Jump to content



Photo

Care Vinzi O Remorca Atv Sau Cu Obloane ?


  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#41 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 May 2013 - 09:57 PM

Si eu subscriu la varianta cu dulapii de lemn care o folosesc si sunt foarte OK.
  • 0

#42 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 26 May 2013 - 08:16 PM

Nu e nevoie de dulapi pentru ca se basculeaza asa de bine incat pot urca atv-ul si cu oblonul demontat(adica lasat acasa eventual) ,cuplez 4x4 si urca fara probleme. Acum vorbesc din experienta ca dupa drumul asta la munte l-am tot urcat si coborat thumbup.gif
  • 0

#43 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 27 May 2013 - 12:30 AM

Avantajul tau ca ti-ai luat remorca basculabila.
  • 0

#44 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 27 May 2013 - 09:13 PM

avantajele sunt multe,chiar ca greutate , nici nu se simte dupa masina tinand cont ca atv-ul are 330 kg.
Sunt foarte multumit de alegerea facuta iar acum pot merge f. des la munte fara stres thumbup.gif

Edited by valentinos99, 27 May 2013 - 09:14 PM.

  • 0

#45 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 10 June 2013 - 10:15 PM

Salut,
Vreau să vă dau un sfat. Atenție la ce scrie în talonul mașinii pe care o folosiți la tractarea remorcii !
În caseta 11 din talon, referitoare la mase există două căsuțe în care sunt trecute următoarele înscrisuri:

Remorcabilă cu dispozitiv de frânare: ..................
Remorcabilă fără dispozitiv de frânare: .................
Attached File  talon_auto.jpg   388.26KB   210 downloads
(în exemplul din poză este vorba despre 1100kg și 670kg)

În concluzie, cu acest autoturism nu am voie să tractez o remorcă de tipul celei aflate în discuție și care nu are în echipare dispozitiv de frânare, iar masa total autorizată este de 750 kg.
Atenție deci, a început și garcea al nostru să se deștepte și să știe a citi prin taloane, iar în cazul în care încălcați această prevedere s-ar putea să aveți probleme. În situația în care vă întâniți cu cei de la RAR, că mai stau și ăștia la margine de drum, lucrurile sunt mult mai complicate.
În nici un caz să nu vă aventurați cu așa ceva în afara țării, începând de la Nădlac lucrurile pot lua o turnură nasoală.

  • 0

#46 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 02:26 AM

Multumesc pentru informatie thumbsup.gif ,la mine in talon(talon nou) nu scrie nimic asa ca nenea garcea n-are unde sa se uite iar legat de kg pot spune ca atv-ul are 330 iar remorca 130=460 deci ma incadrez thumbup.gif
  • 0

#47 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 02:30 AM

Legea nu spune ca nu ai voie sa tractezi o remorca de 750 kg goala sau pe jumatate incarcata dar spune ca nu ai voie sa depasesti greutatea trecuta in talon(adica sa n-o incarci prea mult) thumbup.gif
  • 0

#48 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 11 June 2013 - 08:23 AM

@valentinos99 nu ai prea inteles ce a vrut sa spuna colegul Horia 14.
Se vorbeste despre masa maxima autorizata care reprezinta greutatea remorcii+greutatea incarcaturii.(In cazul de fata 750 Kg.)
Aceasta se verifica doar de cei de la ISCTR cu cantarul la controale, dar nu prea se pune in practica decat la camioane.

Daca tractezi o remorca nu conteaza daca este goala sau incarcata se va lua intodeauna in considerare masa maxima autorizata( adica 750 Kg in cazul de fata).
Horia 14 vroia sa iti atraga atentia ca anumite masini mai mici nu au voie sa tracteze anumite remorci dacat cu sau fara sistem de franare conform celor scrise in talon/carte.
Teoretic ar trebui respectate aceste indicatii si se pot aplica amenzi pentru nerespectarea acestora.

Ai dreptate portita de scapare sunt taloanele de tip nou in care nu mai apare aceasta rubrica.
  • 0

#49 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 June 2013 - 08:36 AM

Ai dreptate Valentinos99, în taloanele noi nu mai sunt trecute aceste date, iar în codul rutier nu este explicat clar ce înseamnă depășirea masei autorizate sau cea tractată efectiv. Acest lucru este tipic românesc și poate constitui un avantaj în situația în care ești sancționat pentru așa ceva. Din cauza ambiguității, instanța va trebui să-ți dea câștig de cauză, dar vrei să ajungi până acolo ?
Eu mă gândeam să-i avertizez pe cei care chiar nu-și doresc să aibă discuții cu nimeni. (în postul anterior am scris RAR și trebuia să pomenensc despre ARR – Autoritatea Rutieră Română)

În lumea normală în schimb, avertismentul rămâne valabil, acolo nu prea există ”dus și întors”.

  • 0

#50 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 June 2013 - 09:04 AM

Valentinos99
Am utitat să mai spun ceva despre lumea normală. Acolo există varianta prin care se poate obține o detarare a remorcii, așa că dacă ai o mașină autorizată pentru 670kg vei putea să detarezi în acte remorca până la această limită și să o poți utiliza așa cum ai exemplificat tu 130+330=460 kg. Dacă o folosești așa cum ai cumpărat-o ai pus-o !

Cam asta este ce știu despre remorci și tractarea lor în rrromânica și în lumea normală. Tractez ocazional remorci în trafic intern și internațional de peste 20 de ani așa că a trebuit să mă informez și să mă feresc de necazuri.

Oricine este documentat mai bine să ne spună și nouă cum stă treaba, astfel ca să nu avem necazuri cu ”organu”.
Nu este nimeni care lucrează în poliție dintre noi ? Dacă da, îl rugăm să ne lumineze ....

  • 0

#51 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 11:33 AM

uite aici un raspuns de la site-ul militienilor ptr un nene cu logan

MMA remorca fara dispozitiv de franare de 750 kg fara incarcatura
Buna ziua,
Vin cu o intrebare mult simplificata:
Daca tractez dupa auto o remorca fara dispozitiv de franare care are masa maxima autorizata - MMA 750 kg, ea fiind fara incarcatura (goala) adica are doar masa proprie de 155 kg (sau incarcata in asa fel incat sa nu depasesc 525 kg) iar auto care tracteaza poate tracta remorca fara disp. de franare cu MMA de maximum 525 kg incalc legea sau nu? Evident ca nu depasesc masa maxima admisibila a ansamblului vehicol + remorca care este de 2300 kg.

si raspuns dat de garcea
Nu vei avea probleme atata timp cat pe talonul remorcii este trecuta MMA 750kg iar tu nu depasesti acea greutate.Deci poti circula sigur DAR cu conditia sa nu depasesti greutatea legala
LEGEA SPUNE ASA :
CAT B 1. autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe
scaune, in afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima
autorizata nu depaseste 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un
autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa
proprie a autovehiculului tragator;

  • 0

#52 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 11:38 AM

\Ideea e simpla cam toate autoturismele de talie normala gen:logan,opel asta sedan ,si hachback-urile au trecut in talon masa maxima autorizata fara sistem franare intre 500 si 600 kg . Asta ar insemna ca n-ar avea nimeni voie sa tracteze remorci de 750kg cu o masina normala gen limuzina decat daca detine un suv iar masa celor doua sa nu depaseasca 3500kg ptr. a conduce cu b hysterical.gif

  • 0

#53 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 11:43 AM

Eu zic ca e un mit deoarece privind atent soselele , e plin de logan,opel astra,wv passat etc ce tracteaza remorci de 750kg fara disp franare propriu iar aceste autoturisme au trecut in talon sau in carte maxim 600kg thumbsup.gif
  • 0

#54 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 11:45 AM

acceptam si alte pareri de la alti colegi thumbup.gif
  • 0

#55 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 June 2013 - 04:46 PM

Hai că mai intru o dată cu o intervenție, sper că mai bună decât anterioarele.

Răspunsul lui garcea nu clarifică nimic, ci face trimitere Anexa 1 din Noul Cod Rutier care definește categoriile de vehicule. El nu disociază conținutul întrebării și scapă nuanțarea exemplului omului nostru care gândește la fel ca noi și-l întreabă explicit pe nenea milițian dacă încalcă legea în momentul în care tractează acea remorcă ce are MMA de 750 kg. dar circulă cu ea încărcată astfel ca să nu depășească MMA din talonul mașinii de 525 kg.

.... ăsta-i răspunsul lui ...
Nu vei avea probleme atata timp cat pe talonul remorcii este trecuta MMA 750kg iar tu nu depasesti acea greutate. Deci poti circula sigur DAR cu conditia sa nu depasesti greutatea legala

CATEGORIA B:
1.autovehiculul a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg si al carui numar de locuri pe scaune, în afara conducatorului, nu este mai mare de 8;
2.ansamblul format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
3.ansamblul de vehicule a carui masa totala maxima autorizata nu depaseste 3.500 kg, format dintr-un autovehicul tragator din categoria B si o remorca, a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste masa proprie a autovehiculului tragator;

... să-l analizăm ....

... mai mult, spune că ”... poți circula sigur DAR cu condiția să nu depășești greutatea legală. Care greutate, a cui, a ansamblului sau a remorcii, sau cea înscrisă în talonul mașinii ? Nebuloasa este totală mai ales că în Codul Rutier sau în Regulamentul de aplicare nu se folosește noțiunea de greutate !

(Vă invit pe site-ul lor unde lumea mai pune întrebări legate de multitudinea de ambiguități din cod și din regulament. Să vedeți acolo răspunsuri !!!)

Acum să trecem și să analizăm conținutul reglementărilor din Noul Cod Rutier 2013 și Regulamentul de aplicare al acestuia, ambele promovate în toamna anului 2012.

Singura sancțiune care se poate asocia într-un fel cu situația descrisă, atunci când încalci MMA remorcabilă (cu frânare sau fără), este cea prevăzută la Art. 102 aliniatul 37, din Noul Cod Rutier (2013) care spune că este contravenție și se sancționează conform clasei IV .... încalcarea obligatiilor referitoare la circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care transporta produse sau marfuri periculoase ori a vehiculelor cu masa si/sau gabaritul depasit.

(Despre această ambiguitate vorbeam în postarea anterioară, iar dacă ești sancționat poți să scapi prin hotărâre judecătorească, numai că am considerat că nu-i prea practic acest lucru. Aveți nevoie de gâlceavă ?)

Eu cred că lucrurile sunt mult mai simple de fapt. Dacă suntem atenți la text se poate observa lesne că atât la definirea categoriilor de autovehicule, a ansamblurilor de vehicule și a limitărilor constructive pentru autovehicule în ceea ce privește capacitatea de tractare înscrisă în actele acestora (talon sau/și CI) se folosește strict noțiunea de masă maximă autorizată. Prin similitudine ne referim și înțelegem același lucru, deci o vom privi ca pe o limitare sancționabilă dacă este încălcată atât masa maximă autorizată cât și numărul maxim al locurilor autorizate dintr-un autovehicul. Prin extrapolare, eu nu cred că putem conduce cu un permis valabil pentru categora B un autobuz dacă în el sunt doar 8 persoane ! Voi ce spuneți ?

Cam așa văd eu lucrurile despre MMA remorcabilă, cu sau fără dispozitiv de frânare.

Despre faptul că circulă foarte mulți încălcând valorile MMA ale mașinile lor asta-i altă poveste, eu nu cred că este de urmat exemplul lor, spun asta nu pentru că vezi eu ... sunt un șofer corect și așa mai departe... bla, bla, bla ! Nu, am avut de-a lungul timpului destule ”conflicte cu organu”, dar am considerat că este util a arăta calea corectă după care fiecare va proceda așa cum crede el că este mai bine.

Mă mai exprim încă o dată, nu faceți așa și în afara țării (nu mă refer aici la Bulgaria)

  • 0

#56 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 11 June 2013 - 08:12 PM

QUOTE (valentinos99 @ Jun 11 2013, 12:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
acceptam si alte pareri de la alti colegi thumbup.gif



Valentin, asa cum a explicat si Horia: nu conteaza daca tractezi remorca goala sau incarcata la jumatate la maxim sau peste. In conformitate cu acea prevedere a legii conteaza ca Masa Maxima Autorizata a remorcii trecuta in talonul remorcii ( sau pe sasiu ) sa nu depaseasca capacitatea de tractare a vehicolului trecuta in talon pentru fiecare situatie in parte - cu franare sau fara.

Motivul pentru care legea se aplica asa este pentru ca agentul rutier sa poata verifica conformitatea cu legea fara a avea nevoie de cantarul ARR - adica se uita in acte si daca MMA remorca > masa maxima tractabila => amenda, chiar daca remorca este goala !

Normal, lumea umbla si ilegal cu remorcile, exact pentru asta sunt facute amenzile.

Referitor la unele neclaritti din legi sunt de acord cu voi dar legea nu trebuie interpretata ci respectata si aplicata pe fiecare prevedere, iar partea cu instanta e de evitat - e mai usor sa previi si sa umbli linistit decat sa umbli prin tribunale si sa te chinui sa convingi oameni care poate nu sunt asa usor de convins ca o prevedere e contrazisa de alta si ca aia pe care o sustii tu e mai puternica...

Edited by iusau, 11 June 2013 - 08:17 PM.

  • 0

#57 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 09:19 PM

faza tare e ca daca tousi e ca voi, cam toata lumea care nu conduce un suv sau o masina cu o greutate de 1700 kg cel putin nu se incadreaza in limita legii . Ca exemplu masina mea e la limita si cam cu 100 de kg peste logan la tractare.Eu clar voi merge asa in continuare fara probleme si sunt de parere ca va faceti griji inutil. Sanatate thumbsup.gif
Atata timp cat masina zboara pe autostrada si pe serpentine cu atv-ul in remorca tind sa cred ca e no problem si il astept pe nenea garcea sa-ma amendeze si eventual sa-mi cantareasca ousoarele hysterical.gif
Din punctul meu de vedere singura problema ar fi sa depasesc cele 3500 de kg si sa nu fie valabila categoria b in rest no problem ,si la ce cazane circula in tara asta cu numere de spania,bulgaria ,italia cred ca problema asta cu remorcile ar fi singura problema a lui nea militianu" thumbup.gif

Edited by valentinos99, 11 June 2013 - 09:24 PM.

  • 0

#58 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 11 June 2013 - 09:34 PM

Colegi de forum puteti exemplifica ce tip de autoturisme aveti si ce masa autorizata de tractare au? Presupun ca n-aveti remorci sub 750 kg ca n-ar incapea atv-urile in ele .
Hai sa facem o lista :
  • 0

#59 sorinnita

sorinnita

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male
  • Location:otopeni
  • Nume real:nita sorin
  • Telefon:0722588595
  • Marca ATV:King Quad 700
  • Numar ATV:IF-33-SOR

Posted 11 June 2013 - 10:09 PM

Vali, sunt remorci stema si cred ca si alte firme care sunt omologate pe 550 kg, identice cu cele de 750 kg,eu m-am lovit de problema asta acum mai multi ani,am schimbat masina si depaseam 3500 kg (remorca 750 + masina 2830=3580 kg) si nu aveam decat 2 variante ori sa vand remorca si sa-mi iau una omologata pe 550 kg ori sa iau categoria E,pana la urma am ales varianta 2.
  • 0

#60 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 11 June 2013 - 10:30 PM

Valentin, este amuzant ce argumente aduci. Chiar crezi că pe motiv că altcineva greșește mai tare și mai adânc ne diminuează nouă propria greșeală ? Ce importanță are că se plimbă pe drumuri tot felul de gioarse cu numere de Bulgaria, Italia sau Spania ? După cum spui și tu, avem faliții noștri !!!

Dacă exemplul cu autobuzul nu a fost destul de explicit mi-a venit altul în minte. În vara asta o să merg într-o călătorie prin Europa folosind o autocaravană, iar zilele trecute se punea problema alegerii ei în funcție de necesități, existența permiselor fiecăruia pentru categoria dorită și așa mai departe. În mod normal, chiar dacă un Dethleff de 4.000 kg este mai confortabilă va trebui să ne limităm la una de 3.500 kg din cauza permiselor.
Dacă lucrurile legate de utilizarea ei ar fi atât de simple atunci tu crezi că se poate proceda așa ? .... chiar dacă autocaravana are MMA de 4.000 kg eu nu o încarc până la capacitatea ei, deci nu alimentez rezervorul pentru duș și al WC-ului cu cei 210 de litri si nu pun nici cei 120 de litri pentru uz menajer, renunț la cele două butelii care împreună mai cântăresc 50 de kg, o să renunț și la cele două biciclete, nu mai iau nici masa cu scaunele și vesela din dotare și uite așa ajung la 3.500 kg !!!

Nu înțeleg în schimb ce dorești să faci cu statistica propusă. Poate te gândești ca în cazul în care ponderea celor care procedează ”invers” este mare să punem de un referendum ?

Hai că glumesc, nu vreau să intru în polemică cu nimeni, mi-am spus doar părerea și am descris modul în care procedez eu. Fiecare face așa cum crede că este mai bine pentru el.

Despre datele cerute de tine pot să-ți spun că eu am o mașină care poate tracta o remorcă ce are MMA fără frânare 730 kg iar cu frânare 1300 kg și dețin o remorcă de 1300 kg cu sistem de frânare. Ca o completare la ceea ce spuneai cu ”zburdadul” pe autostradă împreună cu o remorcă încărcată la doar 500 kg pot să te asigur că dacă mașina este mică și ușoară acele kilograme devin foarte grele în momentul în care ești nevoit să pui o frână de urgență. Circulatul cu remorcă sau rulotă nu este o joacă, eu o fac de mulți ani, cu diferite mașini, pe diferite șosele și mai ales în diferite condiții atmosferice (ploaie, zăpadă, etc.). Am tractat și eu remorci neadecvate sau cu MMA depășită dar cu ani în urmă când chiar că nu se punea problema în felul în care discutăm acum, știu și ce înseamnă să te împingă o remorcă spre TIR-ul care a derapat în fața ta. Cam asta este, dar dacă vrei lămuriri în plus cred că poți să afli de pe forumul rulotiștilor.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto