Jump to content



Photo

Garmin Oregon 450 - Prezentare & Recenzie


  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 November 2010 - 12:33 PM

Asadar timpul a trecut si clasicul deja navigator GPS al atv-istilor in offroad, Garmin GPSMAP 60CSx are un demn urmas, Garmin OREGON 450.
In general despre Navi GPS folosite de colegi mai gasiti informatii si in acest topic.

Avantajele fata de vechiul model sunt evidente. Totul nou, modern, mai usor de utilizat. Ecran mare, touchscreen foarte usor de utilizat, sensibilitate foarte buna, functii noi, etc.
Intrand in posesia lui multumita colegului Danielq care mi-a acordat tot sprijinul incepand de la achizitie pana la a raspunde tuturor solicitarilor mele legate de utilizare, harta, etc, o sa faca o mica introducere de tip "hans on" si pe parcurs o sa-i fac un review amanuntit in functie de cum ma familiarizez si eu cu el si cum ii aflu toate posibilitatile in utilizare.

Asadar, primele poze:
Cutia si suportul pentru ghidon.


Ce avem inauntru.


Accesoriu, dispozitiv de prindere de GPS+carabina de agatat la curea. Foarte bine si rezistent lucrat. Ghid rapid de utilizare in diverse limbi straine.


Dispozitivul GPS cu capacul spate desfacut, se poate vedea locul destinat bateriilor, locul pentru card miniSD si daca priviti cu atentie veti vedea garnitura de etansare pentru ca acest dispozitiv GPS este facut pentru a infrunta cele mai dure medii naturale. Inclusiv ploaie, praf, etc.


Prima punere in functiune.


Dupa cum vedeti, semnal de la sateliti exista si in mijlocul camerei, nu trebuie sa fii neaparat afara ca sa ai parte de semnal GPS bun, intre 3 si 4 linii.


In rest ce sa va spun. Rezolutia la ecran este foarte buna. Totul e lizibil, chiar si in soare puternic luminozitatea aparatului poate fi inchisa de tot, ecranul se vede perfect, astfel se face si economie la baterie, producatorul spune ca tine cca 16 ore cu baterii alcaline si cu luimnozitatea la afisaj la jumatate. Oricum, sunt baterii AA obisnuite.
Cred ca e un mare avantaj autonomia, astfel nu mai ai nevoie sa mergi cu cablul de alimentare dupa tine si sa te incurce pe atv.

Eu folosesc acumulatori de 2700mAh de la Sanyo. Sunt curios ce autonomie o sa aiba cu ei.

Are functii cu gramada, oricat ai fi de exigent tot gasesti ce-ti trebuie iar totul la el functioneaza "flawless", fara nici cea mai mica ezitare.
Pe scurt, cel putin pana in acest moment. Un produs de top cu o calitate foarte buna a fabricatiei, are pe el un material cauciucat iar plasticul e finisat foarte bine si iti da impresia ca e magneziu. Conectarea la sateliti se face imediat iar precizia e foarte buna, poti sa te misti doar un metru ca si simte. Lucruri care nu le puteam spune despre PDA-ul meu Mio cu navi instalat pe el sau despre smartphone-ul HTC TouchHD cu Garmin instalat si care mergea execrabil. De precizie nici nu mai aduc vorba.

Ca parere personala, cine crede ca merge in offroad cu un GPS de masina sau cu un PDA cu navi pe el, se inseala amarnic daca isi imagineaza ca face treaba cu asemenea dispozitive.

Sper ca v-a placut prezentarea si pe viitor o sa revin cu impresii si pareri direct din teren.

P.S. daca vrei poti sa asociezi o imagine a locatiei salvate in memorie si o cauti foarte usor. O chestie fancy care incanta.
  • 0

#2 Danielg

Danielg

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 posts
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan
  • Telefon:Pruteanu
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 November 2010 - 10:08 PM

Frumos review Cristi...Sa-l folosesti cu placere.

Poti sa-i cumperi si o folie de protectie pt display...chiar ar fi indicat.
  • 0

#3 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 November 2010 - 11:16 PM

Daca ai zis de folie de protectie, da si un link biggrin.gif

Cu un set de acumulatori a rezistat de la ora 10 pana seara la 22. Precizez ca acumulatorii nu erau incarcati 100% si am frecat toata ziua bietul GPS tongue.gif

Edited by d-rive, 02 November 2010 - 11:20 PM.

  • 0

#4 Danielg

Danielg

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 posts
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan
  • Telefon:Pruteanu
  • Marca ATV:Linhai

Posted 03 November 2010 - 11:24 AM

Vindea cineva pe okazii nu mai stiu exact...daca nu, poti sa iei una pt PDA si o tai pe dimensiunile GPS-ului
  • 0

#5 yanq

yanq

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Iancu E.
  • Telefon:0722000000
  • Marca ATV:KingQuad 750AxI
  • Numar ATV:BZ-99-ATV

Posted 04 November 2010 - 06:41 PM

QUOTE (d-rive @ Nov 2 2010, 12:33 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ca parere personala, cine crede ca merge in offroad cu un GPS de masina sau cu un PDA cu navi pe el, se inseala amarnic daca isi imagineaza ca face treaba cu asemenea dispozitive.


..Rautaciosule! smile.gif Sa-l stapanesti sanatos...cum l-ai fixat pe ghidonul atv-ului?
  • 0

#6 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 06 November 2010 - 07:32 PM

Astazi l-am bagat in teste offroad.
E fara repros totul la el. Afisajul mare iti permite sa te uiti pe el chiar si in timpul mersului la viteza redusa. Imi place la el ca stie singur cand te apuca offroad-ul si trece in mod automat in mod offroad, la fel si cand intri pe sosea, trece in mod automat in mod auto.

Emil, o sa revin cu poze cu fixarea si nu numai.

Initial am folosit sistemul lui dar nu mi-a placut cum sta si atunci am realizat eu un suport care ma multumeste pe deplin ca amplasare, unghi de vizibilitate, etc...

Edited by d-rive, 06 November 2010 - 07:34 PM.

  • 0

#7 polaris

polaris

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • Gender:Male
  • Location:MIERCUREA CIUC
  • Nume real:COLCERIU
  • Telefon:MIRCEA
  • Marca ATV:polaris
  • Numar ATV:hr 01 rwi

Posted 22 November 2010 - 04:10 PM

Buna

Atractiva descriere.

Parerea mea este ca cel mai bun model pentru ATV in ROMANIA este GARMIN RINO 520HCX.
Inafara faptului ca este proiectat exact pentru o astfel de utilizare ,are statie radio inclusa si capacitatea de a localiza alti utilizatori de GARMIN RINO pe harta ROAD .
Singurul dispozitiv care pot asta(gama GARMIN RINO)

Rino® 530HCx

Stii exact unde te aflii ,iar prietenii tai pot sa stie deasemenea acest lucru.Impermeabil si rezistent la socuri si praf RINO 520 SI 530HCX contine un emitator /receptor radio de 5 WATT ,astfel incat poti comunica pe o raza de 14 km in camp deschis cu cei din grupul tau care au acelasi model de Garmin (gama RINO)
Dar ceea ce il face unic pe GARMIN RINO este sistemul PR ,care activat iti va arata unde se afla prietenii tai si va genera un traseu pana la ei pe harta offroad preincarcata .cu o eroare de 1 m!!!!
Cu POI -uri si cu un sistem de receptie GPS ultraperformant RINO 530 HCX poate gestiona un card de memorie de 16 GB
Acumulator de Li sau cu baterii alcaline si cu mount rack special pentru ghidon GARMIN ,



Know exactly where you are at all times with Rino 530HCx and the precision of high-sensitivity GPS. This waterproof FRS/GMRS radio plus GPS navigator adds a barometric altimeter, electronic compass and NOAA weather radio in addition to the popular features of the Rino 520HCx — 5 watts of transmit power, a microSD card slot, brilliant color display and a high-sensitivity GPS receiver — so you’ll never be lost again.
Pinpoint Your Position
With its high-sensitivity GPS receiver, Rino 530HCx locates your position quickly and precisely and maintains its GPS location even in heavy cover and deep canyons. The advantage is clear — whether you’re in deep woods or just near tall buildings and trees, you can count on Rino 530HCx to help you find your way when you need it the most.
Find Your Friends
Like the rest of the Rino series, Rino 530HCx offers a unique Position Reporting feature. Position Reporting lets you send your exact location to other Rino users in your group so that everyone can see your position on the map page. And, because Rino is a standard FRS/GMRS radio, you can use it to communicate with any other conventional FRS/GMRS radio around.
Transmit with Power
Rino 530HCx boasts a whopping 5 watts of transmit power (GMRS), which lets you contact others from up to 14 mi away (line of sight). In Canada, you can transmit at 2 watts over GMRS with a range of up to 8 km.
Other Rino 530HCx features:
• Barometric altimeter pinpoints your precise elevation.
• Electronic compass tells you what direction you’re headed, even when you're standing still.
• Bold color TFT display makes it easy to see and navigate to family or friends at an amusement park, lake or other outdoor group activity.
• microSD™ card slot accepts preloaded MapSource® data cards with detailed maps.
• Automatic routing and turn-by-turn directions with alert tones let you find an address or point of interest and drive there (with optional MapSource map data).
• Rechargeable lithium-ion battery provides up to 14 hours of outdoor use.

Attached Files


  • 0

#8 Tranzit

Tranzit

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nicu
  • Telefon:0768 071 668
  • Marca ATV:Linhai

Posted 12 December 2010 - 05:31 PM

QUOTE (d-rive @ Nov 2 2010, 03:03 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cutia si suportul pentru ghidon.


Un suport mai serios in doua variante:

Doar holder si ii faci tu prinderea: http://gpsmagazin.ro...ria_Oregon.html

Attached File  holder.JPG   8.63KB   34 downloads

Sau varianta completa, mai scumpa: http://gpsmagazin.ro...ria_Oregon.html[/url]

Attached File  suport_complet.JPG   9.29KB   37 downloads

Preturi valabile doar in luna decembrie la produsele Ram-Mount.

Edited by Tranzit, 12 December 2010 - 05:33 PM.

  • 0

#9 xt master

xt master

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:0740150033
  • Marca ATV:polaris

Posted 13 December 2010 - 07:38 PM

Nu am folosit niciodata un GPS in offroad. Exista harti cu trasee sau se merge din POI in POI pe care le introduci tu de acasa?
  • 0

#10 Tranzit

Tranzit

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 55 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nicu
  • Telefon:0768 071 668
  • Marca ATV:Linhai

Posted 19 December 2010 - 11:02 AM

QUOTE (xt master @ Dec 13 2010, 09:08 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu am folosit niciodata un GPS in offroad. Exista harti cu trasee sau se merge din POI in POI pe care le introduci tu de acasa?


In offroad mergi din POI in POI (sau wayoint) sau poti intoduce un traseu (track log) facut pe calculator in limita a 500 de puncte. Mai exista si posibilitatea crearii de rute cu 50 de puncte intermediare. Rutarea in regim offroad nu este acelasi lucru cu rutare pe sosele.
  • 0

#11 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 19 December 2010 - 05:16 PM

QUOTE (xt master @ Dec 13 2010, 07:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu am folosit niciodata un GPS in offroad. Exista harti cu trasee sau se merge din POI in POI pe care le introduci tu de acasa?

Cel mai fain e sa ai track-urile pe unde au mai fost si altii si au spus ca e frumos si merita.
Apoi, GPS-ul e foarte util in caz ca te ratacesti si e foarte important sa fie capabil de "trackback". Adica sa te duca pe unde ai venit.

Bineinteles ca e si varianta cu POI dar deseori traseul trebuie sa-l alegi la fata locului si poti intampina dificultati.
  • 0

#12 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 23 May 2011 - 08:45 PM

sal

ma tot manaca sa iau un gps.............din cate am cautat oregonul pare ok si modelul 450 in special(la diferenta de bani care e nu merita gama 550 doar pt camera in plus)
am cateva intreabri:
cum se descurca cu soarele(lumina zilei)?
de unde l-ai luat si cu cat?
rezita la cerintele off road?
dupa ce il murdaresti(ecranul)cu noroi mai poti selecta functiile lui si/sau daca il cureti(cu manusa/carta)se zgarie folia ecranului?

de harti nici nu ma mai chinui sa intreb.............e garmin
hysterical.gif

merci de rabdare!
  • 0

#13 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 23 May 2011 - 11:09 PM

Salut.
Pai se descurca la toate problemele ridicate de tine.
In lumina soarelui nu iti trebuie lumina lui, e Garmin wink.gif Zici ca e aprins afisajul, totul se vede super clar in cel mai puternic soare.
Receptia e super, hartile idem...

Am vrut sa spun: raspunsul la intrebarile tale e unul singur, Danielq wink.gif Ca pret, servicii, seriozitate, etc. Ia legatura cu el si ia de bun ce-ti spune, e diferit fata de alti comercianti wink.gif Nu o sa-ti para rau.
  • 0

#14 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 24 May 2011 - 11:41 AM

tks,

am vazut aseara niste rewiev-uri pe youtube aseara si e chiar super
o sa il contactez pe nenea Daniel

merci!
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto