Jump to content



Photo

Atv Spirit Sibiu- M-Tii Cindrel, Sureanu, Lotru


  • Please log in to reply
647 replies to this topic

#581 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 November 2013 - 10:32 AM

Multumim Horia pentru frumoasele tale imagini prezentate insotite de istorisirile fiecarei tale drumetii. Astfel putem fi alaturi de tine virtual in fiecare drumetie.

Putem afirma cu siguranta ca avem o tara frumoasa.


  • 0

#582 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 November 2013 - 11:06 AM

Corect Chrys,

avem una pe care nu o cunosc decât puțini dintre noi iar ce-i care nu o cunosc n-au nici cum s-o respecte.

 

Din periplurile mele pot arăta și reversul imaginilor încântătoare puse ieri. N-am vrut să împut atmosfera creată cu altele de prin Prislop, l-am pomenit doar în text, putând trece neobservată această scriere, dar pot afirma că de mult timp n-am mai văzut chiara așa ceva (cunoscătorii pot confirma, iar însoțitorului meu i-a fost chiar teamă să oprească în acel loc). După câte știu Pislop aparține de Rășinari, iar dacă acest Rășinari ar aparține de lumea normală, primarul de aici nu cred că ar mai fi judecat și condamnat, el ar fi împușcat pe loc.

Trecând peste glumița asta amară, eu cred că măcar putem sesiza aceste lucruri, deocamdată !ranting.gif


  • 0

#583 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 24 November 2013 - 11:29 AM

Cu satul Prislop este o poveste lunga si nu cunoastem in amanunt toata situatia de acolo. Stiu doar ca s-au derulat proiecte pentru ai scoate pe acei oameni din saracie, dar pur si simplu si-au bagat picioarele in el ajutor. Adica niste olandezi au venit si au facut un program prin care satenii trebuiau doar sa faca maturoaie pe care urmau sa le vanda olandezilor. Ce credeti ca s-a intamplat cand au aflat ca trebuie sa muncesca? Apoi ne miram ca sunt marginalizati? Bine ati facut Horia ca nu ati luat-o pe langa casele lor ca va trezeati cu bolovani dupa ceafa!

Acesta poveste cu satul Prislop dateaza inca de la 1915, cand Vistor Pacala mentioneaza acest sat in cartea sa despre Rasinari.

 

Te felicit si aici pe forum Horia pentru acest traseu minunat! Pot confirma si eu ca acest traseu are o frumusete aparte, partea alpina nu este atat de dificila dar este de o frumusete deosebita. Eu unul nu ma satur niciodata sa fac acest traseu, daca vroiam sa ma simt liber, dadeam o fuga cu atv-ul pana pe Vf Batrana, unde se spune ca te incarci pozitiv cu energie!


Edited by sorinok, 24 November 2013 - 11:32 AM.

  • 0

#584 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 24 November 2013 - 07:23 PM

În completarea imaginilor pun și un link spre un videoclip cu urcarea pe Cindrel.

 

 https://www.youtube....h?v=kOpA3OAYzC8


  • 0

#585 Adisor

Adisor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Adrian
  • Telefon:Mobil
  • Marca ATV:Bombardier Outlander 800R Max LTD

Posted 25 November 2013 - 01:12 AM

Foarte frumos Horia!Felicitari! La mai multe!!!bike.gif


  • 0

#586 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 November 2013 - 08:52 PM

Mai pun un videoclip din Cindrel. Face parte din iesirea din septembrie.

https://www.youtube....h?v=qDEgekLmZus


  • 0

#587 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 26 November 2013 - 09:13 PM

Foarte  frumos, bravo !


  • 0

#588 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 November 2013 - 10:31 PM

Va multumesc pentru aprecieri, cu prima ocazie mai pun cate ceva.


  • 0

#589 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 04 December 2013 - 07:45 PM

Desi sunt facute de ceva vreme aceste poze, cred ca merita sa le impartasesc cu voi. Poate unele le-am mai postat aici.

Pozele sunt facute pe urcarea inspre Vf Batrana din M-tii Cindrel, prin zona pe la Poplaca si Rasinari, Santa.

Attached Files


  • 0

#590 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 04 December 2013 - 09:13 PM

Frumoase, O zi superbă în care toate pozele sunt reușite.

În 11 s-a întâmplat ceea ce spunea Dănuț Lupu, ai rămas ”pe burtă” și probabil că nici cauciucurile cu lanțuri sau cu ținte nu aveau succes aici. Șenilele sunt soluția dar au un preț pe care-l dai chiar și pentru un ATV mai micuț. Hai că alunec spre subiectul unui alt topic!


  • 0

#591 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 04 December 2013 - 11:10 PM

Acolo am facut eu o greseala de incepator, nu am mers sa zic asa pe drumul care-l stiam si m-am abatut de la poteca vreo 10-15m. Am tot inaintat, intradevar ceva mai greu, pana am ajuns intr-un loc unde zapada era mult mai mare decat normal, defapt era o gaura de 3 ori mai mare decat atv-ul ca si suprafata. L-am pus pe burta, iar de aici pana a ramane impotmolit nu a fost mult. Nasol era ca daca saream de pe scarita eram pana la fund in zapada, nici nu puteam sa imping atv-ul :D. Puteam sa am lanturi, tinte....poate o lopata ca asta era mai ieftina.

Pana la urma am fost scos de colega de atveala, deaia e bine sa mergi in doi cel putin. Bine totul a fost o joaca, eram la 15 min de satul Poplaca si veneau baietii cu poneii sa ne scoata.


  • 0

#592 corad0

corad0

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 29 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:corado
  • Telefon:xxx
  • Marca ATV:sper CF MOTO CFORCE 550
  • Numar ATV:B550MUD

Posted 05 December 2013 - 12:08 AM

Domnule Horia, o mica MARE dilema pe care o aveam in legatura cu achizitionarea unui ATV era daca merita...deoarece imi puneam mereu intrebarea "pe unde naiba o sa ma dau cu el?"  Impartasind aceste poze si filmulete cu noi, ma faci sa imi doresc tot mai tare sa devin ATVist si sa nu mai pierd weekendurile in spatele acestui monitor, pe un ATV virtual, pe niste munti virtuali din GTA 5 :P ci in varful muntilor pe care ni i-ai aratat, pe traseele minunate pe care le ofera tara noastra! Multumesc personal si public pentru postari si te rog sa ne mai incanti cu experientele tale! 


Edited by corad0, 05 December 2013 - 12:10 AM.

  • 0

#593 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 05 December 2013 - 12:21 AM

Desi sunt facute de ceva vreme aceste poze, cred ca merita sa le impartasesc cu voi. Poate unele le-am mai postat aici.

Pozele sunt facute pe urcarea inspre Vf Batrana din M-tii Cindrel, prin zona pe la Poplaca si Rasinari, Santa.

Absolut splendit,pozele tale m-au facut sa-mi doresc si mai mult sa vina zapada si sa ma bucur de plimbarile in natura cu atv-ul,sper sa mai postezi in viitor asa poze frumoase ,aici te include si pe tine Horia care nu te-ai lasat mai prejos.


  • 0

#594 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 05 December 2013 - 01:24 AM

Vă mulțumim pentru aprecieri, iar dacă există înseamnă că v-a făcut plăcere și unde există plăcere este și bucurie împărtășită.

Am rămas până la ora asta din noapte tot așa citind și admirând o postare despre o călătorie până taman la Magadan. Am savurat parcă alături de protagoniști fiecare denivelare a drumului, fiecare noapte petrecută acolo și fiecare răsărit de soare surprins în imaginile lor. M-aș bucura nespus dacă măcar o parte din astfel de emoții aș reuși să le transmit. Avem meleaguri frumoase și este bine să le cunoaștem iar dacă reușim, să și le prețuim...am mai realizat ceva.

 

Sincer pentru asta am cumpărat tractorașul și nu pentru a mă juca în spatele casei prin noroiul băltoacei care s-a format după ultima ploaie. Tind să cred că m-am jucat prin noroi suficient de mult atunci când era vremea vârstei astfel ca acum să nu mai fie o ocupație de bază.


  • 0

#595 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 07 December 2013 - 06:02 PM

Mari adevaruri graiesti Horia, destept a fost cel care a proiectat asfel de jucarii si ne da posibiltatea de a ne bucura de Romanica nostra asa cum este ea, cu bune cu rele, incerc sa vad si partea frumoasa a naturii care ne inconjoara! Cine nu are ATV, sa-si cumpere; daca sta pe ganduri macar o data sa se dea cu el si cu siguranta i-si va lua! Traiesc bucuria si clipele iesind din casa calare pe martoaga si traind libertatea!tank.gif


  • 0

#596 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 16 February 2014 - 12:06 PM

Sibiu/Bradu-o ieșire cu adrenalină, la un moment dat chiar cu prea multă, a revărsat și aproape să completeze nivelul Oltului.

 

Pentru ziua de ieri nu-mi era programat ceea ce s-a petrecut având de rezolvat câteva alte obligații, dar până la urmă am răspuns tentației de a petrece câteva ore în preajma unor persoane deosebite dintre care probabil că numele lui Mihai Lăzăroaie și Nică Iuga vă sună cele mai cunoscute. Niște oameni deosebiți alături de prietenii lor.

 

Traseul a fost unul nu prea lung și presărat cu unele pasaje care solicitau atât jucăriile cât și pe cei care le călăreau iar alte porțiuni erau parcurse chiar numai de cei cu îndrăzneală și pricepere. Două track-uri care conțin chiar numai porțiuni de traseu fără tronsoane de legătură se pot vedea pentru a vă da seama cam pe unde am umblat.

 

În concluzie: o ieșire frumoasă cu un grup de prieteni în care m-am ”inoculat” și eu printr-un prieten comun.  Le mulțumesc tuturor pe acestă cale.

Attached Files


  • 1

#597 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 16 February 2014 - 12:42 PM

... iar un prim filmuleț este accesibil aici  http://youtu.be/hX8lKm-D7qQ


  • 1

#598 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 16 February 2014 - 01:32 PM

un altul ... http://youtu.be/GA1NbWxPU0U


  • 1

#599 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 16 February 2014 - 11:20 PM

Dupa mult timp, azi am iesit si eu cu prietenii la o plimbare cu jucariile lor. Da ale lor, eu am fost pe post de fotograf si testdriver la toate utilajele. M-a impresionat foarte mult Yamaha Raptor 700, nu credeam ca un quad poate fi atat de interesant, ca mersul pe el poate fi chiar funny. Din nou am avut pe fata acel zambet de copil, care a pus mana pe jucaria care si-a dorit-o din tot sufletul.

Can am-ul de 500 Renegade m-a uns din nou la suflet cu forta lui bruta si cu sunetul demential. Si da, cel mai mult m-am dat pe Linhai si a fost chiar interesant sa-l pilotez din nou.

Am avut parte si de un incident, unul dintre prieteni nu a observat ca drumul se ingusteaza si in loc sa o ia pe el, a luat-o direct prin sant. Totul s-a gatat cu bine, pilotul s-a ales doar cu un pai in casca :)).

 

 

Attached Files


  • 1

#600 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 17 February 2014 - 08:12 AM

Pun si niste filmari cu ziua de ieri, sa scuzati tremuratul si sunetul de la vant. Nu am reusit inca sa editez filmarile.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto