Jump to content



Photo

Cf Moto 500-2


  • This topic is locked This topic is locked
34 replies to this topic

#1 georgevici

georgevici

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea
  • Interests:masini .bere si mai nou atv.
  • Nume real:gheorghe cojocaru
  • Telefon:0740065961
  • Marca ATV:can am 650 max xt p
  • Numar ATV:vl 07 baj

Posted 03 July 2011 - 07:03 PM

Va salut, sunt George dintr-o localitate din Valcea si mi-am luat ATV. Dupa lungi peripetii cu furnizorul care nu-i fac cinste si o experienta trecatoare cu un Linhai 520 v-twin(pentru care am ramas cu o impresie f. buna) mi-am luat Cf moto 500-2 scurt. Injectat cu virusul Atv nu dintr-o experienta anterioara ci chiar de pe forum citind cu interes postarile,pozele si mai ales clipurile, am ales Cf-ul considerand ca are un raport calitate pret rezonabil ,voind sa fie nou, finantele fiind de asemeni limitate.Despre scula, dotari putine:troliu,carlig,spatar,jenti tabla,anvelope slabute(CST).Ca imbunatatitiri puse de mine ar fi aparatori maini si distantiere roti.Ar mai trebui multe ...dar ma strang buzunarele.Merge bine, prinde75-80 km/ora,confortabil in off-road,stabilitate buna, lumini f. bune. Negativ ar fi faptul ca nu are gresoare la cardane, suspensie-directie,e greu de incalecat(din cauza spatarului)si consum mare de benzina.Or mai fi si altele pentru ca am decat 200 km. Multumesc celor care mi-au dat sfaturi atunci cand am cerut cat si celor care ma vor sfatui an viitor.Incerc si cateva poze.

Attached Files


  • 0

#2 defender

defender

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Razvan Dilimot
  • Telefon:0751102285
  • Marca ATV:Renegade 800R
  • Numar ATV:RDI

Posted 03 July 2011 - 07:27 PM

Felicitari, distractie maxima si multi km.
Este un ATV super, trebuie sa-l scoti limitarile dupa prima revizie.
Demonteaza spatarul, este o prostie inventata pentru varianta lunga...daca totusi vrei sa ai spatar cauta un second de la vechea varianta de CF, nu are coarnele alea care te incurca...
Atentie mare la rodaj, CF-ul este pretentios la primi 500 de km..este important cum se aseaza cureua pe variator.
  • 0

#3 larry

larry

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 500 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Larry
  • Telefon:LG
  • Marca ATV:Grizzly 700
  • Numar ATV:XJA

Posted 03 July 2011 - 08:20 PM

Consumul o sa mai scada dupa ce se aseaza si motorul.... De ce ai dat linhaiul 520 ??? Ce s-a intamplat, eu nu stiu povestea ...
  • 0

#4 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 July 2011 - 08:27 PM

Sa-l folosesti cu placere. wink.gif
  • 0

#5 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 03 July 2011 - 08:44 PM

Bafta la iesiri, fain si utilajul. Iti mai trebuie o casca, cea care o ai in poza zici ca este pentru copii biggrin.gif.
  • 0

#6 mark

mark

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 373 posts
  • Gender:Male
  • Location:valenii de munte-maneciu-cheia
  • Interests:Caut parteneri de atveala...contact la nr de mai sus ;)
  • Nume real:stefan(STEF)
  • Telefon:0725521445
  • Marca ATV:King 700 [XT edition]:))
  • Numar ATV:MANECIU xxx prahova(galbejit)

Posted 03 July 2011 - 08:47 PM

Exact aceelasi lucru vroiam sa spun si eu.
In rest sa il stapanesti sanatos si fara rasturnari de situatie tongue.gif
  • 0

#7 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 03 July 2011 - 08:47 PM

Inca o data sa-l stapanesti sanatos si cat mai multi km fara incidente. In privinta consumului si eu m-am speriat la x6 la inceput; acum s-a reglat (undeva la 8-10/ 100 km mers combinat off-road si sosea). Manerele alea chiar ca par incomode dar totul se rezolva cu un flex laugh.gif . Si cum spunea si Razvan rodajul e foarte important din ce am mai citit si eu pe ici pe colo.
  • 0

#8 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 04 July 2011 - 10:29 AM

Arata chiar bine. In afara de coarnele de la spatar smile.gif. La X5/X6 spatarul e mai normal.
Spune-ne despre distantiere. Le aveai? Le-ai luat acum? Cat te-au costat si cati mm au ?
  • 0

#9 georgevici

georgevici

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea
  • Interests:masini .bere si mai nou atv.
  • Nume real:gheorghe cojocaru
  • Telefon:0740065961
  • Marca ATV:can am 650 max xt p
  • Numar ATV:vl 07 baj

Posted 04 July 2011 - 11:23 AM

Citesc cu interes tot ce-mi spuneti si va multumesc la toti.Am un spatar tv si am sa fac o proba.Linhaiul 520 mi sa parut peste cf la stabilitate, la nerv chiar si estetic(albastru sidefat+jenti aliaj dragute si solide).L-am dat de nevoie din cauza Atv-romului.O sa mi caut o casca mai acatarii dar momentan ceva mai ieftin chiar sh.Distantierele sunt sh la un pret bun multumita dl.Dener.Au 4,5 cm. dar pt.fata sunt cam late(etriere expuse si directie mai grea).Pentru fata ar trebui 2,5-3cm,parerea mea.As putea avea probleme la garantie din cauza distantierelor?
  • 0

#10 defender

defender

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Razvan Dilimot
  • Telefon:0751102285
  • Marca ATV:Renegade 800R
  • Numar ATV:RDI

Posted 04 July 2011 - 01:14 PM

Nu ai probleme la garantie din cauza distantierelor.
Este ca si cum ti-ai pune jenti de aliaj cu prindere modificata. Este normal sa nu fie nervos, este in rodaj, are inca limitarile la locul lor.
Nu stiu de unde ti-ai luat ATV-ul dar eu la Authentic in Cluj le-am vazut ca vin cu jenti de aliaj...
  • 0

#11 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 04 July 2011 - 02:53 PM

QUOTE (sorinok @ Jul 3 2011, 09:44 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Bafta la iesiri, fain si utilajul. Iti mai trebuie o casca, cea care o ai in poza zici ca este pentru copii biggrin.gif.

Sorine, cum spunea si colegul proaspat venit, punga strange pe toata lumea, principal ca omul are casca, si odata ce faci pasiune din acest sport, pui fermoar la gura numai sacrifici ultimul leut pentru nevoile atv-ului si pasiunea pentru el. Fain tractoras, sa-l folosesti cu sanatate si fara peripetii, iar ca despre consum asa cum spuneau si colegii mai sus; se stabilizeaza, dupa ce-si face rodajul,iar primul schimb de ulei nu ar trebui sa depaseasca 500 km, deoarece raman aschii de la prelucrarea motorului, si nu da bine, pentru o viata lunga si de durata a motorului. Bafta si asteptam impresii thumbsup.gif
  • 0

#12 Dorin-Tudor

Dorin-Tudor

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 43 posts
  • Gender:Male
  • Location:Torino - Suceava
  • Nume real:Maria Dorin Tudor
  • Telefon:00393294411121
  • Marca ATV:CF MOTO

Posted 04 July 2011 - 09:34 PM

Buna seara si felicitari pentru jucarie smile.gif, eu inca astept sa treaca lunile sa mai strang un banut, probabil Mosul o sa mi-l aduca la Craciun daca da Domnu si e ok:).
Tot ceva de genu asta as vrea dar varianta lunga, sunt cam lung in picioare...
Am vazut pozele si am vazut ca treapta in care il tii e L, nue cumva treapta low (se poate sa gresesc deci corectati-ma va rog).
Din ce mai stiu eu are High, Low, P, R sau nue ca la auto.

Edited by Dorin-Tudor, 04 July 2011 - 09:35 PM.

  • 0

#13 georgevici

georgevici

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea
  • Interests:masini .bere si mai nou atv.
  • Nume real:gheorghe cojocaru
  • Telefon:0740065961
  • Marca ATV:can am 650 max xt p
  • Numar ATV:vl 07 baj

Posted 05 July 2011 - 07:45 AM

Multumesc pt felicitari.Si eu ma chinui de 6 luni sa string suma necesara+cheltuieli anmatriculare.Sa sti ca e destul de comod pt o persoana,varianta lunga doar daca mergi cu doua persoane cu dezavantajul ca e mai greu se manevreaza greoi si e si mai scump.Ordinea vitezelor e L-H-N-R-P si se asemana cu auto.In poza e treapta H.Succes cu...mosul.
  • 0

#14 BigBear

BigBear

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0722337572
  • Marca ATV:TGB BLADE 425 LE

Posted 05 July 2011 - 08:25 PM

Felicitari, sa-l alergi sanatos si fara incidente!
|Eu am un tgb si sunt si eu multumit de calitate pret, am deja 1700 km cu el...e ok ptr "clasa medie"
Inca odata bafta si multi km fara incidente!
  • 0

#15 georgevici

georgevici

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea
  • Interests:masini .bere si mai nou atv.
  • Nume real:gheorghe cojocaru
  • Telefon:0740065961
  • Marca ATV:can am 650 max xt p
  • Numar ATV:vl 07 baj

Posted 11 July 2011 - 09:46 PM

Si a venit prima iesire importanta.Novaci Ranca,Obarsia Lotrului pe remorca-Baraj Vidra si imprejurimi pe atv.Din pacate singur ,cei cativa motociclisti nici nu m-au bagat in seama.Vreme buna,peisaje super atv-ul se comporta bine atat pe forestier cat si pe ravene.Nu l-am fortat avand doar 300 km cat si pentru ca eram singur si fara experienta.Nu mai vorbesc de pericolul sa ma ratacesc.Astept o iesire in grup fara pretentii de extrem.Se impune dotarea cu cel putin o cutie spate si ceva echipament.Citeva poze fara mine fiind in spatele tel.

Attached Files


  • 0

#16 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 11 July 2011 - 10:17 PM

Fain tractoras, pacat intradevar ca nu ai companie, iar daca ai in plan sa treci prin zona, poti da un pm si ne vedem pe coclauri
  • 0

#17 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 12 July 2011 - 09:42 PM

Frumoasa zona aleasa (cel putin asa vad in poze). Intradevad pacat ca ai iesit singur. Eu merg saptamana viitoare la calimanesti-caciulata dar nu pot sa iau atv-ul cu mine ca nu au parcare pazita la hotel.
Mi-ar fi placut sa vizitez zona
  • 0

#18 cristimoto

cristimoto

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:cristian motoran
  • Telefon:0743789537
  • Marca ATV:cf moto

Posted 26 July 2011 - 07:35 PM

Salutare la toti atvisti de pe aici. Ma numesc Cristi si m-am hotarat sa imi cumpar si eu o jucarie cu 4x4. Sunt insa nehotarat si nu stiu ce sa aleg intre linhai si cf moto. Le-am gasit pe amandoua , sunt sh si din cate am vazut in poze arata destul de bine. Precizez ca cf moto este varianta lunga. Este vreun dezavantaj? Rog pe cei care se pricep sa ma ajunte dandu-mi un sfat sau cum sa verific atv-ul inainte de a-l cumpara si evident care din cele doua. Multumesc anticipat si sper sa ne vedem cat mai sus!
  • 0

#19 laurentiu x6

laurentiu x6

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 358 posts
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Nume real:laurentiu
  • Telefon:0742xxx
  • Marca ATV:cf moto x6
  • Numar ATV:eat my dust!!!

Posted 26 July 2011 - 09:14 PM

cf-ul este net superior. Daca e varianta lunga avantajul e confortul. Bafta la alegere.
  • 0

#20 georgevici

georgevici

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea
  • Interests:masini .bere si mai nou atv.
  • Nume real:gheorghe cojocaru
  • Telefon:0740065961
  • Marca ATV:can am 650 max xt p
  • Numar ATV:vl 07 baj

Posted 26 July 2011 - 09:26 PM

Nu pot sa ti dau eu o parere,sunt persoane mult mai avizate dar daca ai postat aici imi permit un comentariu.Cred ca ar trebui sa precizezi modelul de Linhai si Cf,pret ,km ,an fabricatie si alte detalii.Eu sunt adeptul pt. nou pentru ca nu ma pricep+avantajul garantiei.Ar fi bine sa ai cu tine un cunoscator in domeniul atv(nu auto,sunt un pic diferite parerea mea).Ca marca e de preferat cf-ul din multe motive (le gasesti pe forum) inclusiv una subiectiva...si io am cf si sunt multumit de el.Bafta la alegere si distractie maxima dupa...
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto