Jump to content



Photo

Anvelope Mai Mari (26x10x12) Pe Suzuki Eiger


  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#41 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 20 January 2010 - 10:38 AM

@Slayer: impresii si poze la lucru cu ACT iti pot da cate vrei. Am fost o vreme obsedat de gasirea anvelopelor ideale pentru nevoile mele si cred ca am dat de compromisul bun.


@mihaidobrescu: pentru ca si eu tot brasovean sunt si am fost o vreme foarte curios de MudLite-uri, cand le montezi hai sa iesim la o tura. Ne cunoastem, facem niste trasee si abia vedem si ML la lucru...
  • 0

#42 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 20 January 2010 - 06:19 PM

Cu mare placere Norian, ai idee care ar fi cel mai bun traseu ca sa ajung la voi pentru a ne intalni, plecand din punctul rosu ? Sper sa se inteleaga ceva dupa ce uploadez poza.
Locuiesc in Bv dar la bloc, iar ATV-ul e in Rasnov la casa parintilor.
Attached File  traseu.JPG   218.03KB   64 downloads
  • 0

#43 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 30 January 2010 - 09:00 PM

QUOTE (Mihai Dobrescu @ Jan 10 2010, 08:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Intrebarea me este daca are cineva experienta cu anvelope neconforme cu specificatiile producatorului.
La Eiger - 2007, Suzuki specifica pe spate 25x10x12, pe fata 25x8x12.
Pe mine ma incanta (pret/profil) urmatoarele anvelope - vezi poze , dar cea mai mica marime care se poate comanda este pe 26, mai precis 26x10x12 si ar mai fi 26x12x12.



Se pot monta aceste anvelope mai mari pe suzuki eiger ?

In caz ca da, cum ar fi mai indicat :
spate 26x10x12
fata 26x10x12

sau

spate 26x12x12
fata 26x10x12

Si-a mai incaltat cineva eigerul cu anvelope pe 26 ?
Atinge/freaca ceva roata din fata in viraje , in cazul anvelopei de 26 ?
Se potrivesc pe jantele originate de 12 ?

da., eu.pe kawa.de 380 cc.motor aprox similar cu al tau ca si putere.22cp. fura mult din puterea motorului.nu merita.mai ales la motare mai slabe cum avem noi. cum zicea cineva mai jos..si la kq de 700 se simte. nu fa greseala asta.abia astapt sa le zapacesc ca sa imi iau altele.
  • 0

#44 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 31 January 2010 - 10:25 PM

Primele impresii dupa vreo 40 km facuti azi si Vineri:
- anvelopa mudlite xl cu 0.5 atm este foarte dura , fata de maxis at care era relativ flexibila. La maxis mai apasam cu piciorul sau cu mana pt. o verificare de rutina a presiunii si anvelopa se lasa putin. La Mudlite XL parca e de piatra, nu reactioneaza deloc la apasarile mele.
- pe suprafata tare (asfalt) se comporta neasteptat de bine pt. o anv. de noroi , nu se simte distanta relativ mare dintre crampoane iar virajele le pot aborda cu o viteza mai ridicata pt. ca din cauza duritatii anvelopei a disparut acea miscare in lateral a jantei pe cauciuc (am un lapsus, nu-mi vine termenul era ceva cu ba...) care se produce intr-un viraj. Se simte o oarecare pierdere de putere, insa nesemnificativa, probabil Vmax a scazut cu vreo 3-5 km/h. Deci pe teren tare simt o stabilitate mult mai buna a atv-ului.
- in zapada sau zapada + noroi merg foarte bine , pe traseu a mai fost un Kenda Executioner care era la fel de ok si un Innova MST (Mud and Snow Traction) putin tocit pentru care intregul drum a fost un chin (si pentru noi, ca trebuia sa-l ajutam)
- pot merge mult mai mult in 2x4 chiar si pe zapada si in locuri unde ma cam chinuiam cu vechile anv.
- in noroi n-am avut inca ocazia pt. ca nu se dezghetase inca, desi erau 2 grade.
- minusuri: pe fagase (testate deocamdata doar prin zapada) daca esti 4x4 iti tot smuceste ghidonul in stanga si dreapta destul de tare, acest efect insa apare datorita tractiunii bune pe care o are anvelopa care se agata de marginile fagasurilor incercand sa iasa de pe fagas.

Edited by Mihai Dobrescu, 31 January 2010 - 10:28 PM.

  • 0

#45 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 01 February 2010 - 11:16 AM

@Mihai: hai ca ne vedem in curand, vedem cum facem. Noi am fi tentati sa venim la tine la Rasnov sa facem ceva trasee prin Valea Rasnoavei - Predeal. Tu pe unde te dai acolo ?

Referitor la anvelope:
1- pune niste poze, sa le vedem pe utilaj
2- vezi ca presiunea are o importanta fantastica, am testat chiar sambata lucrul asta: pante pe care ma chinuiam cu 5psi in anvelope, cu 3psi am zburdat pe acolo.
La cat de dur e MudLite-ul, iti recomand iarna sa incerci un 3 psi fata si 3.5psi spate, ar trebui sa simti diferente mari. Vezi ca ar trebui sa ai un manometru special in trusa de scule, ala masoara in psi.

Ref la duritate la atingere: ACT mele umflate iarna la 5psi erau beton, parca erau de plastic, la apasare nu se simtea nimic. Si in zapada mare eram varza. La 3psi poti sa le apesi si se comporta excelent in zapada.
Fa un test !
  • 0

#46 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 01 February 2010 - 08:23 PM

De obicei verific aproape saptamanal presiunea inainte de iesiri. Duminica au asteptat mai multi dupa mine vreo 30 min. si n-am mai avut timp sa verific presiunea.

Ref. la trasee .... sunt mai multe trasee , inclusiv Valea Rasnoavei - Predeal - cabana Diham, insa daca mai ninge si stratul de zapada trece de 30-40 cm va fi cam greu prin padure cu atv-ul.
Duminica am urcat la Diham iar pe ultima panta dinaintea cabanei (o panta deloc dificila pe uscat) era zapada vreo 50 cm. Am cam impins la ele, din 100 m vreo 30 m am impins atv-urile. Si asta avand cauciucuri cu crampoane mari. Un atv l-am lasat in vale ca nu putea urca deloc cu gume Innova MS.
  • 0

#47 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 06 February 2010 - 09:53 PM

Poze (facute cu telefonul) cu cauciucurile pe atv:
Attached File  Image0241.jpg   242.48KB   552 downloads
Attached File  Image0242.jpg   213.46KB   449 downloads
Attached File  Image0243.jpg   236.04KB   614 downloads
Attached File  Image0244.jpg   223.13KB   608 downloads
Attached File  Image0245.jpg   241.31KB   561 downloads
Attached File  Image0246.jpg   274.38KB   613 downloads
Attached File  Image0247.jpg   241.42KB   461 downloads

Chiar si Mudlite XL nu pot face minuni in zapada mai mare de 30 cm. M-am blocat azi de cateva ori si a fost mare chin sa ies la liman fara troliu. Stratul de zapada este inca ok pe 80% din drum, dar sunt zone unde vantul viscoleste si aduna multa zapada iar pe acolo nu se trece, doar troliat. Iar pe urcarile mai abrupte unde e zapada marisoara , nici o sansa.
  • 0

#48 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 07 February 2010 - 11:23 AM

Super fain! Ceva foto din spate? Perpendicular pe axa, vreau sa spun. Sunt f curios cum arata / cum 'umplu' atv-ul.
  • 0

#49 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 16 February 2010 - 01:57 AM

Attached File  Image0248.jpg   187.49KB   405 downloads
Attached File  Image0253.jpg   167.86KB   410 downloads
Attached File  Image0250.jpg   190.69KB   517 downloads

Revin cu impresii : profilul face toti banii in zapada , mocirla, noroi , se descarca foarte repede si ofera tractiune foarte buna.
Am urcat pante foarte abrupte chiar si fara elan prin zapada uda (grea) iar desi motorul si ambreajul se chinuiau groaznic, incet , incet ajungeam in varf. De cateva ori m-am si oprit in mijlocul pantei (din cauza celui din fata) si am reusit sa continui plecand de pe loc.
O alta calitate a profilului pe care n-am realizat-o initial, si care conteaza enorm in padure sunt lug-urile (crampoanele) de pe axa cauciucului.
Attached File  untitled.JPG   16.62KB   54 downloads
Pe langa faptul ca au un rulaj confortabil pe asfalt (fara trepidatii) mai ofera o foarte buna stabilitate la traversarea pantelor dea curmezisul sau pe poteci inclinate. Prin zapada sau noroi mersul dea curmezisiul este un adevarat chin, de obicei iti fuge spatele la vale si daca ai alunecat de pe poteca in jos ........stiti voi ce urmeaza..... Am avut surpriza sa trec prin asemenea locuri fara nici o problema, fata de tovarasii cu care eram si pe care-i vedeam cum aluneca la vale.

Prin urmare recomand cu caldura acest profil mai ales pt. atv-uri > 500 cm .
Ce nu pot evalua deocamdata este viteza cu care se uzeaza anvelopa. Sper sa tina cel putin 3000 km.

Edited by Mihai Dobrescu, 16 February 2010 - 02:01 AM.

  • 0

#50 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 16 February 2010 - 02:16 AM

P.S.
Am folosit o presiune relativ mica 3,2 bar fata si 0,3 bar spate deoarece anvelopa mi se pare foarte dura. Poate chiar o sa incerc sa mai scad putin desi Suzuki specifica 0,325 fata si 0,3 bari spate.
Primele iesiri le facusem cu 0,5 si mi s-au parut foarte dure, lipsite de flexibilitate.
  • 0

#51 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 16 February 2010 - 10:34 AM

Multumim de impresii si poze.

Cat despre presiune, eu am mers cu 2.5 psi fata spate si e excelent ! Aderenta cum nu am visat in comparatie cu ele umflate la 5 psi cat scrie pe atv. La 5 psi sunt mult prea dure
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto