Salt la continut



Discutii Diverse Pe Marginea Pretului Unui Atv


  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1 Guest_POLARIS.TAM_*

Guest_POLARIS.TAM_*
  • Guests

Postat 30 iulie 2010 - 01:03

scuze gospodarule ca fac un off-topic ai avut probleme cu fordul tranzit? am avut o platform aford tranzit 4,2 m lungime, din 2003 de noua facuse doar 68000km si nici o problema...
si mai am unul inchis cu 6 locuri+marfa , tot 2,4 diesel, 2003 si asta si pana acum vreo 150000km nici o problemaaa!
  • 0

#2 Levente_Lucaci

Levente_Lucaci

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:Levente Lucaci
  • Telefon:0742015840
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700 EFI
  • Numar ATV:CS 44 LEV

Postat 30 iulie 2010 - 06:06

Buna domnilor,

Imi caut si eu un ATV de vreo 2-3 saptamani si fiind posibil interesat si de acesta vreau sa fac putin comentariu referitor la pret si la saracia cumparatorului.

Avand in vedere ca nenea proprietaru' a spus ca este "stoc", un set de cauciucuri, eventual cu alte jenti ne ajunge cu siguranta la minim 600-800 euro, pentru BigHorn-uri.

Un troliu, esential pentru multi dintre noi, un Warn RT 25, la 450 euro.

Bullbar-uri fata, spate, cel putin 300-400 euro.

Protectie pe sub, pe putin 300-400 euro.

O toba sport vreo 300 euro.

Ajungem deci la vreo 2100 euro in accesorii, pe care acest ATV nu le are, pe cand altii cer 5500 euro pe KQ-uri din 2007, 2008 cu majoritatea accesoriilor deja montate si incluse in pret.

De fata avem un KQ de 700, din 2006, cu ceva kilometri la bord. Daca cineva ar oferi 3000 de euro si sa isi cumpere de 2000 de euro accesorii ca sa ajunga la nivelul celor la 5000 euro deja in oferta, credeti ca ar fi un pret corect ?

Bafta la vanzare...

Eu astept sa ajunga criza mai la est ca sa va fac o propunere de pret smile.gif
  • 0

#3 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3.064 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Postat 30 iulie 2010 - 06:45

Pai plecam de la doua lucruri.

Primul. Vanzatorul isi cunoaste cel mai bine valoarea marfii.
Al doilea. Cumparatorul stie cel mai bine cati bani are si ce vrea sa cumpere ca performante, stare, dotari, etc.

In momentul in care faci analiza pietei vezi ce-ti convine si ce nu. E clar ca nu poti obliga vanzatorul sa vanda cu cat vrei tu sa cumperi.
Apoi, e oarecum corect ce ai subliniat mai sus dar sa stii un lucru, ca si la masini, dotarile te ajuta sa vinzi mai repede nu mai scump. Asa ca rationamentul tau cum ca un atv care este bine dotat costa 5000 si fara dotarile in valoare de 2000 ar costa 3000e, este fals. Ai mai gresit si cand ai considerat dotarile la pretul de nou, deci... comentariile pe marginea pretului cam sunt de prisos.
Exista si exceptii cand e vorba de unii care vor sa vanda mai scump ca in magazin si atunci e bine sa atragi atentia ca nu cumva unul dintre membrii comunitatii noastre sa nu-si ia o mica teapa. Dar nu e cazul aici.


Ca si moderator ce sa zic, s-au cam batut campii pe topicul asta si s-a cam deviat de la subiect.
Mai lasam asa sa ne dezbatem si apoi facem un split, curatam aici si un nou topic o sa preia posturile cu discutii diverse, altele decat la subiect.


P.S. un KQ in stare buna, chiar si fara dotari, mi se pare mult prea mocangeala sa-l dai cu 3000e.

Aceasta postare a fost editata de d-rive: 30 iulie 2010 - 06:46

  • 0

#4 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Postat 30 iulie 2010 - 09:24

nu tin partea nimanui, dar
dotarile te ajuta sa vinzi mai repede si mai scump, precum lipsa lor ingreuneaza vanzarea si atingerea sumei dorite pe utilaj. spun asta fiindca ma mai ocup de masini printre altele.. si intradeva,r asta nu inseamna ca un king chel o sa se dea cu 3000.dar la 4300.se da greu sau deloc, fiind altele cu dotari la un pret apropiat de acesta. repet, sunt absolut neutru.

Aceasta postare a fost editata de deep dark: 30 iulie 2010 - 09:27

  • 0

#5 Guest_POLARIS.TAM_*

Guest_POLARIS.TAM_*
  • Guests

Postat 30 iulie 2010 - 09:54

QUOTE (gospodarul @ Jul 30 2010, 02:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Leasing incheiat. Am adresa de radiere, transferul de proprietate, tot.
Despre schimb , nu poate fi vorba. Am motocicleta , tot suzuki, un gsx de 600 pe care vreau sa il schimb. Multumesc de oferta thumbsup.gif

@ polaris tam : Probleme? Nu mari...Schimbat chit de ambreiaj la 25.000 km (aprox 1500 euro), la 70000 mi s-a topit un piston ( inca vreo mie si) iar la 110.000 s-a dus pompa de injectie. Fain, nu?

" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

Gospodarule, daca vrei acum sau mai tarziu o platforma de 3,70 si 5 locuri (cele din fata sunt individuale cu suspensie)MERCEDES 2008, imi poti spune, masina e unicata si daca vrei, ca sa nu stirc topicul , la cerere pun si poze!
  • 0

#6 Levente_Lucaci

Levente_Lucaci

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:Levente Lucaci
  • Telefon:0742015840
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700 EFI
  • Numar ATV:CS 44 LEV

Postat 31 iulie 2010 - 12:06

Revin...

Varianta de 3000 euro era cu semnul intrebarii, nu am vrut sa fiu prea dur.

Daca ma uit insa la o oferta recenta http://atvforum.ro/M...erta-t6084.html

Ce pot concret sa ofer?

Parerea mea este totusi subiectiva referitor la pret pentru ca vorbesc din punctul de vedere al unui cumparator.

Acum ca sunteti atatia cu pareri obiective (neutre) cu privire la pret, dati-mi si mie vreo varianta de ATV la vreo 19.000 RON cat mi-a dat BRD-ul imprumut in care sa ma incadrez si cu transportul la Resita si cu actele ce mai trebuie facute, inmatriculat, etc.

Desi imi place ideea unui ATV "chel" pe care sa pun ce vreau cand am bani, nu as vrea sa ajung peste un an cu mult mai mult ca pret decat ceva gata accesorizat acuma. Asta inseamna ca ma astept la un pret destul de mic, clar ca peste 3000 de euro, dar cu cat peste ?

Eu zic ca putem lasa discutia aici, avand un caz concret pe care il dezbatem, desi poate dauna la pretul de vanzare, cel putin incercam sa fim obiectivi si sa judecam la rece situatia actuala.

Va multumesc pentru sfaturi si intelegere.
  • 0

#7 gospodarul

gospodarul

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 551 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TG. NEAMT
  • Nume real:precupeanu constantin
  • Telefon:0744/289664
  • Marca ATV:suzuki kingquad
  • Numar ATV:B 57 XCE

Postat 31 iulie 2010 - 08:07

@ Polaris Tam Te rog trimite poze si datele masinii la [email protected], poate facem treaba.
@ Levente Cred ca ai visat urat azi-noapte hysterical.gif ori te-ai stricat la burtica. Kg la 3000, fie el si stock, la modul cum am intretinut eu utilajul, nu ai sa vezi niciodata. Am colegi pe forum care sunt revanzatori si mi-au oferit 3800, deci mai au si ei un loc de castig. Cred ca obiectivitatea ta, ca posibil cumparator, a fost putin "voalata".
Si eu profit , cand am ocazia, de o anumita situatie sau conjuctura pentru a obtine un pret mai mic la o achizitie, ca asa e in afaceri, dar imi place sa fac oferte "digerabile". Negociez cu vanzatorul pina simt "minimul" si atunci platesc. Cat despre criza, las-o moarta. Care are bani si cap sa ii invarta face bani!
Oricum, iti multumesc pt interesul acordat. A mai inviorat nitel topicul. thumbsup.gif




" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

Aceasta postare a fost editata de gospodarul: 31 iulie 2010 - 08:09

  • 0

#8 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.466 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Postat 31 iulie 2010 - 08:17

Poate sunt putin cinic, dar datul cu ATV-ul, nu e un sport la indemana celor loviti de criza......
E costisitor atat ca achizitie, cat si ca exploatare. In concluzie...invocarea crizei pentru a obtine un pret mai bun, mi se pare lipsa de bun simt.
  • 0

#9 gospodarul

gospodarul

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 551 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TG. NEAMT
  • Nume real:precupeanu constantin
  • Telefon:0744/289664
  • Marca ATV:suzuki kingquad
  • Numar ATV:B 57 XCE

Postat 31 iulie 2010 - 08:48

Mare dreptate , cardinale! Ti-am spus eu ca e sacali ?


" DRIVE FAST, BUT DRIVE SAFE! "

Aceasta postare a fost editata de gospodarul: 31 iulie 2010 - 08:49

  • 0

#10 Zoot

Zoot

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Alin
  • Telefon:000
  • Marca ATV:Renegade 800X
  • Numar ATV:Fara numar

Postat 31 iulie 2010 - 08:54

Criza asta permite cumparatorilor amatori sa tot traga de preturi aiurea. Baga tot felu de motive, fac pe mironsitele. Am zis amatori deoarece unul care cunoaste cat de cat acest sport va vedea din prima daca atv-ul merita sau nu la pretul afisat. Sunt o gramada de Atv-uri foarte bune pe acest forum care sunt la vanzare si o gramada de cumparatori amatori care tot isi dau cu parerea si ajung sa nu cumpere nimic deoarece nu reusesc sa impuna pretul de de un chinezesc pe un atv bun. Drept urmare mi-am mai tras un set de bullbar fata spate si daca mai vrea careva sa-l ia la pretul afisat bine, gata cu reduceri doar de dragul de a-l da.
  • 0

#11 Levente_Lucaci

Levente_Lucaci

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Resita
  • Nume real:Levente Lucaci
  • Telefon:0742015840
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700 EFI
  • Numar ATV:CS 44 LEV

Postat 31 iulie 2010 - 09:54

Cred ca am specificat mai sus ca vreau sa-mi iau primul ATV.
Din acest motiv am cerut sfatul vostru, al cunoscatorilor neutrii la acest topic. Nu am cunostinte referitoare la preturi, urmaresc de 2-3 saptamani subiectul pe site-uri de profil.
Subiectul din pacate a ajuns cumparatorul, nu produsul in sine, si este improscat ca namol din toate partile.

Nu am zis ca dau 3000, am intrebat cat as putea sa dau peste, 3400, 3800...

Referitor la criza, pur si simplu nu am acum 5000 euro cash si am apelat la o banca, pana la urma si vanzatorul la luat in leasing, nu vad unde e problema daca nu ai cash.

Intr-un final am ajuns totusi la un pret. Daca vanzatorul cere 4300 si a primit deja 3800, inseamna ca undeva pe la 4000 + 100 transport la domiciliu l-ar cam da, nu ?

Va multumesc pentru suportul acordat vanzatorului.
  • 0

#12 Zoot

Zoot

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 272 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Alin
  • Telefon:000
  • Marca ATV:Renegade 800X
  • Numar ATV:Fara numar

Postat 31 iulie 2010 - 10:24

Nu improasca nimeni cu namol cumparatorul. Daca ai numai 3400-3800 sunt o gramada de optiuni la 3000 4000 euro, linhai, cf, tgb. Ce reprosez, cel putin eu, este ca se trage de pret pana se intra in zona preturilor de atv-urilor din clasa inferioara, lucru care il faci si tu. Desigur, nu ne obliga nimeni sa le dam la pretul ala, dar e urat sentimentul cand vezi ca ai investit atata intr-un atv si vine un potential cumparator si face o oferta care pur si simplu te sfideaza, nu ma refer la tine aici. E si greseala vanzatorilor ca lasa de preturi foarte usor, iar acest aspect cumparatorii l-au vazut si il exploateaza la maxim.
  • 0

#13 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3.064 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Postat 31 iulie 2010 - 11:02

@Levente.
In primul rand, cand ai venit pe forum trebuia sa te prezinti, sa saluti intreaga comunitate si sa ne bombardezi cu intrebari, asa ar fi fost frumos. Cel putin eu unul nu am vazut sa fi zis ceva, daca ai zis, mea culpa.
Apoi, nu are nimeni nimic rau cu tine, nu favorizeaza nimeni pe nimeni. Daca vrei sa faci parte din aceasta comunitate frumoasa, sa impartasesti aceeasi pasiune cu noi, esti binevenit.

Te rog sa-ti retragi afirmatia cum ca a aruncat cineva cu noroi in tine, nu a facut nimeni lucrul asta. Si sa iti mai spun o treaba, comunitatea atv-istilor e o comunitate mai barbateasca din care fac parte si cateva fete, fragile la infatisare dar mai puternice decat multi barbati la spirit. Cum spuneam, este o comunitate mai barbateasca si lamentarile nu-si au locul aici. Avem spirit de echipa, ne ajutam, impingem, tragem, facem de toate de curg apele pe noi. Mistouri cat cuprinde, atmosfera faina.
Deasemenea, cand avem ceva de zis, zicem direct fara sa ne dam dupa copac.

Iti doresc spor la achizitie si mi-ar placea sa te prezinti, locatie, varsta, pasiuni, etc.

P.S. nimeni nu e favorizat aici si nici in teren. Fiecare e lasat sa simta spiritul offroad si spiritul atv pe propria-i piele.
Asa ca sa nu mai spui ca este favorizat vanzatorul, cumparatorul, etc. Noi nu suntem site de vanzari atv-uri sau alte alea.
Ia si citeste forumul ca ai multe de aflat smile.gif
  • 0

#14 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3.064 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Postat 31 iulie 2010 - 03:13

Pentru ca pe un topic de vanzari discutiile au luat-o razna am mutat aici posturile respective.
Puteti continua aici discutia nestingheriti.
  • 0

#15 Esperatul

Esperatul

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 Postari:
  • Location:Darmanesti, BC
  • Nume real: Esperatul
  • Telefon:07xxxxxxxxx
  • Marca ATV:Suzu KQ 750 AXI

Postat 01 august 2010 - 12:57

QUOTE (gospodarul @ Jul 31 2010, 09:07 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am colegi pe forum care sunt revanzatori si mi-au oferit 3800, deci mai au si ei un loc de castig.

Daca te referi la mine( ca eu am oferit 3800) nu sunt revanzator. Daca avea troliu si il aduceai in bacau as fi dat 4000. Asta mi s-a parut pretul corect, atat am oferit. 3000-3500 sunt totusi preturi de CF Moto.

PS. Ala la 5000 din linkul de mai sus l-as fi luat daca aparea inainte sa il iau pe al meu, mi s-a parut ocazie, dar am vazut ca proprietarul s-a razgandit.

Aceasta postare a fost editata de Esperatul: 01 august 2010 - 01:01

  • 0

#16 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.466 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Postat 01 august 2010 - 08:16

QUOTE (Levente_Lucaci @ Jul 31 2010, 10:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Subiectul din pacate a ajuns cumparatorul, nu produsul in sine, si este improscat ca namol din toate partile.

Nimeni nu a improscat cu noroi in tine.....a fost o reactie normala din partea unor membri ai acestei comunitati.
Daca aveai nelamuriri despre achizitia unui atv, trebuia sa-ti fi deschis un topic la cumparari si sa pui intrebarile respective. Nu ai fi avut parte de astfel de reactii. Dar asa, in plin topicul de vanzare al unui om, lasand la o parte faptul ca regulamentul interzice! comentariile pe marginea unui produs, poti doar sa plasezi oferte, deja a parut "atac la persoana".
Esti nou pe forumul asta, dar dupa cum postezi, nu esti nou pe forumuri, deci lucrurile astea nu ar fi trebuit sa-ti fie straine.

QUOTE
Referitor la criza, pur si simplu nu am acum 5000 euro cash si am apelat la o banca, pana la urma si vanzatorul la luat in leasing, nu vad unde e problema daca nu ai cash.

Ca nu ai tot cash-ul necesar achizitiei unui ATV, e o treaba. Ca ai venituri mici si vrei atv, e alta treaba. In momentul in care vii si afirmi (nu tu in particular, ci la modul general) "Hai ca-i crizaaaaa mai lasati 50% din pret sa ne permitem si noi atv" se poate trage concluzia ca esti afectat de criza si veniturile tale sunt mici. Pai in cazul asta ..nu-ti lua ATV. Un ATV, presupune cheltuieli periodice si destul de mari.
Daca nu esti batut in cap, sau un fenomen cum e Costica, (omul asta are tot timpul un inger pe umarul lui drept biggrin.gif) iti va trebui echipament de protectie. Ala te va mai costa un minim 1200-1500 lei, cumparand produse medii-jos. ATV-ul are nevoie de revizii cam la 1000km, adica 400 lei de fiecare data. Placute de frana la 3000 km , inca 400 lei. Sa-ti spun ce se intampla daca-l pui pe-o parte si-i spargi vreo carena?


QUOTE
Va multumesc pentru suportul acordat vanzatorului.


Nici acest sarcasm nu-ti face cinste. Dar absolut deloc. Sa stii ca ironici si sarcastici putem fi si noi....si nu-ti va conveni...crede-ma.

Aceasta postare a fost editata de richelieu: 01 august 2010 - 08:27

  • 0

#17 cortez222

cortez222

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:sabo marian
  • Telefon:0760286171
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:galben

Postat 01 august 2010 - 07:10

Ba baieti am lipsit cateva zile zile si top dupa copac ,va luati la harta fara mine .......

PROMIT SA PUN SI EU CELE 16 MASINI LA VANZARE SA NE LUAM CU TOTII LA HARTA PE ELE(POATE ASA MAI FAC SI EU O VANZARE ,2,3)............... hysterical.gif HAI CA SUNTETI ARFOSI
  • 0

#18 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.466 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Postat 02 august 2010 - 09:58

Suntem bre...am declarat-o deja hysterical.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto