Jump to content



Photo

Pot Inmatricula Atv?


  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1 Piciu8

Piciu8

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Nume real:Dany
  • Telefon:0767938768
  • Marca ATV:Eagle
  • Numar ATV:BV 90 XXX

Posted 23 January 2010 - 07:16 PM

Sal la toti. Am si eu o intrebare. Am posibilitatea sa iau de la cineva un quad Honda trx 400ex, adus din anglia. Persoana respectiva zice ca acolo a fost inmatriculat la politie, a circulat pe sosea cu el.e posibil???

in caz ca e quad pt cross, daca ii pun semnalizari si tot ce ii trebuie, se poate face omologare individuala, si sa il omologhez pentru sosea aici la noi????

mersi mult.....
  • 0

#2 mark

mark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 373 posts
  • Gender:Male
  • Location:valenii de munte-maneciu-cheia
  • Interests:Caut parteneri de atveala...contact la nr de mai sus ;)
  • Nume real:stefan(STEF)
  • Telefon:0725521445
  • Marca ATV:King 700 [XT edition]:))
  • Numar ATV:MANECIU xxx prahova(galbejit)

Posted 23 January 2010 - 07:35 PM

QUOTE (Piciu8 @ Jan 23 2010, 08:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sal la toti. Am si eu o intrebare. Am posibilitatea sa iau de la cineva un quad Honda trx 400ex, adus din anglia. Persoana respectiva zice ca acolo a fost inmatriculat la politie, a circulat pe sosea cu el.e posibil???

in caz ca e quad pt cross, daca ii pun semnalizari si tot ce ii trebuie, se poate face omologare individuala, si sa il omologhez pentru sosea aici la noi????

mersi mult.....

la primarie se poate imatricula sigur....si poti circula pe drumuri publice pe raza localitati...altfel nu stiu

Edited by mark, 23 January 2010 - 07:36 PM.

  • 0

#3 Piciu8

Piciu8

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Nume real:Dany
  • Telefon:0767938768
  • Marca ATV:Eagle
  • Numar ATV:BV 90 XXX

Posted 23 January 2010 - 07:49 PM

da, stiu ca am vazut multe inmatriculate asa.dar se inmatriculeaza ca utilaj agricol, si parca alea nu prea au voie sa circule prin oras.biggrin.gif

si daca il inmatriculez la primaria orasului, am voie sa circul cu el prin oras??nu se ia nimeni de mine??ca din ce auzisem, daca il faci ca utilaj agricol, nu ai voie cu el prin oras.e adevarat???
daca e LEGAL atunci mi-ar convenii mai mult, pentru ca e mai usor, dar vreau sa fie legal, ca sa nu am probleme....

Edited by richelieu, 23 January 2010 - 10:28 PM.

  • 0

#4 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta înaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 23 January 2010 - 09:17 PM

QUOTE (Piciu8 @ Jan 23 2010, 07:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sal la toti. Am si eu o intrebare. Am posibilitatea sa iau de la cineva un quad Honda trx 400ex, adus din anglia. Persoana respectiva zice ca acolo a fost inmatriculat la politie, a circulat pe sosea cu el.e posibil???

in caz ca e quad pt cross, daca ii pun semnalizari si tot ce ii trebuie, se poate face omologare individuala, si sa il omologhez pentru sosea aici la noi????

mersi mult.....




Are ghidon pe dreapta? partytime.gif

TEORETIC poti face omologare individuala, practic ma indoiesc ca o sa reusesti. Cred ca nici nu merita.
Ia-i linistit numere galbene ca utilaj agricol, nu te intreaba nimeni de ce mergi cu el pe unde mergi. In plus, e legal 100% si mult mai ieftin.
De 3 ani de cand am atv si frec forumurile astea nu am auzit de nimeni sa fi avut probleme cu numere galbene.
Mai bine iti iei un echipament corespunzator de banii astia.
  • 0

#5 Piciu8

Piciu8

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Nume real:Dany
  • Telefon:0767938768
  • Marca ATV:Eagle
  • Numar ATV:BV 90 XXX

Posted 23 January 2010 - 10:12 PM

in sfarsit o persoana care zice lucrurile pe fata si nu ma ia cu legi si vrajeli. il fac cu numere galbene ca e mai ieftin, dar am voie sa ma plimb cu el prin orash???
  • 0

#6 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 24 January 2010 - 08:44 PM

legea spune ca ai voie cu numere galbene ORIUNDE pe raza localitatii care ti-a dat numerele , si ai voie si in afara ei oriunde in romania , dar trebuie sa iei o autorizatie de drum de la primarie ... teoretic wink.gif
  • 0

#7 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta înaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 24 January 2010 - 09:06 PM

Da, ai voie oriunde in raza a 30km in jurul localitatii unde este inmatriculat. TEORETIC.
Dar nu te stresa, chiar daca odata din 50 de iesiri in afara acestui perimetru te va intreba cineva de sanatate, mai mult de o amenda nu poti primi.
MAi degraba fii atent sa ai permis de conducere pentru asa ceva si echipament si sa nu faci rahaturi pe sosea. Nu vreau in nici un fel sa te jignesc personal, dar am vazut suficienti cocalari de la tara mergand cu troacele lor ca dementii pe drumuri. Inca odata, no offence!!!
  • 0

#8 cortez222

cortez222

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:sabo marian
  • Telefon:0760286171
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:galben

Posted 26 January 2010 - 02:02 AM

QUOTE (rar @ Jan 24 2010, 07:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
legea spune ca ai voie cu numere galbene ORIUNDE pe raza localitatii care ti-a dat numerele , si ai voie si in afara ei oriunde in romania , dar trebuie sa iei o autorizatie de drum de la primarie ... teoretic wink.gif

In cazul in care te prinde garcea in padure pe la munte cand tu faci offroad nu iti poate o amenda mai mare de 25 lei,asta si in cazul in care te prinde pe sosea la o distanta mai mare de 50 km de raza localitatii la care e inscris utilajul ,practic din experienta.
  • 0

#9 decu

decu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:florin
  • Telefon:0722192946
  • Marca ATV:dinli

Posted 26 January 2010 - 10:21 AM

Nu ai voie sa circuli cu el pe drumurile publice daca nu e inmatriculat la politie. daca il inscrii ca utilaj agricol si iesi cu el pe drumurile publice risti sa ai dosar penal. nu glumesc, nu vorbesc din auzite. asa ca mai bine respecti legea si il inmatriculezi.
  • 0

#10 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 26 January 2010 - 10:38 AM

Pai ar fi bine sa dai si un link...catre legea respectiva, sau sa aduci alte argumente...altfel nu te credem smile.gif
  • 0

#11 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta înaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 26 January 2010 - 12:50 PM

QUOTE (decu @ Jan 26 2010, 10:21 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu ai voie sa circuli cu el pe drumurile publice daca nu e inmatriculat la politie. daca il inscrii ca utilaj agricol si iesi cu el pe drumurile publice risti sa ai dosar penal. nu glumesc, nu vorbesc din auzite. asa ca mai bine respecti legea si il inmatriculezi.



Faci misto? Vreau sa vad si eu de unde ai scos asta cu dosarul penal.

Edited by fatcat, 26 January 2010 - 12:59 PM.

  • 0

#12 decu

decu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:florin
  • Telefon:0722192946
  • Marca ATV:dinli

Posted 26 January 2010 - 10:54 PM

Art. 14 din codul rutier zice asa: Tramvaiele, troleibuzele, mopedele, masinile si utilajele autopropulsate utilizate în lucrari de constructii, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun înmatricularii, precum si vehiculele cu tractiune animala se înregistreaza de catre consiliile locale, care tin si evidenta acestora.
probabil daca ai un act de la RAR prin care atv-ul sa fie incadrat intr-o astfel de categorie se poate.
un prieten cu un atv inscris la primarie a lovit o masina. pt asta (neinmatriculat corespunzator) i s-a intocmit dosar penal. a scapat cu o amenda administrativa pentru ca nu avea antecedente. cand mi-am inscris atv-ul meu am intrebat la primarie, unde mi s-a refuzat inregistrarea, apoi la politie mi-au spus ca tot ce e peste 50cmc se inmatriculeaza. citind acum pe forumuri vad ca sunt primarii care accepta si unele care refuza. fiecare interpreteaza cum vrea. am vazut si un caz asemanator la tv cu unul cu un aro parca inregistrat la primarie, deasemeni dosar penal. probabil ca pe viitor vor reglementa situatia in sensul aplicarii unitare.
  • 0

#13 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta înaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 27 January 2010 - 11:21 AM

Art 14. prevede reglementeaza inregistrarea vehicolelor amintite la primariile de care apartin. Nici vorba de penalitati, restrictii sau alte reglementari.
Patania amicului tau nu aplica nici o lege sau reglementare. MIlitianul care i-a intocmit dosar penal nu avea temei, in nici un caz referitor la faptul ca Atv-ul este inregistrat cu nr. galbene. Pentru Garcea a reprezentat o problema faptul ca amicul tau nu este obligat de lege sa aiba RCA, deci nu poate fi tras la raspundere pentru despagubire, altfel decat pe cale de proces civil in instanta - declansat de catre pagubit.
Orice e peste 50cmc se poate inmatricula daca exista omologare de tip sau individuala - dar daca RAR-ul emite o negatie in acest sens si daca proprietarul alege din propia vointa inregistrarea la primarie, cu toate efectele ei, primaria nu are dreptul sa refuze.
Povestea cu ARo e alta poveste! Nu stiu unde locuiesti tu dar daca umblii putin prin patria muma, o sa vezi foarte multe autoturisme cu numere galbene. Imi pare rau ca nu am facut poze unei Dacii aproape dezmembrate - fara aripi si capota la portbagaj (dac cu lumini in regula), inscrisa cu nr. galbene, care cara fan - mult fan.

Nu insemana ca daca nivelul intelectual si imaginatia militienilor din Romania este sub limita de jos a oricarui primat inzestrat cu ratiune, actiunile pe care unii dintre ei le declanseaza din prostie sau reavointa trebuie sa ne impiedice pe noi sa facem uz de drepturile cetatenesti. Asta este insa o problema a acestei natii de oameni foarte prost informati referitor la drepturile lor si care nu au nici o initiativa civica de a contesta excese sau derapaje ale sistemului...

In concluzie, sustin ceea ce am scris in acest topic referitor la inscrierea la primarie a atv-urilor. Nu are rost sa ma repet.

Edited by fatcat, 27 January 2010 - 11:23 AM.

  • 0

#14 decu

decu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 18 posts
  • Nume real:florin
  • Telefon:0722192946
  • Marca ATV:dinli

Posted 27 January 2010 - 03:20 PM

sincer sa fiu am considerat ca nu are rost sa-mi bat capul sa indrept "excesele si derapajele sistemului" pt o asa problema. m-am conformat pt ca nu a fost mare greutate sa inmatriculez atv-ul si chiar nu vreau si nu am timp sa stau sa ma cert cu toti. e un risc pe care nu am vrut sa mi-l asum si chiar nu merita. legea la noi e f interpretabila.
atv-ul nu stiu in care categorie din cele cuprinse in art 14 poate fi incadrat. sau mai grav acele autoturisme de care spui.
"Orice e peste 50cmc se poate inmatricula daca exista omologare de tip sau individuala" sau e obligatoriu? aici e problema.
daca dai de un militian care, facand exces de zel, iti intocmeste frumos un dosar, mai departe de un procuror de pe vremea raposatului cu o vedere nu tocmai larga, risti sa ai cazier dintr-o prostie.

nu vreau sa intru in polemica cu tine, doar mi-am exprimat parerea si v-am relatat experienta unui prieten.

Edited by decu, 27 January 2010 - 03:22 PM.

  • 0

#15 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 27 January 2010 - 03:43 PM

Experienta unui prieten....nu inseamna ca legea asa prevede. Daca ar fi facut putin scandal in momentul intocmirii PV-ului, mai mult ca sigur s-ar fi incheiat de atunci problema dosarului penal. In locul prietenului tau, m-as fi dus cu ei de gat pana la Dumnezeu si tot i-as fi castigat. ATV-ul poate fi incadrat ca utilaj agricol, forestier, chiar si de constructii, fara probleme, deci nu risti cazier.
E mai sigur sa il ai inmatriculat la politie, dar e si mai scump....zdravan. Iar riscurile sunt mici...foarte mici sa patesti ce-a patit prietenul tau.
  • 0

#16 ionita bogdan

ionita bogdan

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:ionita bogdan
  • Telefon:0722.296.538
  • Marca ATV:King 750
  • Numar ATV:B - 33 - BOG

Posted 27 January 2010 - 07:24 PM

Scuzati...ma bag si eu ...mai nou pe aici...Daca in tara se comercializeaza atv inmatriculabil / neinmatriculabil care este " politica" de vanzare a atvurilor neinmatriculabile ? Adica eu ma duc la un dealer de XXXXX model care este neinmatriculabil , ce sfat primesc eu din partea vanzatorului ? Poate ar fi bine sa primim un raspuns din partea unui vanzator de atv autorizat ! thumbsup.gif
  • 0

#17 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 24 February 2010 - 10:18 PM

QUOTE (ionita bogdan @ Jan 27 2010, 08:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Scuzati...ma bag si eu ...mai nou pe aici...Daca in tara se comercializeaza atv inmatriculabil / neinmatriculabil care este " politica" de vanzare a atvurilor neinmatriculabile ? Adica eu ma duc la un dealer de XXXXX model care este neinmatriculabil , ce sfat primesc eu din partea vanzatorului ? Poate ar fi bine sa primim un raspuns din partea unui vanzator de atv autorizat ! thumbsup.gif


Pai ce sfat vrei sa primesti?
Vrei sa dormi linistit? il inmatriculezi la politie, daca vrei sa fii la marginea legii sau la simpla parere a unui agent destept sau prost inmatriculeaza l la primarie, daca vrei dosar penal dai dracu pe toti si mergi cu el cum til dau.
Nu am stat sa caut legi, dar din cate stiu inmatricularea la primarie iti da dreptul sa circuli numai pe raza localitatii respective, altfel dosar penal. Faptul ca legea nu se aplica e altceva, dar exact cum e cazul cu accidentul, ai comiso - se aplica legea, daca era cu ranire prietenul nu mai scapa, sau il costa mult oricum.
  • 0

#18 REDCAT

REDCAT

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Location:Alba Iulia
  • Interests:tuning, design
  • Nume real:Laura
  • Telefon:0722515818
  • Marca ATV:honda TRX 250

Posted 18 July 2010 - 11:51 AM

la mine situatia e si mai complicata - atv-ul il am de prin 1999 sau 2000 dar pina acum practic nu am avut sansa sa ma bucur de el - acum incerc sa il scot din minzerie si sa il restaurez dar acte de provenienta nu am pt ca pe vremea aceea nu se punea problema de inmatriculare
nu a fost dotat cu semnalizari - nu ar fi o problema ca ii montez semnalizari dar probabil la rar o sa se strimbe la mine
nu m-ar deranja sa il inmatriculez pe primarie dar la alba iulia am intrebat si au zis ca nu se poate decit ce e sub 50 cc

cit de complicat ar fi sa ii fac omologare si sa il inmatriculez pe cinstite?

daca reusesc la o primarie de comuna ar trebui sa am domiciliu acolo sau nu conteaza?

ma gindeam pt lipsa de acte sa fie ok o declaratie notariala?

poate pun intrebari stupide dar chiar vreau sa iasa o bijuterie din el si sa pot si sa ma bucur de el - as face orice sa il pot inmatricula - in rest pentru reparatii si estetica nu imi fac probleme ca eu sint tare incapatinata cind e vorba de asa ceva
  • 0

#19 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 18 July 2010 - 01:26 PM

sal

eu am avut 2 quad-uri,un LTZ imatriculat pe politie si acum am un LTR pe primarie
intradevar cu LTZ-ul nu ma intreba nimeni de sanatate si nu avaem nici o treba,mergeam cu el pe ori unde vroiam..........
cu LTR-ul se mai uita ciudat politia,dar nici ei nu stiu exact cum sta treaba;am vorbit cu multi amici politisti si crede-ma sunt pe langa,isi dau cu parerea ca nu stiu nici ei exact reglementarile astea

cert e ca eu umblu cu el,nu ma oprit nimeni si nu are nimeni treaba cu mine;sa nu iti mai zic ca umblu cu el si prin alte localitati de cat cea imatriculata si ca mai am inca in gasca vreo 2,3 care au exact ca mine imatriculare pe primarie,nu a avut nici unul din ei probleme pana acum

eu zic sa il imatriculezi pe primarie ,parerea mea

eventual pt sufletul tau ia si citeste legislatia si reglementarile consiliului local unde stai

ps:singura modalitate sa iti faca dosar penal daca e imatriculata pe primarie e sa iti scrie pe talon alta capacitte cilindrica de cat ai cu adevarat(din cate am inteles este ceva reglementare care permite doar vehicolelor sub 50 cm3 sa fie imatriculate pe primarie)................la mine scrie 450 cm3,exact cat are atv-ul,deci nu cred sa fie probleme

bafta
  • 0

#20 engime007

engime007

    Welcome to my world, the World of What the Fuck is Going On

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,081 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:Suzuki
  • Nume real:cosmin nicolae
  • Telefon:0733 700 890
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 AXI
  • Numar ATV:B 444 RXS

Posted 20 July 2010 - 01:49 PM

QUOTE (owe @ Jul 18 2010, 02:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
sal

eu am avut 2 quad-uri,un LTZ imatriculat pe politie si acum am un LTR pe primarie
intradevar cu LTZ-ul nu ma intreba nimeni de sanatate si nu avaem nici o treba,mergeam cu el pe ori unde vroiam..........
cu LTR-ul se mai uita ciudat politia,dar nici ei nu stiu exact cum sta treaba;am vorbit cu multi amici politisti si crede-ma sunt pe langa,isi dau cu parerea ca nu stiu nici ei exact reglementarile astea

cert e ca eu umblu cu el,nu ma oprit nimeni si nu are nimeni treaba cu mine;sa nu iti mai zic ca umblu cu el si prin alte localitati de cat cea imatriculata si ca mai am inca in gasca vreo 2,3 care au exact ca mine imatriculare pe primarie,nu a avut nici unul din ei probleme pana acum

eu zic sa il imatriculezi pe primarie ,parerea mea

eventual pt sufletul tau ia si citeste legislatia si reglementarile consiliului local unde stai

ps:singura modalitate sa iti faca dosar penal daca e imatriculata pe primarie e sa iti scrie pe talon alta capacitte cilindrica de cat ai cu adevarat(din cate am inteles este ceva reglementare care permite doar vehicolelor sub 50 cm3 sa fie imatriculate pe primarie)................la mine scrie 450 cm3,exact cat are atv-ul,deci nu cred sa fie probleme

bafta



Salut!

Eu am un BF 750 inmatriculat la primarie.

Chiar ieri am intrebat un politist din intersectia Pietei Victoriei...si spunea ca daca are mai mult de 49 cmc trebuie dus pe platforma...pai daca trebuie dus cu platforma...de ce sa-l mai inmatriculez la primarie?

Oricum, nu li se spune degeaba capete de creta! smile.gif)
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto