Jump to content



Photo

Fuzete Linhai


  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 24 May 2007 - 09:39 PM

Cam asa arata fuzetele mele in partea dinspre exterior, acolo unde inchide peste ele simeringul de la butuc.
Teoretic aici nu ar tb sa fie nici un fel de canelura dar "santurile" sunt atat de perfecte incat efectiv nu-mi dau seama daca asa sunt facute din fabricatie si in ele tb sa calce simeringurile sau e uzura extrem de accentuata (nu am avut ocazia sa vad nici o fuzeta noua...)

Poate cineva sa ma lumineze care dintre variantele de mai sus e cea reala (asa sunt facute sau sunt duse?)si daca sunt duse ce solutii de reparare am (nu ma incanta in mod deosebit nici macar ideea de a le schimba cu unele noi, probabil ca peste 6 luni o sa am aceeasi problema - prefer o bucsa dintr-un material mai rezistent sau orice alta alternativa mai buna pe termen lung)

Merci pt sfaturi !

P.S. Scuze pt claritatea pozelor , sunt facute cu un tel din criza de timp:)
Attached File  24052007.jpg   235.72KB   321 downloadsAttached File  24052007_001_.jpg   232.17KB   235 downloadsAttached File  24052007_002_.jpg   226.65KB   212 downloadsAttached File  24052007_003_.jpg   264.78KB   254 downloads
  • 0

#2 bogdan1323

bogdan1323

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 417 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Nume real:bogdan1323
  • Telefon:724378804
  • Marca ATV:suzuki-kingquad
  • Numar ATV:provizoriu

Posted 25 May 2007 - 09:17 AM

asa au si fuzetele mele si sunt noi deci nu te stresa cu bucsi pt ca sar putea sa strici simeringul si sa pierzi toata vaselina sau sati intre apa la rulmenti
  • 0

#3 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 25 May 2007 - 12:32 PM

Tocmai am primit noile simeringuri (originale) si nu sunt convins ca asa trebuie sa arate fuzeta pt ca simeringul are un pic de joc in santurile alea si nu e ok. In mod normal uzura tb sa apara la consumabil nu la fuzeta.In alta ordine de idei ai si tu dreptate, daca trag acolo o busca dintr-un material mai rezistent decat aluminiul e posibil sa se uzeze simeringul mult mai repede decat pe aluminiu si va tb sa le verific si sa le schimb mai des. Chiar nu stiu ce sa fac, m-ar ajuta si un sfat din partea cuiva care a mai avut problema asta si a rezolvat-o pe termen lung.
  • 0

#4 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 26 May 2007 - 12:06 PM

fuzetele tale prezinta ceva uzura dar nu e bai ... sa verifici atunci cand montezi totoul la loc sa nu fie uzaati rulmentii si din cauza asta sa fii avut joc mai mare in butuc si sa fii frecat mai accentuat simeringul de fuzeta..
spor la treaba... si sa ne vedem sanatosi...
  • 0

#5 Rider

Rider

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 109 posts
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4 LC6

Posted 28 May 2007 - 11:43 AM

QUOTE (rar @ May 26 2007, 01:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
fuzetele tale prezinta ceva uzura dar nu e bai ... sa verifici atunci cand montezi totoul la loc sa nu fie uzaati rulmentii si din cauza asta sa fii avut joc mai mare in butuc si sa fii frecat mai accentuat simeringul de fuzeta..
spor la treaba... si sa ne vedem sanatosi...


Ai dreptate, rulmentii sunt praf (si plini de praf si de nisip:).Refac toata partea de rulare, am schimbat simeringurile cu altele noi. originale (atat cele de la planetara cat si cele din butuc), am pus rulmenti noi (skf), iar fuzetele sunt in curs de "reparare" - le-am trimis intr-o fabrica sa-mi traga pe exterior, pe partea unde e uzura, niste bucsi de otel, macar stiu ca nu mai au moarte.E mai complicata operatia pt ca necesita un strung mare in care sa poata fi prinsa fuzeta dar macar stiu ca nu o sa mai am probleme la capitolul asta.
Aveam si varianta sa incarc uzura tot cu aluminiu prin sudura cu argon dar risc sa ma trezesc cu aceleasi probleme asa ca am preferat solutia cu materialul mai dur.

Daca iasa ok modificarile revin cu poze si mai multe info.

Merci si spor.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto