Jump to content



Photo

Care Vinzi O Remorca Atv Sau Cu Obloane ?


  • This topic is locked This topic is locked
82 replies to this topic

#61 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 11 June 2013 - 11:08 PM

QUOTE (valentinos99 @ Jun 11 2013, 10:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
faza tare e ca daca tousi e ca voi, cam toata lumea care nu conduce un suv sau o masina cu o greutate de 1700 kg cel putin nu se incadreaza in limita legii . Ca exemplu masina mea e la limita si cam cu 100 de kg peste logan la tractare.Eu clar voi merge asa in continuare fara probleme si sunt de parere ca va faceti griji inutil. Sanatate thumbsup.gif
Atata timp cat masina zboara pe autostrada si pe serpentine cu atv-ul in remorca tind sa cred ca e no problem si il astept pe nenea garcea sa-ma amendeze si eventual sa-mi cantareasca ousoarele hysterical.gif
Din punctul meu de vedere singura problema ar fi sa depasesc cele 3500 de kg si sa nu fie valabila categoria b in rest no problem ,si la ce cazane circula in tara asta cu numere de spania,bulgaria ,italia cred ca problema asta cu remorcile ar fi singura problema a lui nea militianu"



Vali, suntem mai multi deja care incercam sa te lamurim si sa te ferim de vreun necaz - asta ar trebui sa iti dea de gandit.

Greutatea proprie a masinii nu e singurul factor in capacitatea de tractare - ex: eu am un w211 si pot tracta cat un lt35 ...
Intradevar Seatul tau are o capacitate mai redusa de tractare mai ales fara franare.

Intradevar sunt remorci care arata ca cele de 750 dar in acte este trecut mai putin - explica Horia intr-un post anterior ca se poate ( sau se putea ) face acest lucru.

Treaba ca masina zboara cu remorca dupa ea va fi rapid umbrita cand masina va vira unde o va impinge remorca sau va frana cand se va opri remorca din impins ... la fel ca si Horia vorbesc din experienta cum e sa tractezi ceva peste limite - te simti zmeu cand tragi si furnica cand opresti...

Treaba cu "cazanele" e adevarata dar faptul ca nu toti cei care incalca legea sunt prinsi nu ne absolva pe noi deloc, la fel ca si necunoasterea legii.

Inca o data - gandeste-te la tine sa nu intri sub incidenta legii, lasa-i pe cei cu "cazane" in "palincia" lor wink.gif.

Edited by iusau, 11 June 2013 - 11:10 PM.

  • 0

#62 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 06:27 AM

Dragi colegi de forum tin sa precizez ca 99%din drumuri pe care le am cu masina mea sunt efactuate in bucuresti,tocmai de aceea am ales o masina fasneatza ce consuma 5% ,clar nu suport neamurile proaste care merg cu camioane(jeep) in centrul buc si blocheaza intersectiile si tocmai de aceea nu voi cumpara in veci o masina de neam prost sa merg cu ea in aglomeratie!!!! Precizez ca ,,masinuta" cum ati spus voi se poate deplasa pe autostrada cu 190 km /h fara probleme iar cu remorca dupa cu 150km/h , are o greutate superioara loganului si a altor marci avand si stabilitate iar franarea si virajul cu remorca incarcata cu atv n-a fost un impediment niciodata . In concluzie nu voi renunta la ea sa cumpar un cazanel gen 2000 -2001(vechitura)sa pot tracta o remorca de 750 ,,legal ". Faza 2 e ca nu voi renunta nici la remorca ca doar e noua si chiar imi place fiind foarte utila asa ca ne vedem la munte in viitor fara probleme iar cu reomologarea nici gand. Va multumesc pentru grija pe care mi-o purtati dragi colegi de forum ! Partea negativa ar fi ca multi vor renunta la gandul de atv daca vor citi aceasta postare ,eu zic sa nu speriem viitori atevisti si sa dam idei la politisti smile.gif
  • 0

#63 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 06:33 AM

Repet !!! Singura problema pentru mine ar fi sa depasesc cele 3500 kg cu ansamblul auto-remorca! In rest sanatate maxima !!! Ateveala placuta tuturor si pe viitor sa discutam de atv-uri .
  • 0

#64 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 12 June 2013 - 08:09 AM

Salut,

Văd că te pasionează acest subiect și ești prezent pe forum dis de dimineață. Și pe mine pentru că văd zilnic pe drum persoane care au probabil aceeași filosofie pe care o folosești tu și am mai văzut accidente destul de grave prin nerespectarea grosolană a unor reguli de utilizare a remorcilor. Personal am fost implicat īntr-unul producānd ruperea ambelor fuzete de pe punte prin nerespectarea sarcinii remorcii, norocul meu a fost că nu a pățit nimeni ceva, a fost vorba doar despre niște fiare care s-au putut repara. Eu tot insist pe acest subiect doar pentru a lansa avertismentele necesare īnțelegerii īn mod clar ce īnseamnă a tracta o remorcă și ce pericole există. Repet, fiecare să facă așa cum crede el că este mai bine.

Nimeni nu vrea să sperie pe nimeni, vreau să arăt care sunt soluțiile prin care chiar și cu o mașină mai mică se pot transporta jucăriile noastre. Așa că există variante !!!
Nu știu de ce, aproape toată lumea se repede să cumpere remorci de 750 kg fără sistem de frānare. Vedeți că există variantele cu sistem de frānare și care se vor īncadra cu ușurință īn caracteristicile impuse de limitele omologate ale mașinilor voastre. Dacă aveți suficiente resurse bănești este indicat chiar să vă orientați spre alte mărci de remorci, STEMA este una cam slăbuță, dar avānd īn vedere că nu o să fie utilizată intens va rezista.

Personal am ales mașinile și remorcile pe care le-am avut īntotdeauna pentru a putea fi utilizate īn tandem la capacitatea (MMA) dorită astfel ca să nu depășesc limita legală. Uite, acum am tot un SEAT suficient de mare (am īnțeles că și tu, bine ai venit īīn club), dar care poate tracta o rulotă de 1300 kg (cu sistem de frānare), ai văzut din ce am scris īn alt post că MMA fără sistem de frānare este 730kg, deci chiar și eu nu puteam utiliza o remorcă de 750 ca a ta.

Nici eu nu suport ”camioanele” utilizate īn traficul cotidian doar pentru ca dau bine și arată cāt sunt eu de potent ! Știu și ce īnseamnă vitezele pomenite de tine, pe prima am folosit-o de multe ori (din nou repet, nu fac afirmațiile astea pentru că sunt un ultraortodox cuminte) pe a doua īn schimb nu !!! .... și nici nu recomand cuiva să o facă. 150 de kilometri la oră cu remorca după tine implică un risc teribil. Vă rog nu īncercați așa ceva.

Despre ceea ce te interesează și anume că nu dorești să depășești doar limita de 3500 de kilograme ale ansamblului, pot să-ți spun că din punct de vedere legal te īncadrezi la același articol așa că oricum nu contează. Ai te rog grijă cum folosești remorca pe care ți-ai cumpărat-o. Poate ar fi mai bine să o vinzi și să cumperi alta ? Eu așa am făcut.

  • 0

#65 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 09:51 AM

Horia vad ca vorbesti cand da lege ,cand de siguranta. Eu sincer am spus ca atv-ul +remorca nu au decat 460 kg asa ca se incadreaza in limita de siguranta iar legat de lege si ce tot spui tu acolo e discutabil la fata locului si am mai spus ca eu nu circul cu cartea de identitate la mine.Sanatate tuturor!
  • 0

#66 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 10:43 AM

Legat de intrebarea,de ce cumparam remorci de 750 cand exista si cele de 550 ?Raspunsul este : din acelasi motiv care cumparam remorci cu obloane in locul celor speciale de carat atv (aceeasi remorca cu 4 fiare in loc de obloane care costa exagerat de scump) Din cauza nesimtirii producatorilor si dealerilor. Apropo de remorci va pot spune ca am avut cealalta remorca de 500 kg in acte ca in realitate era mai grea ca asta de 750 si mai masiva fiind din tabla (concluziile le trageti voi).Totul tine de omologare pe smecherie in tara asta si nu de siguranta
  • 0

#67 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 10:43 AM

Legat de intrebarea,de ce cumparam remorci de 750 cand exista si cele de 550 ?Raspunsul este : din acelasi motiv care cumparam remorci cu obloane in locul celor speciale de carat atv (aceeasi remorca cu 4 fiare in loc de obloane care costa exagerat de scump) Din cauza nesimtirii producatorilor si dealerilor. Apropo de remorci va pot spune ca am avut cealalta remorca de 500 kg in acte ca in realitate era mai grea ca asta de 750 si mai masiva fiind din tabla (concluziile le trageti voi).Totul tine de omologare pe smecherie in tara asta si nu de siguranta
  • 0

#68 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 12 June 2013 - 05:02 PM

Salut Valentin,

Nu cred că ai īnțeles mare lucru din ceea ce m-am străduit să-ți explic. Confunzi siguranța cu legalitatea și invers īn așa fel īncāt am impresia că le ignori pe amāndouă, este strict problema ta. Nu este nimeni obligat să procedeze conform spuselor mele ! Tot ce m-am străduit să scriu acolo a fost din buna intenție ca cei care iau o decizie, indiferent care este ea să o facă īn cunoștință de cauză, atāt. Riscurile fiind cunoscute și le asumă fiecare.

Sper totuși ca să existe persoane care să se gāndească la unele dintre lucrurile scrise acolo īnainte de a proceda fără discernămānt și a-și provoca singur neplăceri. Din cauza asta am continuat să scriu chiar dacă am observat cu ceva postări īn urmă că īn ceea ce te privește cauza este pierdută.

S-auzim numai de bine. Nu mai vreau să fac alte comentarii pe acest subiect īn ceea ce te privește, cred că este suficient.
hi.gif
  • 0

#69 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 05:42 PM

BAI FRATE TU CHIAR NU PRICEPI!! Repet a mia oara in plm ca ma scoti din sarite pana la urma !!!!!! Am spus ca atv-ul si remorca se incadreaza in cele 600 kg cat e trecut in cartea masinii si deci e si SIGURANTA in plm ,chiar raman si ceva kg in plus iar legat de lege m f...t in ea CLAR!!!!! SA INCHEIEM ODATA DISCUTIA ASTA TAMPITA CA TOT VOI II DATI SI IDEI LU NEA GARCEA.


  • 0

#70 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 12 June 2013 - 06:45 PM

Legat de siguranta la condus remorcile fara dispozitiv de franare, va spun ca e destul de neplacut sa incerci sa franezi brusc la o viteza mare cu o masinuta de 1100-1300 kg avand in spate o remorca fara frana pe care e un atv de 350 kg. Nu conteaza ca legea iti permite sa mergi, e bine sa nu fortati nota.
Am permis cat BE si am condus berline si autoutilitare avand dupa ele rulota de 1500 kg sau remorca + atv si va pot spune ca o remorcuta cu atv pe ea te impinge mult mai tare la franare spre deodebire de rulota sau remorca care au dispozitiv de frana inertiala. In week-end m-am intors dintr-o deplasare 4 pers + bena plina de bagaje intr-o Toyota Hilux (MMA 2700 kg) iar la spate aveam remorca si atv-ul si .............. am franat lung la o trecere de pietoni cand imi luasem ceva avant si asta numai din cauza remorcii din spate; nu stiu ce ma faceam daca eram cu berlina.

Majoritatea isi iau remorca cat mai ieftina ca e ceva diferenta de pret dintre una cu frana si una simpla, dar cateodata s-ar putea sa faca diferenta.
  • 0

#71 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 12 June 2013 - 08:32 PM

Eu as recomanda putin calm, ar fi frumos sa nu mai ajungeti la jigniri, d-nu'. Vali, ma numar si eu printre cei cu masini de neam prost si pot sa te contrazic, mai ales ca circul zi de zi in Buc. mult mai mult decat tine, cei care incurca circ. si blochiaza intersectiile sunt anumiti nesimtiti cu masini de toate dimensiunile, dar marea majoritate sunt mici. Ce vreau sa spun, daca tie iti plac masinile mici nu trebuie sa te uiti urat la ceilalti. Cat despre lege daca tu alegi sa nu o respecti e alegerea ta, mai mult nu comentez, in alta ordine de idei s-o stapanesti sanatos (remorca) si fara incidente, distractie placuta zilele astea la noroiala. bike.gif

p.s. acum inteleg de ce nu mai mai chemat la iesirile voastre.....din cauza masini tongue.gif laugh.gif

Edited by pretorian, 12 June 2013 - 08:38 PM.

  • 0

#72 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 10:04 PM

Corect si de acord cu voi baieti dar am tot repetat ca nu exista diferenta intre o remorca omologata la 750kg si cea omologata la 500 kg
(adica greutate,dimensiuni samd)
Am si spus ca n-am nevoie s-o incarc peste limita de 500 kg cu tot cu greutatea ei deci diferenta e doar in acte (Asta ii tot explicam lui Horia dar el tot nu pricepe) .Singurul lucru ilegal ,cu spune el ar fi ca e trecut in carte cu 750kg valoarea maxima de incarcare.
Pretorian n-am nimic cu tine ,ce-ai ?
Poti sa mergi si cu camionul prin centru thumbup.gif e decizia ta sa consumi motorina fara numar si sa stai in trafic in timp ce buburuzele zburda pe langa tine w00t2.gif ,tu esti prieten cu noi iar singurul motiv ptr care nu te-am contactat a fost ca n-am iesit pentru ca s-a cam spart gashka ca le-a cam crapat atv-urile la colegi .
Singurele iesiri ale mele au fost prin orasa doar de dragul de a merge cu atv-ul.
Ateveala fara evenimente neplacute tuturor! scooter.gif

Edited by valentinos99, 12 June 2013 - 10:08 PM.

  • 0

#73 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 10:13 PM

sa incheie careva topic-ul asta ca m-am saturat de atatea discutii legate de remorci de imi vine s-o si vand w00t2.gif
Zici ca e forum pentru tractat remorci si nu pentru ateveala............ jump.gif

Edited by valentinos99, 12 June 2013 - 10:15 PM.

  • 0

#74 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 12 June 2013 - 10:24 PM

Sunt de acord cu Horia cu faptul ca e o cauza pierduta..de multa vreme.. ma rog, oameni suntem.

Totusi vreau sa atrag atentia celor care se uita urat in trafic la "masinile de neam prost": si eu am o masina maricica asa cum am scris mai sus. Principalul motiv pentru care am luat-o "de neam prost" este pentru a ma proteja de acei zmei care cred ca ce pot face ei nu mai poate nimeni, ca legea este asa cum o interpreteaza ei, care isi permit sa mearga cu viteza maxima constructiva chiar si peste si care nu pot intelege ca legile sunt si pentru a-i proteja pe ceilalti.

Valentin, un om cereblral nu renunta la atv pentru ca trebuie sa respecte o lege.
Un om cerebral ANALIZEAZA inainte de a lua o decizie, cum ar fi aceea de a-si alege o remorca pentru a se asigura ca ii RESPECTA pe ceilalti participanti la trafic si este in conformitate cu legea.

Edited by iusau, 12 June 2013 - 10:26 PM.

  • 0

#75 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 10:36 PM

Fratilor PAUZA ,acest site e pentru atv-uri iar noi ne abatem mult de la subiect si cred ca nu vom ajunge la un subiect comun never .
Sa opreasca un moderator aceste contradictii inutile prin inchiderea topicului si eventual sa discutati pe un alt topic cat vreti legat de remorci . thumbsup.gif

Edited by valentinos99, 12 June 2013 - 10:38 PM.

  • 0

#76 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 12 June 2013 - 10:44 PM

Topic deschis de mine pentru cumparare remorca, am gasit si cumparat remorca noua si sunt foarte
multumit de pret si caltate,am si testat-o la ultima iesire la munte, am si discutat in contradictoriu fara rost asa ca tot eu doresc inchiderea topicului
Rog un moderator sa inchida topicul
Multumesc !
  • 0

#77 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 13 June 2013 - 12:40 AM

La solicitare lui valentinos99 acest topic din care am avut cred fiecare ceva de invatat se va inchide.
Topicul merita citit cu exceptia izbucnirii cred necontolate a lui valentinos99 .
Daca se doreste continuarea subiectului deschidem un topic nou pe aceasta tema.
PS. ma numar si eu printre cei cu masini de neam prost si astfel ma alatur celor care au fost jigniti cu aceasta afirmatie.
  • 0

#78 piticou

piticou

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 453 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Nume real:piticu
  • Telefon:2450323
  • Marca ATV:Bombardier 800 LTD

Posted 13 June 2013 - 10:35 PM

[quote name='CHRYS' date='Jun 13 2013, 01:40 AM' post='103662']
La solicitare lui valentinos99 acest topic din care am avut cred fiecare ceva de invatat se va inchide.
Topicul merita citit cu exceptia izbucnirii cred necontolate a lui valentinos99 .
Daca se doreste continuarea subiectului deschidem un topic nou pe aceasta tema.


L-am redeschis.Daca mai aveti ceva de adaugat puteti continua aici.
  • 0

#79 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 13 June 2013 - 11:53 PM

Bun topicul, sa fiu cum nu am umblat cu atv-ul sus in caruta( remorca) biggrin.gif, nu m-a interesat acest aspect. Multam pentru informatii baieti. De un real ajutor

  • 0

#80 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 19 June 2013 - 10:05 AM

Salutare tuturor!
Am fost informat de catre prieteni ca s-au discutat multe lucruri legate de mine si cred ca am dreptul la o replica .
Am inteles ca Horia a incercat sa-mi creeze si un profil psihologic care nu este real dar asta nu ma supara , el a spus ca s-a vazut frustrarea mea cand am realizat ca am cumparat o remorca cu mari greutati si nu m-am informat iari acum am ramas cu ea in curte iar daca o voi folosi risc sa fiu sanctionat.
Aici intervin si spun realitatea : - nu am facut mari eforturi s-o cumpar deoarece imi pot permite financiar
- nu am cumparat a remorca cu sistem de franare pentru ca stiu legea si stiam cat poate tracta masina in siguranta fara a pune colegii din trafic in pericol
:- chiar daca sunt bani asta nu inseamna ca nu sunt si alte prioritati in viata asta iar eu am decis si am tot cautat o remorca care sa indeplineasca toate cerintele mele
:-legat de lege cum am spus in trecut e interpretabila dar eu m-am imformat si am primit raspuns scris de la R.A.R. si se poate face o detarare a remorcii(adica ii limitez incarcarea maxima de la 750 la 600 de ex) dar nu voi face asta pentru ca eventual pot cumpara un suv pentru plecarile la munte pe viitor ,asta legat de ideea cu masina de ,,neam prost'' (am facut afirmatia legat strict de capitala romaniei unde exista trafic infernal dar lumea a interpretat)
:-legat de cei care au spus ca au cumparat masini mari pentru siguranta lor in trafic pentru a se proteja de zmeii din trafic si au batut in mine cand am spus ca merg cu viteza pe autostrada ....... eu le raspund ca nimeni nu e perfect si sunt sigur ca multi dintre voi macar odata in viata ati fortat pedala de acceleratie dar nu recunoasteti
:-legat de inteligenta lui Horia e de apreciat si omul are ceva psihologie si bravo lui dar legat de profilul meu nu prea a nimerit-o ,singurli lucru pe care as putea sa il reprosez lui Horia af fi ca e prea insistent ,e genul de om care daca il dai afara pe usa din casa el iti va intra pe geam.
:-legat de iesirea necontrolata cum ati spus voi exista o explicatie,am fost nascut si crescut in Bucuresti intr-un cartier rau famat si la noi in general lumea devine agresiva si asta se intampla cam in tot Bucurestiul chiar si in trafic iar cei ce au fost crescuti in provincie n-au cum sa inteleaga acest lucru deoarece acolo la ei viata e mai relaxata........ aici daca nu-ti formezi o imunitate n-ai ce cauta si esti calcat in piciore si la propriu si la figurat.
:-legat de edicatia pe care a primit-o Sorinok de la mama lui pot spune numai cuvinte de lauda dar garantez ca in Bucuresti se schimba orice om

Sa nu intelegeti gresit ,eu prin aceste cuvinte nu cer scuze nimanui ci doar clarific unele lucruri iar legat de contul meu cum au spus multi gen vic 9090909090977987878 smile.gif ca n-am ce cauta aici consider ca e doar parerea lui iar oamenii reactioneaza in haita fara a gandi .
E simplu sa acuzi dar greu sa intelegi omul!
Legat de plecarea sau revenirea mea aici sau daca vreau sau nu sa fiu activ cred ca e strict decizia mea iar cei ce ai indragit filmuletele alea mici de 45 sec pana la 3-4 minute sau le-au criticat poate au sau nu curiozitatea pe viitor sa le urmareasca .Eu cred ca pe forum oamenii reactioneaza altfel decat in realitate ,dca am fi fost fata in fata cred ca nu s-ar fi ajuns la astfel de contradictii!
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto