Jump to content



Photo

Inlocuire motor - ce probleme pot apare?


  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1 22iulian

22iulian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 86 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:iulian r.
  • Telefon:722303368
  • Marca ATV:Access 250 SP
  • Numar ATV:PH 65 RIG

Posted 02 May 2007 - 12:23 PM

Configuratia actuala: quad, motor 250 cc ,4T,18 cp la maxim 7200 RPM, racire apa, CVT.
Configuratia visata : cutie manuala si mai MULTA putere 46-50 cp

Variante : -inlocuire motor cu ceva de genul rotax 650 sau Husaberg 450, transmisie lant (pe partea dr.) ,motor nou sau chiar 2nd hand ,adaptare ambreiaj ,modificare suporti cadru ,adaptare esapament ,etc.

Tine magareata ? sau se rupe ?

A mai incercat cineva ?
  • 0

#2 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 02 May 2007 - 01:08 PM

nu-ti recomand sa te joci cu improvizatii cand e vorba de viata ta!
  • 0

#3 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 02 May 2007 - 08:36 PM

Am auzit pe la unii care mai stiu una alta despre motoare ca si la Linhai poti sa scoti mult mai mult decat da motorul, cu anumite modificari, dar nu duce restul agregatului atat putere (sasiu, suspensii, etc) - se rup pt ca fortele la care sunt supuse devin prea mari.Tind sa cred ca e adevarat, la al meu dupa ce am modificat toba ajung destul de usor cu acul pe rosu dar tremura din toate incheieturile si face motorul urat de tot, mi-e si frica sa merg mult asa, am senzatia ca in orice moment se poate rupe ceva la el.Fortand un pic comparatia, cred ca e ca si cum ai pune pe o dacie din '90 un motor de BMW - cand ii dai prima blana incep sa zboare toate de pe ea crazy.gif
Daca tot vrei sa-ti faci struto-camila eventual vorbeste cu niste baieti care au modificat masini de teren pt off road extrem, cu siguranta iti spun ei la ce mai tb sa lucrezi pe langa modificarile motorului!

Spor si tine-ne si pe noi la curent dry.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto