Jump to content



Photo

Ce ATV sa imi iau?


  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1 andreiR

andreiR

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Nume real:Ropota Razvan
  • Marca ATV:inca nu am

Posted 27 March 2007 - 12:43 PM

Salut ..vreau sa imi cumpar un atv sau un quad si nu stiu ce sa fac .Un prieten de al meu are un linhai 300 4x4 merge super si pe drum si off road ,dar de 2 ori s-a stricat ambreajul .Va rog sa ma ajutati daca merita sa imi cumpar linhai .Sau mai bine este sa imi iau un quad? am vazut un YFM 350 R Raptor 2x4 cu 6200 euro oare merita?vreau argumente pro si contra.
  • 0

#2 bogdan1323

bogdan1323

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 417 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:bogdan1323
  • Telefon:724378804
  • Marca ATV:suzuki-kingquad
  • Numar ATV:provizoriu

Posted 27 March 2007 - 02:08 PM

Ambreiajul sa defectat din cauza ca nu a fost schimbata treapta de forta la momentul potrivit. nu ii fac reclama dar la banii astia si la o exploatare corespunzatoare iti aduce mari satisfactii. quadul este alta categorie . este pt viteza si daca nu e 4*4 mari probleme la munte cand dai de un pic de noroi 1-derapeaza; 2-te stropesti ingrozitor , eu le am pe amindoua si nu se compara senzatiile . test drive si te hotaraasti dupa aia tank.gif bike.gif
  • 0

#3 Auras

Auras

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Nume real:Auras
  • Marca ATV:Dinli DL 801
  • Numar ATV:CT-02-AUR

Posted 27 March 2007 - 03:54 PM

incearca si un dinli 902 si mai vb clap.gif
  • 0

#4 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 27 March 2007 - 09:07 PM

Depinde ce vrei sa faci cu el.
QUAD-ul e in general mai rapid, tractiune pe lant, garda la sol mai mica, in off road e mai limitat decat un utilitar.
Ambreajul la Linhai intradevar se poate duce mai repede daca treptele de viteza nu sunt folosite corespunzator (de fapt se duc pastilele de pe el si daca nu-l schimbi la timp se rupe in general fulia). E chestie de experienta si cateodata de lene smile.gif (nu ai tot timpul chef sa opresti, sa pui reductorul, sa opresti din nou sa treci pe H etc...), insa problema asta cu schimbatul o ai cam la toate....Dar pe ansamblu e un ATV excelent din pdv calitate/pret.
Cel mai bine e sa testezi mai multe si sa te asiguri ca la cel pe care-l cumperi ai service facil, piese de schimb, etc...
Restul se invata din mers smile.gif

Bafta mare!
  • 0

#5 andreiR

andreiR

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Nume real:Ropota Razvan
  • Marca ATV:inca nu am

Posted 27 March 2007 - 09:42 PM

cu atv`ul am avut ocazia sa ma plimb ..m`am plimbat cu un linhai 300 4x4 si chear am ramas surprin .... dar cred ca un quad ar fi mai bine venit .. mai astept raspunsuri si le multumesc tuturor celor care imi dau indicatii.
  • 0

#6 copex

copex

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Posted 29 March 2007 - 09:53 PM

king quad 700 thumbsup.gif
http://atvforum.ro/i...p?showtopic=581
  • 0

#7 Cata Venezia

Cata Venezia

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 600 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0744 111 097
  • Marca ATV:NEW FORCE MOTOR 500L
  • Numar ATV:B-71-WSI

Posted 13 April 2007 - 01:27 AM

QUOTE (andreiR @ Mar 27 2007, 01:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Salut ..vreau sa imi cumpar un atv sau un quad si nu stiu ce sa fac .Un prieten de al meu are un linhai 300 4x4 merge super si pe drum si off road ,dar de 2 ori s-a stricat ambreajul .Va rog sa ma ajutati daca merita sa imi cumpar linhai .Sau mai bine este sa imi iau un quad? am vazut un YFM 350 R Raptor 2x4 cu 6200 euro oare merita?vreau argumente pro si contra.

ATV-ul merge si-n padurf,plaja si pe drum.Quad-ul???!!! tank.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto