Jump to content



Photo

Fara Permis De Conducere Pe Drumurile Publice ?


  • This topic is locked This topic is locked
14 replies to this topic

#1 22iulian

22iulian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 86 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:iulian r.
  • Telefon:722303368
  • Marca ATV:Access 250 SP
  • Numar ATV:PH 65 RIG

Posted 22 May 2007 - 03:54 PM

Astazi am intrat in vorba cu un posesor de ATV , un KIMCO 150 ,inmatriculat in judetul in care locuiesc.
Eram doritor sa ma alatur unei echipe care mai iese pe trasee in week-end.

Raspunsul baiatului cu atv-ul m-a pus serios pe ganduri: ..."aaa,eu nu pot merge ...ca nu am permis, merg si eu asa...pe ici pe colo ...prin oras..."

Nu stiu cum sa fi procedat ...
Voi ce-ati fi facut ? Sa-l parasc ?Sa ma fac ca nu stiu ?

Chiar ma framanta aspectul si va cer opinia voastra...
  • 0

#2 Vlad90

Vlad90

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 301 posts
  • Gender:Male
  • Location:SEBES
  • Interests:ATV
  • Marca ATV:KQ 700

Posted 22 May 2007 - 04:39 PM

de ce sa il parasti? ai vreu motiv anume?dry.gif, atat timp cat nu face probleme in trafic...este ok...parerea mea....
-daca il opreste politia este problema lui...nu vad de ce sa il parasti... mellow.gif

Edited by Vlad90, 22 May 2007 - 04:46 PM.

  • 0

#3 Cata Venezia

Cata Venezia

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 600 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0744 111 097
  • Marca ATV:NEW FORCE MOTOR 500L
  • Numar ATV:B-71-WSI

Posted 22 May 2007 - 07:49 PM

QUOTE (22iulian @ May 22 2007, 04:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Astazi am intrat in vorba cu un posesor de ATV , un KIMCO 150 ,inmatriculat in judetul in care locuiesc.
Eram doritor sa ma alatur unei echipe care mai iese pe trasee in week-end.

Raspunsul baiatului cu atv-ul m-a pus serios pe ganduri: ..."aaa,eu nu pot merge ...ca nu am permis, merg si eu asa...pe ici pe colo ...prin oras..."

Nu stiu cum sa fi procedat ...
Voi ce-ati fi facut ? Sa-l parasc ?Sa ma fac ca nu stiu ?

Chiar ma framanta aspectul si va cer opinia voastra...

e grav ce face amicul tau.daca da nas in nas cu politia il paste un dosar penal.mai bine stai de vb cu el argue.gif si-i spui ca nu face bine deloc.
  • 0

#4 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 22 May 2007 - 09:58 PM

E un INCONSTIENT, in primul rand e expus la dosar penal, in al doilea rand e un pericol in trafic atat pt el cat si pt ceilalti (faptul ca nu are permis inseamna ca nu are experienta, indiferent de ce vehicol conduce, cu atat mai mult un ATV, prin oras), In off road exista anumite tipuri de riscuri, pe drumurile publice e cu totul alta discutia.In teren daca se intampla ceva riscam pe barba noastra, in trafic nu suntem singuri pe sosea...
Nu e o solutie sa mergi la politie dar poate fi o solutie daca ai un prieten in politie cu care poti sa discuti sa-l opreasca odata si sa-i traga o sperietura zdravana.... (asta daca nu intelege cu vorba buna...)
  • 0

#5 Norbee

Norbee

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 570 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg-Mures
  • Nume real:Trandafir Norbert
  • Telefon:742036608
  • Marca ATV:brp 400xt

Posted 23 May 2007 - 09:53 AM

eu zic ca fiecare merge pe barba lui...si nu e bine sa ne bagam in lucrurile celorlalti...fiecare face cum vor muschii lui , pe propria lui raspundere , si eu zic ca daca are carnet ala nu inseamna ca are experienta blink.gif carnetu nu are nimica cu experienta thumbsup.gif parerea mea e sa nu te bagi , dar fiecare face cum vrea
  • 0

#6 Vlad90

Vlad90

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 301 posts
  • Gender:Male
  • Location:SEBES
  • Interests:ATV
  • Marca ATV:KQ 700

Posted 23 May 2007 - 02:21 PM

QUOTE (Norbee @ May 23 2007, 10:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
eu zic ca fiecare merge pe barba lui...si nu e bine sa ne bagam in lucrurile celorlalti...fiecare face cum vor muschii lui , pe propria lui raspundere , si eu zic ca daca are carnet ala nu inseamna ca are experienta blink.gif carnetu nu are nimica cu experienta thumbsup.gif parerea mea e sa nu te bagi , dar fiecare face cum vrea


de acord cu Norbee... thumbsup.gif
-nu toti care au carnet au si experienta....
  • 0

#7 lari

lari

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 405 posts
  • Nume real: Laurentiu
  • Telefon:745064269
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700
  • Numar ATV:B-65-VUA

Posted 23 May 2007 - 03:08 PM

QUOTE (22iulian @ May 22 2007, 02:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Astazi am intrat in vorba cu un posesor de ATV , un KIMCO 150 ,inmatriculat in judetul in care locuiesc.
Eram doritor sa ma alatur unei echipe care mai iese pe trasee in week-end.

Raspunsul baiatului cu atv-ul m-a pus serios pe ganduri: ..."aaa,eu nu pot merge ...ca nu am permis, merg si eu asa...pe ici pe colo ...prin oras..."

Nu stiu cum sa fi procedat ...
Voi ce-ati fi facut ? Sa-l parasc ?Sa ma fac ca nu stiu ?

Chiar ma framanta aspectul si va cer opinia voastra...



Eu cred ca trebuie sa-l lasi in pace, pana la urma masina este mai greu de condus in oras decat un ATV si nu-l vad ca pe un pericol public. Risca enorm deoarece impresia mea este ca politistii ''vaneaza'' ATV-isti pe strada, pe mine personal m-au oprit de fiecare data cand i-am intalnit iar 75% din intrebarile pe care mi le-au pus au fost doar curiozitati personale( cat a costat?, cat consuma?,..... )Daca vrei sa-l ajuti ii poti spune ca nu va scapa atunci cand se va intalnii cu politia iar daca vrei sa-i faci rau du-te sa-l torni!
  • 0

#8 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 23 May 2007 - 03:15 PM

Sub nici o forma nu am vrut sa spun ca daca ai carnet automat insemna ca stii sa conduci, nu are nici o legatura una cu alta.
Dar daca nu ai carnet, cu siguranta nu ai experienta pt ca nu ai de unde, numai daca nu ai condus ilegal ani de zile....
In rest...nu-mi doresc decat sa nu intalnesc astfel de "viteji" pe strada.
  • 0

#9 nomis

nomis

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:vlad

Posted 28 May 2007 - 08:24 PM

secret.gif locked.gif
QUOTE (22iulian @ May 22 2007, 04:54 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Astazi am intrat in vorba cu un posesor de ATV , un KIMCO 150 ,inmatriculat in judetul in care locuiesc.
Eram doritor sa ma alatur unei echipe care mai iese pe trasee in week-end.

Raspunsul baiatului cu atv-ul m-a pus serios pe ganduri: ..."aaa,eu nu pot merge ...ca nu am permis, merg si eu asa...pe ici pe colo ...prin oras..."

Nu stiu cum sa fi procedat ...
Voi ce-ati fi facut ? Sa-l parasc ?Sa ma fac ca nu stiu ?

Chiar ma framanta aspectul si va cer opinia voastra...



ba omule u nici nar trebui sa faci parte din forumu asta daca asa ceva intrebi...alceva nu mai are rost sa zic
  • 0

#10 22iulian

22iulian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 86 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:iulian r.
  • Telefon:722303368
  • Marca ATV:Access 250 SP
  • Numar ATV:PH 65 RIG

Posted 29 May 2007 - 06:51 AM

QUOTE (nomis @ May 28 2007, 09:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
secret.gif locked.gif
ba omule u nici nar trebui sa faci parte din forumu asta daca asa ceva intrebi...alceva nu mai are rost sa zic



Accept orice punct de vedere argumentat...ca doar d-aia stam de vorba ..sa invatam unii de la altii.

Nu pot accepta in schimb remarci impotente de genul :"altceva nu mai are rost sa zic"

Si incearca te rog sa realizezi diferenta dintre intrebare si actiune .
  • 0

#11 Laurentiu Argint

Laurentiu Argint

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 posts
  • Nume real:George Patrascu
  • Telefon:0722.145665
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 01 June 2007 - 07:50 PM

Eu impart aceasta categorie de oameni in doua: periculos pentru ei si 2. periculos si pentru altii. Adica n-am treaba cu omu' daca trece cu 170 pe autostrada pe langa mine, desi incalca legea; n-am treaba cu omu' ca nu poarta centura, desi incalca legea dar l-as da in gat la primul politai daca ar da peste alta masina.
Eu nu mi-am inscris inca atv-ul pentru ca nu mi-a iesit buletinul pe noua adresa. Deci merg in ilegalitate. Am un papuc cu care-l car dar tot mai ajung pe cate-un drum public. Intotdeauna cei cu care am fost m-au ajutat si le multumesc. Nu m-am gandit niciodata ca un prieten m-ar putea spune la politie asa cum a zis cineva mai sus.
Eu zic ca daca te deranjeaza acest lucru sa-i spui in fata ca nu mai vrei sa te dai cu el desi eu n-as face asa.
  • 0

#12 Darius

Darius

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:S.D
  • Telefon:72
  • Marca ATV:Nici eu nu mai stiu ce o sa imi iau... tare greu e cand ai de unde alege...

Posted 18 June 2007 - 11:08 AM

Nici eu nu sunt de loc de-acord cu "paratul"... cu ce te ajuta daca ii faci un rau??? Am inteles ca doar te-ai gandit, si nu ai facut INCA. Ma pun in situatia ta... atat timp cat nu te afecteaza personal, sau cat timp nu il vezi pe cel in cauza ca merge foarte periculos prin oras, iresponsabil, nu ai nici un motiv sa mergi la politie.

Asa ca raspunsul la intrebarea ta este: FA-TE CA NU STII tongue.gif

P.S: Am permis si o anumita experienta, asa ca nu am nici un motiv sa fiu de partea lui wink.gif dar chiar experienta asta imi spune ca sunt multi cu permis care nu au habar de cele mai elementare reguli de circulatie...

Edited by Darius, 18 June 2007 - 11:12 AM.

  • 0

#13 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 18 June 2007 - 03:35 PM

da mai dar pana la urma tipu respectiv e un pericol pt el in primul rand si abia in al doilea pt ceilalti
nu e vb de mers la politie dar ar trebui discutat cu el, daca se poate, si explicat ca poate nu risca un accident dar sigur isi risca viitorul asa ca cel mai bine ar fi sa le faca pe toate la timpul lor
  • 0

#14 Darius

Darius

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:S.D
  • Telefon:72
  • Marca ATV:Nici eu nu mai stiu ce o sa imi iau... tare greu e cand ai de unde alege...

Posted 21 June 2007 - 03:42 PM

QUOTE (gaby @ Jun 18 2007, 04:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
da mai dar pana la urma tipu respectiv e un pericol pt el in primul rand si abia in al doilea pt ceilalti
nu e vb de mers la politie dar ar trebui discutat cu el, daca se poate, si explicat ca poate nu risca un accident dar sigur isi risca viitorul asa ca cel mai bine ar fi sa le faca pe toate la timpul lor


tabletalk.gif Cu asta sunt de acord. Poate o sa fie o discutie productiva.
  • 0

#15 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 21 June 2007 - 03:48 PM

cred ca discutiile sunt in zadar.Un om normal n-ar merge fara permis si cu asta basta
locked.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto