 ATV-uri faceau coborarea spre sat! Problema noastra a fost ca eu m-am desprins de celelalte 3 ATV-uri (cautand drumul spre sat) si nici nu mai aveam baterie la telefon! Asa ca la reintregirea grupului a trebuit sa-mi linistesc nevasta pentru ca ea ma credea pierdut!

Lipsa de comunicare a facut ca suspans-ul sa creasca! Eu, probabil, ca sunt sadic ... dar mi-a placut!

Atunci eram chiar la inceput si a fost o experienta tragico-comica!

Acum ar trebui sa facem cum am facut noi dupa un an: stiam traseul, voi il stiti, eram echipati, ati informat oamenii sa vina cu tot ce trebuie ... 

http://atvforum.ro/V...1849#entry31849

A 2-a oara, traseul a parut scurt, usor si din pacate fara suspans ... dar mi-a placut mai ales pentru ca am retrait unele senzatii din anul anterior!
  • 0

#290 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 26 November 2009 - 06:15 PM

Aha ! Pai noi ne bazam ca totul va iesi bine de data asta...
  • 0

#291 55 RAC

55 RAC

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 187 posts
  • Location:Sacele - Brasov
  • Nume real:Raluca
  • Telefon:acelasi
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:BV 55 RAC

Posted 26 November 2009 - 07:34 PM

Fratilor, eu nu cred ca vorbim despre un concurs cu variante: open, extrem etc. ca fiecare sa isi autoevalueze nivelul si sa se inscrie intr-una din grupe. Vorbim despre un week-end prelungit, la munte, cu familiile...Traseele propuse se pot face de catre toti, cu eventual ajutor pt. unii si cu adaptare de ritm. Unul dintre ele l-am facut la a 3-a mea iesire! tongue.gif

Avem planul B: dupa prima portiune sa ne impartim in 2 grupe fiecare cu ghid.

Avem si planul C: daca unii isi doresc mai mult, o a treia varianta pe culme la Paltinu bineinteles tot cu ghid.

Ideea e sa se simta TOTI bine!

Va rog sa aveti grija la echipamente, se anunta temperaturi cu -!!!
  • 0

#292 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 26 November 2009 - 07:47 PM

Subscriu la dictatura lui Forte biggrin.gif
Eu unul merg pe mana voastra. Si nici nu ma intereseaza ca se face nu stiu ce ora si alte alea... sa ia fiecare la el un pachetel si o sticla cu apa si aia e. Distractie sa fie.

Eu preconizez o sosire pe la ora 12-13 la tabara de baza (Unio). Nu ati zis niciunul coordonatele GPS si nici cei de la Unio nu le au pe site.
  • 0

#293 Zoot

Zoot

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Alin
  • Telefon:000
  • Marca ATV:Renegade 800X
  • Numar ATV:Fara numar

Posted 26 November 2009 - 07:48 PM

Sunt portiuni de drumuri publice asfaltate care trebuiesc parcurse ? Eu cam evit drumurile fiind cu numere de primarie si neavand chef de politisti tembeli necunoscatori ai legii.
  • 0

#294 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 26 November 2009 - 07:51 PM

Mai sunt 62 de ore pana la plecarea pe traseu ...
  • 0

#295 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 26 November 2009 - 07:52 PM

Atv-ul meu e deja pe remorca biggrin.gif Doar cuplez la masina si am plecat biggrin.gif
  • 0

#296 55 RAC

55 RAC

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 187 posts
  • Location:Sacele - Brasov
  • Nume real:Raluca
  • Telefon:acelasi
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:BV 55 RAC

Posted 26 November 2009 - 07:55 PM

QUOTE (d-rive @ Nov 26 2009, 07:47 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Subscriu la dictatura lui Forte biggrin.gif
Eu unul merg pe mana voastra. Si nici nu ma intereseaza ca se face nu stiu ce ora si alte alea... sa ia fiecare la el un pachetel si o sticla cu apa si aia e. Distractie sa fie.

Eu preconizez o sosire pe la ora 12-13 la tabara de baza (Unio). Nu ati zis niciunul coordonatele GPS si nici cei de la Unio nu le au pe site.

Stati linistiti ca sunteti pe maini bune.
Normal si obligatoriu vom avea fiecare o gustare, sandwich-uri, apa, chiar si o tuicuta contra frigului. Suntem convinsi ca distractia e pe primul loc.
Ma suni si, daca nu m-am intors de la servici, te ghidez prin telefon. E usor.

@zoot da, sunt si portiuni de asfalt dar mici si, stai linistit, nu opreste nimeni 30 de ATV-uri care merg frumos in coloana cu 60 km/h
  • 0

#297 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 27 November 2009 - 08:19 AM

QUOTE (Norian @ Nov 26 2009, 05:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Deci ? Face sens ce zic ? Daca nu, corectati-ma, corijati-ma !


Face smile.gif

QUOTE (55 RAC @ Nov 26 2009, 07:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Va rog sa aveti grija la echipamente, se anunta temperaturi cu -!!!


Aici am o problema . Abia au trecut 9 luni de can m-am lasat de fumat...si inca nu m-am recuperat fizic complet dupa actiunea asta tampita.... In concluzie, intru la limita in pantalonii de iarna laugh.gif. Sper sa ma descurc macar cu geaca. Trebuie sa ma duc sa-mi cumpar ceva izmene sa e iau pe sub pantalonii de vara ...laugh.gif
  • 0

#298 bondaru

bondaru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 143 posts
  • Nume real:bogdan tudosache
  • Telefon:0745349916
  • Marca ATV:adly 300
  • Numar ATV:BZ 07 RZI

Posted 27 November 2009 - 08:19 AM

QUOTE (d-rive @ Nov 26 2009, 07:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Atv-ul meu e deja pe remorca biggrin.gif Doar cuplez la masina si am plecat biggrin.gif

salut! daca treci prin bz ne putem intalni sa mergem impreuna spre bv?
  • 0

#299 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 27 November 2009 - 08:34 AM

Da, trec prin Bz.
Deci eu plec pe la 7-7:30 din Galati iar pana la Buzau fac cam 2 ore. In mod normal fac sub o ora dar mi-e greu sa apreciez cu remorca dupa mine.
In principiu cand ajung in apropiere de Buzau iti dau telefon si sa-mi zici un punct unde vrei sa ne intalnim. As prefera la una din reprezentantele alea auto dupa ce treci de podul de la iesirea din Buzau spre Mizil, unde stau aia cu ceapa de apa de vanzare biggrin.gif
  • 0

#300 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 27 November 2009 - 08:38 AM

Mmmmm.... buna ceapa aia cu slaninuta la gustarea de duminica... si o tuica de Alba din pruna pura.... biggrin.gif

Edited by d-rive, 27 November 2009 - 08:42 AM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto