Jump to content



Photo

!!!!atentie!!!! Se Modifica Legea


  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#21 Dan_71

Dan_71

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 79 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan Dan
  • Telefon:Cu "botoane "
  • Marca ATV:CF500A
  • Numar ATV:B 972 MAI

Posted 06 July 2019 - 08:45 PM

Pai vanatoarea se poate face cu binoclul sau cu aparatul foto, in cazuri extreme cu bile vopsea ( ecologica vopseaua ) se poate . Astia cu vanatoarea si fondul cinegetic isi bat joc de toti si tot ei sunt braconieri. Unu se plangea ca ia facut praf merii cu alice, altii in Dambovita dupa ce au fost impuscati doi caini legati pe camp au batut vanatorii rau de tot. Altul prin ardeal a imputinat vanatorii in zona doar prin atitudine..legea este si pentru ei.


  • 0

#22 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 25 July 2019 - 10:31 AM

salut Dan, sunt vanator international cu arcul din 2016 (permis obtinut la Innsbruck) si membru EBF Austria si iti pot spune ceva: actuala versiune a legii vanatorii 407/2006 precum si a legii armelor si munitiilor 295/2004 cu modificarile si completarile ulterioare este facuta cu dedicatie pentru aceia, care mananca carne de vanat cu 2 maini si n-au respectat vreo etica vanatoreasca in viata lor. Nu vreau sa ridic o polemica pe tema asta ca am putea discuta pana maine, insa ma rezum in a aduce in discutie 2 aspecte: interzicerea vanatorii cu arcul sub motivul ca arcul nu se aude si incurajeaza braconajul. Habar n-au de cele spuse de tine mai sus, eu vanez in Ungaria cu el si ca sa dau jos un mistret mi-au trebuit 2 vizite a cate 4 zile, multa frustrare etc. Crezi ca s-a facut vreun studiu sa vada concret, ce inseamna vanatoarea cu arcul ?! aiurea...as vrea sa-l vad si eu pe țapinarul din varful muntelui cum se apropie el la 30 m de animal si indoaie un arc de 40 kg in acelasi timp, fara sa faca zgomot si sa inghete, cand se uita animalul inspre el. Dar na...

AL doilea aspect este cel cu armele cu aer comprimat. Pana prin 2007 ti le luai cu buletinul, s-au impuscat 3,4 idioti pe strada cu el si gata...romanii sunt pistolari, interzice-le pe toate...ei bine, nu le-au interzis, dar au introdus conditii ptr. procurarea lor mai severe decat procurarea unei arme de foc, nu mai zic ca n-ai voie sa le folosesti decat in poligoanele autorizate. Conceptul de "plinking" sau "pest control" (ca si asa ii mananca sobolanii pe astia de la periferia Bucurestiului) este ceva de domeniu SF. Spre final aduc in discutie si conceptul de "arma cu aer comprimat" ptr care trebuie toata alergatura inutila de mai sus: " orice arma care prin propulsia de gaz inmagazinat intr-o butelie arunca fie orice tip de proiectil mai mare de 220 m/s sau proiectile metalice sub 220 m/s". Pentru idioti o arma care trage cu un proiectul nemetalic care zboara cu 219 m/s indiferent de greutate e considerata jucarie. Despre energia cinetica n-au invatat la scoala, ca 220 m/s cu un proiectil de 0.5 g nu-i acelasi lucru cu 220 m/s cu 2 g (cu asta omori si capriorul daca-i dai in cap). 

Expui astfel de argumente, auzi imediat: "baga-te ma in politica si schimba tu ceva!". N-ai ce sa schimbi la o natie care-si baga 2 ciocane in cur sa-i striveasca samburii de cirese.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto