Jump to content



Photo

Rulmenti Fata Si Filet Stricat Planetara Linhai


  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1 mmc

mmc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:marian
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:Bombardier 800 max

Posted 06 March 2011 - 11:57 AM

Am si eu o problema cu un Linhai, in sensul ca-si face joc in rulmenti pe fata (doar pe partea dreapta) si distruge filetul de la planetara si de la piulita. Am inlocuit planetara si dupa 2 iesiri si aceasta s-a stricat. Acum am cumparat rulmenti skf si as inlocui si planetara dar mi-e teama ca se strica si aceasta. Care ar fi cauza si ce ma sfatuiti sa fac?
  • 0

#2 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 06 March 2011 - 06:15 PM

Jambele sunt problema, si sfatul meu e sa nu pui SKF, pentru ca in loc sa se uzeze rulmentii se va intampla acelasi lucru.
  • 0

#3 mmc

mmc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:marian
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:Bombardier 800 max

Posted 07 March 2011 - 10:31 PM

Sa inteleg ca "jambele" sunt fuzetele de aluminiu in care intra rulmentii? Ce probleme au acestea? Cand am montat camasile la rulmenti acestea au intrat fortat si nu mi s-a parut a avea joc.
Multumesc pentru raspuns.
PS Oricum alta planetara nu mai cumpar(este cam ieftina 200E -second: | ), o sa incerc sa incarc cu sudura si sa refac filetul si sper sa tina. Cu celalta am facut un filet mai mic insa nu a rezistat si s-a retezat de unde incepe filetul.
  • 0

#4 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 07 March 2011 - 11:16 PM

In interior au un "distantier" in care se preseaza rulmentii, in momentul in care mergi cu rulmentii nestransi se deformeaza, si rulmentii nu mai sunt perfect paraleli, si forteaza in piulita de la planetara.
  • 0

#5 mmc

mmc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:marian
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:Bombardier 800 max

Posted 28 March 2011 - 02:37 PM

Rezolvat problema.
Am inlocuit fuzeta, montat rulmentii skf, reconditionat planetara, facut alta piulita si nu mai face joc in rulmenti. Multumesc pentru sfaturi!
  • 0

#6 spEEdEE

spEEdEE

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marian Chilianu
  • Telefon:0734791008
  • Marca ATV:Linhai

Posted 06 April 2015 - 06:33 AM

Salut! Imi poti spune si mie, te rog, codul pentru rulmentii SKF? Am un Worker 4x4 2008 si e timpul sa-i schimb.. Multumesc!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto