Jump to content



Photo

Si totusi... TPI


  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1 Dean

Dean

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:Liviu
  • Telefon:0723873xxx
  • Marca ATV:Linhai LC6 300 4x4
  • Numar ATV:CS-87-xxx

Posted 14 March 2007 - 10:38 AM

Imi pare rau ca primul meu post are acest subiect, dar el dovedeste ce varza este in legislatia romana si in modul ei de interpretare.

Deci, pe 27.01.2007 am luat un Linhai 300 4x4, nou, cash, din Timisoara. Eu sunt din Resita, jud. Caras - Severin. Buun, l-am adus, hai sa vad cu inmatricularea.

Ma duc la un birou d-asta de inmatriculari si cucoana zice: "Are peste 250 cm cubi...se plateste TPI. Intrebati la Finante care e valoarea!!!" mad.gif

Intreb si la Politie...da, trebuie TPI pentru ATV sau, daca nu trebuie, sa aduc un act de la Finante care sa ateste acest lucru...nu ne intereseaza ce se spune la televizor...actele vorbeste.

Hai la Finante...Acolo o cucoana cu ochelari tip telescop Hubble zice: "Stim ca la motociclete nu se plateste...dar nu stim nimic de ATV"
"Pai si io ce fac?", zic
"Nu stiu" zice ea "platiti ca pentru non euro la cilindreea pe care o aveti la ATV"
"Si de unde stiti ca este non-euro?" intreb
"Asa avem noi o intelegere cu RAR" huh.gif
"Exista vreo reglementare LEGALA pentru asta?" intreb
"Nu"

Incerc sa-i explic care e treaba cu autovehiculul comercial, cu normele de poluare care nu sunt aceleasi la autoturisme si ATV, ca ATV pot fi asimilate Moto...ea perete. Calculez cit ar veni taxa...cam 410 euro pe non euro. ohmy.gif

Nervos, imi iau jucariile si plec, ca n-aveam cu cine discuta.
M-apuc si caut legile, completarile, reglementarile RAR, etc, etc. Nu exista norme de echivalare a gradelor EUro de la auto la moto...

Ca urmare, in data de 12.02.2007 depun la Finante o cerere care suna asa:


Către Trezoreria Statului – Ministerul Finanţelor Publice
Direcţia Generală a Finanţelor Publice

Subsemnatul ..........., domiciliat în Reşiţa, str. ........., bl...., ap...., cod ......., jud. Caraş-Severin, născut la data de ........, posesor al B.I. seria ........, eliberat de Poliţia Reşiţa, prin prezenta vă rog următoarele:
• având în vedere prevederile art. 2141 din O.U.G. 110 / 2006 de modificare şi completare a Legii 571/2003 (Codul Fiscal, modificată prin Legea 343 / 2006) privind taxa de primă înmatriculare, vă rog să precizaţi dacă pentru un autovehicul din categoria MOTOCICLU L7e, caroserie L7e cvadriciclu, tipul ATW / 4W, cilindree 275 cm3, anul de fabricaţie 2006, număr de omologare L71N1.....1UA6K1, se plăteşte sau nu această taxă de primă înmatriculare.
• dacă această taxă se plăteşte, vă rog să precizaţi exact modul de calcul al taxei, având în vedere normele metodologice de aplicare a Legii 571/2003, coroborate cu valorile coeficienţilor şi normele de poluare indicate în anexele 4, 4.1 şi 5 ale respectivei legi, indicând în mod clar şi fără echivoc baza legală de încadrare într-o anumită normă de poluare (norme, legi, H.G. O.U.G., reglementări R.A.R., etc).
Ataşez o copie a cărţii de identitate.
Cu mulţumiri anticipate,

Reşiţa, la 12 februarie 2007 Semnătura



Pe 27.02.2007, primesc raspunsul (apropo, datat de ei "27.07.2007")

"Referitor la adresa d-voastra..............va facem cunoscut ca pentru solutionarea acestei spete ne-am adresat ministerului Finantelor Publice, urmind sa va facem cunoscut raspunsul pe care-l vom primi." blink.gif

Fratilor, e 14 martie, si n-am mai primit nimic!!!!!! Care aveti o mitraliera??? 2 luni juma' de aplicare a noii legislatii si ei habar n-au. Am mai trecut sa intreb ...raspuns "n-am primit nimic"

Ce ziceti de asta?
  • 0

#2 bogdan1323

bogdan1323

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 417 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:bogdan1323
  • Telefon:724378804
  • Marca ATV:suzuki-kingquad
  • Numar ATV:provizoriu

Posted 14 March 2007 - 11:54 AM

Nu stiai ca traesti in romania ? cauta si tu o televiziune ceva un ziar si dale tema de scandal . astia abia asteapta si sa vezi ca se si rezolva
  • 0

#3 RALLYMAN

RALLYMAN

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 281 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:George
  • Telefon:722422705
  • Marca ATV:PEIDU CM200ST-2A
  • Numar ATV:CT 97 NLF

Posted 14 March 2007 - 12:53 PM

Nu se plateste ... nu este nici autoturism, nici autovehicul comercial (nici motocicleta) ... eu am inmatriculat fara tpi acum o luna si ceva ... venisera precizari in acest sens la inmatriculari ...
  • 0

#4 omul

omul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 399 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea (brezoi)
  • Nume real:Florin
  • Telefon:744543875
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:VL 78 PIL

Posted 14 March 2007 - 10:46 PM

aia kiar meritau o inregistrare cu o camera ascunsa si direct la antena 1 sau pro tv hysterical.gif
  • 0

#5 vasy

vasy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Nume real:vasile
  • Telefon:728750749
  • Marca ATV:pioneer
  • Numar ATV:565A

Posted 15 March 2007 - 03:34 PM

Eu am inmatriculat 2 in ianuarie, 3 in februarie si 4 acum, in martie, dar nici pomeneala de TPI. Aici la Cluj, toti stiu ca nu se plateste, politia, RAR si finantele. Nici in 3 ianuarie nu am avut probleme, cand toti dadeau din umeri. Vezi ca este pe aici sau pe motociclism.ro o fotocopie dupa adresa M. finante cum ca nu se plateste. listeaz-o si dale-o de CAP. Undeva intr-un topic privind TPI.
  • 0

#6 Merski

Merski

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Location:1
  • Interests:1
  • Nume real:1
  • Telefon:1
  • Marca ATV:1
  • Numar ATV:1

Posted 19 March 2007 - 10:04 PM

-si in Bucuresti se inmatriculeaza fara TPI; e adevarat, prin ianuarie au fost toate dosarele de motociclete si atv-uri blocate, dar s-a rezolvat
  • 0

#7 Dean

Dean

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:Liviu
  • Telefon:0723873xxx
  • Marca ATV:Linhai LC6 300 4x4
  • Numar ATV:CS-87-xxx

Posted 21 March 2007 - 11:42 AM

Ei bine, in urma celor scrise de Rallyman, am fost din nou la Politie.

Asa e, de data asta nu mi-au mai cerut nici o TPI. Ca urmare, am facut actele si acum astept numarul.

Cu toate acestea, de la Finante nici un raspuns. Daca tot sunt acum cu sacii in caruta, ma tot gindesc cum sa le dau de lucru... pokey.gif
  • 0

#8 niku iorga

niku iorga

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:fabian

Posted 27 March 2007 - 08:34 AM

QUOTE (Dean @ Mar 21 2007, 12:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cu toate acestea, de la Finante nici un raspuns. Daca tot sunt acum cu sacii in caruta, ma tot gindesc cum sa le dau de lucru... pokey.gif


Pot sa-ti dau eu o idee... hammer.gif
conform Legii 544/2001, privind liberul acces la informatiile de interes public:
art 7.alin 2: "Refuzul comunicarii informatiilor solicitate se motiveaza si se comunica in termen de 5 zile de la primirea petitiilor".
iar alin 1. spune asa:
"Autoritatile si institutiile publice au obligatia sa raspunda in scris la solicitarea informatiilor de interes public in termen de 10 zile sau, dupa caz, in cel mult 30 de zile de la inregistrarea solicitarii, in functie de dificultatea, complexitatea, volumul lucrarilor documentare si de urgenta solicitarii. In cazul in care durata necesara pentru identificarea si difuzarea informatiei solicitate depaseste 10 zile, raspunsul va fi comunicat solicitantului in maximum 30 de zile, cu conditia instiintarii acestuia in scris despre acest fapt in termen de 10 zile."

Concluzia : crazy.gif
art 21.
1) Refuzul explicit sau tacit al angajatului desemnat al unei autoritati ori institutii publice pentru aplicarea prevederilor prezentei legi constituie abatere si atrage raspunderea disciplinara a celui vinovat.(2) Impotriva refuzului prevazut la alin. (1) se poate depune reclamatie la conducatorul autoritatii sau al institutiei publice respective in termen de 30 de zile de la luarea la cunostinta de catre persoana lezata.
  • 0

#9 Cata Venezia

Cata Venezia

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 600 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0744 111 097
  • Marca ATV:NEW FORCE MOTOR 500L
  • Numar ATV:B-71-WSI

Posted 30 March 2007 - 11:35 PM

QUOTE (Dean @ Mar 14 2007, 10:38 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Imi pare rau ca primul meu post are acest subiect, dar el dovedeste ce varza este in legislatia romana si in modul ei de interpretare.

Deci, pe 27.01.2007 am luat un Linhai 300 4x4, nou, cash, din Timisoara. Eu sunt din Resita, jud. Caras - Severin. Buun, l-am adus, hai sa vad cu inmatricularea.

Ma duc la un birou d-asta de inmatriculari si cucoana zice: "Are peste 250 cm cubi...se plateste TPI. Intrebati la Finante care e valoarea!!!" mad.gif

Intreb si la Politie...da, trebuie TPI pentru ATV sau, daca nu trebuie, sa aduc un act de la Finante care sa ateste acest lucru...nu ne intereseaza ce se spune la televizor...actele vorbeste.

Hai la Finante...Acolo o cucoana cu ochelari tip telescop Hubble zice: "Stim ca la motociclete nu se plateste...dar nu stim nimic de ATV"
"Pai si io ce fac?", zic
"Nu stiu" zice ea "platiti ca pentru non euro la cilindreea pe care o aveti la ATV"
"Si de unde stiti ca este non-euro?" intreb
"Asa avem noi o intelegere cu RAR" huh.gif
"Exista vreo reglementare LEGALA pentru asta?" intreb
"Nu"

Incerc sa-i explic care e treaba cu autovehiculul comercial, cu normele de poluare care nu sunt aceleasi la autoturisme si ATV, ca ATV pot fi asimilate Moto...ea perete. Calculez cit ar veni taxa...cam 410 euro pe non euro. ohmy.gif

Nervos, imi iau jucariile si plec, ca n-aveam cu cine discuta.
M-apuc si caut legile, completarile, reglementarile RAR, etc, etc. Nu exista norme de echivalare a gradelor EUro de la auto la moto...

Ca urmare, in data de 12.02.2007 depun la Finante o cerere care suna asa:
Către Trezoreria Statului – Ministerul Finanţelor Publice
Direcţia Generală a Finanţelor Publice

Subsemnatul ..........., domiciliat în Reşiţa, str. ........., bl...., ap...., cod ......., jud. Caraş-Severin, născut la data de ........, posesor al B.I. seria ........, eliberat de Poliţia Reşiţa, prin prezenta vă rog următoarele:
• având în vedere prevederile art. 2141 din O.U.G. 110 / 2006 de modificare şi completare a Legii 571/2003 (Codul Fiscal, modificată prin Legea 343 / 2006) privind taxa de primă înmatriculare, vă rog să precizaţi dacă pentru un autovehicul din categoria MOTOCICLU L7e, caroserie L7e cvadriciclu, tipul ATW / 4W, cilindree 275 cm3, anul de fabricaţie 2006, număr de omologare L71N1.....1UA6K1, se plăteşte sau nu această taxă de primă înmatriculare.
• dacă această taxă se plăteşte, vă rog să precizaţi exact modul de calcul al taxei, având în vedere normele metodologice de aplicare a Legii 571/2003, coroborate cu valorile coeficienţilor şi normele de poluare indicate în anexele 4, 4.1 şi 5 ale respectivei legi, indicând în mod clar şi fără echivoc baza legală de încadrare într-o anumită normă de poluare (norme, legi, H.G. O.U.G., reglementări R.A.R., etc).
Ataşez o copie a cărţii de identitate.
Cu mulţumiri anticipate,

Reşiţa, la 12 februarie 2007 Semnătura
Pe 27.02.2007, primesc raspunsul (apropo, datat de ei "27.07.2007")

"Referitor la adresa d-voastra..............va facem cunoscut ca pentru solutionarea acestei spete ne-am adresat ministerului Finantelor Publice, urmind sa va facem cunoscut raspunsul pe care-l vom primi." blink.gif

Fratilor, e 14 martie, si n-am mai primit nimic!!!!!! Care aveti o mitraliera??? 2 luni juma' de aplicare a noii legislatii si ei habar n-au. Am mai trecut sa intreb ...raspuns "n-am primit nimic"

Ce ziceti de asta?

SI in VALCEA se inmatriculeaza fara TPI.
  • 0

#10 danche2003

danche2003

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 203 posts
  • Nume real:CHIVA DANIEL
  • Telefon:722220908
  • Marca ATV:Suzuki king quad 700
  • Numar ATV:B-40-CHD

Posted 13 April 2007 - 10:30 AM

sal ! si eu mi-am luat un linhai lc7 aniversary si nu am platit nici o taxa de prima inmatriculare!
  • 0

#11 whitey25

whitey25

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Ovidiu Gheorghese
  • Marca ATV:AIE MAGMAX 275

Posted 04 June 2007 - 10:28 PM

da-ti-mi si mie va rog linku in care se precizeaza ca nu se plateste aceasta TPI ptr ca si eu acum ma confrunt cu aceeasi problema si tre sa le duc ceva scris eventual....se pare ca si astia de la Politia Brasov sunt mai batuti in cap si nu stiu de asta.vreau sa inmatriculez si eu un puisor din asta...multzam
  • 0

#12 ERY

ERY

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:ERY
  • Telefon:detin
  • Marca ATV:ex: DINLI 901 ex: buggy new: ?
  • Numar ATV: CT 90 ERY

Posted 04 June 2007 - 10:54 PM

Si eu mi-am cumparat quad acum ...3 saptamani si nu am platiti TPI.
  • 0

#13 whitey25

whitey25

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 6 posts
  • Nume real:Ovidiu Gheorghese
  • Marca ATV:AIE MAGMAX 275

Posted 07 June 2007 - 02:46 PM

Salutare ATV-isti,

Din ce am citit prin topicurile expuse deja cu privire la legislatie,am vazut ca problema aceasta a TPI e una destul de generala insa la unii dintre voi s-a solutionat pana la urma favorabil.
Ideea este ca eu ma confrunt acum cu aceasta problema, aceea a inmatricularii uni ATV la Brasov si cei de la inmatriculari de acolo mi-au spus ca trebuie sa platesc TPI ptr el.
Insa eu am tot citit si pe aici pe la voi si pe alte forum-uri ca nu trebuie sa platesc aceasta taxa.
Problema este ca nu stiu unde se precizeaza exact ca nu se plateste(in ce lege sau ce OUG) si vreau de la voi sa imi dati o trimitere in acest sens cu care eu mai apoi sa ma duc la ei si sa le arat ca nu e ca ei si sa pot sa il inmatriculez.

Fac cinste la BV!!!!! la un offroad

Multzam
  • 0

#14 Soare

Soare

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 172 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0729770088
  • Marca ATV:Polaris RZR
  • Numar ATV:SB 88 ATV

Posted 07 June 2007 - 05:22 PM

QUOTE (whitey25 @ Jun 7 2007, 03:46 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salutare ATV-isti,

Din ce am citit prin topicurile expuse deja cu privire la legislatie,am vazut ca problema aceasta a TPI e una destul de generala insa la unii dintre voi s-a solutionat pana la urma favorabil.
Ideea este ca eu ma confrunt acum cu aceasta problema, aceea a inmatricularii uni ATV la Brasov si cei de la inmatriculari de acolo mi-au spus ca trebuie sa platesc TPI ptr el.
Insa eu am tot citit si pe aici pe la voi si pe alte forum-uri ca nu trebuie sa platesc aceasta taxa.
Problema este ca nu stiu unde se precizeaza exact ca nu se plateste(in ce lege sau ce OUG) si vreau de la voi sa imi dati o trimitere in acest sens cu care eu mai apoi sa ma duc la ei si sa le arat ca nu e ca ei si sa pot sa il inmatriculez.

Fac cinste la BV!!!!! la un offroad

Multzam


Exista o circulara primita de toti cei de la Serviciile de inmatriculare din Romania prin care se precizeaza la ce si la ce nu se plateste TPI. Aia de la BV ori sunyt BOI ori IDIOTI daca ccer TPI la ATV-uri. Dar nu pot sa cred ca nu si-a inmatriculat cineva ATV-ul in BV pana acum. Du-te la ghiseu si spune-le ori sa citeasca legea ori sa caute prin sertare circulara aia. Ameninta-i cu presa si tribunalul, eu asa am facut la inceputul anului la Sibiu si a functionat.
  • 0

#15 Dean

Dean

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:Liviu
  • Telefon:0723873xxx
  • Marca ATV:Linhai LC6 300 4x4
  • Numar ATV:CS-87-xxx

Posted 08 June 2007 - 07:18 AM

Intr-adevar este vorba despre o circulara interna pentru cei de la inmatriculari auto.

Si eu am avut probleme in Caras-Severin pina la sosirea acestei circulare, dar s-a rezolvat din aprilie.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto