Jump to content



Photo

Aceeasi Boala...alt Om :)


  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#41 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 14 April 2014 - 10:34 AM

Felicitari , vreau totusi sa iti atrag atentia sa folosesti si pasta blocatoare pentru filete ( clasica Loctita ) Am vazut ca la brate fata ai pus piulita fara autoblocare si iti recomand sa o asiguri cu ceva sa nu ai surprize pe viitor ( mai ales ca e inox ala nu va rugini deci nu se va intepeni filetul )

 

Spor la traba pt ca de acum incepe partea mai nasoala la montat

Multumesc. Urmeaza si Loctite albastru, insa deocamdata piulitele nu sunt stranse pe pozitia finala. Daca nu ma insel, tot ne-autoblocante erau si cele originale.

Sal.


  • 0

#42 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 14 April 2014 - 10:37 AM

Felicitari pt munca depusa, dupa atata timp, in sfarsit incepe sa prinda viata. Munca ce o faci din placere nu mai este munca, ci devine pasiune!

Confirm si eu pe propria piele, satisfactia care o ai stiind ca tu cu mana ta ai facut totul la atv nu se compara cu nimic! Si eu am inceput mici proiecte la atv si desii nu par cine stie ce, incepe sa dureze tot mai mult pana le termin. Timpul nu-mi permite sa lucrez atat cat as vrea, dar incet si cu rabdare voi duce totul la bun sfarsit biggrin.png

Bafta si mult spor in continuare!

Multumesc Cristi. Lipsa timpului necesar este si marea mea problema, fiind motivul principal pentru care am inceput acum 1 an jumatate (sau chiar mai mult) iar astazi ma aflu doar in situatia prezentata. :(


  • 0

#43 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 27 April 2014 - 06:49 PM

salutare tuturor

 

inca un pas mic pentru om, un pas si mai mic pentru omenire...

montat : swing arm cu semeringuri si pivoti noi, grup spate, etrieri, discuri de frana si rotile spate.

bine-nteles (de asteptat de altfel) ca atunci cand ajung sa montez ceva anume, imi dau seama fie ca nu am luat cate suruburi/piulite de inox erau necesare (ex grup spate unde sunt 8 suruburi de prindere, eu am comandat numai 6 !?!.. fara nicio logica) fie ca nu gasesc sub nicio forma o anumita piesa (ex etrierul dreapta spate are o placuta de umplere intre cele doua placute de frana...3 ore am cautat-o in cutia cu "diverse componente"...gasita in cele din urma, dar pierdut jumatate de zi).

 

mai grav e ca nu dau de radiator absolut deloc, n-am idee pe unde l-am pus, si doar nu-i o saiba sau piulita, cu toate astea nu e de gasit...mai caut.

 

o seara buna !

Attached Files


  • 2

#44 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 27 April 2014 - 09:06 PM

Liviu .. si eu patesc din astea, de regula le gasesc cand nu mai am nevoie de ele... mai ales in cazul sculelor :).


  • 0

#45 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 28 April 2014 - 08:23 AM

Liviu .. si eu patesc din astea, de regula le gasesc cand nu mai am nevoie de ele... mai ales in cazul sculelor smile.png.

Corect Iuliu, exact la asta ma astept si eu, si atunci vor deveni piese de rezerva :(


  • 0

#46 Cristyy

Cristyy

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Hunedoara
  • Nume real:Bogdan Cristian
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Arctic Cat Thundercat 1000 (in trecut, Arctic Cat 400)

Posted 28 April 2014 - 11:36 PM

La cat de multa munca depui cred ca va fi cel mai bun din tara, poate chiar mai bun decat unul nou :D

La carene te-ai gandit? Le vei pune pe cele originale? Sau incerci sa adaptezi altele care sa-l faca sa arate mai bine?


  • 0

#47 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 29 April 2014 - 08:18 AM

La cat de multa munca depui cred ca va fi cel mai bun din tara, poate chiar mai bun decat unul nou biggrin.png

La carene te-ai gandit? Le vei pune pe cele originale? Sau incerci sa adaptezi altele care sa-l faca sa arate mai bine?

Sal Cristi,

Sa nu exageram...:) Faptul ca am schimbat anumite piese cu altele mai bune il va face intr-adevar putin mai bun decat unul nou unde absolut totul este chinezesc (si din pacate de slaba calitate), in rest tot Linhai ramane :)

Carenele m-am gandit sa le vopsesc si atat, imi e greu sa cred ca pot adapta altele, dar mai am putin timp de gandire pana ajung la ele.

O zi buna.


  • 1

#48 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 03 May 2014 - 07:28 PM

Ziua 3

 

Montat :

- coloana de directie

- bielete

- distribuitori si coloane frana

- suport radiator (dar tot nu gasesc radiatorul smile.png)

- claxon nou

- suport + schimbator viteze

 

La o buna parte din cele de mai sus s-au inlocuit cu piese noi anumite subansamble.

 

O seara buna !

 

 

Attached Files


  • 1

#49 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 03 May 2014 - 07:31 PM

Multumesc. Urmeaza si Loctite albastru, insa deocamdata piulitele nu sunt stranse pe pozitia finala. Daca nu ma insel, tot ne-autoblocante erau si cele originale.

Sal.

Adi, din pacate se pare ca toate piulitele (originale) erau autoblocante, iar ale mele noi de inox nu ... abia astazi am observat. Asa ca trebuie sa mai iau ceva loctite 242 sau 243 pentru a compensa. Ai avut dreptate ! Multumesc.

 

Sal


  • 0

#50 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 03 May 2014 - 10:05 PM

ca tot mi-ati oferit sprijinul de-a lungul timpului :), am o rugaminte pentru posesorii de linhai anniversary (2x4) sau cei care cunosc oricum sistemul de franare la acest atv:

atasat este schita sistemului de franare. nedumenirea mea este in zona fata. de la distribuitorul nr 11 (cf schita) pleaca coloana nr 10 spre etrierul stanga fata si coloana nr 24 spre cel din dreapta fata. ambele intra in lacasul dinspre spate al etrierilor (avand 2 astfel de lacasuri...suna ca naiba lacas da' nu-mi vine acum termenul potrivit, scuze). ei bine, la mine, cum de altfel erau initial legaturile, aceste coloane (10 si 24) intrau in lacasurile dinspre fata, nu spate. si, de altfel, franele functionau.

 

are cineva idee cum sta treaba exact ? e schita gresita sau ar trebui sa corectez si eu cf schitei ?

 

multumesc anticipat.

 

seara buna !

Attached Files


  • 1

#51 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 04 May 2014 - 10:49 AM

Am mai spus odata asta... dar a ramas fara raspuns, poate ma lumineaza cineva va rog. Am gasit in Brasov la Romradiatoare un radiator special facut pentru Linhai 2x4 Anniversary. Este din cupru cu bazine de alama. Aici este dilema, fiindca sunt atat de multe controverse intre cupru si aluminiu incat habar n-am daca sa-l iau sau nu. Are cineva vreo experienta in acest sens ?


  • 0

#52 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 04 May 2014 - 05:41 PM

in general la atv mai noi si la moto , este de aluminiu radiatorul . La linhai stiu ca este din cupru ( am dus si eu unu la sudat o data ) . Din cate stiu cel de cupru face transfer termic mult mai ok + ca cei de la care vrei sa iei iti dau 24 luni garantie . eu zic ca este ok avand in vedere si pretul .


  • 0

#53 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 04 May 2014 - 05:56 PM

in general la atv mai noi si la moto , este de aluminiu radiatorul . La linhai stiu ca este din cupru ( am dus si eu unu la sudat o data ) . Din cate stiu cel de cupru face transfer termic mult mai ok + ca cei de la care vrei sa iei iti dau 24 luni garantie . eu zic ca este ok avand in vedere si pretul .

Multumesc frumos Adi. Cred ca voi comanda in cele din urma, avand in vedere ca pe cel original nu-i chip sa-l gasesc.

O zi buna.


  • 0

#54 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 05 May 2014 - 09:11 PM

ca tot mi-ati oferit sprijinul de-a lungul timpului :), am o rugaminte pentru posesorii de linhai anniversary (2x4) sau cei care cunosc oricum sistemul de franare la acest atv:
atasat este schita sistemului de franare. nedumenirea mea este in zona fata. de la distribuitorul nr 11 (cf schita) pleaca coloana nr 10 spre etrierul stanga fata si coloana nr 24 spre cel din dreapta fata. ambele intra in lacasul dinspre spate al etrierilor (avand 2 astfel de lacasuri...suna ca naiba lacas da' nu-mi vine acum termenul potrivit, scuze). ei bine, la mine, cum de altfel erau initial legaturile, aceste coloane (10 si 24) intrau in lacasurile dinspre fata, nu spate. si, de altfel, franele functionau.
 
are cineva idee cum sta treaba exact ? e schita gresita sau ar trebui sa corectez si eu cf schitei ?
 
multumesc anticipat.
 
seara buna !


  • 0

#55 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 11 May 2014 - 05:54 PM

Ziua 4

 

Montat:

- motor + cutie (in ciuda tratamentelor cu diverse solutii, aluminiu tot urat arata ... oxidat, probabil ca asa trebuie sa fie smile.png)

- diverse componente electronice

- radiator

- cateva coliere si cleme

- filtru nou de benzina

 

Am lucrat si la re-infasurat instalatia electrica cu banda speciala care se extinde, mai am putin, probabil ca data viitoare se monteaza si asta.

 

O zi buna !

 

 

Attached Files


  • 0

#56 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 14 May 2014 - 11:44 AM

ca tot mi-ati oferit sprijinul de-a lungul timpului smile.png, am o rugaminte pentru posesorii de linhai anniversary (2x4) sau cei care cunosc oricum sistemul de franare la acest atv:

atasat este schita sistemului de franare. nedumenirea mea este in zona fata. de la distribuitorul nr 11 (cf schita) pleaca coloana nr 10 spre etrierul stanga fata si coloana nr 24 spre cel din dreapta fata. ambele intra in lacasul dinspre spate al etrierilor (avand 2 astfel de lacasuri...suna ca naiba lacas da' nu-mi vine acum termenul potrivit, scuze). ei bine, la mine, cum de altfel erau initial legaturile, aceste coloane (10 si 24) intrau in lacasurile dinspre fata, nu spate. si, de altfel, franele functionau.

 

are cineva idee cum sta treaba exact ? e schita gresita sau ar trebui sa corectez si eu cf schitei ?

 

multumesc anticipat.

 

 

 

 

Attached Files


  • 0

#57 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 21 May 2014 - 07:13 AM

Poate faceti schimb de informatii : http://atvforum.ro/i...0-cc-4x4/page-6

Samy vrea sa stie care sunt dimensiunile radiatorului la Linhai.


Edited by iusau, 21 May 2014 - 07:15 AM.

  • 0

#58 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 21 May 2014 - 11:47 AM

Poate faceti schimb de informatii : http://atvforum.ro/i...0-cc-4x4/page-6

Samy vrea sa stie care sunt dimensiunile radiatorului la Linhai.

Multumesc Iuliu, am luat legatura cu Samy insa se pare ca amandoi ne vom vedea atv-urile abia peste 2 saptamani.


  • 0

#59 Frantic

Frantic

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 57 posts
  • Location:Constanta
  • Nume real:Liviu Preoteasa
  • Telefon:0722636555
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 2x4

Posted 09 June 2014 - 12:47 PM

ziua 5

 

cand zic "ziua", ma refer la un weekend intreg smile.png

 

continuat montajul :

capac ambreiaj, frana de mana, frana de picior, rezervor, instalatie electrica, carburator, carena spate, toba, bielete schimbator viteze..

 

dupa o tentativa nereusita de a vopsi carenele la spray, am ajuns tot la un service auto pentru un vopsit profi.

 

dupa calculele mele imi mai trebuie un weekend pentru a monta tot ce mai este de montat, apoi weekendul urmator sa-i pun toate lichidele si sa-ncerc prima cheie.

 

salutari

Attached Files


  • 0

#60 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 09 June 2014 - 08:22 PM

Foarte bine arata.

 

thumbsup.gif

 

Se apropie momentul "cheie" , bravo !


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto