Jump to content



Photo

Casca Obligatorie ????


  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#21 ZOK

ZOK

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Zoran
  • Telefon:222222
  • Marca ATV:Explorer

Posted 23 October 2007 - 05:30 PM

eu am fost oprit de un politai si nu aveam casca .cand ma intrebat de casca i-am raspuns ca nu e obligatorie si ca asa zice la lege si nu a mai zis nimik>ideea e ca habar nu au de lege .Dar important e sa fie purtata ca poti u sa mergi super safe daca vine gica soferul iadului si ti-o da mcar cu casca mai ai o sansa
  • 0

#22 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 27 October 2007 - 12:55 AM

nu mai intrebati daca e obligatoriu sau nu, pur si simplu purtatio pentru voi , e suficient sa dati o data cu capu de asfalt si nu o sa mai apucati ziua sa mai intrebati . si sa nu credeti ca nu o sa se intample tocmai voua. nu neaparat trebuie sa fie din vina voastra pentru ca sunt suficienti soferi neatenti
  • 0

#23 tzache21

tzache21

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 10 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tzache
  • Telefon:076543242
  • Marca ATV:Bashan
  • Numar ATV:bv01tza

Posted 04 March 2008 - 09:09 PM

Casca este buna si ar trebiu purtata,problema mea este vesta,care nu are nici un sens,deoarece atv-ul este dotat cu lunini iar gecile de atv au cate o banda reflctorizanta pe spate,unde mai pui ca vesta este si incomoda.As vrea sa stiu unde in lege este specificat purtarea vestei pe atv.
  • 0

#24 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 04 March 2008 - 09:52 PM

QUOTE (tzache21 @ Mar 4 2008, 09:09 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Casca este buna si ar trebiu purtata,problema mea este vesta,care nu are nici un sens,deoarece atv-ul este dotat cu lunini iar gecile de atv au cate o banda reflctorizanta pe spate,unde mai pui ca vesta este si incomoda.As vrea sa stiu unde in lege este specificat purtarea vestei pe atv.

din cate stiu eu si din cate am mai citit si pe forum....este obligatorie vesta reflectorizanta la scutere, carutzasi...la motocicleta /atv este recomandat sa se poarte haine cu elemente reflectotrizante (recomandat nu obligatoriu) ...
La mine a fost asa ...m-a oprit noaptea ...si dupa ce m-am contrazis cu el ..bla bla ...i-am zis sa-mi arate unde scrie ca e obligatorie ...bineinteles ca nu a avut la el decretu '.
A 2-a oara am intrebat un politist ...tot asa..: zicea ca e obligatorie ...si i-am zis sa-mi arate unde scrie in regulament...
-sta ele ce sta si vine (bineinteles ca nu gasise) ..."uite dom' sofer :-nerespectarea regulilor (...ce citea nu avea nici o legatura ,cu legi cu alte alea) se sanctioneaza cu ....
-si ii zic : "Care reguli dom' politist ? aratati-le ....unde scrie ca e obligatoriu ,sa ma lamuresc lol.gif ...
-el tot o tinea ...uite :"nerespectarea regulilor ....am ras si am plecat "
  • 0

#25 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 04 March 2008 - 10:16 PM

QUOTE (zooma @ Oct 22 2007, 01:59 AM) <{POST_SNAPBACK}>
obligatorie sau nu, fiecare-si merita soarta; nu tine de obligativitate 'au ba sa iti protejezi calota care contine chestia aia de te face ( inca... ) sa scrii, sa pui intrebari si sa citesti raspunsuri in forumul asta; daca e sa ti se intample, ti se intampla si fara si cu casca; am o observatie adiacenta insa: militienii nu opresc foarte des motociclete sau atv-uri peste viteza legala, nici macar daca te mai dai pe un trotuar sau nu ( valabil si in cazul scuterelor ). insa te rad imediat, fara drept de apel, daca esti pe asfalt si te-au ginit fara casca; si cand te vor opri fara casca, stai si explica-le ca ai auzit tu pe un forum despre cum nu e obligatorie casca ba' chiar ai si citit nu's ce articol etc etc. crazy.gif



indicat e sa mergi cu casca te loveste vren ametit si te polizezi cu scafarlia de astafalt sau mai rau rolleyes.gif
  • 0

#26 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 04 March 2008 - 10:18 PM

QUOTE (budy @ Mar 4 2008, 10:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
indicat e sa mergi cu casca te loveste vren ametit si te polizezi cu scafarlia de astafalt sau mai rau rolleyes.gif

pai casca port ,era vorba de vesta ...eu am cazut in cap de cateva ori dupa atv ...eram ca pasager ...si o data dupa sania trasa de atv hysterical.gif dar nu m-am lovit ca aveam casca ..m-a zdruncinat
  • 0

#27 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 04 March 2008 - 10:25 PM

noaptea e indicat daca nu ai lumini mai vizibile pe spate sa porti vesta eu o tin cu mine,cand veneam pe ploaie noaptea era sa ma ia un berbec ,nu cred ca a apreciat distanta a crezut ca sant mai departe nu sa intamplat nimic dar mi-a sarit inima din piept ,dupa am facut atv in spate ca pomul de craciun laugh.gif
  • 0

#28 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 04 March 2008 - 10:25 PM

noaptea e indicat daca nu ai lumini mai vizibile pe spate sa porti vesta eu o tin cu mine,cand veneam pe ploaie noaptea era sa ma ia un berbec ,nu cred ca a apreciat distanta a crezut ca sant mai departe nu sa intamplat nimic dar mi-a sarit inima din piept ,dupa am facut atv in spate ca pomul de craciun laugh.gif
  • 0

#29 deep dark

deep dark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 336 posts
  • Gender:Male
  • Location:piatra neamt
  • Nume real:cristi
  • Telefon:0740860374
  • Marca ATV:am dat kawa...in cautare de urs

Posted 02 November 2008 - 11:39 AM

QUOTE (Sandy @ Jul 2 2007, 09:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
How about that: ?

da..misto faza.. rolleyes.gif
  • 0

#30 Omu cu BOMBARDIER

Omu cu BOMBARDIER

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Bogdan Mihai
  • Telefon:iPhone
  • Marca ATV:Kawasaki Prairie 650
  • Numar ATV:fara...

Posted 09 November 2008 - 05:34 PM

da chiar faina faza....si o rupt si creanga hysterical.gif
saracu cred ca o simtito bine cu tot cu casca...la gat....

si eu zic sa purtam casca tot timpul...si si eu am o vesta la mine in caz de nevoie....

Edited by Armadilo, 10 November 2008 - 01:39 AM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto