Jump to content



Photo

Suzuki King Quad 700 Piatra Neamt


  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#81 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 08 November 2016 - 01:43 PM

mersi de info si linkuri colegu!

spun, eu sunt multumit de decizia pe care am luat-o

amu' colegul Dragos m-a speriat o leaca smile.png

stii cum e, sper ca mie sa nu mi se intample..... si o sa urmaresc cu atentie marita subansamblele respective!


Edited by apriliacluj, 08 November 2016 - 01:44 PM.

  • 0

#82 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 November 2016 - 02:12 PM

Cu placere , mai cauta pe acest Forum , ......sunt sigur ca s-a mai discutat si "disputat " acest subiect.


  • 0

#83 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 08 November 2016 - 02:28 PM

in aceasta privinta, zarurile mele au fost aruncate, decizia luata, jantele cu ET negativ cumparate, montate, probate!

(daca mai tii minte, am avut si un topic cu tema asta :)  )

 

........si daca nu deranjez, o sa va tin la curent cu eventualele probleme aparute din aceasta cauza

sper sa nu fie cazul!


  • 0

#84 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 November 2016 - 06:32 PM

Nu o sa ai nicio problema. Distractia pleaca de la distantiere si mai putin de la ET negativ. "Da-i n'ainte cu tupeu" ca nu se prapadeste nimic.

 

Dragos, iti multumim pentru info. Marea greseala pe care ai facut-o a fost sa combini roti mai mari + distantiere. Ai fortat prea mult. Dar, acum dupa ce l-ai reparat, altfel o sa iti stea zambetul pe buze. Haidem la plimbare si lasa deoparte supararea din suflet. 

 

scooter.gif


Edited by pitesti, 08 November 2016 - 06:36 PM.

  • 0

#85 Dragos2015

Dragos2015

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragos El
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:SUZUKI KING QUAD 700
  • Numar ATV:Nt

Posted 08 January 2017 - 09:36 PM

Salutare și La multi ani ! Am o mare problema și va rog sa ma ajutați ceea ce privește folosirea modului 4x4 . În zona în care locuiesc pe timp de vara nu prea am folosit 4x4 , însă de când a venit zăpada am început sa merg foarte mult cu 4x4 cuplat. Pe drum de munte complet acoperit merg de exemplu cu 4x4 cuplat pt ca îmi oferă o mai mare aderenta și siguranță . Întrebarea mea este dacă e ok sa merg cu 4x4 cuplat la viteze de 60-75 km/h? Am observat ca după vreo 400 km a cam început sa patineze ambreajul . Are vreo legătură cu asta ? Țin sa menționez ca am montat și un set de 4 anvelope pe 26 .Va mulțumesc și va doresc un an bun .
  • 0

#86 Dragos2015

Dragos2015

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragos El
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:SUZUKI KING QUAD 700
  • Numar ATV:Nt

Posted 08 January 2017 - 09:52 PM

Attached File  edited_20170102_112229.jpg   166.76KB   1 downloads
Attached File  edited_20170102_112240.jpg   177.14KB   1 downloads
  • 0

#87 Dragos2015

Dragos2015

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragos El
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:SUZUKI KING QUAD 700
  • Numar ATV:Nt

Posted 11 January 2017 - 09:12 AM

Salutare. Am fost cu cu atv in service si ce credeti ca am descoperit ? In momentul in care s-a demontat capacul de la variator , mi-a curs 0,5 litru de apa . Era foarte multa apa , cureaua era scufundata in apa si patina foarte tare . A verificat mecanicul toate variantele si a ajuns la concluzia ca garnitura e de vina . Am schimbat o garnitura noua si acum totul e ok. Va tin la curent sa va zic daca e de la garnitura sau nu .. Eu banuiam conducta de racire . Astept pareri in legatura cu modulul 4x4 . E bina sa mergi cu 4x4 cuplat pe drum acoperit de zapada si cu o viteza de 60 70 km/h pe distante de 50 km  ? ms mult. o zi buna


  • 0

#88 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 11 January 2017 - 10:20 AM

In mod sigur vei derapa mai greu cu 4*4, dar vei pierde din distractie, cu 2*4 arunci altfel fundul in curba la un pic de viteza. Cu 60-70 km/h cu vei putea merge pe un drum cu zapada care trece de balon, iar daca are peste 40 cm in functie de consistenta zapezii, sa fi multumit daca poti treci mai departe.

Cu zapada batuta, e plauzibil dar e nasol e cand pierzi controlul la viteza aia si derapeaza lateral, adica intrii in curbe de-a latul. Daca ai noroc sa ai loc de derapat si echilibrezi atv-ul schimband centrul de greutate rapid, scapi doar ceva adrenalina; daca se termina locul rapid, fie te izbesti de un copac sau un mal, sau cea mai intalnita situatie - te rastorni pe lateral si ti-l iei pe coaste.

Dupa asta program normal - supa cu paiul, semnaturi pe ghips, tatuaje curcubeu dar mai sunt si cazuri cu ritualuri din alea cu tamaie si cantece. 


  • 2

#89 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 11 January 2017 - 04:50 PM

Iar ca sa raspund la obiect, tehnic vorbiind la cam orice vehicul mersul cu 4*4 se recomandata doar la viteze mici si in locuri cu aderenta scazuta - drumuri cu noroi sau zapada din plin, unde evident nu ai cum atinge acea viteza.

Nu as vrea sa intru prea mult in detalii, dar asa in mare zis, transmisiile si cuplaje cardanice ar dori ca in mersul la 4*4 rotile sa se invarta toate mod egal iar vehicolul sa mearga perfect drept. Cum lucrul asta nu se intampla, in practica roata e fortata sa patineze, iar ceva de la transmisie forteaza patinarea rotii pana oboseste si in final se rupe.

 

In concluzie ceva nu se pupa la tine,

1. daca ai zapada mare, trebuie musai sa mergi in 4*4 si uneori chiar cu diferentialul blocat (manual fata spate sau visco) caz in care patinezi din plin si nu ai cum sa atingi acea viteza.

2. daca ai drum cu ceva zapada batuta si inghetata de 2-3 cm care sa-ti permita sa inaintezi cu acea viteza, nu are rost sa cuplezi 4*4 ca fortezi transmisia la curbe si derapaje, ai o directie mult mai rigida si un atv-ul e mai greu de controlat.

 

Cum am zis, la 70 km/h ti-o cauti cu lumanarea si te poti trezi rasturnat de o bucata de gheata luata in lateral la balon in alunerare (e buturuga mica) sau de un blocaj din transmisie.      


  • 0

#90 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 11 January 2017 - 05:13 PM

Iar ca sa raspund la obiect, tehnic vorbiind la cam orice vehicul mersul cu 4*4 se recomandata doar la viteze mici si in locuri cu aderenta scazuta - drumuri cu noroi sau zapada din plin, unde evident nu ai cum atinge acea viteza.

Nu as vrea sa intru prea mult in detalii, dar asa in mare zis, transmisiile si cuplaje cardanice ar dori ca in mersul la 4*4 rotile sa se invarta toate mod egal iar vehicolul sa mearga perfect drept. Cum lucrul asta nu se intampla, in practica roata e fortata sa patineze, iar ceva de la transmisie forteaza patinarea rotii pana oboseste si in final se rupe.

 

In concluzie ceva nu se pupa la tine,

1. daca ai zapada mare, trebuie musai sa mergi in 4*4 si uneori chiar cu diferentialul blocat (manual fata spate sau visco) caz in care patinezi din plin si nu ai cum sa atingi acea viteza.

2. daca ai drum cu ceva zapada batuta si inghetata de 2-3 cm care sa-ti permita sa inaintezi cu acea viteza, nu are rost sa cuplezi 4*4 ca fortezi transmisia la curbe si derapaje, ai o directie mult mai rigida si un atv-ul e mai greu de controlat.

 

Cum am zis, la 70 km/h ti-o cauti cu lumanarea si te poti trezi rasturnat de o bucata de gheata luata in lateral la balon in alunerare (e buturuga mica) sau de un blocaj din transmisie.      

 

+1 thumbsup.gif


  • 0

#91 Dragos2015

Dragos2015

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragos El
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:SUZUKI KING QUAD 700
  • Numar ATV:Nt

Posted 05 March 2018 - 09:27 AM

Salutare , oameni buni . Am si eu nevoie de parerile voastre in luarea unei decizii in ceea ce priveste achizitioanare unui Kit de putere pentru Suzuki kq 700 deoarece nu am suficienti bani deocamdata pentru un Renegate 1000 :)) . Vi se pare o idee buna ? Se merita investitia ? Mai are cineva montat un astfel de kit ? Care ar fi riscurile si beneficiile ? Din ce am vb cu mecanicul care se ocupa de comercializerea si montarea acestui kit .Kitul consta intr-un pover box , admisie si evacuare completa .  Multumesc mult 


Salut . Are cineva de vanzare 2 amortizoare fata ( bune sau noi) pentru Suzuki King Quad LTA 700 ??? S-au exista vreo alternativa pentru reconditionarea s-au inlocuirea cu altfel de amortizoare ? Multumesc mult . 


  • 0

#92 dorin9722

dorin9722

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 251 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dorin B.
  • Telefon:0766106988
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 05 March 2018 - 09:38 AM

Salutare!Nu stiu la ce crestere de putere te astepti sau ce ti-a promis mecanicul,dar am un amic si-a montat asa ceva si pe dyno a obtinut 3 CP in plus...a fost foarte dezamagit😂
  • 0

#93 Dragos2015

Dragos2015

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragos El
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:SUZUKI KING QUAD 700
  • Numar ATV:Nt

Posted 05 March 2018 - 09:45 AM

Depinde si de motor . la 700 de cc sper sa obtin mai mult . Mecanicul mi-a promis 10 cp si un cuplu mai mare . kitul costa 3500 lei . ms mult 


  • 0

#94 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 05 March 2018 - 09:47 AM

si de ce ai dat report?? ha??

care-i problema ca eu nu inteleg??


  • 0

#95 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 05 March 2018 - 10:02 AM

Dragos: butonul report se foloseste in caz cand este nevoie de interventia unui Admin / Moderator, in rezolvarea unor probleme in buna desfasurare a activitatilor pe forum!

nu se foloseste aleator, sau cand ai tu chef!


  • 0

#96 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 March 2018 - 11:33 AM

Am "anihilat" eu report-ul dat din greseala.

 

Vis a vis de kit-ul de putere, "lumineaza-ne" despre ce este vorba.

Este nou cu garantie, este de ocazie, este demontabil sau resoftare, se poate da inapoi in caz ca nu isi face treaba, in ce consta ?


  • 0

#97 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 05 March 2018 - 11:38 AM

la 3500 ron ce conteaza cum e???? din punctul meu de vedere sunt bani aruncati pe geam....

eu n-as da 3500 ron pt doar 10CP in plus

mai bine ii montez NOS sau turbina de banii aia....


  • 0

#98 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 March 2018 - 11:44 AM

 

eu n-as da 3500 ron pt doar 10CP in plus

 

nici eu nu consider ca merita la banii astia.


  • 0

#99 Dragos2015

Dragos2015

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 50 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dragos El
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:SUZUKI KING QUAD 700
  • Numar ATV:Nt

Posted 05 March 2018 - 12:09 PM

Salut Chris. M-am tot gândit și eu însă e vb de evacuare completă cu tot cu toba finală sport si admosie sport , iar cei 10 cp la greutatea lui eu zic ca nu e chiar putin . Plm :)) . Nu stiu ce sa zic. Multumesc pt sfaturi ! Mai astept păreri, poate dr la cine care are ceva similar montat deja . Multumesc. O zi bună
Scuze pt greseli. Sunt la volan. Md
  • 0

#100 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 March 2018 - 12:13 PM

Doar pentru admisie sport si evacuare sport , parerea mea este ca nu merita.

Prin cele doua de mai sus nu ai cum sa castigi puterea suplimentara promisa.

Cum am mai precizat intr-o alta postare, pe vremuri la Suzuki KQ se monta power comander + evacuare sport, care din ce au postat colegii la acea vreme era o solutie OK.

Nu imi mai amintesc cat costa acea investitie.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto