Jump to content



Photo

Imatricularea Din Germania China Va Rog


  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1 general1

general1

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:nobi
  • Telefon:23344743
  • Marca ATV:yamaha

Posted 26 April 2007 - 09:52 PM

salut baieti

am citit pe aica dar nu stiu sigur.

daca aduc din germania und atv nou ala im da toate aktele necessare se il imatrecules in germania! dar ce vor romani se fie aica imatriculat?si se mai plateste acuma vama ca este eu?sau il cumpar din germania il aduc aica ma duc cu el la rar si il insciu?

si inca o intrebare importanta. quaduri care au numai semiautomatik merge se le inscri in romania?adica scimb numai vitezele fara ambreaj.sau merg numai alea care au fullautomatik transmissie


va multmuesc deja acuma pentru raspunsuri
ma scusati ca nu stiu asa bin se scriu romaneste(sint din germania)

robby

Edited by general1, 26 April 2007 - 09:57 PM.

  • 0

#2 22iulian

22iulian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 86 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:iulian r.
  • Telefon:722303368
  • Marca ATV:Access 250 SP
  • Numar ATV:PH 65 RIG

Posted 02 May 2007 - 12:08 PM

QUOTE (general1 @ Apr 26 2007, 10:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
salut baieti

am citit pe aica dar nu stiu sigur.

daca aduc din germania und atv nou ala im da toate aktele necessare se il imatrecules in germania! dar ce vor romani se fie aica imatriculat?si se mai plateste acuma vama ca este eu?sau il cumpar din germania il aduc aica ma duc cu el la rar si il insciu?

si inca o intrebare importanta. quaduri care au numai semiautomatik merge se le inscri in romania?adica scimb numai vitezele fara ambreaj.sau merg numai alea care au fullautomatik transmissie
va multmuesc deja acuma pentru raspunsuri
ma scusati ca nu stiu asa bin se scriu romaneste(sint din germania)

robby


Salut ,


Daca este nou si vrei sa-l inmatriculezi inseamna ca trebuie sa intrebi vanzatorul daca este omologat pentru a fi inmatriculat - "Straßenzulassung".
Singurul document de care ai nevoie la Registrul Auto roman este CoC -Cetrtificatul de conformitate emis de producator (sau dealer) in original semnat .In baza acestui document RAR face omologare .
Vama nu se mai plateste fiind importat din tara membra UE -au platit deja vama cei care au facut intrarea in UE -adica deler-ul -in situatia in care e fabricat in exterior UE (hina,Taiwan, etc...)

Nu are nici o importanta tipul cutiei pentru inmatriculare.Important este tipul omologarii -inscris in CoC.

Bafta !
  • 0

#3 general1

general1

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:nobi
  • Telefon:23344743
  • Marca ATV:yamaha

Posted 03 May 2007 - 11:06 AM

multumesc foarte mult pentru raspuns.dar TVA se ai plateste la atv?daca il aduc in germania?
  • 0

#4 22iulian

22iulian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 86 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:iulian r.
  • Telefon:722303368
  • Marca ATV:Access 250 SP
  • Numar ATV:PH 65 RIG

Posted 04 May 2007 - 11:45 AM

QUOTE (general1 @ May 3 2007, 12:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
multumesc foarte mult pentru raspuns.dar TVA se ai plateste la atv?daca il aduc in germania?



In calitate de cumparator final ,noi clientii persoane fizice suportam tva -ul la orice bun cumparat sau serviciu ce ni se presteaza.
Factura emisa de vanzator -daca vanzatorul este societate comerciala ,cuprinde tva.
TVA-ul ,odata facturat si achitat in Uniunea Europeana (-aceasta "mare gradina ") este bun achitat -nu se mai taxeaza a2a oara.

frusty.gif frusty.gif frusty.gif
  • 0

#5 general1

general1

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Nume real:nobi
  • Telefon:23344743
  • Marca ATV:yamaha

Posted 04 May 2007 - 01:11 PM

multumesc si tie pentru raspuns

deci daca il cumpar din germania second hand de la privat platesc in romania tva?si daca il cumpar second hand de la un dealer din germania?

robby
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto